Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať trampolínu

Zaobstaraním trampolíny urobíte radosť nielen deťom, ale aj svojmu telu. Skákanie na trampolíne uvoľňuje stres a posilňuje svaly! Trampolíny pre deti musia byť predovšetkým bezpečné. Vonkajšie trampolíny môžu byť nadzemné, alebo ich môžete zapustiť do zeme. Trampolíny do bytu sú vhodné skôr pre malé deti. Rastie tiež popularita trampolín na jumping, kedy hravou formou efektívne posilňujete svaly celého tela. Poradíme vám, podľa akých kritérií trampolínu vyberať!

Trampolíny vyberajte podľa ich umiestnenia a využitia

Najskôr by ste si mali položiť otázku, za akým účelom trampolínu zaobstarávate a kam ju chcete umiestniť. Má slúžiť ako zábavné vyžitie pre deti alebo hľadáte efektívnu športovú pomôcku? Umiestnite ju do bytu, alebo na záhradu?

Jak vybrat trampolínu

Predstavujeme základné druhy trampolín:

Záhradná vyvýšená trampolína

Vyvýšená záhradná trampolína patrí k najrozšírenejším. Trampolíny sa nachádzajú približne 60 cm nad úrovňou zeme, preto by trampolína mala byť vybavená kvalitnou ochrannou sieťou, ktorá bráni vypadnutiu dieťaťa. Pri výbere berte ohľad na zaťaženie trampolíny - trampolíny pre deti majú citlivejšie odpruženie, naproti tomu trampolíny, ktoré unesú aj dospelých, musia mať dostatočne odolnú konštrukciu so zodpovedajúcou nosnosťou.

  • dostupná obstarávacia cena
  • jednoduchá inštalácia
  • bohatý výber na trhu
  • vyžaduje ochrannú sieť
  • výrazný prvok v záhrade
Prezrieť ponuku

Zapustená záhradná trampolína

Zapustené záhradné trampolíny sa na rozdiel od prvého variantu nachádzajú tesne nad zemou, preto sú všeobecne považované za bezpečnejší a pohodlnejší variant. Tieto trampolíny treba čiastočne zapustiť do zeme.

  • nehrozí pád z výšky
  • šetrí priestor
  • neruší panorámu záhrady
  • náročnejšia inštalácia, nemožno ju ľahko premiestniť
Prezrieť ponuku

Domáca trampolína pre deti

Ak nemáte záhradu a napriek tomu by ste radi zaobstarali deťom trampolínu, nezúfajte a zamerajte sa na modely do interiéru. Tieto trampolíny majú zvyčajne oproti vonkajším modelom výrazne menšie rozmery.

  • sú kompaktné a skladné
  • nižšia nosnosť (obvykle max. 30 kg)
  • niekedy chýba ochranná sieť
Prezrieť ponuku

Fitness trampolína

Poslednou kategóriou sú trampolíny určené na jumping. Tieto modely sú opatrené madlom, za ktoré sa pri cvičení držíte. Priemer jumping trampolín sa pohybuje okolo 1 metra a nemajú pružiny, ako ostatné druhy trampolín.

  • slúži na cvičenie aj zábave
  • madlo môže byť odnímateľné, jeho výšku možno nastaviť
  • sú vhodné do interiéru aj exteriéru
  • len pre jednu osobu
Prezrieť ponuku

Aký zvoliť priemer trampolíny?

Trampolíny dosahujú priemerov 100 - 500 cm, záleží na konkrétnom modeli. Priemer vyberajte podľa využitia, počtu osôb aj priestorových možností.

Typ trampolíny Bežný priemer
Záhradná vyvýšená trampolína 250 – 500 cm
Záhradná zapustená trampolína 150 – 450 cm
Detská trampolína do bytu 100 – 140 cm
Fitness trampolína 80 – 110 cm

*Tabuľka je orientačná


Nosnosť trampolíny ovplyvňuje max. počet osôb

Nosnosť trampolíny je daná konštrukciou i veľkosťou konkrétneho modelu. Interiérové trampolíny pre deti majú obvykle maximálnu nosnosť 30 kg, dumping trampolíny až 120 kg, vonkajšie trampolíny pre viac osôb môžu mať nosnosť až niekoľko sto kilogramov.

Čo rozhoduje pri výbere trampolíny? Bezpečnosť na prvom mieste.

Pri výbere trampolíny by ste mali klásť dôraz na bezpečnostné prvky, ktoré minimalizujú riziko zranenia pri skákaní na trampolíne. Naozaj kvalitné trampolíny sú vybavené bezpečnostnými certifikátmi a spĺňajú bezpečnostnú normu ČSN EN 1176. Mnoho prezradí prevedenie a kvalita konštrukcie trampolíny, použité materiály a ďalšie doplnky. Poďme sa na ne zamerať podrobnejšie!

Materiál konštrukcie

Bežne sa stretnete s dvomi druhmi konštrukcie:

  • Hliníková konštrukcia – je lacnejšia, ale výrazne menej odolná, s nižšou nosnosťou.
  • Oceľová konštrukcia – kvalitná konštrukcia s vysokou odolnosťou aj pri vyššom zaťažení.

Dbajte tiež na kvalitnú povrchovú úpravu konštrukcie a detailné prevedenie zvarov, ktoré spájajú jednotlivé prvky konštrukcie.

Prevedenie a ochrana pružín

Vyberať by ste mali oceľové pružiny, ktoré sa tešia dobrej životnosti. V prípade, že majú kvalitnú povrchovú úpravu, nehrozí ich hrdzavenie. Pružiny musia byť vždy chránené PVC krytom, ktorý zabraňuje zraneniu a chráni pružiny pred dažďom.

Čím väčšia je hustota pružín, tým bude skákanie zábavnejšie
Čím väčšia je hustota pružín, tým bude skákanie zábavnejšie
Základňa trampolíny

Ak vyberáte vyvýšenú trampolínu, zaujímajte sa aj o vykonanie základne, na ktorej trampolína stojí. Nohy by mali byť stabilné a dostatočne mohutné, aby boli schopné vydržať nápor pri skákaní.

Základna trampolíny
Nohy do tvaru písmena U minimalizujú riziko prepadnutia nohou do krajiny v prípade, že stojí trampolína na tráve.
Výplet trampolíny

Výplet, teda plocha, na ktoré budete skákať, je zvyčajne vyrobený z kvalitnej polypropylénovej (PP) textílie, ktorá dobre odoláva vode i mechanickému poškodeniu.

Výplet trampolíny
Výplet by mal priamo nadväzovať na kryt pružín, aby nevzniklo riziko zachytenia nohy.

TIP: Pokiaľ chcete predĺžiť životnosť vonkajšej trampolíny, kúpte si ochrannú plachtu, ktorú natiahnete na trampolínu v dobe nevyužitia alebo cez zimu.

Jaký zvolit průměr trampolíny?

  • Ochranné siete k trampolínam - môžete zaobstarať tiež zvlášť. Musia byť však kompatibilné s konštrukciou a veľkosťou trampolíny.
  • Skákacie plochy k trampolínam - oceníte v prípade poškodenia pôvodného výpletu, nemusíte hneď kupovať celú trampolínu.
  • Schodíky k trampolínam - sa oplatia v prípade, že máte vyvýšenú trampolínu, malým deťom uľahčia vstup.
  • Pružiny pre trampolíny - k niektorým modelom môžete dokonca dokúpiť aj náhradné pružiny v prípade, že pôvodné strácajú na efektivite pruženia.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere trampolíny

Je lepšie trampolína s vonkajšou ochrannou sieťou alebo vnútorná s ochrannou sieťou?

Všeobecne sa odporúčajú skôr trampolíny s vnútornou ochrannou sieťou a to predovšetkým v prípade, že trampolínu budú užívať deti. Nehrozí zranenie v prípade, že skočí do pružín trampolíny. Je však potrebné počítať s tým, že sa trampolína priestorovo zmenší.

Je vhodné trampolínu na zimu uskladniť?

Ak máte túto možnosť, je to lepšie z hľadiska predĺženia životnosti trampolíny. Materiál nebude musieť odolávať dažďu ani snehu. V prípade, že nemáte možnosť uskladnenia alebo trampolínu nechcete rozoberať kúpte si ochrannú plachtu, ktorá zaistí najmenej čiastočnú ochranu.

Ako rozobrať trampolínu?

Najskôr deinštalujte ochrannú sieť, ktorú nechajte starostlivo vyschnúť a potom zložte. Odmontujte opory ochrannej siete. Odoberte výplet trampolíny spolu s pružinami a nakoniec rozoberte základňu.

Aké sú výhody prízemnej trampolíny?

Prízemné trampolíny vynikajú vyššou bezpečnosťou, pretože sa nachádzajú tesne nad zemou a nehrozí pád z výšky. Výhodou je tiež nenápadnosť trampolíny, ktorá v prípade, že nepoužijete ochrannú sieť, nenaruší panorámu záhrady.