Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako na akné a maskné? Pomáha retinol, vitamíny aj kyseliny

Akné trápi nielen dospievajúci, ale aj množstvo dospelých. Výskyt je podporený nadmerným stresom aj nosením rúšok. Základom starostlivosti je čistenie pleti, pravidelná hydratácia aj zmena jedálnička. Poradíme vám, ako sa správne starať o problematickú pleť a aké prípravky sú pre pleť s akné najlepšie.

Akné: čo to je a kde sa berie?

Akné, drobunké vriedky, sa najčastejšie vyskytujú na čele, na brade, tvárach, pri koreni nosa, ale aj na krku alebo na chrbte. Zvýšený výskyt akné je spájaný s obdobím dospievania a hormonálnymi zmenami, ale rieši ho aj množstvo dospelých.

Príčinou vzniku akné je upchatý pór tzv. komedón. Ten vzniká, akonáhle sa v koži nahromadia kožné bunky a maz nemôže vychádzať von. Tento problém však obvykle vymizne sám. Ak však imunitný systém začne reagovať na prítomné baktérie (Propionibacterium acnes), objaví sa pod kožou mikrozápal. Zvýšená produkcia kožného mazu vedie k prejavom akné na pokožke.

Ako na akné a maskné? Pomáha retinol, vitamíny aj kyseliny

Akné býva spájané s tehotenstvom, menštruáciou, ovuláciou, menopauzou, ale aj zvýšenou mierou stresu, životným štýlom alebo užívaním liekov.

Druhy akné

Existujú rôzne druhy akné podľa prejavov, závažnosti aj následkov. Niektoré druhy vymiznú samé, iné je nutné riešiť s dermatológom, popr. začať liečbu.

Acne comedonica

Tento druh akné je najmiernejší. Obvykle sa s ním môžete stretnúť v puberte, neskôr v období menštruácie, hormonálnych zmien, tehotenstva či v menopauze. Je to menej závažná forma akné, ktorá sa dá liečiť vhodnou kozmetikou, zmiernením stresu a zdravou stravou. Len málokedy sa po vyliečení objavujú jazvičky alebo zvýšená pigmentácia.

  • Čierne bodky – upchaté póry (obvykle nečistotami) s malou čiernou bodkou na povrchu.
  • Biele papuly (púčiky) – vyvýšené lézie s bielou čiapočkou.
  • Komedóny – vyvýšené uzavreté lézie so začervenaním a malým množstvom hnisu vo vnútri.
Acne papulopustulóza

Stredne závažný až závažný druh akné sa objavuje predovšetkým na tvári a krku, zriedkavo aj na chrbte. Následkom tohto akné môžu byť jazvičky aj zvýšená pigmentácia v mieste akné. Túto formu odporúčame riešiť s dermatológom, používať vhodnú kozmetiku na aknóznu pleť a zmeniť jedálniček.

  • Papula – uzavreté väčšie púčiky s hnisom vo vnútri.
  • Postula – dutina vyplnená hnisom.
Acne conglobata

Najzávažnejší druh akné je menej častý a je možné ho riešiť iba s kožným lekárom. Jedná sa o rad zapálených ložísk, papol a postúl, ktoré sa môžu zlievať a tvoriť cysty a uzly, ktoré sú veľmi bolestivé. Tento druh akné sa vyskytuje najčastejšie na tvári, krku a chrbte. Liečba ochorení prebieha pomocou antibiotík či systémovo pomocou izotretinoínu, lieky môže predpísať iba kožný lekár. Následkom tohto ochorenia sú jazvy aj zvýšená pigmentácia v mieste postihnutia.

Ako sa zbaviť akné

  • Zbaviť sa akné nie je ľahkou úlohou, a pokiaľ sú na vine hormóny, potom ho možno často len mierniť. Základom je použitie vhodnej kozmetiky, ktorá neupcháva póry, a navyše ich pomáha čistiť. Pleťová kozmetika na akné využíva silu vitamínu (predovšetkým vitamínu A a vitamínu C), ktorú kombinuje (nie v jednej starostlivosti) so zinkom, niacínamidom a kyselinami. Kozmetika je často označovaná ako „nekomedogénna“.
  • Ďalším dôležitým krokom je zmena jedálnička. Vyvarujte sa čokolády, orechov a rafinovaného cukru. Tieto potraviny prispievajú k tvorbe akné. Zamerajte sa na pitný režim a zdravý pohyb.
  • → Ak sa akné zhoršuje alebo nemizne, kontaktujte dermatológa.
  • Starostlivosť o aknóznu a problematickú pleť

    Starostlivosť o problematickú pleť začína pri prevencii výskytu akné a vyliečení existujúcich problémov na pleti. Kozmetika v starostlivosti o tento druh pleti výrazne pomáha a predchádza vzniku nových výsevov.

    Ranná kozmetická rutina

    1. Ráno je nutné pleť vyčistiť. Použite čistiace gély alebo emulzie, ktoré nanesiete na vlhkú tvár a riadne rozmasírujete. Venujte sa najviac postihnutým miestam. Potom pleť opláchnite. Nečistite pleť olejmi ani prípravkami s obsahom olejov, vyhnite sa hutným emulziám a mliekom.
    2. Pleť dočistite tonikom bez alkoholu. Tonikum taktiež pomáha v lepšom vstrebaní ďalších produktov do pleti.
    3. Naneste sérum, ideálne čistiace, nemastné.
    4. Naneste pleťový krém s SPF ochranou. Vyhnite sa krémom s olejmi.

    Večerná kozmetická rutina

    1. Pleť dôkladne odlíčte pomocou micelárnej vody alebo odličovacieho gélu. Nepoužívajte odličovacie oleje a hutné mlieka.
    2. Následne pokračujte v čistení gélom, ktorý ste použili ráno.
    3. Použite tonikum na kompletné dočistenie pleti.
    4. Naneste čistiace sérum alebo sérum s retinolom.
    5. Vmasírujte nočný krém s retinolom.
    CHYTRÁ RADA

    Nepoužívajte prípravky s alkoholom. Pleť tým dehydratujete, presušíte a produkcia mazu sa naopak zvýši. Nikdy sa nesnažte pupienky vytláčať!

    Účinné látky v kozmetike na aknóznu pleť

    Prípravky na akné s retinolom

    Retinol patrí medzi retinoidy, teda formy vitamínu A, ktoré sú cenené nielen v boji s akné, ale aj s vráskami. Retinol podporuje obnovu buniek, pomáha predchádzať akné, zmierňuje pigmentové škvrny a zabraňuje upchávaniu pórov. Retinol môžete nájsť v rôznych koncentráciách a úpravách. Ide však o veľmi silnú látku, ktorú odporúčame používať obozretne a dodržiavať pravidlá.

    1. Prípravky s retinolom používajte iba večer a v období jeho používania sa vyhýbajte slnečnému žiareniu.
    2. Na deň sú nevyhnutné prípravky s vysokou SPF ochranou aj v zimnom období. V opačnom prípade riskujete výskyt pigmentových škvŕn a poškodenia pokožky.
    3. Na prípravky s retinolom zvykajte pleť postupne podľa požiadaviek výrobcu.
    4. V prípade veľkého podráždenia pleti prestaňte retinol používať.

    Kyseliny

    Zatiaľ čo retinol pomáha s obnovou pokožky zvnútra, vo vrchných vrstvách pôsobia slabé kyseliny (obvykle AHA/PHA/BHA). Kyseliny, ako je kyselina mliečna či salicylová, pomáhajú narušovať väzby medzi zrohovatenými bunkami, ktoré odstraňujú. Fungujú teda ako chemický peeling. Robia pleť prestupnú pre ďalšie účinné prípravky, likvidujú zápalové ložiská, zmierňujú produkciu mazu, ničia baktérie spôsobujúce akné a predchádzajú vzniku akné.

    Ďalšími kyselinami sú kyselina glykolová, salicylová, azelaová, diová atp., ktoré majú silné antibakteriálne a protizápalové účinky, redukujú tvorbu mazu, ničia baktérie spôsobujúce akné a predchádzajú vzniku akné.

    Ďalšie účinné látky

    • Niacinamid (vitamín B3) – zabraňuje upchávaniu pórov a tvorbe čiernych bodiek.
    • Vitamín C – prejasňuje pleť, napravuje hyperpigmentáciu po akné.
    • Čierne uhlie – odstraňuje z pleti prebytočný maz.
    • Tee tree olej – vysušuje pupienky, prispieva k rýchlejšej liečbe.

    Nový typ akné - maskné. Ako vzniká a ako naňho?

    V súvislosti s pravidelným a častým nosením rúšok a respirátorov sa objavil pomerne nový typ problémov pleti, tzv. maskné (mask + acne). Z rúška a respirátorov sa tvoria najrôznejšie vyrážky, objavujú sa na brade, v okolí úst, na čeľusti a tváre. Materiál sa trie o tvár a núti potné žľazy k zvýšenej činnosti. Pod rúškom vzniká teplo a vlhkosť a množenie mikroorganizmov je podporené. U tohto typu akné platia rovnaké pravidlá starostlivosti o pleť. Čistenie, hydratácia, vnútorná výživa. Vzhľadu pleti pomôže aj zvýšená dávka kolagénu. Rúško pravidelne vyvárajte či meňte.