Ako vybrať autorádio

Autorádio je nie len zdrojom dôležitých (napr. dopravných) informácií, ale predovšetkým tiež tým správnym spoločníkom, vďaka ktorému si môžete spríjemňovať cestu vašou obľúbenou hudbou z rádia či prostredníctvom prehrávača.

Rozmery autorádia

Výber veľkosti autorádia vhodného práve do vášho automobilu je veľmi jednoduchý.

Rozlišujeme dve veľkosti

  • 1-DIN
  • 2-DIN

2-DINové autorádiá

2-DINové autorádiá disponujú väčšou veľkosťou a väčšinou majú veľký dotykový displej. Väčšina z nich už vie prehrávať DVD (výnimočne len CD). Naviac sú väčšinou vybavené Bluetooth pre funkciu handsfree s mobilnými telefónmi, USB vstupom, slotom na pamäťové karty a prípadne aj navigáciu.

2-DINové autorádiá sa objavujú v ponuke výrobcov v podstate menším zastúpením než klasické 1-DINové. 2-DINové autorádiá sú až na výnimky tiež cenovo nákladnejšie než klasické 1-DIN.

1-DINové autorádiá

1-DINové autorádiá sú najrozšírenejšie a každá značka ponúka veľký výber modelov, ktoré sa líšia spravidla výbavou.

Ako vybrať autorádio

Displej a podsvietenie

Základným parametrom, podľa ktorého si môžete začať filtrovať výber, je podsvietenie tlačidiel a displeja, aby autorádio ladilo s designom a podsvietením palubnej dosky v aute.

Základné a najrozšírenejšie farby podsvietenia sú: červená, zelená, modrá a tiež možnosť výberu z dvoch farieb. V súčasnej dobe sa tiež ponúka možnosť aj väčšieho množstva farebných kombinácií.

Displej môže byť aj podsvietený namodro alebo nabielo, u niektorých modeloch je možné aj prehrávanie obrazu z DVD.

Možnosti prehrávania

Ďalším parametrom pre výber je možnosť prehrávania CD či DVD.

Autorádiá už bežne prehrávajú formát MP3, modely s DVD tiež formát DivX, ďalej sú vybavené FM či FM/AM tunerom s RDS, ktorý vám umožní zobrazovanie názvov staníc, hraných pesničiek alebo napr. aj zobrazenie žánrov a s možnosťou ďalších predvolieb.

Ochrana autorádia

Pre ochranu proti krádeži slúži väčšinou odnímateľný predný panel (s nemožnosťou odňatia panelu sa už stretávame len vo výnimočných prípadoch pri 2-DIN autorádiách). Samozrejmosťou býva aj ochrana proti otrasom. Niektoré modely majú vo výbave aj diaľkové ovládanie a to kartové (infračervené diaľkové ovládanie) alebo na volant.

Vstupy

Samozrejmosťou je predný audio vstup, stretnúť sa môžete aj s USB vstupom, Bluetooth, prípadne aj slotom na pamäťové karty slúžiace napr. pre prehrávanie vašej obľúbenej hudby. V súčasnosti je čím ďalej viac populárny USB vstup s možnosťou priameho pripojenia Apple iPod/iPhone.

Hlbší výber je možné urobiť aj počtom výstupov s možnosťou pripojenia subwooferu, či zosilňovača pre kvalitnejší prednes zvuku.

Reproduktory, subwoofery, či zosilňovače sú tiež zahrnuté v našej ponuke.