Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať DVD rekordér

DVD rekordéry umožňujú, rovnako ako DVD prehrávače, prehrávanie filmov z DVD, ale navyše sú schopné nahrávať TV programy a archivovať ich do vnútornej pamäte. Vynikajú vysokou kvalitou prehrávania obrazu aj zvuku. Poradíme vám, aké druhy DVD rekordérov existujú, a aké funkcie sú schopné ponúknuť k vášmu maximálnemu využitiu aj spokojnosti!


Čo vie DVD rekordér?

Kvalitné DVD rekordéry sú obvykle schopné ponúknuť tieto funkcie:

 • Prijímajú a archivujú pozemné aj káblové vysielanie.
 • Prehrávajú DVD, CD, Blu-ray disky a ďalšie.
 • Umožňujú sieťové prehrávanie až do kvality 4K.
 • Vďaka Wi-Fi pripojeniu môžu poskytnúť aj streamovacie služby.
Ako vybrať DVD rekordér

DVD rekordér s pevným diskom

Tieto DVD rekordéry majú vnútorný pevný disk, na ktorý sú záznamy nahrávané. Platí, že čím vyššia je kapacita disku tým lepšie - máte možnosť zapísať väčšie množstvo súborov. Pevné disky môžu dosahovať kapacitu až 2 TB. Tieto modely sú ideálnym riešením pre používateľov, ktorí si programy radi nahrávajú a púšťajú opakovane.

DVD rekordér s HDD a DVB-T2

DVD rekordér s interným pevným diskom je navyše vybavený digitálnym tunerom, ktorý má rovnakú funkciu ako set-top-box, umožňuje teda prehrávať a nahrávať programy a súčasne prijímať súčasný štandard digitálneho vysielania DVB-T2 bez toho, aby ste museli dokupovať ďalšie zariadenia.


Info: Nástupcovia DVD prehrávačov a rekordérov sú Blu-ray prehrávače, ktoré patria v súčasnej dobe medzi špičkovú technológiu prehrávania digitálneho záznamu.

Čo rozhoduje pri výbere DVD rekordéra?

DVD rekordéry majú mnoho spoločných vlastností s DVD prehrávačmi, preto uvádzame všetky podstatné parametre pre obe zariadenia, ktoré by ste pri ich výbere nemali prehliadnuť.

 • Veľkosť vnútornej pamäte

Všeobecne sa dá povedať, že čím vyššia je pamäť DVD rekordéra, tým lepšie. Predovšetkým pokiaľ máte v pláne archivovať väčšie množstvo súborov bez toho, aby ste ich prenášali na prenosné médiá. Vyberajte preto DVD rekordéry s minimálnou pamäťou 250 GB, na ktoré uložíte cca 70 hodín záznamov v špičkovej kvalite. U niektorých rekordérov dosahuje kapacita disku až 2 TB, zvládne tak ukladať stovky hodín záznamov.

 • Kvalita zvuku

Kvalita zvuku sa môže pri jednotlivých modeloch DVD prehrávačov líšiť. Veľmi záleží na tom, akým spôsobom budete DVD rekordér využívať.

V prípade, že ho budete pripájať iba k televízoru, nie sú nároky na zvuk nijako vysoké a postačia bežné audio prevodníky. Pokiaľ ale chcete prehrávač pripájať aj k domácemu kinu, voľte kvalitnejšie modely DVD rekordérov, ktoré umožnia kvalitnejší prevod zvuku.

Jednou z najmodernejších technológií na produkciu priestorového zvuku je Dolby Atmos, ktorá vďaka väčšiemu počtu vysielacích kanálov umožňuje kvalitatívne vysoký zvukový 3D zážitok.

Medzi hojne používané technológie u DVD prehrávačov patria aj DTS (Digital Theater System) a SDDS (Sony Dynamic Digital Sound).

 • Zohľadnite možnosti prehrávania – DivX, MP3 a ďalšie!

DVD rekordéry by okrem prehrávania videí a nahrávania záznamov, mali zvládnuť aj ďalšie úkony. Preto je vhodné pred kúpou overiť, či je DVD rekordér schopný prehrávať aj formáty DivX, MP3, WMA, AVI, XviD, WMV a ďalšie. Zvlášť v prípade, že chcete rekordér pripojiť k mobilnému telefónu a prehrávať videá a pod. cez rekordér.

 • Vstupy a výstupy pri DVD rekordéroch

Vstupy a výstupy pri DVD rekordéroch sú zásadné pre to, aké zariadenie k nim je možné pripojiť.

 • HDMI – umožňuje prepojenie rekordéra s televízorom alebo projektorom.
 • USB – slúži na pripojenie kamier, smartfónov, alebo flash diskov.
 • LAN– sieťový konektor využijete, ak chcete zariadenie pripojiť k internetu.
 • Optický audio výstup –slúži na kvalitný prenos zvuku.
 • Koaxiální výstup – je obdobou optického výstupu, používa však odlišnú technológiu.
 • 7.1ch audio výstup – umožňuje prehrávať priestorový zvuk vo vysokej kvalite.
 • Bluetooth, Wi-Fi – ponúka možnosť bezdrôtového pripojenia DVD prehrávača k ďalším zariadeniam.

Niektoré rekordéry umožňujú tiež strih videí

Praktickou funkciou je možnosť strihania videí. Jednoducho tak môžete z nahraného súboru odstrániť pravidelné reklamy z bežného vysielania iba za niekoľko sekúnd. Kvalita programu na strihanie, ktorými sú jednotlivé modely vybavené, sa môže výrazne líšiť. Niektoré sú vhodné pre najnutnejšie úpravy, u iných je možné zostrihať napr. aj nenáročné videá z dovolenky.

Pred kúpou si overte, či je DVD rekordér vybavený slovenským menu

Pozor si dajte aj na jazyk, v ktorom je menu DVD rekordéra. Niektoré modely totiž ponúkajú menu iba v anglickom alebo nemeckom jazyku a slovenský preklad chýba. Obvykle to nie je zásadný problém - väčšina menu má veľmi intuitívne (často aj obrázkové) ovládanie. Pokiaľ však kupujete tento prístroj staršiu generáciu, je lepšie zaobstarať model vybavený slovenčinou


TIP! Aby ste si nahrané videá užili v čo najvyššej kvalite, vyberajte DVD rekordéry s funkciou Upscaling – tá je schopná prispôsobiť a vylepšiť kvalitu a rozlíšenie obrazu na mieru vášmu televízoru.Najčastejšie kladené otázky pri výbere DVD rekordéra

Aký je rozdiel medzi DVD prehrávačom a rekordérom?

Zatiaľ čo DVD prehrávače slúžia primárne na prehrávanie DVD, CD a ďalších prenosných médií, DVD rekordéry sú schopné nahrávať záznam televízneho vysielania, archivovať ho na interný disk a opakovane prehrávať.

Môže DVD rekordér nahradiť set-top-box?

Áno, DVD rekordér s digitálnymi tunermi DVB-T2 alebo DVB-S plnohodnotne nahrádza set-top-boxy. Umožňuje tak prijímať pozemné digitálne vysielanie.

Aké existujú druhy DVD prehrávačov?

DVD prehrávače môžeme deliť na dva základné typy:

 1. Stolné DVD prehrávače – vhodné na bežné domáce využitie.
 2. Prenosné DVD prehrávače – ideálne na cesty, pre deti na dlhé prejazdy autom a podobne. Vynikajú kompaktným prevedením, sú vybavené reproduktormi a je možné ich napájať z autozásuvky.