Ako vybrať klimatizáciu do bytu a kancelárie

Klimatizácia je v súčasnej dobe skoro v každej kancelárii a v obchodoch samozrejmosťou a už ju mnoho ľudí začalo využívať aj v domácnostiach. Upravuje okolitú teplotu podľa potreby, teda nasáva vonkajší vzduch, ktorý potom filtruje, upravuje teplotu a vlhkosť na požadované hodnoty. Klimatizácia automaticky udržiava nastavenú teplotu bez ohľadu na vonkajšie prostredie.

Čo je nutné premyslieť?

Kým si klimatizáciu zaobstaráte, je potrebné dopredu si rozmyslieť, aké priestory potrebujete klimatizovať, ako veľkú budete teda klimatizáciu potrebovať, v akej cenovej relácii ste ochotní tento prístroj kúpiť a pod. Tiež veľa záleží pri výbere na tom, aby ste sa zamysleli, či budete potrebovať klimatizáciu namontovať a či je teda nutné objednávať si montážnu firmu alebo ju môžete pripraviť na prevádzku bez vyškoleného technika. Vždy je nutné stanoviť si dopredu požiadavky, ktoré od prístroja očakávate a podľa nich rozmýšľať ďalej.

Je dôležitý výkon klimatizácie?

Áno! Výkon je hlavným parametrom pri výbere typu klimatizácie. Samozrejme obecne platí, že čím väčšiu miestnosť potrebujete chladiť či vykurovať, tým samozrejme musí byť väčší výkon klimatizačnej jednotky.

Ako vybrať klimatizáciu do bytu a kancelárie

Nástenné klimatizácie

Tento druh klimatizácie sa skladá z vnútornej jednotky, ktorá je umiestnená v miestnosti a z kondenzačnej (vonkajšej) jednotky, ktorá je umiestnená vonku. Tieto časti sú spojené medeným potrubím, ktoré musí byť izolované, aby nedochádzalo k tepelným stratám. V potrubí prúdi chladivo, čo je chemická zlúčenina používaná v tepelnom cykle, kde dochádza k fázovej premene plynu na chladiacu kvapalinu.

Vnútorná jednotka by mala byť umiestnená tak, aby ochladzovaný vzduch prúdil po miestnosti, ale pritom by nemali fúkať priamo na osoby v nej, keďže by mohlo dôjsť k nachladnutiu, k stuhnutiu svalov a pod. Vonkajšiu jednotku môžeme umiestniť napríklad na balkón alebo na strechu, ale aj na zem s podstavcom. Ďalej je možným riešením, že umiestnite túto jednotku na konzoly, ktoré potom môžete pripevniť k fasáde domu. Samozrejme pri výbere miesta umiestnenia vonkajšej jednotky musíte brať na ohľad aj jej hmotnosť.

Mobilná (prenosná) klimatizácia

Tento druh klimatizácie má tú výhodu, že ju môžete umiestniť priamo do miestnosti bez zložitého inštalovania vonkajšej jednotky. Vo väčšine prípadov sa dáva klimatizácia blízko k oknu, aby ste mohli hadicu bez problémov vysunúť z okna. Je samozrejme možné inštalovať ju aj do steny, ale k tomu je potrebné prebúrať v stene otvor, ktorým povediete hadicu von. Priemer hadice je obyčajne 12 cm. Podľa výrobcov sa všeobecne neodporúča predĺženie hadice, pretože to by malo za následok slabnutie výkonu a z tohto dôvodu sa odporúča klimatizáciu umiestniť blízko okna či steny, z ktorej chcete viesť hadicu.