10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Záhradný domček: efektívne miesto pre záhradkárov i domácich majstrov. Ako ho správne vybrať?

Starostlivosť o dom a záhradu si vyžaduje nielen dostatok času, ale aj najrôznejších pomocníkov v podobe náradia a nástrojov. Častým problémom býva spôsob ich uskladnenia. V dome pre nich väčšinou nie je miesto, v pivnici nie sú po ruke a vonku ich kvôli dažďu, zmenám počasia či rukám zlodejov nechávať nechcete. Nastáva teda obligátna otázka, kam s nimi. Ideálnym riešením sa tak stávajú záhradné domčeky. Tie dnes na trhu zoženiete nielen v rôznych veľkostiach, ale aj v rôznych prevedeniach, takže si môžete vybrať design, ktorý zapadne do koloritu vašej záhrady.

Záhradný domček: efektívne miesto pre záhradkárov i domácich majstrov. Ako ho správne vybrať?

Uschovajte nielen náradie, ale aj záhradný nábytok

Hoci sú záhradné domčeky najčastejšie vnímané ako miesto na uloženie drobného náradia, ak zvolíte zodpovedajúcu veľkosť, môžete do nich uskladniť napríklad aj záhradný traktor na kosenie trávy či ratanový nábytok z terasy na konci sezóny. Zbavíte sa tak teda nielen prekážajúceho náradia a pomôcok zo záhrady, dáte zbohom zakopávaniu o spadnuté hrable či prekážajúcemu koliesku, ale vyriešite aj dilemu s tým, kde uskladniť kosačku, gril, detské hračky či bicykle.

Praktický tip na uskladnenie dreva

Záhradný domček môžete navyše doplniť aj o prístrešok na drevo, a mať tak neustále chránené drevo na oheň či do domáceho krbu pred nepriazňou počasia. Prístrešok môžete postaviť buď k stene záhradného domčeka, alebo kamkoľvek inam na vašej záhrade, kde to pre vás bude najpohodlnejšie.

Záhradný domček: efektívne miesto pre záhradkárov i domácich majstrov. Ako ho správne vybrať?

Zvážte základné otázky, ktoré rozhodnú o výbere

Predtým, než sa pustíte do výberu vhodného záhradného domčeka, je potrebné položiť si základné otázky, ktoré budú mať rozhodujúci vplyv na samotný výber.

  • Prvou otázkou je, čo všetko chcete v domčeku skladovať – pokiaľ potrebujete uskladniť iba kosačku na trávu, hrable a ďalšie drobné záhradné náradie, plne vám postačí zvoliť niektorý z menších modelov (napríklad s rozmerom 213 x 191 cm). Ak však hľadáte priestor, do ktorého uskladníte aj záhradný nábytok alebo napríklad bicykle, potom rozhodne zvoľte väčšie záhradné domčeky (od veľkosti 277 x 191 cm a viac).
  • Ďalšou nevyhnutnou otázkou je priestor, ktorý máte na umiestnenie záhradného domčeka k dispozícii – počítajte s tým, že na jeho postavenie potrebujete rovnú základňu, ktorá ešte presahuje rozmery samotného domčeka.
  • A v neposlednom rade sa treba zamyslieť nad otázkou, koľko peňazí chcete do záhradného domčeka investovať a v akom prevedení by mal byť (najmä s ohľadom na materiál).

Záhradný domček: efektívne miesto pre záhradkárov i domácich majstrov. Ako ho správne vybrať?

Materiál ovplyvní nielen životnosť, ale aj cenu

Ak zabudneme teraz murované záhradné domčeky, ktoré si musíte postaviť svojpomocne alebo za asistencie murára, a ktoré vyjdú draho, pretože musíte riešiť aj náklady na strechu, dvere atď., zostáva nám na výber drevené, plastové a plechové prevedenie. Čo sa týka dreva, jedná sa o materiál, ktorý je síce vzhľadovo veľmi pôsobivý, ale vyžaduje si pravidelnú údržbu a ochranu pred vplyvmi počasia – okrem týchto viacnákladov je finančne náročné aj jeho samotné obstaranie. Preto sa dnes zameriame na dve najčastejšie a najvhodnejšie varianty, a to domčeky z plastu a plechu. Kvalitné záhradné domčeky z týchto dvoch materiálov môžete zakúpiť od výrobcu G21, ktorý ich ponúka pod označením PAH a GAH, pričom všetky sú dostupné v rôznych veľkostiach a farbách.

Ako sa zorientovať v označení modelov? Pri výbere modelov záhradných domčekov PAH a GAH G21 nájdete pri každej tejto skratke číslo, ktoré udáva plochu domčeka. Napríklad číslo 1300 značí 13 m2.

Plastové záhradné domčeky PAH

Záhradné domčeky z plastu PAH sa stali trendom posledných rokov.

  • Sú vyrábané z tvrdeného sendvičového plastu, ktorý je síce ľahký, ale zároveň veľmi pevný a odolný.
  • Konštrukcia je z pozinkovaného plechu, takže je odolná a stabilná.
  • Ďalšou nespornou výhodou je to, že odolávajú vplyvom počasia, nevadí im mráz ani teplotné zmeny.
  • Plast je chránený UV filtrom, takže nekrehne ani pôsobením slnečných lúčov.
  • Nemusíte sa obávať hrdze, skrehčenia či potreby náročnej údržby.
  • Oproti GAH majú plastové domčeky vyšší vchod.
Záhradný domček: efektívne miesto pre záhradkárov i domácich majstrov. Ako ho správne vybrať?

Praktický tip na plastový záhradný domček

Skvelou voľbou na uskladnenie záhradného náčinia či dielenského náradia je G21 záhradný domček PAH 882 so zastavanou plochou 8,82 m2. Panely zo sendvičového tvrdeného plastu sú usadené v robustnej konštrukcii z pozinkovaného plechu a navyše domček disponuje všetkými ďalšími prvkami, ktoré oceníte - má dvojkrídlové dvere, ktoré je možné uzamknúť, priehľadné okno, ktoré môžete umiestniť vľavo aj vpravo a tiež ventilačnú mriežku pre optimálne odvetrávanie a cirkuláciu vzduchu.

Pozor na zmenu!

Záhradné domčeky PAH budú postupne nahradené radom BOSTON, ktorý predstavuje najpredávanejší rad plastových domčekov a získal si svoju obľubu vďaka modernému dizajnu.

Záhradný domček: efektívne miesto pre záhradkárov i domácich majstrov. Ako ho správne vybrať?
Záhradný domček: efektívne miesto pre záhradkárov i domácich majstrov. Ako ho správne vybrať?

Plechové zahradní domky GAH

Záhradné plechové domčeky GAH vynikajú svojou vysokou odolnosťou a stálosťou.

  • Sú vyrobené z kvalitného oceľového plechu a úplne bezúdržbové.
  • Majú vystuženú konštrukciu, ktorá zaisťuje vysokú stabilitu.
  • Sú vysoko odolné voči vplyvom počasia, a to vďaka pozinkovanému plechu a práškovému nástreku.
  • Disponujú širokými vstupnými dverami na pohodlné uskladnenie náradia i záhradnej techniky.
  • Sú opatrené ventilačnou mriežkou zaisťujúcou dostatočnú cirkuláciu vzduchu.
  • Vďaka možnosti uzamknutia pomocou visiaceho zámku zaisťujú vysokú ochranu proti odcudzeniu.

Praktický tip na plechový záhradný domček Ak si vystačíte so stredne veľkým domčekom, môžeme vám odporučiť najpredávanejší model - G21 záhradný domček plechový šedý GAH 706 o zastavanej ploche 7,06 m2, ktorý je vyrobený z kvalitného oceľového plechu s pozinkovaným povrchom a práškovým nástrekom. Navyše je opatrený ventilačnou mriežkou, širokými dvojkrídlovými vstupnými dverami s dverovými úchytmi, vďaka ktorým domček ľahko zaistíte proti nepozvaným hosťom (možno uzamknúť visiacim zámkom).

Zahradní domek: efektivní místo pro zahrádkáře i kutily. Jak jej správně vybrat?

Záhradný domček vyžaduje betónový základ

Ako sme už spomínali v úvode, pre postavenie záhradného domčeka budete potrebovať dostatočnú rovnú plochu, ktorá by mala byť väčšia, než sú rozmery samotného domčeka.

  • Ak máte na záhrade iba svahovitý terén, je potrebné danú plochu najskôr porovnať a spevniť spodnú stranu, aby svah neutekal.
  • Po dôkladnej úprave terénu si pripravte základňu, do ktorej budete domček ukotvovať – ideálna je betónová doska s hrúbkou minimálne 10 centimetrov.
  • Záhradný domček sa následne upevní do betónového základu navŕtaním kotiev.

Na stavbu si vyhraďte jeden deň

Na záver ešte zostáva zodpovedať otázku, či si záhradný domček zvládnete postaviť svojpomocne. Pri troche technickej zdatnosti určite áno. Vždy je ale potrebné, aby domček stavali minimálne dvaja ľudia – v jednom človeku montáž nezvládnete. Tí, ktorí sa montážam záhradných domčekov venujú, ho zvládnu zostaviť približne za 8 hodín, preto si vyhraďte aspoň jeden deň, kedy sa budete montáži venovať. Ak si na montáž netrúfate, môžete sa obrátiť aj na technikov, ktorí vám záhradný domček zmontujú - tu však musíte počítať s tým, že za túto službu budete musieť zaplatiť.

Záhradné domčeky každopádne predstavujú investíciu, ktorá sa rozhodne oplatí – stačí len vybrať správny typ a prevedenie a všetko záhradné náčinie aj technológie budete mať vždy po ruke.


Ďalšie zaujímavé články

Praktické tipy, ako natiahnuť pletivo, tak aby vám plot slúžil celé roky

Postaviť plot, ktorý bude nielen dobre vyzerať, ale aj plniť svoju funkciu a tiež slúžiť dlhé roky, nie je úplne jednoduché... celý článok

Ako položiť záhradný obrubník

Záhradné obrubníky ohraničia záhony, príjazdovú cestu, schodisko alebo vytvoria najrôznejšie relaxačné zóny... celý článok

Túžite po domácom wellnesse? Poradíme vám, ako vybrať vírivku!

Vírivka sa stáva rozšíreným trendom, ktorý si do svojich záhrad a domácností zaobstará stále väčšie množstvo ľudí... celý článok