Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vychovať šteňa, aby sa stalo parťákom pre celú rodinu?

Prírastok do rodiny v podobe štvornohého miláčika so sebou nesie nielen množstvo radostí, ale aj starosti so správnym výcvikom a spoločným zžitím sa. Výcvik psíka je kľúčový nielen pre vás, ale aj pre neho samotného – pomáha mu totiž zvládať nové situácie, vybiť prebytočnú energiu a zároveň si vytvoriť silné puto s vami ako novým pánom. Správnym výcvikom získate nielen poslušného, ale zároveň aj vyrovnaného psa. Poďme sa teda pozrieť na to, ako vychovať šteňa, a kedy je ideálny čas jeho výcvikom začať.

Ak si kupujete domov šteniatko, mali by ste sa pripraviť na to, že prvý týždeň až dva bude vyžadovať vašu plnú pozornosť. Naplánujte si preto na toto obdobie dovolenku, nech sa môžete vzájomne dobre spoznávať a stanovať si určité mantinely, čo sa ešte môže, a čo už nie. Psík bude vašim parťákom niekoľko rokov, takže čas, ktorý do neho na začiatku investujete, sa vám mnohonásobne vráti.

Ako vychovať šteňa, aby sa stalo parťákom pre celú rodinu?

Myslete na to, že…

… pes je zo svojej podstaty zvyknutý žiť vo svorke a obzvlášť pre malé šteniatko je frustrujúce, pokiaľ má tráviť dlhé hodiny doma osamote, navyše ešte v úplne novom prostredí. Ak prepadne do úzkosti zo samoty, bude sa prejavovať štekaním, rozhryzávaním vecí či škrabaním dverí. Aby pes zvládol byť dlhší čas sám doma, musíte ho na to postupne pripravovať. Pri odchode dajte k dispozícii psíkovi všetky hračky a odchádzajte najskôr len na pár minút. Dobu odchodu predlžujte. Ak šteňa vykazuje nežiaduce správanie po vašom odchode, kúpte mu interaktívnu hračku, do ktorej dáte maškrty a pes ich bude musieť dostať von, čo ho zabaví počas vašej neprítomnosti.


Ako vychovať šteňa, aby sa stalo parťákom pre celú rodinu?

Kto je pripravený, nie je prekvapený

Prípravu na príchod šteňaťa do vašej domácnosti by ste nemali podceniť. Pokiaľ je to len trochu možné, nakúpte všetko, čo budete potrebovať, vopred. Od prvého dňa by mal mať psík svoj vlastný pelech, zaobstarať treba aj misku na jedlo i vodu vrátane kvalitného krmiva a zabudnúť by ste nemali ani na podložky pre psov, ktoré oceníte najmä počas prvých dní života s vaším novým štvornohým kamarátom, kedy si ešte sám nevie povedať, že potrebuje vyvenčiť, alebo kedy vy jeho signály ešte neviete rozpoznať.

Kedy začať s výcvikom?

Túto otázku si kladie množstvo majiteľov – keď si prinesú malú bezbrannú guľôčku domov, príde im ešte skoro začať šteňa cvičiť a čakajú na neskoršiu dobu okolo štyroch mesiacov. Pokiaľ sa však chcete zžiť so psíkom čo najskôr, začnite s výcvikom ihneď, ako si ho prinesiete domov. Samozrejme to neznamená, že s ním budete chodiť od prvého dňa na cvičák alebo s ním tráviť hodiny vonku - plne postačí pár minút počas venčenia. Čím skôr ho naučíte základné povely a návyky, tým lepšie. Vždy sa vám totiž bude lepšie pracovať s malým šteniatkom, než s pubertálnym psom, ktorý si postaví hlavu, kedykoľvek sa mu zachce.


Čo je potrebné pre výcvik psa?

Trpezlivosť. To je základ. Naučiť sa pracovať so psom vyžaduje obzvlášť zo začiatku naozaj veľkú trpezlivosť - nemôžete totiž očakávať, že šteňa bude robiť hneď to, čo po ňom budete chcieť. 

  • Okrem obrnenia sa trpezlivosťou potom budete potrebovať aj maškrty, ktorými psa odmeníte – ideálne sú sušienky pre šteňatá či piškóty. Pre ich uchovávanie si kúpte maškrtník, nech ich máte vždy po ruke.
  • Od prvého dňa, čo si psíka zaobstaráte, by ste ho tiež mali učiť na to, že musí nosiť obojok a že k nemu budete na prechádzku pripínať vodítko. Vyskúšať môžete aj najrôznejšie postroje.
  • Psíkovi by ste mali zaobstarať hračku. Tá síce nebude slúžiť priamo k samotnému výcviku, ale pred tréningom sa s ňou môže šteňa poriadne vyblázniť. Veľmi osvedčený je uzlík na preťahovanie či akékoľvek iné preťahovacie hračky.
Ako vychovať šteňa, aby sa stalo parťákom pre celú rodinu?

Výcvik do štvrtého mesiaca

Než vaše šteniatko dosiahne vek štyri mesiace, mali by ste sa s ním čo najviac hrať, maznať sa s ním a učiť ho predovšetkým dodržiavať čistotu – malo by si teda samo povedať, kedy potrebuje vyvenčiť a mali by ste eliminovať vyprázdňovanie v domácom prostredí. Zároveň by mu v tejto dobe už malo byť vysvetľované, čo smie a čo nie, dôležité je porozumenie povelu „NIE!“. Malo by sa tiež naučiť počuť na svoje meno a pribehnúť na zavolanie. V tomto veku ho tiež naučte povel „Sadni!“.


Pozor na trestanie! Pokiaľ nájdete doma kalužku, psa netrestajte – časom by ste v ňom vybudovali pocity strachu a začal by sa schovávať pod posteľ alebo za skriňu. Berte ho častejšie von, venčite vždy ráno po prebudení, po dlhom hraní aj chvíľu po jedle – vtedy ho ale nenechajte veľmi behať, po jedle by mal pes odpočívať.

Výcvik po dovŕšení štyroch mesiacov

Približne od štvrtého mesiaca veku môžete pridať aj povely „Čakaj!“ a „Zostaň!“, o mesiac neskôr už môžete trénovať aj aportovanie či chôdzu pri nohe a ďalšie povely a aktivity v teréne. Zvykajte psíka aj na chvíľkové nosenie náhubku - na rade verejných miest či v MHD sú náhubky povinné, preto veľmi oceníte, ak ho váš pes vydrží bez problémov nosiť.


Ako správne vychovať šteňa?

Výcvik psa má svoje jasné pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Tu sú tie zásadné:

  • Než sa pustíte do výcviku, nechajte psa riadne vybehať a pohrať sa. Až sa trochu vyblázni, bude schopný sa lepšie sústrediť. Unavený pes = pokojný pes.
  • Pre výcvik si určite vodcu svorky – šteňa potrebuje jedného človeka, ktorého bude brať ako svojho pána. Pokiaľ si teda kupujete psíka do viacčlennej rodiny, jasne sa dohodnite, kto ho bude cvičiť – zabránite tak tomu, že pes bude zmätený a nebude takzvane vedieť, čí je.
  • Nepreháňajte to – v ničom, a predovšetkým nie v tréningu. Vás ani psa nebude baviť výcvik niekoľko hodín. Tak to nefunguje. Šteňa cvičte pri každej prechádzke, plne postačí pár minút.
  • Pre výchovu si vyberte vhodné miesto – najprv sa učte základné povely doma či na záhrade, postupne pridávajte aj cudzie miesta. Pokiaľ viete, že vás psík ešte nepočuje, nenechávajte ho nikdy na voľno na otvorených priestranstvách, kde by vám mohol utiecť alebo vbehnúť pod prechádzajúce auto.
  • Povely učte psíka postupne – vždy trénujte len jeden povel, až po jeho naučení pridajte ďalší.
  • Pri udeľovaní povelov hovorte zrozumiteľne a jasne – používajte vždy rovnaké slová, ak budete zakaždým používať pre jeden povel iné slovné spojenie, bude psík zmätený a povely sa nenaučia.
  • Buďte dôslední a trvajte na vykonaní povelu – ak poľavíte, bude si to psík veľmi dobre pamätať a nabudúce skúsi neuposlúchnuť znova.
  • Psíka za každý správne vykonaný povel chváľte a odmeňte ho maškrtou. Váš tón hlasu musí byť pozitívny, šteňa z vás musí cítiť radosť.
  • Na privolanie šteňaťa môžete použiť aj špeciálne píšťalky pre psov, ktoré fungujú na báze vysokých frekvencií, ktoré sú pre ľudské ucho horšie počuteľné až nepočuteľné, ale pes ich počuje a veľmi dobre na ne reaguje.
  • Pri výcviku majte trpezlivosť, psíka netrestajte, pokiaľ nerobí presne to, čo vy by ste chceli. Ak robí niečo, čo sa nesmie, dajte mu to najavo hlasným prísnym „NIE!“ vo chvíli, keď danú činnosť robí. Pokiaľ ho ale vypliesníte až po nejakej dobe za to, že napríklad urobil kalužku doma alebo rozhrýzol papuče, je veľká pravdepodobnosť, že si svoj trest s predchádzajúcou činnosťou vôbec nespojí.

Ako naučiť psa „sadni“, „zostaň“ a privolanie

Tieto povely budú to prvé, ktoré budete potrebovať. Privolať psíka k sebe je najzákladnejšie z nich a je nutné, aby ho pes pre svoje bezpečie zvládal perfektne. Prvý týždeň teda opakujte často jeho meno, aby si naň zvykol. Potom, čo psík začne na svoje meno reagovať, zvolajte po jeho spozornení „Ku mne!“. Zvolanie musí byť radostné, pokiaľ vidíte, že šteňa váha, prikrčte sa a rozprahnite ruky, volanie zopakujte. Po splnení povelu šteňa odmeňte a pohrajte sa s ním, spojí sa tak privolanie s kŕmením a radosťou.

Ďalším dôležitým povelom je tiež „Sadni!“. Je vhodný všade tam, kde potrebujete, aby pes upokojil svoje správanie (napr. u veterinára a pod.). K tomuto povelu sú potrebné výcvikové maškrty – veľa maškrty a svätá trpezlivosť. Šteňa najskôr nebude tušiť, čo povelom myslíte, pri jeho vyslovení mu teda musíte zadnú časť ľahko pritlačiť na podlahu. Ihneď akonáhle dosadne, prejavte radosť a šteňa odmeňte, povel znovu zopakujte, a opäť mu jemne pritlačte zadnú časť na podlahu. Po pár opakovaniach uvidíte, že sa tlak vašej ruky bude znižovať a šteňa si začne samo sadať. Toto cvičenie opakujte každý deň 10 minút, kým si pes nesadá automaticky sám.

Ako vychovať šteňa, aby sa stalo parťákom pre celú rodinu?

Aj povel zostaň je pre psa aj pre vás dôležitý. Hovorí psovi, kde má byť, čo robiť, kde na vás má počkať. Vyhnete sa potom napríklad štekaniu a vytiu pri čakaní na vás pred obchodom a pod. Povel zostaň sa učí zo všetkých povelov najdlhšie, pretože od šteňaťa vyžaduje trpezlivosť. Učte ho tak, že mu dáte povel „Sadni!“, psa odmeníte a vzdialite sa o dva kroky. Neotáčajte sa chrbtom, stačí len odstúpiť a dať povel „Zostaň“. Ustúpte ešte o krok a povel zopakujte. Následne pár sekúnd počkajte, vráťte sa k psovi a odmeňte ho. Postupne vzdialenosť predlžujte.

Rada nad zlatoNikdy neopakujte dva a viac povelov naraz. Pes nebude vedieť, čo má robiť. Vždy je nutné dať jeden povel, počkať na splnenie, a následne dať ďalší povel. Pokiaľ budete chaoticky vykrikovať „Sadni a čakaj!“ pes bude nepokojný a nesplní ani jeden z nich. Pravidlo jedného povelu platí pri akomkoľvek cvičení.

Jak vychovat štěně, aby se stalo parťákem pro celou rodinu?

Nezabudnite na socializáciu

Pri výchove šteňaťa je tiež nesmierne dôležité socializovať ho. Choďte s ním preto veľa na miesta, kde sa vyskytujú ďalší psíci. Skvelým riešením sú psie parky alebo psie škôlky. Navštevovať môžete aj najrôznejšie výcviky a cvičáky, kde nielen vášho psa socializujete, ale získate aj profesionálne rady od skúsených kynológov, ako postupovať pri ďalšej výchove.


Rada na záver alebo čomu sa pri výchove šteňaťa vyvarovať

Neexistuje neposlušný pes - všetko je dané iba výchovou. Najčastejšou príčinou nevhodného správania psa býva to, že si ho zaobstará majiteľ, ktorý nemá o výcviku žiadne poňatie a netuší, ako so psíkom pracovať. Preto je nesmierne dôležité naštudovať si aspoň základné informácie o výcviku, či už na internete, z kníh, najrôznejších online kurzov alebo priamo na cvičákoch.

Pri samotnom výcviku potom nezabudnite na to, že šteňa potrebujete trpezlivosť, vytrvalosť a permanentné opakovanie. Psíka netrestajte, nebuďte negatívne, nekričte naň. A rovnako tak však neignorujte veci, ktoré robiť nesmú – ak napríklad skáče po ľuďoch, dajte mu jasne najavo, že „NIE!“, že toto sa nesmie. Správnym, pozitívnym, vytrvalým a dôsledným prístupom si vychováte psíka, ktorý bude vašim nepostrádateľným parťákom po mnoho rokov. Tak nech sa vám výchova darí!


Ďalšie zaujímavé články

Pohodlné cestovanie so psom? Nepodceňte vhodnú výbavu!

Chystáte sa psím parťákom k veterinárovi, na výlet alebo dovolenku v zahraničío... celý článok

Ako naučiť psa poslúchať? Buďte dôslední a trpezliví

Priviedli ste si domov šteniatko alebo staršieho psíka z útulku a neviete, ako začať s výcvikom... celý článok

Ako odnaučiť psa štekať a udržať dobré susedské vzťahy

Štekot je základná komunikácia psa, obranná a ochranárska reakcia a často aj dôvod.... celý článok