10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať ryžovar

Túžite po nadýchanej, voňavej ryži, ktorá bude uvarená tak akurát? V sáčku ani hrnci sa vám to nedarí? Pomôcť vám môže ryžovar – kompaktný spotrebič, ktorý zaobstaráte za dostupnú cenu. Príprava ryže v ryžovare je úplne jednoduchá, pohodlná, a navyše nehrozí, že sa vám obsah rozvarí, alebo naopak nedovarí. Poďme sa zamerať na to, ako taký ryžovar vybrať a aké sú jeho hlavné prednosti.

Prečo pripravovať ryžu v ryžovare

ZSpôsobov, ako uvariť ryžu, je hneď niekoľko - kúpiť môžete klasické varné vrecká alebo je možné variť ryžu voľne v hrnci, je tiež možné ju zapekať, alebo použiť práve ryžovar. Aké sú jeho výhody oproti iným spôsobom?

 • Jednoduchá príprava, stačí prepláchnuť ryžu, nasypať ju do ryžovaru a stlačiť tlačidlo. 
 • Zaručí, že ryža bude nadýchaná a varená tak akurát. Prístroj sám spozná, kedy je hotovo. 
 • Ryžovar si poradí s každým druhom ryže (arborio, basmati, dlhozrnná a pod.)
 • S pomocou ryžovaru pripravíte dokonale chutnú ryžu k omáčkam, ázijským pokrmom aj sushi
Jak vybrat rýžovar

Vyberte si ryžovar na mieru! Zohľadnite objem, príkon aj funkcie

Elektrické ryžovary sa od seba na prvý pohľad líšia predovšetkým materiálovým prevedením – pri bližšom skúmaní však zistíte, že majú rôzne veľkosti, dosahujú odlišné príkony a niektoré ponúkajú aj špeciálne funkcie, ktoré môžete využiť. Ako si teda poradiť s výberom ideálneho ryžovaru pre vaše potreby? Zamerajte sa predovšetkým na nasledujúce parametre.  

Plastový vs. nerezový ryžovar - ktorému dať prednosť?

 • Ryžovar z plastu - nižšia cena, ideálna pre nenáročných užívateľov, ktorým toľko nezáleží na vzhľade a nehľadajú dizajnový doplnok kuchyne.  
 • Ryžovar z nerezu – mechanicky odolnejšie ako plastové prevedenie, dizajnový doplnok kuchyne.
Jak vybrat rýžovar
Jak vybrat rýžovar

Objem ryžovaru môžete vyberať podľa počtu členov v domácnosti

Aby ste mali možnosť uvariť naraz dostatočné množstvo ryže, jedným z prvých parametrov je práve objem ryžovaru. Ten sa pohybuje zhruba od 0,5 litra do 10 litrov.  

 • Pre páry obvykle postačia modely s objemom cca 0,5 – 1 l.
 • Pre štvorčlennú rodinu je ideálny ryžovar s objemom cca 2 l.
 • Pre početnejšiu rodinu siahnite po rozmernejších modeloch s objemom 2 až 10 l.

→ Môžete sa orientovať tiež podľa max. hmotnosti ryže, ktorú je možné do prístroja naraz vložiť. Tá sa v závislosti od veľkosti nádoby pohybuje najčastejšie medzi 0,5 – 1,5 kilogramom ryže (platí pri modeloch s objemom cca 0,5 – 2 litre).


Optimálny príkon ryžovaru

Optimálny príkon ryžovaru závisí predovšetkým od jeho objemu – čím väčší je objem, tým vyšší príkon ryžovar na prípravu ryže potrebuje.

Najmenšie modely dosahujú obvykle príkon cca 300 – 400 Wattov, sú preto o niečo úspornejšie než väčšie ryžovary pre bežnú rodinu, ktoré mávajú príkon medzi 400 – 700 Wattmi. Ryžovary s objemom 10 a viac litrov môžu dosahovať príkon až 2 000 Wattov.  

→ Je treba podotknúť, že výška príkonu má vplyv tiež na dobu varenia ryže. Tá sa obvykle pohybuje medzi 25 – 60 minútami.


TIP: Ryžu je možné pripravovať aj v multifunkčnom hrnci, ktorý má širšie možnosti využitia.

S akými pokročilými funkciami sa môžete v ryžovaroch stretnúť?

Zatiaľ čo tie najlacnejšie ryžovary ponúkajú iba základné funkcie, lepšie modely majú mnoho užitočných funkcií, ktoré by vám mohli prípravu pokrmov výrazne uľahčiť. Pri výbere konkrétneho modelu záleží teda predovšetkým na vašich nárokoch.

 • Programy pre rôzne druhy ryže – ak si naozaj zakladáte na správnej príprave každého druhu ryže, voľte ryžovary, pri ktorých je možné zvoliť vhodný program pre každý typ ryžového zrna. Tieto modely sú schopné pripraviť aj iné strukoviny. 
 • Odložený štart – môžete si ľubovoľne zvoliť čas, kedy sa ryžovar spustí a mať tak teplú a čerstvo pripravenú prílohu napríklad po príchode z práce, štart prístroja môžete odložiť až o 24 hodín.
 • Udržiavanie teploty – po uvarení udržiava ryžovar obsah stále teplý. 
 • Multifunkčné využitie – v takýchto modeloch pripravíte aj dusenú zeleninu alebo mäso.
 • Ovládanie cez mobilnú aplikáciu – nájdete v drahších modeloch, prístroj tak môžete nastaviť alebo spustiť aj na diaľku.
 • Bezpečnostné funkcie – samozrejmosťou vo väčšine modeloch je ochrana proti prehriatiu a ochrana proti pretečeniu vody.

Ryžovar s naparovacím košom pripraví súčasne s ryžou chutnú zeleninu

NNiektoré modely sú navyše vybavené aj naparovacím košom alebo nástavcom, v ktorom môžete zdravým spôsobom súčasne s ryžou pripraviť zeleninu, ryby alebo ďalšie prílohy v pare. Šetrnou prípravou si jednotlivé suroviny zachovajú maximum prospešných látok a vitamínov, navyše sú veľmi krehké a chutné!

Jak vybrat rýžovar
TIP: Pokiaľ sa venujete zdravému stravovaniu, určite oceníte aj praktické parné hrnce, v ktorých jednoducho, zdravo a šetrne pripravíte zeleninu, mäso a ďalšie pochutiny.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere ryžovaru

Na akom princípe ryžovar funguje?

Ryžovar je vybavený nádobou s nepriľnavým povrchom do ktorého sa vloží ryža a voda v danom pomere. Po spustení ryžovar pomocou elektriny obsah ohrieva, a vďaka tomu sa postupne vyvarí všetka voda a ryža nabobtná do optimálnej konzistencie.

Ako variť ryžu v ryžovare?

Do vnútornej nádoby jednoducho nasypete určený pomer ryže a vody a zvolíte vhodný program. Varenie spustíte pomocou tlačidla. Po uvarení ryže sa ryžovar automaticky vypne.  

Čo všetko sa dá variť v ryžovare?  

Okrem ryže môžete v multifunkčných ryžovaroch variť aj strukoviny, šošovicu, bulgur, naparovať zeleninu alebo mäso. S ich pomocou je možné jednoducho pripraviť aj chutnú polievku.