10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať herný monitor

Kvalitný herný monitor je takmer zárukou skvelého zážitku z hry! Pokiaľ sa vám bude monitor pri hre kosiť, alebo bude mať pomalú odozvu, hranie si príliš neužijete. Čo je teda kľúčové pri výbere herného monitora? Okrem dostatočnej uhlopriečky predovšetkým doba odozvy, použitá technológia, obnovovacia frekvencia a tiež kvalitné rozlíšenie a jas. Poďme sa vrhnúť na výber herného monitora, s ktorým sa užijete mnoho zábavy vo svete počítačových hier!

Ako vybrať herný monitor

Aké sú hlavné prednosti herných monitorov?

Herné monitory sa od tých klasických, používaných doma alebo v kancelárii, pomerne líšia. V čom sú zásadné rozdiely a prečo si na hranie hier zaobstarať kvalitný herný monitor?

 • Vynikajú verným zobrazením farieb a kvalitným rozlíšením.
 • Vďaka rýchlej odozve a vysokej obnovovacej frekvencii poskytujú dokonalý pôžitok z hry.
 • Sú vhodné aj na editáciu a strihanie videí, alebo pre náročné grafické programy. Lákavý je tiež hravý dizajn monitora.

Je lepší plochý alebo zakrivený herný monitor?

Vyberať môžete z klasických plochých, ale aj zakrivených herných monitorov, ktoré prišli na trh výrazne neskôr a zážitok z hry výrazne znásobí. Aké sú výhody a nevýhody týchto dvoch modelov a ktorý bude ten pravý pre vás?

Plochý herný monitor je vhodný na hranie hier aj prácu v grafických programoch!

Tieto herné monitory majú klasickú plochú obrazovku, sú preto vhodné na hranie hier aj bežnú prácu na počítači alebo prácu v grafických programoch, pri ktorej by zakrivený monitor mohol spôsobiť ťažkosti. Ploché herné monitory sú tiež cenovo priaznivejšie a priestorovo úspornejšie.

Prehnutý herný monitor vás dokonale vtiahne do herného prostredia!

Zakrivené herné monitory majú prehnutú obrazovku (polomer zakrivenia sa môže líšiť, značí sa najčastejšie hodnotou 1 000 – 4 000 R). Tieto monitory kopírujú zakrivenie ľudského oka, vďaka tomu menej namáhajú oči aj pri dlhšom hraní hier. Ich hlavnou prednosťou je schopnosť využívať periférne videnie - hráč má pocit, že sa hra odohráva všade okolo neho a umocňuje tak zážitok z hry. Nie sú príliš vhodné na prácu v grafických programoch, počítať musíte tiež s vyššou cenou a nárokmi na priestor.


Použitá technológia výrazne ovplyvňuje schopnosti herného monitora!

Dôležitú úlohu pri výbere herného LCD monitora zohráva použitá technológia. Na trhu môžete vyberať z niekoľkých variantov, z ktorých každá má svoje pre a proti. Tieto tri technológie patria medzi najrozšírenejšie:

Použitá technológia Klady a zápory
TN
 • vyniká rýchlou odozvou
 • dostupná cena
 • horšie pozorovacie uhly a zobrazenie farieb
IPS
 • verné zobrazenie farieb
 • dobré pozorovacie uhly
 • rýchla odozva
 • vyšší cena
VA
 • vynikajúci kontrast
 • kvalitné zobrazenie farieb
 • dobrý pomer cena/výkon
 • horšia kvalita zobrazenia pri lacných modeloch

*Tabuľka je len informatívna.


Ako vybrať optimálnu uhlopriečku, rozlíšenie a pomer displeja?

Ďalším parametrom, ktorý by ste mali pri výbere herného monitora riešiť, je rozmer. Ten sa odvíja od toho, aké sú vaše priestorové možnosti, aj využitie monitora. V hrách samozrejme platí, že čím väčší monitor je, tým je obvykle hra záživnejšia. Zaujímať vás budú tri hodnoty – uhlopriečka monitora, rozlíšenie a pomer displeja.

Uhlopriečka herného monitora a rozlíšenie

Uhlopriečka sa v herných monitoroch značí v palcoch, pričom 1 palec = 2,54 cm. Najmenšie herné monitory majú cca 21,5 palcov, tie najväčšie dosahujú až 54,6 palcov, čo už je záruka naozaj intenzívneho zážitku. Treba však počítať s tým, že takto rozmerné monitory vyžadujú dostatok priestoru na vašom stole.

→ Zároveň platí, že čím väčšia je uhlopriečka monitora, tým vyššie by malo byť aj jeho rozlíšenie. Zatiaľ čo pri bežných herných monitoroch (do 24 palcov) si vystačíte s Full HD rozlíšením, pri väčších modeloch vyberajte QHD, UW-QHD, 2K alebo 4K rozlíšenie, ktoré je zárukou dokonale zobrazených detailov a jemnosti obrazu.

Herný monitor 4K

Herné monitory so 4K, čiže UHD rozlíšením, poskytujú dokonalý obraz s jemnými prechodmi a špičkovým zobrazením detailov i farieb. Obzvlášť potešia hráčov, ktorí sa venujú hraniu hier s prepracovaným herným prostredím.

Pomer displeja pri hernom monitore

Pomer displeja značí, aký je pomer zvislých a horizontálnych strán monitora. V herných monitoroch odporúčame vyberať skôr pretiahnuté modely, pokiaľ vám to priestor dovolí. Vďaka nim budete mať pri hre pocit, že sa ocitáte priamo v hernom prostredí.

V herných monitoroch sa najčastejšie stretnete s týmito pomermi displeja:


Doba odozvy

Doba odozvy hrá pri herných monitoroch veľkú rolu. Ide totiž o časový úsek, za ktorý je monitor schopný vyfarbiť sa z jednej farby do druhej. Pokiaľ radi hráte akčné hry, venujte tomuto parametru pozornosť obzvlášť. Doba odozvy sa značí v milisekundách, najčastejšie však výrobcovia uvádzajú hodnotu, kedy sa prevádza obraz do šedej farby (tento proces je najrýchlejší, môže trvať aj menej ako 1ms). Všeobecne by doba odozvy herných monitorov nemala byť vyššia ako 5 ms.


Obnovovacia frekvencia

Obnovovacia frekvencia taktiež úzko súvisí s tým, aké plynulé bude zobrazenie hry. Značí, koľko snímok je monitor schopný vytvoriť za 1 sekundu. Minimálnou hodnotou, od ktorej by ste sa mali pri výbere herného monitora odraziť, je aspoň 100 Hz. Tie najvýkonnejšie monitory dosahujú až 360 Hz.


Pozor, na plynulosti hry má veľký podiel aj výkon grafické karty. Ak zvolíte monitor s vysokou obnovovacou frekvenciou a rýchlou dobou odozvy, ale grafická karta bude pomalá, príliš si nepomôžete – obraz sa môže zasekávať a nebude dostatočne plynulý.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere herného monitora

Je v hernom monitore lepší matný alebo lesklý displej?

Tu záleží na prostredí, v ktorom hráte a čo od displeja očakávate. Zatiaľ čo lesklý displej je ideálny na nočné hranie, kedy vás prekvapí sýtym zobrazením farieb, matný displej oceníte počas dňa, keď do izby prúdi ostré svetlo, ktoré v lesklých monitoroch spôsobuje nepríjemné odlesky.

Čo je Retina monitor?

Retina monitory majú displeje s tak kvalitným rozlíšením, že ľudské oko nie je schopné rozoznať jednotlivé pixely. Ide o modely od spoločnosti Apple.

Majú herné monitory ochranu proti únave očí?

Kvalitné herné monitory šetria oči aj po dlhšiu dobu hrania. Minimalizujú modré svetlo pomocou filtra aj blikania monitora, ktoré oči zbytočne zaťažuje.


Další zajímavé články:

Ako vyčistiť počítač, aby bežal ako nový!

Pre mnohých z nás sú počítače každodennými pomocníkmi pri práci alebo spoločníkmi pri relaxácii... celý článok

Ako vybrať herný notebook

Ste nadšenými hráčmi počítačových hier a chcete mať prenosný herný notebook, na ktorom budete môcť hra... celý článok

Ako vybrať slúchadlá

Hudba nám pomáha sústrediť sa v práci, spríjemňuje cestovanie hromadnou dopravou aj motivuje k lepším športovým výkonom... celý článok