Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Rady a tipy, ako sa správne starať o psie zuby

Ako spoznať, že psa bolia zuby

Keďže naši psí kamaráti nám o bolesti jednoducho povedať nemôžu, treba pozorne sledovať ich správanie. Podľa akých príznakov spoznáte, že psa trápi bolesť zubov alebo ďasien?

  • Vychádzajúci zápach z papule prezradí, že niečo nie je v poriadku.
  • Sledujte, či nedochádza ku krvácaniu ďasien napr. počas kŕmenia alebo pri hre.
  • Pri kŕmení je vidieť, že hryzenie psovi robí problémy, či spôsobuje bolesť.
  • Pes nemá chuť do jedla, je podráždený a bez nálady.
Rady a tipy, jak správně pečovat o psí zuby
Rady a tipy, jak správně pečovat o psí zuby

Zuby pravidelne kontrolujte už od šteňacieho veku

Pretože je vždy lepšie problémom predchádzať, dbajte na prevenciu od chvíle, keď si psieho parťáka prinesiete domov. Už pri prezubovaní mliečnych zubov a tvorbe dospelého chrupu psa, čo býva v závislosti od rasi psa medzi 5. – 8. mesiacom života, môže veterinár odhaliť možné komplikácie do budúcnosti. Myslite preto, počas pravidelnej návštevy veteriny, aj na kontrolu zubov.

Zuby kontrolujte psíkovi aj doma. Naučte ho, že šetrné otváranie papule a kontrola zubov je normálna vec, pri ktorej sa nemusí znepokojovať. Za spoluprácu psa nezabudnite odmeniť zdravou maškrtou!

Na stav psieho chrupu má základný vplyv strava

Účinne predchádzať komplikáciám psieho chrupu môžete vhodne zvolenou stravou. Psy našťastie príliš netrpia na zubné kazy, povlak a zubný kameň je však častým problémom, ktorý môže neskôr viesť k ďalším zdravotným komplikáciám. Aké suroviny sú psím zubom prospešné a ktoré naopak môžu uškodiť?

  •  Čerstvé mäso (barf strava)
  •  Veľké kosti a kĺby (iba surové, nikdy nie varené!)
  •  mäkké maškrty
  •  piškóty s obsahom cukru

Zatiaľ čo šľachovité mäso, ktoré pes trhá, pomáha odstrániť zubný povlak a usadeniny, mäkké maškrty zostávajú v dutinách zubov a hrozí tak šírenie baktérií. Pokiaľ psa kŕmite predovšetkým granulami, buďte s podávaním čerstvého mäsa a okusom kostí veľmi opatrní, náhla zmena mu nemusí urobiť dobre na zažívanie. Vždy je lepšie sa preto poradiť s veterinárom, akým spôsobom nové suroviny do jedálnička zaradiť.

Aj psom by ste mali čistiť zuby

Ako sme už spomenuli, vplyvom genetického šľachtenia nových rás a zmenou jedálnička stratil chrup mnohých psích plemien funkciu samočistenia. Z toho dôvodu zostáva starostlivosť o zuby na nás. Existuje však hneď niekoľko spôsobov, ako sa o psí chrup pravidelne starať.

Vezmite si na pomoc zubnú kefku pre psov

Na trhu je k dispozícii množstvo psích kefiek najrôznejších tvarov, niektoré pripomínajú bežné kefky pre ľudí, iné môžete navliecť na prsty a zuby psa pohodlne vyčistiť. Tejto starostlivosti by ste sa mali venovať aspoň 2× týždenne – efektívne tak odstránite zubný povlak, ktorý zabráni vzniku zubného kameňa a zápalu ďasien.

POZOR! Nikdy nepoužívajte zubnú pastu pre ľudí – pre psov je svojím zložením nevhodná. Nezabudnite preto zaobstarať zubnú pastu pre psov s lákavou príchuťou, ktorá miláčika motivuje k tomu, aby pri čistení spolupracoval.

Vyskúšajte dentálne hračky, ktoré sa starajú o chrup, a navyše psa zabavia

Pokiaľ pes čistenie zubov kefkou nemá práve v obľube, a vy máte problém s udržaním pravidelnosti, môžete čistenie chrupu vyriešiť obstaraním dentálnej hračky. Vyberať je možné z bohatej ponuky špeciálne tvarovaných gumových hračiek s najrôznejšími výstupkami a členením, vďaka ktorým si pes pri okusovaní zároveň čistí chrup - účinne odstraňujú zubný povlak a masírujú ďasná.

Ponúknite mu dentálne maškrty pre psov

Ďalším spôsobom, ako sa prirodzene a pravidelne starať o psí chrup, je podávanie dentálnych maškŕt. Tie sú navyše drvivou väčšinou psov vrelo vítané. Tieto psie maškrty sú podobne ako hračky tvarované tak, aby psovi počas okusovania odstraňovali zo zubov povlak. Pri ich výbere dbajte predovšetkým na kvalitné zloženie - vyhnite sa obilninám, a naopak uprednostnite prospešné látky, ako je napríklad kyselina hyaluronová, ktorá upokojuje podráždené ďasná.

Prevencia nestačila? Je čas na návštevu veteriny!

Pokiaľ ani pravidelná starostlivosť nestačí, a u psa sa objavia problémy so zubami alebo ďasnami, na nič nečakajte a navštívte veterinára! To isté platí u starších psov, ktorí napriek všetkej snahe môžu vplyvom vysokého veku zápasiť so zubným kameňom, zápalmi ďasien a ďalšími komplikáciami, ktoré mu znepríjemňujú každodenný život. Veterinár po odbornej prehliadke rozhodne, či je čas na čistenie zubov ultrazvukom alebo dentálnu hygienu pod narkózou.

TIP! Rovnako ako o zuby by ste sa mali pravidelne starať tiež o srsť a labky!

Súvisiace texty:

Ako rozumieť psej reči?

Chcete vedieť, ako sa váš psí parťák cíti, kedy je v pohode, v napätí alebo v strese? Naučíme vás psiu reč... celý článek

Ako vybrať granule pre psa

Ak chcete, aby bol váš pes zdravý a dobre prospieval, je voľba kvalitných granúl úplne zásadná... celý článek

Pohodlné cestovanie so psom? Nepodceňte vhodnú výbavu!

Chystáte sa psím parťákom k veterinárovi, na výlet alebo dovolenku v zahraničí... celý článek