Ako vybrať autorádio

Aby cesty autom ubiehali rýchlejšie, môžete si ich spríjemniť počúvaním obľúbenej hudby, rádia alebo hovoreného slova. Aby ste mali možnosť dopriať si naozaj kvalitné počúvanie a využiť pohodlné intuitívne ovládanie a moderné funkcie, ktoré prístroje ponúkajú, radi vám pomôžeme s výberom kvalitného a výkonného autorádia. Zoznámime vás so všetkými dôležitými parametrami, možnosťami pripojenia aj s prevedením autorádií, z ktorých môžete vyberať!

Ako vybrať autorádio

1DIN vs. 2DIN - akú veľkosť autorádia zvoliť?

Zo všetkého najskôr sa treba rozhodnúť, aké rozmery rádia uprednostníte. V zásade existujú 2 základné typy, vyberať je treba podľa nárokov na užívanie a schopnosti autorádií, ale aj podľa modelu a veku vozidla, ktoré vlastníte.

1 DIN autorádio je možné inštalovať aj do starších modelov automobilov

1-DINové autorádiá patria medzi klasiku, ich rozmer je 180 × 50 mm a nie je problém ich inštalovať do starších, ale aj nových modelov automobilov. V prípade, že je vozidlo vybavené otvorom na 2 DIN autorádio, je možné inštaláciu elegantne vyriešiť použitím patričnej redukcie. Jednotlivé modely autorádií sa líšia vzhľadom aj výbavou.

 • nižšia obstarávacia cena
 • vhodné do všetkých modelov vozidiel
 • nedosahujú také množstvo funkcií ako 2 DIN modely

2 DIN autorádio ponúka množstvo moderných funkcií a priestranný displej

2-DINové autorádiá dosahujú rozmery 180 × 100 mm a ponúkajú tak priestranný, často dotykový, displej. Sú vybavené najmodernejšími funkciami, prehrávajú DVD, flashdisky a mnohokrát ponúkajú pripojenie cez Bluetooth alebo Wi-Fi. Môžete ich spárovať so smartfónmi a uskutočňovať tak počas jazdy pohodlne a bezpečne telefónne hovory. Samozrejmosťou u väčšiny modelov je aj GPS navigácia.

 • veľké množstvo funkcií
 • pôsobivý vzhľad
 • pohodlné ovládanie
 • vyššia obstarávacia cena
 • nie je možné inštalovať do vozidiel s otvorom na 1 DIN
INFO: Stretnúť sa môžete aj so špeciálnymi modelmi autorádií (tzv. OEM), ktoré sú určené pre konkrétne modely vozidla. Tie umožňujú napríklad prepojenie s palubným počítačom.

Autorádiá vyberajte podľa množstva funkcií a možností prehrávania

Teraz sa podrobnejšie zameriame na jednotlivé prvky autorádia, jeho možnosti prehrávania a funkcie, ktoré ponúka. Ich množstvo sa pri jednotlivých modeloch líši a všeobecne platí, že čím viac funkcií od autorádia vyžadujete, tým vyššia bude jeho obstarávacia cena.

 • → Pokiaľ vám stačí za jazdy počúvať klasické rádio alebo hudbu z pevných nosičov, voľte cenovo dostupné 1 DIN autorádiá.
 • → V prípade, že chcete prehrávať DVD, súbory z flash diskov, a zároveň používať GPS alebo cúvaciu kameru, vyberajte z výkonných 2DIN autorádií (ak máte možnosť ich do vášho vozidla inštalovať).

Pred kúpou overte možnosti pripojenia autorádia k automobilu

Než si zaobstaráte nový model autorádia, radšej si prekontrolujte, či sú adaptéry autorádia kompatibilnými s tými vo vašom vozidle. V prípade potreby môžete využiť najrôznejšie adaptéry, ktoré sa dajú dokúpiť zvlášť.

Pokiaľ chcete neoriginálne autorádio ovládať cez volant, je potrebné ho prepojiť pomocou kábla, prípadne bezdrôtovo.

Kvalitný displej a voliteľné podsvietenie autorádia pri jazde oceníte

Drvivá väčšina moderných autorádií je vybavená grafickým displejom, ktorý je oproti svojmu predchodcovi – maticovému displeju, výrazne jasnejší, plynulejší a čitateľnejší aj za ostrého slnka. Displeje u lepších 2DIN autorádií je možné navyše ovládať dotykovo. Často sa využívajú v kombinácii s GPS navigáciou alebo cúvacou kamerou.

Čo sa týka podsvietenia, niektoré modely ponúkajú iba jednu farbu, u iných si môžete farbu vybrať podľa vkusu a prispôsobiť ju tak interiéru vozidla.

→ Praktickou funkciou je nastavenie intenzity podsvietenia, ktorú oceníte predovšetkým, pokiaľ často jazdíte za tmy – intenzívne podsvietenie autorádia môže pri riadení pôsobiť rušivo.

Možnosti prehrávania autorádia

 • → Pri výbere autorádia zohráva zásadnú úlohu aj to, aké formáty chcete prehrávať. V prípade, že chcete prehrávať CD alebo DVD, vyberajte autorádiá s mechanikou.
 • → Ak chcete svoju obľúbenú hudbu alebo hovorené slovo prehrávať pohodlne z flash disku, vyberajte z ponuky autorádií s USB vstupom, cez ktorý flash disk jednoducho pripojíte. Tieto modely môžu aj nemusia byť vybavené mechanikou.
 • → V prípade, že chcete rozšíriť pamäť zariadenia alebo prehrávať súbory uložené na pamäťovej karte, voľte autorádiá so slotom na pamäťovú kartu.
 • → Ak chcete využívať systémy Android auto alebo Apple Car cez váš telefón, musí autorádio tieto typy pripojenia podporovať.
 • → Moderné autorádiá je možné cez Bluetooth, Wi-Fi alebo NFC technológiu prepojiť bezdrôtovo so smartfónom a prehrávať súbory priamo z jeho pamäte.

Príjem rádiových staníc

 • FM (súčasťou môže byť RDS) – najrozšírenejší druh tunera, vďaka technológii RDS sa na obrazovke objavujú textové správy o stanici alebo prehrávanej skladbe.
 • DAB / DAB + – oproti predchádzajúcej technológii oveľa lepšie prijíma rádiový signál aj v horšie dostupných miestach, túto schopnosť majú digitálne autorádiá.

Vstupy a možnosti pripojenia ďalších zariadení

Prehliadnuť by ste nemali ani množstvo a typy vstupov a možnosti pripojenia ďalších zariadení. Samozrejmosťou by mal byť USB vstup, Bluetooth, vstup pre pamäťové karty alebo 3,5 jack na pripojenie slúchadiel.

 • Ak chcete používať cúvaciu kameru, mal by byť k dispozícii aj Video RCA vstup pre jej pripojenie.
 • V prípade, že by ste radi kvalitu počúvania vylepšili pomocou subwoofera, nezabudnite skontrolovať, či je autorádio vybavené Audio RCA vstupom pre jeho pripojenie.

Funkcie a doplnky autorádia

Autorádiá s GPS navigáciou

Navigácia priamo v autorádiu je pohodlná, nemusíte pri jazde využívať samostatnú GPS navigáciu ani navigáciu v telefóne.

Bass Boost

Kvalitnejšie počúvanie zvýraznením basov.

Ekvalizér

Prispôsobenie prehrávania podľa konkrétneho druhu hudby.

Mikrofón

Cez neho je možné uskutočňovať hovory v prípade, že autorádio prepojíte so smartfónom.

Diaľkové ovládanie

Autorádio je možné pohodlne ovládať aj zo zadných sedadiel.

Autorádio s výsuvným displejom

Pokiaľ si chcete dopriať moderné autorádio s rozmerným displejom, ale nie je možné nainštalovať do vášho vozidla 2DIN rádio, máme riešenie! Vyberte si model 1 DIN autorádia s výsuvným displejom, ktorý je možné naklápať podľa potreby. Prehrávať môžete nielen hudbu, ale aj filmy a ďalšie video súbory, čo môže čakanie na cestách značne spríjemniť.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere autorádia

Ako na zapojenie autorádia?

V prípade moderných vozidiel je zapojenie pomerne jednoduché pomocou ISO konektora. Pokiaľ ho vo vozidle nemáte, použite zodpovedajúci adaptér, ktorý umožní autorádio pripojiť. Ak pripájate multifunkčné autorádio, potrebujete pripojiť ďalšie zariadenia a neviete si rady, zverte prácu radšej odborníkom. Vo chvíli, keď dôjde k nesprávnemu pripojeniu, môžu nastať problémy s nesprávnou funkciou autorádia, vybíjanie autobatérie a podobne.

Ako ochrániť autorádio pred krádežou?

Krádeže autorádií sú nepríjemnou komplikáciou na cestách. Preto pri odchode z vozidla môžete odňať predný panel autorádia, pokiaľ túto možnosť daný model ponúka, prípadne opatriť autorádio ochranným uzamykateľným krytom.

Aký je optimálny výkon autorádia?

Pre bežných užívateľov sú plne dostačujúce autorádiá s výkonom 4 × 50 Wattov. Ak ste milovníkmi hudby, ktorí vyžadujú vysoký výkon aj kvalitu, siahnite po modeli s výkonom 4 × 100 Wattov, počítajte však s tým, že takéto autorádio má isté nároky aj na kvalitu reproduktorov.