Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Trápia vás riasy v akváriu? Zistite, ako sa ich účinne zbaviť!

Premnoženie rias v akváriu dokáže poriadne potrápiť nejedného akvaristu. Nielen, že kazia celkový dojem z akvária, ale zároveň sú tiež schopné zadusiť ostatné rastliny a živočíchy. Kde sa tieto riasy berú, ako im prechádzať a čo s nimi, ak už sa vám v akváriu premnožili? Nielen na tieto otázky sa zameriame v dnešnom článku.

Riasy patria k najstarším organizmom na zemi a nájdeme ich takmer v každom biotope. Pokiaľ sa vyskytujú v akváriu, v malej miere ničomu neškodia. Ak však dôjde k ich premnoženiu, majú vplyv nielen na estetiku celého akvária, ale v dôsledku ich masívneho šírenia môžu začať vytláčať ostatné rastliny. Veľakrát spôsobia vyhynutie nielen rastlín, ale aj živočíchov. Poďme sa teda pozrieť na to, čo to riasy sú, kde sa berú, ako im predchádzať a čo s nimi, keď sa objavia.

Trápia vás riasy v akváriu? Zistite, ako sa ich účinne zbaviť!

Čo sú to riasy?

Riasy sú rôznorodou skupinou jednobunkových organizmov, ktoré sú vo vode väčšinou prítomné vo forme vegetatívnych buniek – tie sú voľným okom neviditeľné. Ak sa vytvoria pre nich vhodné podmienky, ktorými sú predovšetkým nerovnováhy v akváriu, začnú tieto bunky rásť a prejavovať sa v podobe spomínaných rias. Keďže sa rozmnožujú pomocou sporov či delením, dokážu sa množiť naozaj veľmi rýchlo, a ak nezasiahnete zavčasu, zamoria vám celé akvárium.

Ako sa riasa dostane do akvária?

Ako sme už spomenuli vyššie, bunky rias sa vyskytujú vo vode a stačí aj najmenšia nerovnováha v akváriu na to, aby sa začali rozrastať a množiť. Hlavnými príčinami tejto nerovnováhy býva nízky obsah oxidu uhličitého, zlá cirkulácia vody, nevhodné osvetlenie akvária či zlá starostlivosť.

Riasu si však môžete do akvária zaniesť aj vtedy, ak si kúpite novú rastlinu alebo nové živočíchy. Z hľadiska rastlín treba dbať na kvalitu, ideálne je zaobstarať si sterilne balené rastliny priamo od preverených dodávateľov. U novo zakúpených živočíchov je potom vhodné loviť ich po aklimatizácii z vody a umiestniť ich do akvária bez ich pôvodnej vody.

Aké sú najčastejšie príčiny vzniku rias?

Ak sa vám začnú objavovať riasy v akváriu, jedná sa o jasný indikátor toho, že jeho prostredie nie je v rovnováhe, alebo v ňom došlo k prudkým zmenám. Medzi hlavné príčiny vzniku rias patria nasledujúce nedostatky či problémy:

Prudké kolísanie parametrov vody

Hoci má každé akvárium iné požiadavky, sú to práve prudké výkyvy kvality vody, ktoré môžu spôsobiť rast rias. Problémy môže vyvolať ako veľká teplotná zmena vody, tak aj zmena pH či obsahu dusičnanov v nej. Na vine však môže byť aj tvrdosť vody, a to najmä tej z kohútika (väčšina sladkovodných rýb aj rastlín vyžaduje mäkšiu vodu, tvrdá je vhodná iba pre tlamovce). Ak sa vám teda začne objavovať v akváriu riasa po výmene vody a viete, že nedošlo k tepelnému šoku, odporúčame skontrolovať pH a tvrdosť vody.

Nevhodné osvetlenie

Kvalitný filter je základ každého akvária. Len vďaka nemu, respektíve vďaka nitrifikačným baktériám v ňom obsiahnutým, dochádza k premene riasotvorného amoniaku na dusičnany, ktoré následne slúžia ako základná makroživina pre rastliny. Pokiaľ filtrácia v akváriu nefunguje správne, dochádza k hromadeniu amoniaku, úhynu rastlín a množeniu rias.

Nedostatočná filtrácia

Kvalitní filtr je základ každého akvária. Jen díky němu, respektive díky nitrifikačním bakteriím v něm obsaženým, dochází k přeměně řasotvorného amoniaku na dusičnany, které následně slouží jako základní makroživina pro rostliny. Pokud filtrace v akváriu nefunguje správně, dochází k hromadění amoniaku, úhynu rostlin a množení řas.

Zlé prúdenie vody

Aby nedochádzalo k hromadeniu nečistôt a extrémnemu nárastu rias, je potrebné zaistiť v akváriu dostatočnú cirkuláciu vody. Tá sa navyše stará aj o rovnomernú distribúciu živín naprieč celým akváriom.

Nadmerné kŕmenie

Ak rybičkám a ďalším živočíchom obývajúcim vaše akvárium doprajete nadmerné množstvo krmiva, ktoré nedokážu skonzumovať, vytvárate tak ideálne prostredie nielen na to, aby sa začala kaziť voda, ale aj k rastu a množeniu rias. Do akvária preto vždy sypte len toľko kŕmenia, koľko rybičky stihnúť skonzumovať, než dopadne na dno.

Veľký počet živočíchov

Nielen na vznik rias, ale aj na kvalitu života živočíchov samotných, má vplyv počet kusov, ktoré v akváriu žijú. Všeobecne platí, že čím viac živočíchov v akváriu je, tým viac krmiva do neho sypete, o to viac výkalov živočíchy produkujú a tým viac dávajú priestor na rast rias. Pre optimálny počet živočíchov v akváriu platí jednoduché pravidlo - 1 centimeter rybičky na 1 liter vody. Ak máte teda k dispozícii stolitrové akvárium, môžete si doň zaobstarať kŕdeľ 20 rybičiek vo veľkosti piatich centimetrov.

Nedostatočná starostlivosť o akvárium

Ak nebudete akvárium pravidelne čistiť, používať filtráciu a meniť vodu, bude dochádzať k hromadeniu odpadových látok, ktoré sú ideálnym živným prostredím pre rast rias.

Nevhodné hnojenie

Rovnako ako izbové rastliny, tak aj tie akváriové potrebujú na svoj život dostatok živín. Nedostatočné množstvo živín vedie k ich rozkladu a tým k vytváraniu amoniaku a cukru, ktoré naopak milujú riasy. Nadbytočné hnojenie zase vedie k hromadeniu živín v akváriu, ktoré rastliny nezvládnu spotrebovať, a tak sa na nich nabažia opäť riasy. Preto je vhodné zvoliť primerané hnojenie a prípadne používať chytré substráty, ktoré si s týmto problémom poradia.

S akými riasami sa stretávame najčastejšie?

Najbežnejšie akváriové riasy, s ktorými sa môžeme v našich podmienkach stretnúť, sa dajú rozdeliť do troch základných skupín:

Zelené riasy

Najčastejšie sa vyskytujú v podobe zelených škvŕn či zeleného prachu usadeného na skle a dekoráciách, alebo zelených vlákien. Vznikajú predovšetkým v dôsledku nedostatku oxidu uhličitého či živín, alebo vtedy, ak je akvárium vystavené priamemu pôsobeniu slnečných lúčov. Jedná sa o najtypickejšiu riasu, ktorá sa vyskytuje hlavne po založení akvária. Zelené škvrny či prach najlepšie odstránite magnetickou stierkou alebo hubkou.

Hnedé riasy

Vyzerajú podobne ako usadený vodný kameň, sú na dotyk drsné a najčastejšie sa usadzujú v podobe hnedých fľakov na filtri, skle akvária či priamo na rastlinách. Hlavným dôvodom ich vzniku je väčšinou nedostatočné osvetlenie, prípadne veľké množstvo amoniaku. Väčšinou ich stačí zotrieť hubkou a zlepšiť filtráciu akvária. Ak chcete túto riasu zlikvidovať prirodzenou cestou, kúpte si do akvária rybičky Otocinclus.

Čierne riasy

Nedostatok oxidu uhličitého, nedostatočné osvetlenie a tiež zlé prúdenie vody, to sú hlavné príčiny, ktoré vedú k vzniku čiernej riasy známej pod názvom „ruducha“. Objavuje sa predovšetkým na okrajoch rastlín, koreňoch, filtroch a na miestach so silným prúdením vody. Tieto riasy vyzerajú ako malé čierne chumáčiky, dajú sa odstrániť ručne, zlepšením cirkulácie vody a zvýšením množstva oxidu uhličitého. Prírodnou cestou si na tejto riase radi pochutnajú parmičky siamské, prípadne môžete zvoliť akváriovú chémiu, ako napríklad tekutý uhlík.

Ako odstrániť riasy?

Ak sa vám v akváriu vyskytlo veľké množstvo rias, musíte najprv objaviť ich príčinu – ak nezistíte, čo riasu v akváriu spôsobuje, budete s ňou bojovať márne. V ďalšom kroku je potrebné riasu mechanicky odstrániť. K tomu vám skvele poslúži magnetická stierka alebo škrabka. Dôkladne zotrite všetky riasy zo skla, vláknité riasy namotajte na špajli, očistite všetky napadnuté rastliny a odtrhnite rozkladajúce sa listy, prípadne rastliny zastrihnite. Napadnuté predmety, ktoré je možné vybrať z akvária, dôkladne vyčistite alebo vyvarte. Vyčistite aj filter, odkaľte dno a odstráňte všetky zvyšky krmiva alebo rozkladajúcich sa organických nečistôt. Vymeňte tretinu až polovicu vody v akváriu, pridať môžete tekutý uhlík, ktorý dodáva rastlinám oxid uhličitý, podporuje ich rast a zabraňuje rastu rias. Skontrolujte tiež, či voda v akváriu dostatočne cirkuluje.

Akonáhle odstránite z akvária všetky riasy, dôkladne v nasledujúcich dňoch sledujte rast rastlín. Pokiaľ sa budú naďalej na nových výhonkoch rastlín objavovať riasy, nepodarilo sa vám pravdepodobne odstrániť príčinu nerovnováhy v akváriu. Budete teda musieť naďalej pátrať po chybe. Prípadne môžete skúsiť zvýšiť množstvo oxidu uhličitého.

Ako predchádzať vzniku?

Rovnako ako pri ľudskom zdraví, tak aj pri zdravom prostredí v akváriu platí, že najdôležitejšia je prevencia. Preto dodržujte všetky vyššie uvedené zásady, ktoré si na záver ešte raz zhrnieme:

  • Akvárium musí mať dostatok svetla aj tmy. Svieťte v rozmedzí 8 až 10 hodín.
  • Udržujte v akváriu primerané množstvo kyslíka, oxidu uhličitého a živín.
  • Majte v akváriu primeraný počet rybičiek a ostatných živočíchov, začleniť môžete aj tie, ktoré sa riasami živia, ako napríklad krevetky japonské, parmičky čiernopruhé, čuchavce, živorodky či ulitníky Neritina.
  • Používajte výkonnú filtráciu.
  • Zaistite dostatočnú cirkuláciu vody.
  • Pravidelne sa o akvárium starajte, čistite ho a meňte vodu (minimálne 30 percent objemu jedenkrát mesačne). Vždy používajte odstátu vodu, nie vodu z kohútika.
  • Starajte sa o rastliny – odstraňujte odumreté listy, čistite ich a zastrihávajte.
  • Nepoužívajte hnojivá s fosfátmi a dusičnanmi.

Pravidelná údržba akvária, správne vybavenie a starostlivosť vám pomôžu predchádzať vzniku rias. Veríme, že s vyššie uvedenými tipmi sa vám bude dariť udržiavať vo vašom akváriu harmonické prostredie a účinne predídete vzniku a množeniu rias. Prajeme vám veľa úspechov vo vašich akvaristických aktivitách.