Ako vybrať DVD rekordér

DVD rekordér s pevným diskom dnes úplne nahrádza dlhé roky okúzľujúce VHS videorekordéry. Vďaka vysokej flexibilite umožňuje okamžitý prístup k záznamu a vysokou, s počtom prehrávaní nemennou, digitálnou obrazovou a zvukovou kvalitou.

S pevným diskom – HDD alebo bez?

Vďaka priaznivému vývoju cien DVD rekordérov s integrovaným pevným diskom mnoho ľudí ani neuvažuje o nákupe prístroja s nahrávaním obmedzeným na vypaľovanie DVD disku. Cenový rozdiel nezodpovedá dramaticky väčšiemu komfortu používania, a to nehovoríme o pokročilých editačných funkciách a obrovskej kapacite až niekoľko stoviek hodin záznamu. Pokiaľ často nahrávate relácie, u ktorých se nepočítá s ďalšiou archiváciou (typické prekrývajúce sa vysielanie na dvoch televíznych staniciach), je pevný disk takmer nutnosťou.

Kvalita nahrávok – práca s DVD diskami

Na bežne veľký (250 GB) pevný disk sa vojde od desiatok po niekoľko stoviek hodín záznamu. Záleží na tom, akú kvalitu nahrávania zvolíte. Väčšina prístrojov používa 3–4 stupne s tým, že najúspornejšie nastavenie poskytuje iba „dobrú“ obrazovú kvalitu zodpovedajúcu cca VHS záznamu. Na jednovrstvový DVD disk sa zmestia približne dve hodiny záznamu vo vyššej kvalite. Predtým často diskutovaná problematika kompatibility formátov DVD-R a DVD+R už nie je natoľko aktuálna a niektoré prístroje zvládajú aj DVD-RAM.

DivX, mp3, fotografie

Prehrávanie DVD diskov a nahrávanie televíznych programov nie je tým jediným, co dokáže DVD rekordér ponúknuť. Nesmieme zabudnúť na kompatibilitu s obľúbeným video formátom DivX a komprimovanou hudbou MP3. Prečo vlastniť niekoľko prístrojov, keď môžete mať jeden univerzálny.

Jak vybrat DVD rekordér

Strih a úprava záznamov

Predstavte si situáciu, keď máte na pevnom disku nahraný svoj obľúbený celovečerný film obohatený o pravidelné reklamné vysielanie. Väčšina renomovaných výrobcov do svojich prístrojov nahráva sofistikovaný obslužný software schopný nielen kategorizovať a prehľadne spravovať všetky záznamy, ale aj vykonávať viac alebo menej zložité editácie. Odstránenie reklamného bloku tak zaberie iba niekoľko sekúnd. Ale to nie je všetko, jednotlivé kapitoly je možné ľubovoľne spájať a rozdeľovať. Niektoré modely zvládajú súčasne nahrávať aj prehrávať.

Vstupy a prepojenia – IEE 1394, USB 2.0

Prepojenie DVD rekordérov s ďalšími prístrojmi je možné buď digitálne, alebo analógovou cestou. Väčšina uživateľov preferuje SCART kábel ,čo nie je zlé riešenie, pretože se jedná o najrozšírenejšie a v rámci možností aj najkvalitnejšie analógové prepojenie (medzi ďalšie patrí S-video, YUV a cinch).Rada prístrojov disponuje aj digitálnym výstupom štandardu HDMI, čo je veľmi dôležitý parameter hlavne pre majiteľa LCD a plazmových televízorov s digitálnym vstupom. Pokiaľ vlastníte digitálnu videokameru alebo iný podobný prístroj, mali by ste se porozhliadnuť po rekordéry vybaveným patričnými vstupmi. Najčastejšie to sú USB 2.0 a i.Link alias Fireware, resp. IEE 1394.

Mali by ste vedieť

Pokiaľ chcete nahrať DVD disk tak, aby byl kompatibilný s ostatnými prehrávačmi, nezabudnite ho uzavrieť. V prípade, že tak neurobíte, bude použiteľný iba na vašom prístroji. Nepreceňujte strihové funkcie DVD rekordérov s pevným diskom. Pokiaľ chcete precízne spracovať záznam z rodinnej dovolenky, dajte prednosť špecializovanému programu na svojom počítači. Rovnako ako videorekordér aj ich modernejší DVD bratia podporujú programovateľné nahrávanie televíznych relácii ShowView. Pokiaľ túto funkciu vyžadujete, overte si jej prítomnosť v špecifikáciách výrobku.