10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vyčistiť bazén? Chce to správnu chémiu!

Horúce letné dni strávené vo vlastnom bazéne sú osviežením a pohladením pre telo i dušu. Aby však bazén prinášal naozaj len radosť, a nie starosti zo znečistenej či zelenej vody, ktorá by mohla privodiť rôzne zdravotné komplikácie, treba sa o kvalitu vody a čistotu bazéna dôkladne starať. Poďme sa pozrieť, ako na to.

Teplé počasie, pot, opaľovacie krémy, hmyz, prach, peľ či dážď – to všetko dokáže negatívne ovplyvniť kvalitu vody. Dochádza v nej potom k množeniu mikroorganizmov, zelenaniu a tvorbe rias. Znečistená a zapáchajúca voda nielenže neposkytne osvieženie, ale môže spôsobiť aj najrôznejšie zdravotné ťažkosti, ako sú vyrážky či začervenanie a pálenie očí. Tomu všetkému sa však dá pohodlne a pomerne ľahko predchádzať.

Ako vyčistiť bazén? Chce to správnu chémiu!

Filtrácia je základ

Či už máte bazén napustený od minulého roka, alebo ho napúšťate až na aktuálnu sezónu, vždy je dôležité, aby ste mali k dispozícii kvalitnú a vhodnú filtráciu. Bazény sú vybavované buď kartušovou, alebo pieskovou filtráciou, z ktorých každá má svoje špecifiká a potrebuje iný spôsob čistenia.

  • Kartušová filtrácia - je vhodná najmä pre malé bazény približne do 8 m3. Pred zahájením sezóny je potrebné skontrolovať stav kartušovej vložky, odstrániť z nej mechanické nečistoty a ideálne ju dôkladne prepláchnuť pod prúdom vody.
  • Piesková filtrácia – hodí sa pre väčšie bazény a dôležité pri nej je kontrolovať kvalitu piesku. Ten je potrebné pravidelne meniť minimálne raz za tri roky. Ak je piesok pre aktuálnu sezónu v poriadku, môžete filtráciu zapojiť a nechať vodu prefiltrovať.
ŠIKOVNÁ RADA

Aby filtrácia fungovala správne, musí byť nielen čistá, ale mať aj správny výkon. Potrebný výkon filtrácie pre váš bazén vypočítate jednoducho - stačí vydeliť objem vody v bazéne piatimi. Ak máte teda bazén s objemom 20 m3, potom potrebujete filtráciu s výkonom 4 m3. Dôležité je myslieť aj na to, že filtrácia by mala byť umiestnená do vzdialenosti 10 metrov od bazéna. Ak ju budete osadzovať ďalej, alebo k nej pripájať výmenníkový či solárny ohrev, alebo bazénový vysávač, zvoľte výkon o rád vyšší.

Správne pH

Dôležitú úlohu pri kvalite vody hrá pH. Pokiaľ v bazéne nedocielite správnu hodnotu pH, budú všetky vaše snahy o očistu bazéna zbytočné. Preto vodu pravidelne testujte, ideálne na týždennej báze. Hodnotu pH ovplyvňuje predovšetkým počasie, či už vysoké teploty alebo dážď – ten vodu okysľuje. Zlé pH sa potom prejavuje zakalenou vodou, možným podráždením očí a pokožky a z dlhodobejšieho hľadiska aj koróziou nerezových častí bazéna.

→ Správna hodnota pH by mala byť v rozsahu 6,8 až 7,2 a v prípade potreby ju treba upraviť pomocou chlórových tabliet.

Okrem pH kontrolujte aj tieto hodnoty:

  • Tvrdosť vody, ktorá by sa mala držať pod 18° N.
  • Alkalitu pohybujúcu sa v rozmedzí 80 – 120 ppm.
  • Množstvo chlóru vo vode, ktoré by malo byť medzi 0,3 – 0,6 mg/l.

Mechanické čistenie

Pokiaľ ste ponechali bazén napustený cez zimu, je potrebné ho pred začiatkom sezóny najprv vypustiť a odstrániť z neho všetky nečistoty a vápenné usadeniny. Použite kefu s plastovými štetinami, špeciálnu hubku na čistenie bazénov a čistič na bazény. Nikdy nepoužívajte prípravky na riad ani podobné prípravky, ktoré penia! Postupujte opatrne, nech nepretrhnete fóliu. Ak sa rozhodnete použiť Savo, pamätajte, že nežiaduce látky z neho vyprchávajú po dobu približne 12 hodín.

V priebehu sezóny potom pravidelne čistite usadeniny tvoriace sa pri hladine bazéna, zbierajte nečistoty z hladiny pomocou sieťky a nezabudnite ani na údržbu dna. K tej vám pomôžu ručné, poloautomatické alebo automatické bazénové vysávače, ktoré sa napájajú na záhradnú hadicu či pieskovú filtráciu.

Chémia do bazéna

Ak máte výkonnú filtráciu, ak udržujete správne pH a pravidelne odstraňujete nečistoty z hladiny i dna bazéna, mala by kvalita vody byť dostatočná. Vždy ale hrá rolu aktuálne počasie aj voda, ktorú do bazéna napúšťate. Voda z vodovodného radu už býva ošetrená, a preto väčšinou nepotrebuje žiadnu úpravu. Voda zo studne potom obsahuje množstvo minerálnych látok a mnohokrát aj nečistôt, preto je potrebné použiť prostriedok na neutralizáciu minerálov a prípadne aj prípravok na likvidáciu baktérií.

Najčastejšie problémy

Medzi najčastejšie problémy, s ktorými sa majitelia bazénov počas kúpacej sezóny stretávajú, patria:

  • Zakalená voda signalizujúca nesprávnu hodnotu pH. Skontrolujte pH, pustite filtráciu a nechajte ju bežať, kým nedosiahnete opäť čistú, priehľadnú vodu. Do bazéna potom pridajte vločkovač alebo chlór.
  • Zelená voda obsahuje riasy, vírusy a baktérie. Na ich likvidáciu sú vhodné chlórové granuláty alebo najrôznejšie prípravky určené priamo na likvidáciu riasy. Vzniku riasy môžete tiež predchádzať používaním algicídnych prostriedkov, ktoré sa pridávajú do vody raz týždenne.

→ Ak potrebujete, aby sa nečistoty zhlukli do chuchvalcov pre jednoduchšie mechanické odstránenie, použite flokulant, ktorý sa o to skvele postará, a vy potom budete schopní bez problémov odobrať sieťkou či vysávačom väčšie množstvo nečistôt naraz.

Aplikácia chémie

Pri používaní bazénovej chémie je veľmi dôležité aplikovať ju správne. Všeobecne platia tieto pravidlá:

  • Tekuté chemické prostriedky sa nalievajú priamo do vody v bazéne.
  • Granuláty alebo sypké prostriedky je potrebné nariediť v zvláštnej nádobe a až potom ich vsypať do bazéna.
  • Tablety a ostatné tuhé chemické prostriedky sa aplikujú do dávkovačov, a to buď manuálnych alebo automatických.

Vždy dodržujte predpísané dávkovanie uvedené na obale!

RADA NA ZÁVER: Ak chcete udržiavať vysokú kvalitu vody v bazéne, používajte solárnu plachtu, ktorú umiestnite na hladinu, keď sa práve nekúpete. Nielen, že chráni bazén pred nečistotami, ale zároveň aj vodu vyhrieva. Pokiaľ máte bazén napríklad na chate či chalupe alebo ho využívate len príležitostne, vyplatí sa vám investícia do krycej plachty, ktorú pohodlne uchytíte za hranu bazéna a zabránite tak vnikaniu akýchkoľvek nečistôt či hmyzu do vody.