10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať tlačiareň

Tlačiareň patrí k nevyhnutnej súčasti každej kancelárie, často i domácnosti. Na trhu sa vyskytujú multifunkčné tlačiarne, atramentové, laserové tlačiarne i fototlačiarne. Ako si vybrať tlačiareň tak, aby plnila požadovaný účel, a ktorá tlačiareň je najlacnejšia na prevádzku? Ako často dopĺňať farbu do tlačiarne? Všetky dôležité informácie aj praktické tipy vám radi prezradíme.

Aké druhy tlačiarní existujú?

Tlačiarne sa líšia podľa technológie tlače aj množstva funkcií. Preto by ste mali tlačiareň vyberať s ohľadom na jej využitie. Je rozdiel, či budete tlačiareň užívať predovšetkým pre tlač čiernobielych textových dokumentov, alebo kvalitných fotografií. Z akých možností máte na výber?

Atramentová tlačiareň je vhodná na všestranné použitie do domácnosti

Atramentové tlačiarne dokážu tlačiť farebne i čiernobielo, sú vhodné pre tlačenie textu i obrázkov či fotografií (u drahších modelov). Pretože prevádzkové náklady na tlač sú vyššie ako v iných modeloch, sú vhodné skôr pre tých, ktorí nepotrebujú pravidelne tlačiť veľké množstvo dokumentov.

 • nízka obstarávacia cena tlačiarne
 • tlačí farebne aj čiernobielo
 • pomalšia tlač
 • vyššie náklady na chod
Niektoré atramentové tlačiarne majú veľkokapacitné zásobníky atramentu, takže nie je potrebné ich často dopĺňať.

Laserová tlačiareň vie vytlačiť veľké množstvo dokumentov za krátky čas

Laserové tlačiarne využívajú tí, ktorí tlačia pravidelne alebo vo veľkom množstve. Sú vhodné predovšetkým pre tlač textových dokumentov, používajú sa v kanceláriách i domácnostiach.

 • nízke náklady na tlač
 • rýchlosť tlače
 • mají delší dojezd, jsou vhodné i pro větší výlety
 • vysoká kvalita tlače
 • nie sú príliš vhodné pre tlač fotografií
Súčasťou multifunkčnej tlačiarne je tiež skener a kopírka

Čiernobiela vs. farebná laserová tlačiareň

Drvivá väčšina laserových tlačiarní tlačí iba čiernobielo. Môžete však naraziť aj na farebné laserové tlačiarne, je však treba počítať s tým, že ich obstarávacia cena bude vyššia. Laserové tlačiarne nie sú príliš vhodné pre tlač fotografií, pretože laserová tlač nie je schopná plne využiť potenciál fotopapierov.

Multifunkčná tlačiareň zvláda tlačiť, kopírovať aj skenovať

Multifunkčné tlačiarne zastanú niekoľko funkcií naraz, sú preto často vyhľadávaným typom tlačiarne do kancelárií i domácností. K dostaniu sú multifunkčné laserové aj multifunkčné atramentové tlačiarne. Pri výbere berte do úvahy kvalitu a rozlíšenie skenera a rýchlosť kopírovania.

 • tlačí, kopíruje aj skenuje
 • ušetrí náklady za ďalšie spotrebiče
 • šetrí priestor na stole
 • mierne vyššie obstarávacie náklady
 • kopírovanie a skenovanie nedosahuje kvality samostatných prístrojov

Fototlačiarne zaručia vysokú kvalitu pri tlači fotografií

Ak hľadáte tlačiareň, na ktorej budete tlačiť prevažne fotografie, zamerajte sa na špeciálne fototlačiarne. Tieto tlačiarne užívajú zvyčajne 2 technológie tlače:

Atramentové fototlačiarne - kvalitné modely atramentových tlačiarní sú vhodné na tlač fotografií. Atrament veľmi dobre pracuje s fotografickým papierom.

Termosublimačné fototlačiarne - pracujú na princípe prenosu farby za pomoci vyššej teploty. K tlači je potrebné užívať špeciálny sublimačný papier.

Prenosné fototlačiarne môžete vziať so sebou na dovolenku

Na trhu sú k dostaniu tiež veľmi kompaktné fototlačiarne, ktoré možno prepojiť so smartfónom. Tieto tlačiarne sa pohodlne zmestia do vrecka alebo batohu a môžete si ich vziať so sebou na dovolenku, na koncert alebo na párty a mať čerstvo zhotovené fotografie vytlačené už za niekoľko minút.

Tlačiarne s tankovým systémom ušetrí náklady za cartridge

Tlačiareň s tankovým systémom majú svoje vlastné nádoby na toner, preto nie je potrebné kupovať vždy nové cartridge, ale stačí kupovať farbu vo fľaštičkách. Vďaka tomu ušetríte, a prevádzkové náklady na tlač sa znížia. Tieto tlačiarne sa oplatia predovšetkým v prípade, že tlačíte pravidelne.

3D tlačiarne využijete pre tlač trojrozmerných objektov

3D tlačiarne sú schopné tlačiť trojrozmerný objekt podľa vášho návrhu. Najdostupnejšie modely nie sú drahé a sú vhodné aj pre úplných začiatočníkov. Tieto tlačiarne slúžia na tlač najrôznejších súčiastok a modelov.

Prenosné tlačiarne umožňujú tlačiť na cestách alebo v aute

Prenosné tlačiarne využijete napríklad v prípade, že často pracujete z auta a potrebujete si vytlačiť niektoré dokumenty. Tieto modely tlačiarní majú kompaktné rozmery a ľahko ich prepojíte s telefónom alebo tabletom. Tlačiarne sú zvyčajne bezdrôtové a dobíjajú sa za pomoci batérií.

Info: Pokladničné a EET tlačiarne patria do špeciálnej kategórie, využijú je predovšetkým obchodníci a podnikatelia.

Aké parametre rozhodujú pri výbere tlačiarne?

Teraz sa podrobnejšie zameriame na technické parametre tlačiarní, ktoré ovplyvňujú kvalitu tlače, v prípade multifunkčných tlačiarní aj kvalitu kopírovania a skenovania.

Max. rozlíšenie tlače

Rozlíšenie tlačiarne rozhoduje o kvalite tlače. Rozlíšenie sa značí v DPI. Čím vyššia je hodnota DPI, tým je tlačený výstup detailnejší a lepší. Hodnota DPI sa pri jednotlivých typoch tlačiarní mierne líši. Pri bežnej tlače je rozlíšenie 1 200 DPI úplne dostačujúce, vyššie rozlíšenie oceníte predovšetkým pri tlači fotografií.

Prehľadová tabuľka typu tlačiarne a rozlíšenie:

Typ tlačiarne Bežné rozlíšenie
Atramentová tlačiareň 1 200 – 9 600 DPI
Laserová tlačiareň 600 – 1 400 DPI

Max. formát tlače

Pred kúpou tlačiarne je treba tiež zvážiť, na aké formáty budete chcieť tlačiť. Najčastejšie sú k dostaniu tlačiarne, ktoré tlačia na formát A4 a menšie. Nájdete však tiež tlačiarne s možnosťou tlače na formát A3 aj väčšie.

Rýchlosť tlače

Rýchlosť tlače vás bude zaujímať v prípade, že potrebujete často tlačiť veľké množstvo dokumentov. Značí počet čiernobielych strán, ktoré je tlačiareň schopná vytlačiť za 1 minútu. Laserové tlačiarne sú schopné vytlačiť 30 - 60 strán za minútu, atramentové tlačiarne sú pomalšie, zvyčajne sa jedná o 5 - 40 strán za minútu. Obvykle s rýchlosťou tlače rastie cena tlačiarne.

Spotreba toneru

Ďalším dôležitým parametrom je spotreba tonera alebo atramentu. Všeobecne platí, že laserové tlačiarne sú úspornejšie než atramentové tlačiarne, ktoré časť atramentu spotrebujú pri pravidelnom čistení trysiek.

Spotreba sa pri jednotlivých modeloch značí počtom strán, ktoré je tlačiareň schopná vytlačiť na jednu náplň. Laserové tlačiarne sú schopné na 1 štandardné naplnenie vytlačiť cca 2 000 strán. Atramentové tlačiarne vytlačia cca 220 strán v prípade, že objem cartridgea je 11 ml.

Kvalita skenovania a kopírovania multifunkčných modelov

V prípade, že vyberáte multifunkčný model, zamerajte sa aj na schopnosti skenera a kopírky.

Skenovanie – vyberajte modely s rozlíšením min. 1 200 × 4 200 DPI, ak máte vysoké nároky na kvalitu skenovania, zamerajte sa na modely s rozlíšením 4 800 × 9 600 DPI. Rýchlosť skenovania často ovplyvňuje práve kvalita rozlíšenia - čím vyššie je rozlíšenie, tým trvá skenovanie dlhšie.

Kopírovanie – umožňuje naskenované dokumenty rovno tlačiť, rýchlosť kopírovania sa odvíja od schopností skenera aj samotnej tlače.

Vybavenie tlačiarne

Displej – najlacnejšie tlačiarne sa zvyčajne ovládajú za pomoci tlačidiel, drahšie modely majú displej pre ľahšie nastavenie. Tie najlepšie tlačiarne majú dokonca dotykový displej, pre rýchle nastavenie.

Slot na pamäťovú kartu – nájdete najčastejšie vo fototlačiarňach.

USB vstup – slúži k prepojeniu tlačiarne s počítačom, alebo pre pripojenie USB flash disku.

Zásobník papiera – má zvyčajne kapacitu na cca 100 ks papierov. Väčšie kancelárske tlačiarne môžu mať zásobníky s kapacitou až 500 listov.

Podávač papiera – pre skenovanie aj tlač, prácu pri častom využívaní výrazne uľahčia.

Aké užitočné funkcie by v tlačiarni nemali chýbať?

Automatická obojstranná tlač – je výhodou v prípade, že potrebujete často tlačiť obojstranne - nemusíte papier do tlačiarne vkladať ručne.

Bezokrajová tlač – využijete predovšetkým v atramentových tlačiarňach pri tlači fotografií alebo grafických podkladov.

Bezdrôtová tlačiareň je pohodlná na ovládanie, pripojíte sa k nej aj na diaľku

Tlačiarne môžete pripájať k počítaču klasicky pomocou elektrického kábla, alebo pomocou bezdrôtového pripojenia cez Wi-fi, Bluetooth alebo NFC pripojenie. Bezdrôtové tlačiarne sú veľmi pohodlné v prípade, že k nim potrebujete pripojiť viac zariadení, alebo často tlačíte z rôznych miest (napr. v prípade prenosných notebookov).

TIP: Nezabudnite si k tlačiarni kúpiť aj spotrebný materiál vo forme papierov, tonerov alebo atramentov. Pri výbere berte vždy ohľad na konkrétny model tlačiarne.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere tlačiarne

Čo je to multifunkčná tlačiareň?

Ide o tlačiareň, ktorá okrem funkcie tlačenia ponúka tiež možnosť skenovania a kopírovania, v niektorých prípadoch tiež faxovanie. Nemusíte tak kupovať samostatný skener zvlášť.

Aký je rozdiel medzi atramentovou a laserovou tlačiarňou?

Atramentová tlačiareň tlačí pomocou atramentových kaziet (cartridge) a je vhodná pre menej častú tlač alebo tlač fotografií. Laserová tlačiareň užíva na tlač tonery a využijete ju pri častom tlačení dokumentov o veľkom objeme.

Aká tlačiareň je najlepšia na domáce využitie?

Do domácností sa často obstarávajú atramentové tlačiarne, pretože dobre zvládajú tlač dokumentov aj farebných obrázkov. V prípade, že ale väčšinou tlačíte čiernobiele textové dokumenty, určite sa vám oplatí skôr laserová tlačiareň, ktorej prevádzkové náklady sú výrazne nižšie.