Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Tetra Test 6in1 (25 ks)

Tetra Test 6in1 (25 ks)

2 hodnotenia
Testovacie prúžky k jednoduchému určenia 6 najdôležitejších parametrov akváriovej vody.
Už sa nepredáva
14 €
Tovar od: MALL
14 €

Popis

Testuje šesť rozhodujúcich hodnôt vody v jednom kroku, už za pár sekúnd: celkovú a uhličitanovú tvrdosť (GH + KH), nitridy (NO²), nitráty (NO³), hodnotu pH a teraz novo hodnotu chlóru (Cl²)

  • Celková tvrdosť GH – vody je určená koncentráciou solí vápnika a horčíka. Ak je hladina týchto solí vysoká, je voda klasifikovaná ako tvrdá a ak je nízka, je voda mäkká. Priaznivá hodnota GH, v ktorej môžu byť okrasné ryby pestované sa pohybuje medzi 6odH –10odH.
  • Uhlíková tvrdosť KH – ako sme sa už zmienili o soliach vápnika a horčíka, takmer všetky typy vody obsahujú nejaké soli. Napríklad bikarbonáty – ich obsah v vode je určený práve hladinou KH. Bikarbonát plní dôležitú úlohu v akváriu, tlmí drastické alebo náhle zmeny pH, napr. v prípade kyselinového kolapsu. Vďaka tomuto vzájomnému pôsobeniu KH a pH, má uhlíková tvrdosť aj priamy vplyv na zdravie všetkých organizmov v akváriu. Hodnota KH medzi 3odH – 10odH je všeobecne doporučovaná pre ryby z východoafrických jazier (malawi a tanganyjika), ktoré sú prispôsobené životu vo vode s vyššou hladinou KH.
  • Kyslosť pH – hodnota pH sa určí z celkovej časti kyslých a zásaditých substancií rozpustených vo vode, vďaka ktorým je voda kyslá alebo naopak zásaditá.

Chemicky čistá voda má hodnotu pH okolo 7 a je označovaná za neutrálnu. V takejto vode je pomer kyslých a zásaditých zložiek vyvážený. Ak je prítomnosť kyselín zvýšená, je hodnota pH nízka. Pri zvýšenom obsahu zásaditých zložiek sa hodnota pH zvyšuje. Náhle zníženie hladiny pH sa môže vyskytovať napríklad vo veľmi mäkkej vode ak je schopnosť bikarbonátu (hodnoty KH) tlmiť náhle zmeny pH vyčerpaná. Všetky ryby, rastliny a mikroorganizmy sú veľmi citlivé na drastické zmeny pH a z tohto dôvodu je nutné testovať jeho hodnotu najmenej raz týždenne. Hodnota pH medzi 6,5 a 8,5 vyhovuje takmer všetkým druhom rýb v sladkovodnom akváriu. Ryby pochádzajúce z tropickej (tzv. čiernej vody) majú radšej mäkkú vodu s hodnotou pH od 6,0 ​​do 7,5 zatiaľ čo Východoafrickým Cichlidae vyhovuje rozmedzí 7,5 až 8,5 a vyššou uhlíkovou tvrdosť.

  • Nitrit NO2– vďaka rybacím výkalom, rozkladajúcim sa rastlinám a zvyškom krmiva, organické substancie nevyhnutne znečisťujú vodu. V prípade biologickej nerovnováhy, sa organické látky v akvarijnej vode môžu premeniť v škodlivé dusíkaté látky. Prvou etapou tohto procesu je tvorba buď toxických alebo nejedovatých amoniakov. Hodnota pH má veľký účinok na obsah amónia a amoniaku nasledujúcim spôsobom: pri hodnote pH 7,0 a nižšia je voda obsahuje nejedovaté amónia; ak je hodnota pH 7,0 – 8,5, vaše akvárium môže obsahovať toxickú hladinu amónia. V druhom prípade je amónium rozložené na dusičnany pomocou baktérií. Dusitany sú jedovaté a pre ryby veľmi nebezpečné. Takže je jasné, že ak je koncentrácia dusičnany veľmi vysoká, kvalita vody bude vážne poškodená. Akvária s efektívnym filtrovacím systémom majú koncentráciu nitritu od 0,3mg/ l a nižšie. Z dlhodobého hľadiska by obsah dusičnany nemal prekročiť 0,8m g / l pretože v tomto prípade môže byť veľmi nebezpečný pre ryby.