Ako vybrať jedálnu súpravu

Varenie sa vracia do slovenských domácností. A s ním aj dôraz na stolovanie - pretože keď už si s prípravou jedla dáme prácu a pri stole sa zíde celá rodina, chceme, aby bola tabuľa štýlová. Základom je dobrý výber jedálnej súpravy, s ktorým sa vám pokúsime poradiť tak, aby jedálny servis bol ako robený práve pre vašu domácnosť.

Ako vybrať jedálnu súpravu

Hneď na začiatku si ujasnite, ako často a pre aké príležitosti chcete súpravu využívať. Pre každodenné využitie je lepšou voľbou lacnejšia jedálna súprava. Tá sa totiž stáva vďačnejšou obeťou „otĺkania”, pretože pri nej nemusíte smútiť, pokiaľ sa tanier alebo hrnček občas rozbije. Navyše sa môžete odviazať pri voľbe farieb a vzorov, keď viete, že s touto jedálnou súpravou to nemusí byť „na celý život”.

Na slávnostnú jedálnu súpravu by ste ale určite nemali rezignovať. V každej rodine by mal byť taký sviatočný servis, aby mohol rozžiariť tabuľu pri zvláštnych príležitostiach.

Pri výbere je samozrejme dôležitá cena a design jedálnej súpravy. Ponuka tvarov je skutočne široká a guľatým tanierom ani zďaleka nekončí. Nemenej dôležité však je, či sa súprava bude práve do vašej jedálne hodiť. Rozhodujúce slovo by mal mať hlavný kuchár/ka, pretože to bude práve on/a, kto bude so servisom pracovať najčastejšie.

Dôležitý je tiež počet kusov riadu v konkrétnej jedálnej súprave. Pre denné stolovanie dvoch osôb vám bude stačiť 12-dielna sada riadu, pokiaľ ste štyria, zaobstarajte si radšej 18-dielnu súpravu. Väčší počet kusov je vždy výhoda, zvlášť pokiaľ vám riad padá na podlahu častejšie.

A akú zostavu riadu vôbec môžete od klasickej jedálnej súpravy čakať? Okrem plytkých, hlbokých a dezertných tanierov jedálnej súpravy patria do súpravy aj kompótové misky, polievková misa (terina), oválna misa alebo tácka, omáčnik a soľnička. Často sa jedálne sady dopĺňajú aj o rovnaký kávový a čajový servis (kanvica, cukornička, mliečnik a šálky s podšálkami).

Ako vybrať jedálnu súpravu

Materiál jedálnych súprav

  • Kamenina: kaolín zmiešaný s kremičitým pieskom. Ide o veľmi kvalitné výrobky, ktoré sú obľúbené pre svoju cenovú dostupnosť, pevnosť a sú vhodné do mikrovlnnej rúry, mrazničky aj umývačky riadu.
  • Porcelán: zmes kaolínu a kameňa. Ide o veľmi kvalitný materiál pre výrobu jedálnych servisov.
  • Keramika: patrí stále medzi veľmi obľúbené. Je možné si ju zaobstarať v rôznych farbách a dekoráciách.
  • Sklo: veľmi moderné a obľúbené.