10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako položiť záhradný obrubník

Záhradné obrubníky ohraničia záhony, príjazdovú cestu, schodisko alebo vytvoria najrôznejšie relaxačné zóny. Kde nie je potrebné oddeliť dopravnú plochu, môžete obrubníky zapustiť a vytvoriť elegantný aj funkčný prvok, ktorý spevní kompletnú konštrukciu chodníkov a vytvorí lemovanie okolo záhonov.


Záhradné obrubníky rozčlenia vegetačné časti

Na oddelenie trávnikov, záhonov trvaliek alebo záhonov so zeleninou je vhodné použiť záhradné obrubníky. Tie rozčlenia jednotlivé vegetačné pásma nielen opticky, ale aj prakticky a pomôžu vám aj pri kosení trávy.

Obrubníky sú potrebné aj okolo schodísk a chodníkov, pri dažďoch zabraňujú prelievaniu vody. Položenú dlažbu lemujú a zároveň ukotvia spodné konštrukčné vrstvy. Na výber máte celý rad betónových aj plastových obrubníkov.

Ako položiť záhradný obrubník

Ako vybrať správnu výšku obrubníka

  1. Obrubníky pred garáž, na parkovacie státie - šírka okolo 8 cm.
  2. Obrubníky na chodníky, terasy a plochy na záhrade – šírka okolo 5 cm.

→ Vysoké záhradné obrubníky sú viditeľné nad terénom, pokiaľ chcete obrubník zapustiť, vyberajte záhradné obrubníky do výšky 15 cm.

Pre chodníky pri záhradných domoch je možné použitie cestné obrubníky, palisády, žľabovky alebo štrbinové žľaby. Rozhodujete podľa budúceho využitia a záťaže. Betónové obrubníky sú vhodné do miest, kde potrebujete zabrániť prerastaniu trávy do plôch, kam zachádzate automobilom, na použitie vo svahu alebo na udržanie veľkého množstva dekoračných kameňov či štrku. Plastové obrubníky pôsobia elegantnejšie a umožňujú tvarovanie do rôznych ornamentov.

Betónový obrubník

Betónový obrubník je veľmi obľúbený a často využívaný hlavne na viacerých zaťažovaných záhradných cestách a chodníkoch.

Výhody betónového obrubníka Neýhody betónového obrubníka
  • Vysoká pevnosť.
  • Odolávajú mrazu a slnku.
  • Životnosť po desiatky rokov.
  • Nepoškodí sa, ak po nich prejdete automobilom.
  • Sú oporným prvkom, pokiaľ tvarujete záhony vo svahu.
  • Nie príliš elegantný vzhľad.
  • Je náročnejší na tvarovanie oblúkov alebo ornamentov.

Ako položiť betónový obrubník

  1. Najprv vymeriame presnú šírku dláždenej plochy (chodníka). Plochu pre obrubník zbavíme koreňov a nerovností. Plocha musí byť dokonale vyrovnaná, všetky nedostatky by sa neskôr prejavili na obrubníku.
  2. Obrubníky a palisády ukladáme do betónového lôžka. Jedná sa o zavlhnutú betónovú zmes na pevnom a hutnom základe. Lože sa pripravujú v tvare klinu alebo opierky.
  3. Upravíme a osadíme obrubníky do betónovej opierky (tá dosahuje do 1/3 výšky záhradných obrubníkov). Výšku kontrolujeme na natiahnutom povrázku. Pokiaľ je treba, inštalujeme okolo odvodňovacie žľaby.
  4. Výšku môžeme zvoliť súbežne s okolitým trávnikom.
  5. Medzi obrubníky dodržujeme škáru 3 až 10 mm, vyplníme ju cementovou maltou alebo drobným kamenivom.
  6. Pokiaľ sa jedná o lem chodníka, akonáhle zatvrdne betón, pokladáme vonkajšiu dlažbu do štrkovej plochy. Necháme vyzrieť.
  7. Po položení obrubníka je potrebné ho na týždeň zakryť, dážď alebo odparovaná voda by mohli obrubník poškodiť. Aby betón nepopraskal je vhodné ho udržovať dostatočne vlhký.
Ako položiť záhradný obrubník
INFO: Ako zakončenie trávnikov alebo pre okraje záhonov môžete použiť aj ukončovacie trávnikové kamene. Poslúži ako bezpečná hrana pri kosení trávy.

Plastový obrubník

Plastový obrubník môže mať podobu palisády alebo byť predelom medzi rôznymi zónami. Ako nenásilný predel sa často používa neviditeľný obrubník.

Výhody neviditeľného plastového obrubníka Nevýhody neviditeľného plastového obrubníka:
  • Jednoduché tvarovanie do najrôznejších oblúkov, pomocník pri dekoratívnom vysadení.
  • Odolnosť voči vysokým aj nízkym teplotám.
  • Pôsobí subtílnym dojmom, zaberá málo miesta.
  • Nie je problém cez obrubníky prejsť kosačkou.
  • Je skôr dekoratívna, neočakávajte vysokú opornú funkčnosť.

Ako položiť plastový obrubník

  1. Plastový alebo neviditeľný obrubník sa pokladá ľahšie ako pevné záhradné obrubníky. Na jeho inštaláciu potrebujete len rýľ, motyku, hrable a gumové kladivo.
  2. Na vytýčenie línií sa používa špagát, lepšie sa pracuje so záhradnou hadicou. Použiť môžete ale aj špeciálny značkovací sprej alebo si vyznačiť okraje za použitia rýľa.
  3. Po vytýčenej línii sa vyhĺbi brázda do výšky obrubníka a okolie zarovná do roviny. Brázda pod obrubníkom nesmie byť nakyprená, radšej ju utlačte hrabľami alebo motykou.
  4. Obrubníky so vstavanými zámkami spoja, stačí jemné poklepanie kladivom. Môžete vytvoriť aj oblúkové tvary, pokiaľ z jednej strany rebrovanie nastrihnete nožnicami alebo pílkou.
  5. Na plochu vyskladáme mulčovaciu textíliu, tá musí presahovať až za líniu obrubníka. Na rozloženú textíliu dáme obrubníky (zložené). Rebrovanie smeruje k trávniku. Na jemné vyrovnanie je možné použiť piesok, štrk alebo hlinu.
  6. Plastovými alebo kovovými klincami následne ukotvíte obrubníky k povrchu a k zafixovanému obrubníku dosypeme hlinu a zeminu. Plochu osejeme trávnikom alebo vysadíme.
Ako položiť záhradný obrubník
TIP NA ZÁVER O návrh záhrady požiadajte záhradného architekta alebo špecializovanú firmu. Investícia do profesionálneho návrhu sa jednoznačne oplatí!