10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Praktické tipy, ako vybrať drez

Hoci to tak možno na prvý pohľad nevyzerá, správny výber drezu zohráva pri zariaďovaní kuchyne zásadnú úlohu. Nemali by ste ho preto uponáhľať a vyberať s rozmyslom. Dôležitú úlohu zohráva nielen jeho vzhľad a dizajnové prevedenie, ale aj materiál, kvalita a technické parametre. Ako teda vybrať drez správne?

Drez je neoddeliteľnou súčasťou kuchynskej linky, ktorú v prípade, že vyberiete kvalitné prevedenie, zdobí niekoľko rokov. Jedná sa o zaťažovanú súčasť kuchyne, a to dokonca aj vtedy, keď používate na umývanie riadu umývačku. Aj tak v ňom oplachujete potraviny, čistíte ovocie či zeleninu, napúšťate doň vodu pri upratovaní linky alebo do neho odkladáte riad. Preto by mal byť nielen dizajnovo zaujímavý, ale predovšetkým odolný a ľahko udržovateľný. Ďalšie parametre sú potom závislé aj na veľkosti vašej rodiny, na tom, koľko času v kuchyni trávite alebo ako často varíte.

Praktické tipy, ako vybrať drez

Výber základného typu

Prvotným, čím by ste sa mali pri výbere drezu zaoberať, je jeho tvar a veľkosť. Požiadavky na ne závisia predovšetkým od toho, koľko priestoru a kde máte v kuchynskej linke vymedzených. Na výber máte nasledujúce možnosti:

Jednodrez

Tento typ je určený predovšetkým pre menšie kuchynské linky a menej početné domácnosti. Vyberať môžete z hranatých, oválnych či rohových variant podľa vašich preferencií. Súčasťou tohto drezu môže byť aj odkvapkávacia plocha pre umytý riad.

Dvojdrez

Je ideálny predovšetkým pre početnejšie rodiny a vášnivých kuchárov. Skladá sa z dvoch častí, pričom tá väčšia slúži na umývanie riadu, a tá menšia potom napríklad na umývanie potravín. Rovnako ako jednoduchý drez môže byť aj tento doplnený o odkvapkávaciu plochu.

Rohový drez

Jedná sa o špeciálne prevedenie drezu, ktoré poskytuje ideálne riešenie pre prípad, keď tvar kuchynskej linky či inštalácia vody neumožňuje iné umiestnenie drezu, než do rohu linky.

Veľkosť samotného drezu je potom daná šírkou spodnej skrinky kuchynskej linky. V niektorých prípadoch môže byť drez širší ako samotná spodná skrinka, ale dôležité je, aby sa do skrinky zmestila jeho vaňa.

ŠIKOVNÁ RADA

Na komfortné používanie drezu je nevyhnutná jeho hĺbka. Všeobecne platí, že čím hlbší drez, tým je praktickejší. Ideálna hĺbka začína na 20 centimetroch, hoci štandardne nájdete na trhu drezy už s 15 cm hĺbkou, ktoré sú ale nepraktické.

S hĺbkou drezu potom súvisí aj výška umiestnenia drezu. Tá je individuálna a závisí od veľkosti osoby, ktorá ho využíva. Všeobecne ale platí, že by ste nemali byť pri dreze sklonení, ale stáť rovno. Ak meriate 170 cm a viac, zvoľte výšku drezu v rozmedzí od 95 do 105 cm. Pri výpočte správnej výšky zohľadnite aj to, že čím hlbší drez máte, tým viac sa budete musieť skloniť.

Spôsob montáže drezu

Ďalším parametrom, ktorý by ste mali pred nákupom drezu zvážiť, je spôsob jeho montáže. Na výber máte z troch možností:

Montáž drezu na kuchynskú dosku

Jedná sa o najbežnejší spôsob inštalácie, ktorý je štandardný predovšetkým pre kuchynské linky z drevotriesky. Pri tomto type montáže zostanú ľahko vyvýšené okraje drezu, preto je potrebná zvýšená údržba a hygiena, aby nedochádzalo k zatekaniu vody a tvorbe plesní.

Montáž drezu pod kuchynskú dosku

Jedná sa o takzvaný vnorený drez, kedy je prevedená spodná montáž a drez splýva s kuchynskou doskou. Tento typ inštalácie je však možný iba vtedy, ak máte kuchynskú dosku z vodeodolného materiálu, ako je napríklad prírodný kameň.

Montáž drezu do roviny

V tomto prípade sa používa celoplošný drez, ktorý nahradí časť kuchynskej linky a zaberie tak zo všetkých variantov montáže najviac miesta.

Pre výber drezu a jeho montáž je potom podstatná aj orientácia drezu, ktorá môže byť vzhľadom k výtokovému otvoru buď ľavá alebo pravá. Ľavý drez má hlavnú vaňu vľavo a odkvapkávaciu plochu vpravo, pri pravom dreze je to naopak.

ŠIKOVNÁ RADA

Kvalitná montáž je základným faktorom zaisťujúcim dokonalú funkčnosť a dlhú životnosť drezu, preto si na nej dajte naozaj záležať. Ak budete drez zapúšťať do linky, vykonajte inštaláciu tak, aby bola kuchynská doska chránená proti zatekaniu vody.

Materiál drezu

Posledným zásadným parametrom, ktorý hrá pri výbere drezu rozhodujúcu úlohu, je materiál, z ktorého je drez vyrobený. Ten totiž zaisťuje, aký odolný drez je a aká dlhá bude jeho životnosť. Poďme si teda predstaviť typické materiály, z ktorých sú drezy vyrábané, a ich výhody a nevýhody.

Nerezový drez

Nerezový drez patrí k najčastejšie používaným a najvyhľadávanejším typom drezov. Dôvodov je k tomu hneď niekoľko - od neutrálneho vzhľadu, ktorý sa dá ľahko kombinovať s akýmkoľvek vybavením kuchyne vrátane drezového príslušenstva, cez jednoduchú údržbu až po veľkú odolnosť, a to ako voči chemickým aj umývacím prostriedkom a vysokým teplotám, tak aj voči korózii. Vďaka jeho hladkému povrchu je tiež vysoko hygienický a nie je tak náchylný na usadzovanie nečistôt a baktérií.

Výhody Nevýhody
  • univerzálny vzhľad
  • cenová dostupnosť
  • odolnosť voči chemickým a čistiacim prostriedkom
  • odolnosť voči korózii
  • hygienický, odolný voči usadzovaniu nečistôt a plesní
  • pružný, nepraskne a nerozbije sa
  • odolnosť voči vysokým teplotám
  • nižšia odolnosť proti poškriabaniu a ryhám
  • tvorba vápenatých usadenín zo zaschnutých kvapiek vody na lesklých povrchoch (predísť tomu možno výberom matného povrchu či tkanej štruktúry)
  • vyšší hluk pri umývaní riadu
TIP! Při výběru nerezového dřezu je třeba dávat pozor na kvalitu. Vybírejte provedení z 18/10 chromniklové potravinářské oceli, která je odolná vůči korozi. Zároveň si také ohlídejte tloušťku materiálu, ze kterého je vyroben – nejkvalitnější dřezy jsou ty, které jsou vyrobeny z nerezu o tloušťce 1,2 mm, jsou ale také nejdražší. Standardní verzí je tloušťka 0,6 mm. Slabší provedení než 0,5 mm je sice levnější, avšak takový dřez se poměrně snadno poškodí.

Granitový drez

Stále obľúbenejším riešením kuchynských liniek je granitový drez, ktorý svojim vzhľadom pripomína prírodný kameň a predstavuje tak nielen elegantné, ale aj praktické riešenie. Najčastejšie sú granitové drezy vyrobené z 80 percent z kremenných pieskov (žuly), 15 percent tvoria akrylátové či polyesterové spojivo a zvyšných 5 percent sú farbivá. A práve vďaka obsahu farbív je ponúkaný v širokej škále farieb, takže si ho môžete vybrať presne podľa svojich farebných požiadaviek a zladiť tak kompletne celú kuchyňu. Navyše je granitový drez extrémne odolný - vydrží teplotu až 1 000 °C, odoláva mechanickému poškodeniu a je stálofarebný. Doplniť ho môžete batériami v totožnom prevedení.

Výhody Nevýhody
  • atraktívny vzhľad prírodného kameňa
  • široký výber farebných variant
  • odolnosť voči farebným škvrnám
  • odolnosť voči poškriabaniu
  • odolnosť voči vysokým teplotám (až 1 000 °C)
  • nenáročná údržba
  • stálofarebný, pevný
  • tlmenie zvuku pri práci v dreze
  • dlhá životnosť
  • nižšia odolnosť proti agresívnym chemickým látkam
  • vyššia obstarávacia cena
POZNÁMKA: Granitové drezy často nájdete u rôznych výrobcov pod rôznym označením. Stretnúť sa môžete aj s označením silgranitovej, algranitovej, tegranitovej či fragranitovej.

Tectonitový drez

Tectonitové drezy sú obľúbené najmä vďaka priaznivej cene a dobrej odolnosti. Tectonite je zo 100 % synteticky vyrobeného materiálu (tzv. SMC – Sheet Molding Compound), ktorý je známy z automobilového priemyslu. Jedná sa o kompozitný materiál, ktorý obsahuje aj sklené vlákna. Tectonitové drezy odolávajú vysokým teplotám, sú extrémne pevné, avšak lacnejšie kúsky sú náchylné na poškriabanie (tieto drezy totiž nebývajú prefarbené do hĺbky).

Výhody Nevýhody
  • moderný vzhľad podobný kameni
  • rôzne farebné prevedenie vr. lesklého a matného variantu
  • odolný proti chemikáliám
  • odolnosť voči tepelným zmenám v rozsahu až 100 °C
  • priaznivá cena
  • lacnejšie drezy nebývajú prefarbené v celej hrúbke materiálu

Keramický drez

Elegantný nadčasový dizajn, stálofarebnosť a odolnosť - presne tak by sa dal charakterizovať keramický drez. Navyše dnes už nemusíte zostávať iba pri bielom prevedení, pretože je ponúkaný v najrôznejších farbách či v matnej úprave. Je extrémne odolný voči vysokým teplotám, a to dokonca ešte viac ako žula. Rovnako tak odoláva aj agresívnym chemickým prostriedkom, kyselinám či lúhom, škvrnám aj poškriabaniu. Poteší vás svojou dlhou životnosťou a jednoduchou údržbou.

Výhody Nevýhody
  • atraktívny prirodzený vzhľad
  • rôzne farebné prevedenie vr. lesklého a matného variantu
  • odolnosť voči farebným škvrnám
  • odolnosť voči poškriabaniu
  • odolnosť voči vysokým aj nízkym teplotám
  • ľahké čistenie a údržba
  • stálofarebný, pevný
  • veľmi hygienický (vďaka kompaktnému prevedeniu bez škár, úplne neporézny)
  • dlhá životnosť
  • vysoká obstarávacia cena
  • možnosť poškodenia vplyvom nárazu ťažkého či ostrého predmetu (najmä u lacnejších variant)
INFO: Hoci sa keramika predtým používala skôr v kúpeľniach, dnes je čím ďalej obľúbenejšia aj v kuchyniach. Keramický drez môžete tematicky zladiť aj s ďalšími kuchynskými doplnkami, dlaždičkami či úchytkami na linke.

Ďalšie typy drezov

Menej typickým, napriek tomu ale v moderných kuchyniach vyhľadávaným, je sklenený drez, ktorý predstavuje akúsi známku luxusu. Je treba vyberať naozaj kvalitný výrobok, ktorý bude odolný voči nárazom – počítať však musíte s vysokou obstarávacou cenou.

Opačným typom sú potom plastové drezy, ktoré sú lacné, ľahko umývateľné, ale vzhľadovo nie veľmi príťažlivé, a navyše je treba dôsledne preveriť kvalitu materiálu – ak sa rozhodnete pre tento variant, je potrebné vybrať naozaj kvalitné PVC, u ktorého bude záruka, že sa z neho nebudú uvoľňovať žiadne škodlivé látky.

TIP NA ZÁVER: Pri výbere drezu sa môžete sústrediť aj na bezpečnosť a zvoliť drez s prepadovým otvorom, ktorý zabraňuje pretečeniu vody. Ďalej je vhodné vybrať k drezu rovnú aj vodovodnú batériu v zodpovedajúcom prevedení a najrôznejšie príslušenstvo, ako sú dávkovače na čistiace prostriedky, držiaky na hubky či drôtenky, alebo odkvapkávače na riad. Drez môžete tiež dovybaviť drvičom odpadu, ktorý využijete najmä vtedy, pokiaľ pravidelne varíte.

Najčastejšie otázky pri výbere drezu

Granitový alebo tectonitový drez?

Granitové drezy sú extrémne odolné. Ide totiž z 80 % o kamenivo, z 15 % o spojivá a z 5 % o farbivá. Pokiaľ v kuchyni trávite veľa času a často umývate riad, rozhodne odporúčame granit. Odolá vysokým teplotám, tlaku, čistiacim prostriedkom a nie je náchylný na odreniny.

Pokiaľ je však pre vás cena dôležitá, poprípade v kuchyni netrávite veľa času, siahnite po tectonite. Nie je tak extrémne odolný ako granit, ale je veľmi pevný, odoláva špine a usadeninám a ľahko sa udržuje.

Jednodrez alebo dvojdrez?

Záleží na veľkosti kuchyne, počte členov v domácnosti aj na tom, či máte umývačku riadu. Pokiaľ umývačkou nedisponujete, ale často varíte, poprípade máte veľkú rodinu, rozhodne odporúčame dvojdrez. Ak máte málo miesta, potom je lepšie siahnuť po jednodreze, ktorý môže byť opatrený odkvapkávačom alebo malou vaničkou na odkvap.

Oplatí sa drez s odkvapkávačom?

Áno, oplatí. Odkvapkávač, ktorý je s drezom spojený je z rovnakého materiálu a veľmi ľahko sa udržuje. Navyše je odkvapkávač ľahko naklopený do drezu, takže odkvapkávajúca voda potom steká rovno do neho, a vy tak nemusíte vylievať vodu von, ako je to pri samostatných odkvapkávačoch.