Ako vybrať pneumatiky na motorku


Mieru bezpečia a komfortu pri jazde na motorke ovplyvňujú z veľkej miery práve pneumatiky. Preto by ste mali byť pri ich výbere obozretní a vsádzať na kvalitných výrobcov. Či už vyrážate do terénu, na závodný okruh alebo sa pohybujete väčšinou po ceste, je treba zvoliť predovšetkým vhodné rozmery a druh pneumatík pre váš motocykel. Verte, že starostlivý výber sa v tomto prípade jednoznačne oplatí. Pokiaľ tápete, poradíme vám, ako na to!


Ako zistiť, ktoré pneumatiky potrebujete

Aby ste zistili, aké rozmery pneumatiky potrebujete pre vašu motorku, je najľahšie nahliadnuť do technického preukazu stroja. Prípadne môžete tieto údaje vyčítať z pneu, ktoré máte na motorke práve obuté. Aké parametre by vás mali zaujímať a čo značia? To si vysvetlíme na nasledujúcom príklade:

Ako vybrať pneumatiky na motorku

Pneumatiky môžu niesť označenie napr. 120/70 ZR 17 75W.

  • 120 (šírka) – šírka pneu je 120 mm.
  • 70 (profil) – značí pomer výšky pneu k jej šírke, v tomto prípade je to teda 70 %.
  • ZR (konštrukcia) – umožňuje jazdu rýchlosťou vyššou ako 240 km/hod.
  • 17 (priemer ráfika) – pneumatika je určená na ráfik s priemerom 17 palcov.
  • 75 (hmotnostný index) – presné údaje o nosnosti dohľadáte v tabuľke.
  • W (rýchlostný index) – hodnoty je opäť potrebné dohľadať podľa daného písmena v tabuľke.

→ Myslite tiež na to, že pri obúvaní pneumatík na motorku treba rozlišovať predné a zadné pneu a smer vzorky. Predné pneu sa značia písmenom F, zadné písmenom R. Pneumatiky sa okrem iného líšia svojou hrúbkou. Zadné pneu sú obvykle širšie – zlepšujú tak záber.

Ako vybrať pneumatiky na motorku

Dušové vs. bezdušové pneumatiky na motorku

Doba ide dopredu a už nejaký ten piatok sa môžete rozhodovať, či vybrať dušovú alebo bezdušovú pneumatiku. Bezdušovú pneumatiku len tak nepichnete, je vyrobená z odolnej gumy, ktorýálepšie odolám ostrým hranám aj predmetom, napriek tomu ale svojou odolnosťou nedosahuje na bezdušové automobilové pneumatiky.

Ak sa predsa len stane, že pneumatiku bez duše poškodíte, dovolí vám na motocykli prejsť veľmi pomaly ešte cca 20 km. Dušová sa okamžite vyfúkne, a pokiaľ okamžite nezastavíte, pravdepodobne to odnesie aj ráfik.

Skratka DOT značí vek pneumatiky

Pri nákupe pneumatík si nezabudnite skontrolovať kód DOT, ktorý je na pneu vyznačený štvormiestnym číslom. Prvé dve čísla značia mesiac, druhé dve rok, v ktorom boli pneumatiky vyrobené. Z dôvodu možnej degradácie materiálu by novo zakúpené pneu nemali byť staršie ako 2 roky.

Vyberte vhodný typ pneu podľa prevedenia motorky a štýlu jízdy

Pokiaľ už viete, ako zistiť správne rozmery pneu, prichádza na rad výber vhodného typu pneumatík. Iné pneu oceníte pri bežnej jazde na cesty, iné do terénu alebo na pretekársky okruh, pretože štýl jazdy sa v týchto prípadoch diametrálne odlišuje. Pneumatiky sa tak logicky líšia svojími vlastnosťami a schopnosťami (priľnutím, tvrdosťou, vzorkou a pod.). Do akých kategórií ich môžeme deliť?

Cestné pneumatiky na motorku vynikajú vysokým nájazdom kilometrov

Ak ste rekreační jazdci, ktorí trávia väčšinu času na cestách, a preferujete dobré schopnosti pri nižšej aj vyššej rýchlosti a vysoký nájazd kilometrov, voľte cestné pneumatiky. Vzorka pneu nie je nijako hlboká, avšak vďaka tomu vyniká dobrou priľnavosťou k asfaltu a zároveň je schopná efektívne odvádzať vodu.

Pneumatiky na cestovné enduro sú ideálnym riešením pre dobrodruhov

Vyrážate často za dobrodružstvom na dlhšie výpravy do terénu, prípadne do zahraničia, kde sa pohybujete po cestách aj nespevnených chodníkoch? V tom prípade potrebujete cestovné pneu, ktoré sú prispôsobené na jazdu na asfalte aj v menej náročnom teréne. Vynikajú vysokou odolnosťou a vzorka je navrhnutá tak, aby dobre obstála a nepreklzávala ani v bahne alebo na inom mäkkom povrchu.

Cross pneu na motorku využijete do ťažkého terénu

Pokiaľ sa pohybujete hlavne v teréne, v hline, blate alebo na štrku, oceníte terénne pneu s výraznou vzorkou, s ktorou len tak nezapadnete. Pri týchto pneumatikách však pozor, pokiaľ s nimi chcete vyjsť aj na ceste, je treba overiť, či majú platnú homologáciu pre cestnú premávku.

Pneumatiky na skúter musia zvládať najrôznejšie povrchy

Vlastníte skúter, s ktorým pravidelne jazdíte do práce alebo na výlety? V tom prípade sú pre vás určené špeciálne pneumatiky drobnejších rozmerov. Tieto pneumatiky sú stavané na najrôznejšie mestské povrchy, na ktorých by mali mať optimálnu priľnavosť a stabilitu, a to aj za mokra.

Športové pneumatiky poskytujú maximálnu priľnavosť na vozovke

Ak ste zástancami rýchlej športovej jazdy a nekladiete dôraz na vysoký nájazd kilometrov, voľte športové pneu. Tie sú vyvinuté z takých materiálov, aby čo najlepšie priľnuli k vozovke a bolo na ne maximálne spoľahnutie aj v prudkých náklonoch. V týchto pneumatikách nemôžete však počítať s extrémne dlhou životnosťou.

Závodné pneumatiky na motorku využijete na okruhu

Pokiaľ sa motošportu venujete závodne a väčšinu času trávite na závodnom okruhu, vyberajte zo závodných pneumatík, ktoré patria na špicu, čo sa týka použitých technológií. Sú stavané na tú najvyššiu záťaž so zachovaním všetkých potrebných vlastností a znesú aj veľmi vysoké zaťaženie. Tieto pneumatiky však často nie sú určené na premávku na ceste alebo za mokra, majú totiž úplne minimálnu vzorku.

INFO: Pretože športové a závodné pneumatiky sú vyrobené z výrazne mäkšieho materiálu ako iné druhy pneumatík, je ich optimálna prevádzková teplota okolo 80 °C – vďaka tomu dokonale priľnú k vozovke. Preto sa pred pretekmi používajú tzv. nahrievače pneumatík, ktoré sa na pneu jednoducho nasadia a zahrejú ich na optimálnu teplotu.
Jazdíte na motorke v teréne aj po ceste? Vyskúšajte viacúčelové pneumatiky!

V poslednej dobe sú stále obľúbenejšie pneu, ktoré kombinujú schopnosti predchádzajúcich modelov. Napríklad športovo turistické pneumatiky využijete pri jazde po asfalte aj v ľahkom teréne, pričom si udržujú svoje vlastnosti.

TIP! Nezabudnite sa pre jazdu na motorke vybaviť kvalitnými ochrannými prostriedkami aj motoristickým oblečením, ktoré poskytuje komfort za jazdy a čiastočne chráni v prípade pádu. Nezabúdajte tiež na základné príslušenstvo k pneumatikám, ako je sada na opravu a pod.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere pneumatík na motorku

Kedy vymeniť pneu na motorke?

Závisí od toho, ako často a nakoľko pneumatiky zaťažujete. Pri väčšine motocyklov stačí meniť pneumatiky každých 5-6 rokov, pri športových a závodných modeloch je táto doba obvykle výrazne kratšia. Nikdy by ste nemali jazdiť na pneumatikách starších ako 10 rokov.

Ako na výmenu moto pneumatík?

Najľahšie je nechať vymeniť pneumatiky v kvalifikovanom pneuservise, kde majú vhodné stroje na šetrné sňatie pneu z ráfika a nehrozí tak žiadne poškodenie.

Pokiaľ si chcete vymeniť pneu svojpomocne, je treba ju najskôr vypustiť a pomocou lisu alebo zveráka opatrne oddeliť od ráfika. Pre nasadenie novej pneu namažte ráfik mydlom alebo vazelínou, ktorá tento proces uľahčí. Postupne natiahnite pneu pomocou sťahováka okolo ráfika – obvykle táto práca vyžaduje asistenciu ďalšej osoby.

Ako sa značia dušové a bezdušové pneumatiky?

Dušové pneumatiky nájdete pod označím TT (tubetype), bezdušové nesú skratku TL (tubeless). Pozor, na jednej motorke by ste mali mať na oboch kolesách iba jeden typ pneumatík, nie je vhodné ich kombinovať.


Ďalšie zaujímavé články:

Ako vybrať kombinézu na motorku

Výber oblečenia na motorku je veľmi špecifickou záležitosťou. Nedá sa vyberať len podľa toho, čo sa vám páči... celý článek

Ako vybrať helmu na motorku

Či už máte doma skúter, alebo cestnú motorku, prilba je jednou z prvých a tiež najdôležitejších ochranných pomôcok, ktoré budete kupovať... celý článek

Ako vybrať správnu autožiarovku

Prasknutú autožiarovku na automobile treba kvôli bezpečnosti pri jazde vymeniť čo najskôr. Ak ste zruční, jej výmenu môžete zvládnuť aj sami... celý článek