10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Praktické tipy, ako natiahnuť pletivo, tak aby vám plot slúžil celé roky

Postaviť plot, ktorý bude nielen dobre vyzerať, ale aj plniť svoju funkciu a tiež slúžiť dlhé roky, nie je úplne jednoduché. Bez presného postupu sa nezaobídete. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, ako natiahnuť pletivo a vybudovať drôtený plot, ktorý bude kvalitne vypnutý, pevný a odolný.

Ak zvažujete, čím oplotiť svoj pozemok, je drôtený plot tým najjednoduchším riešením. Jeho inštalácia je rýchla, zvládnete ju pri troche šikovnosti sami, a navyše sa jedná o jednu z najlacnejších variantov. Poďme sa teda pozrieť, ako na to.

Praktické tipy, ako natiahnuť pletivo, tak aby vám plot slúžil celé roky

Aké pletivo vybrať?

NSkôr ako sa pustíte do oplotenia svojho pozemku, je potrebné vybrať vhodné pletivo. Najbežnejšie používaným typom je poplastované pletivo s oceľovým pozinkovaným jadrom, ktoré je stále, odoláva korózii a dobre odvádza vodu. Na výber máte z niekoľkých rôznych priemerov drôtu, ktoré ovplyvňujú nielen životnosť pletiva, ale aj jeho cenu. Všeobecne platí, že čím silnejší drôt, tým odolnejšie, ale aj drahšie pletivo.

V ponuke drôtených plotov potom nájdete buď klasické štvorhranné pletivo alebo bodovo zvárané. Obe tieto varianty sa inštalujú na plotové stĺpiky a vypínajú.

DOBRÁ RADA

Bodovo zvárané pletivo vyniká svojou pevnosťou a dlhou životnosťou. Hodí sa predovšetkým tam, kde potrebujete skutočne pevné a spoľahlivé oplotenie, ktoré odolá aj väčšiemu tlaku.

Ak máte napríklad na pozemku psa, je zvárané pletivo ideálnym riešením, pretože sa na rozdiel od klasického pletiva nedá rozpliesť a pes nevytvorí dieru v plote.

Pletivo: s napínacím drôtom alebo bez?

Často diskutovanou otázkou býva, či zvoliť pletivo, ktoré je už opatrené viazacím drôtom, alebo radšej bez neho. Hoci by sa mohlo zdať, že je montáž pletiva s napínacím drôtom jednoduchšia, opak je pravdou. Ak chcete zvoliť jednoduchšiu možnosť inštalácie plotu, ktorá umožní kvalitnejšie vypnutie, potom si rozhodne kúpte pletivo bez napínacieho drôtu.

Nepodceňte prípravu

Dôkladná príprava je dôležitá – a pri stavbe plotu to platí dvojnásobne. Ak sa chystáte na oplotenie nového pozemku, u ktorého ešte nemáte zakotvené stĺpiky, budete si musieť plot najprv navrhnúť:

  • Vytýčte si pomocou kolíkov a špagátu, kadiaľ plot povedie (nezabudnite pri tom dodržiavať zákonné ustanovenia týkajúce sa stavieb).
  • Rozvrhnite si umiestnenie stĺpikov, ktoré by od seba mali byť umiestnené vo vzdialenosti 2,5 až 3 metrov. Vždy najprv umiestnite počiatočný a koncový (rohový) stĺpik a medzi ne rozmerajte vzdialenosť zvyšných stĺpikov.
  • Na miestach, kde budú stĺpiky, vykopte základovú dieru, ktorá by mala mať rozmery približne 30x30 cm., Hĺbka potom závisí od dĺžky plotového priestoru, minimálne by sa malo jednať o 50 cm, pričom treba dbať na to, aby spodný držiak na napnutie drôtu, ktorý sa nachádza na stĺpiku, bol po zabetónovaní do diery tesne nad zemou. Ak si chcete ušetriť prácu, môžete na hĺbenie dier použiť ručný alebo motorový vrták.
  • Do pripravenej diery nalejte do 1/3 až ½ jej objemu namiešaný betón a zabudujte prvý stĺpik. Vezmite si na pomoc vodováhu, stĺpik dôkladne vyrovnajte a pomocou drevenej guľatiny alebo iného vhodného náčinia utlačte betón. Skontrolujte, či stĺpik zostal vyrovnaný, dolejte zvyšok betónu a dohutnite.
TIP! Na betónovanie stĺpikov môžete zvoliť buď zmes hotového betónu, ktorú iba zmiešate s vodou, alebo zmiešajte v koliesku jeden diel cementu so šiestimi dielmi štrkopiesku a pridajte zodpovedajúce množstvo vody. Ak sa s výstavbou plotu ponáhľate a nechce sa vám čakať niekoľko dní, kým betón vytvrdne, môžete použiť rýchlobetón, ktorý umožňuje natiahnutie pletiva už po dvoch hodinách.
  • Takto pripravený prvý stĺpik zaistite bočnou vzperou. Tá sa montuje do ¾ výšky stĺpika a mala by byť umiestnená po každých 25 metroch rovného úseku. Vzperu je potom treba použiť aj pri každej zmene smeru.
POZOR! Vzperu neusadzujte na pevno, nechajte ju len voľne prichytenú – jej zabetónovanie je možné až po vytvrdnutí betónu stĺpikov.
  • Teraz môžete pokračovať s betónovaním zvyšných stĺpikov. Po ich dokončení nechajte betón dôkladne zatvrdnúť (ideálne po dobu jedného týždňa), až potom sa môžete pustiť do naťahovania pletiva.

Ako natiahnuť napínací drôt?

Akonáhle máte pripravené stĺpiky, prichádza na rad napnutie napínacieho drôtu. Ten sa uchytáva na dvoch alebo troch miestach podľa výšky plotu. Pri výške plotu do jedného metra stačí iba horný a spodný napínací drôt, pri vyšších plotoch je potom vhodné použiť aj stredový. Horný napínací drôt slúži ako hlavný nosný prvok celého pletiva a stredný a spodný napínací drôt potom ako opora. Napínací drôt sa upína od počiatočného po koncový stĺpik, medzi ktorými sa nachádzajú stĺpiky priebežné, ktoré vytvárajú niekoľko plotových polí.

Praktické tipy, ako natiahnuť pletivo, tak aby vám plot slúžil celé roky
INFO:

Od počiatočného po koncový stĺpik použite jeden kus drôtu. Napínací drôt sa prerušuje iba v nasledujúcich prípadoch:

  • Ak je úsek dlhší ako 25 metrov.
  • Ak dochádza k zmene smeru (roh).
  • V prípade brán či dvierok.

Napínací drôt sa uchytáva pomocou napínačov alebo ráča, ktoré sa inštalujú na stĺpiky so vzperami. Akonáhle pripevníte napínače na stĺpiky, vložte do nich na počiatočnom a koncovom stĺpiku napínací drôt a ručne ho čo najviac vypnete. Prebytočný koniec drôtu môžete odstrihnúť, a potom ešte drôt dovypnite. Keď bude drôt dokonale vypnutý, zafixujte ho do príchytiek na priebežných stĺpikoch. Rovnakým postupom pripevnite ako horný, tak stredový aj spodný napínací drôt.


Ako natiahnuť pletivo

  1. Ak sa vám podarilo vypnúť napínací drôt, môžete sa pustiť do naťahovania pletiva..
  2. Najprv ho rozviňte na rovnom povrchu (postupujte opatrne, nepoužívajte hrubú silu) a namerajte si potrebnú dĺžku.
  3. Pletivo potom nahrubo naneste na napínací drôt ob niekoľko háčikov. Na prvom stĺpiku prichyťte pletivo pomocou viazacieho drôtu, pričom drôt prevlečte jednotlivými okami pletiva a obtáčajte okolo stĺpikov.
  4. Než bude možné prichytiť pletivo k poslednému stĺpiku, treba ho čo najviac ručne napnúť.
  5. Akonáhle budete mať pletivo dôkladne vypnuté, prichyťte ho k hornému a spodnému napínaciemu drôtu háčik po háčiku.
  6. K stredovému napínaciemu drôtu sa potom pletivo pripevňuje pomocou ďalšieho príslušenstva, konkrétne pomocou viazacieho drôtu alebo spôn.

Ako zapojiť role?

Pletivo bez napínacieho drôtu má veľkú výhodu v tom, že ho môžete jednoducho rozpojiť a napojiť. Na rozpojenie pletiva stačí v požadovanom mieste vypliesť jeden zvislý drôt pletiva a rozdeliť tak pletivo na dve časti. Opačným postupom potom zase spojíte pletivo k sebe, aby ste dosiahli požadovanú dĺžku.

Ako napnúť zvárané pletivo?

Pokiaľ ste sa rozhodli použiť zvárané pletivo z dôvodu väčšej odolnosti, nebudete potrebovať nosné napínacie drôty – stačí ho pripevniť ku klasickým okrúhlym stĺpikom alebo stĺpikom s prelisom. Rolu pletiva si umiestnite vedľa prvého stĺpika a rozviňte ho po celej dĺžke. Prichyťte k prvému stĺpiku a následne ho fixujte pomocou viazacieho drôtu a príchytiek (pri klasických stĺpikoch), alebo pomocou klieští a spôn (pri stĺpikoch s prelisom). Potom už len stačí pletivo vypnúť pomocou krepovacích klieští..

Ako napnúť pletivo s napínacím drôtom?

Ak ste si zakúpili pletivo s napínacím drôtom, budete postupovať obdobne ako pri pletive bez napínacieho drôtu. Rozdiel je iba v tom, že navesenie a prichytenie napínacieho drôtu prebieha súčasne s pletivom, nevykonávate ho teda samostatne. Toto pletivo navyše nemusíte rozmotávať na zemi, stačí ho postaviť k prvému stĺpiku, kde ho zafixujete, a potom rozviniete až k poslednému stĺpiku.

RADA NA ZÁVER: Pri budovaní stĺpikov a naťahovaní pletiva postupujte obozretne, starostlivo a s rozmyslom. Len správne namontovaný plot je zárukou jeho dlhej životnosti, dobrého vzhľadu a ochrany vášho pozemku.