10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať router

K tomu, aby ste mali spoľahlivý a kvalitný wifi signál v domácnosti, v kancelárii alebo na cestách, potrebujete výkonný wifi router, ktorý sieť riadi a spravuje. Vďaka nemu môžete k sieti bezdrôtovo pripojiť množstvo zariadení, ako je notebook, tablet, mobilný telefón a podobne. Podľa akých parametrov router vyberať, aké sú jeho možnosti prevedenia a aké funkcie by mal ovládať? To všetko a oveľa viac sa dozviete v našom článku.

Čo je to wifi router?

Wifi router je malé elektronické zariadenie, ktoré sprostredkúva pripojenie k sieti pre všetky potrebné zariadenia v domácnosti. Spravuje bezdrôtové počítačové siete.

Jak vybrat router

Je lepší wifi router 2,4 GHz alebo 5 GHz?

Dôležitým parametrom pri výbere routeru je pásmo frekvencie, ktoré ovplyvňuje rýchlosť a kvalitu pripojenia. Existujú 2 typy, z ktorých môžete vyberať:

Router s frekvenciou 2,4 GHz

Router s frekvenciou 2,4 GHz sa radí skôr k starším modelom. K prevádzke užíva iba 3 samostatné kanály. Hodí sa v prípade, že internet používate skôr rekreačne k nenáročným úlohám (prezeranie emailov, čítanie správ, prehliadanie sociálnych sietí a pod.).

  • fungujú na ňom i staršie zariadenia
  • nižšia obstarávacia cena
  • nevhodný k náročnejším úlohám
Pokiaľ nepatríte medzi náročných užívateľov a internetové pripojenie užívate napríklad len k písaniu emailov či čítaniu správ, bohato si vystačíte s routerom o frekvenčnom pásme 2,4 GHz, ktorý kúpite už za niekoľko desiatok eur.
Router s frekvenciou 5 GHz

Router s frekvenciou 5 GHz je moderným riešením, ktoré k prevádzke užíva 23 samostatných kanálov. Je ideálny pre náročných užívateľov, ktorí na internete pracujú, alebo vykonávajú náročnejšie úkony (streamovanie videa vysokej kvality, on-line hovoroy či videokonferencie, hranie on-line hier a pod.).

  • výrazne rýchlejšie a stabilnejšie pripojenie
  • zvláda aj náročné operácie na internete
  • vyššia cena routeru
Router s frekvenčným pásmom 5 GHz je určený pre náročnejších užívateľov, ktorí používajú internet k práci či zábave a potrebujú spoľahlivo realizovať aj náročnejšie úkony.

Podľa označenia routeru zistíte rýchlosť pripojenia

Rýchlosť pripojenia je pri výbere routeru zásadná. Rýchlosť sa značí v bitoch za sekundu. Pre prehľadnosť sa rýchlostné štandardy delia do jednotlivých generácií v závislosti na tom, ako postupne pribúdali na trhu a ich výkon vzrastal:

Generace routerů, způsoby označení a frekvence Rýchlosť a využitie
Prvá generácia – Wifi 1 / 802.11a / 2,4 GHz 2 Mbit/s, postačí na úplne jednoduché úlohy, napr. prezeranie webových stránok
Druhá generácia – Wifi 2 / 802.11b / 2,4 GHz 11 Mbit/s, vystačí na písanie emailov a prehliadanie webových stránok.
Tretia generácia – Wifi 3 / 802.11g / 2,4 i 5 GHz 54 Mbit/s, slúži na prezeranie náročných webových stránok, videí a pod.
Štvrtá generácia – Wifi 4 / 802.11n / 2,4 i 5 GHz 600 Mbit/s, pre komplexné užívanie internetu
Piata generácia – Wifi 5 / 802.11ac / 2,4 i 5 GHz 3 Gbit/s, vhodné aj pre veľmi náročných užívateľov, ktorí vyžadujú rýchlosť pri náročných úkonoch
Šiesta generácia - Wifi 6 / 802.11ax / 2,4 i 5 GHz až 11 Gbit/s, najmodernejšie a najrýchlejšie zariadenia pre firmy a extrémne náročných užívateľov

Ako funguje dvojpásmový wifi router?

Dvojpásmové wifi routery pracujú zároveň na oboch frekvenciách – 2,4 GHz a 5 GHz. Frekvenčné pásmo 5 GHz je menej zaťažené a tak ho router využíva k prenosu náročnejších operácií, ako je hranie on-line hier, streamovanie a podobne.

Xiaomi dvojpásmový router s rýchlosťou až 2 200 Mb/s je vybavený siedmimi externými anténami pre čo najkvalitnejšie pokrytie.

Druhy antén wifi routerov - ktorú vybrať?

Antény routerov výrazne ovplyvňujú kvalitu signálu, preto by ste ich pri výbere nemali prehliadnuť. Routery môžu byť vybavené niekoľkými typmi antén - smerovými, všesmerovými a sektorovými. Ako sa jednotlivé typy líšia a ktorá bude pre vás tá pravá?

Všesmerová wifi anténa

Všesmerové antény sa vo wifi routeroch vyskytujú najčastejšie. Zaisťujú kvalitné pokrytie wifi signálom do všetkých smerov, skôr však na kratšiu vzdialenosť. Možno s nimi ľubovoľne pohybovať a nastaviť si ich podľa potreby.

Všesmerová wifi anténa
Externé všesmerové antény sú opatrené pohyblivým kĺbom, preto ich možno smerovať podľa potreby a umiestnenia routeru tak, aby bola kvalita signálu čo najvyššia po celom priestore domácnosti či kancelárie.
Smerová anténa wifi routeru

Pokiaľ je router vybavený smerovou anténou, je ideálne na pripojenie aj veľmi vzdialeného zariadenia, avšak signál mieri iba jedným smerom.

Smerová anténa wifi routeru
Elegantný router s vstavanou smerovou MIMO anténou je vďaka vysokému dosahu ideálny k vonkajšiemu pokrytiu bezdrôtovej siete.
Sektorová anténa routeru

Routery so sektorovou anténou sú ideálne na inštaláciu do rohov. Pokrývajú uhol 30 - 180° a korigujú smer signálu tak, aby nezasahoval do nevyžiadaného územia.

Pre sprostredkovanie internetového pripojenia budete potrebovať modem. Často však môžete kúpiť router s už integrovaným modemom.

Možnosti pripojenia a konektivita wifi routerov

Akými vstupmi sú routery obvykle vybavené?

  • WAN – slúži k prepojeniu routeru so zdrojom pripojenia.
  • LAN – tieto vstupy sú určené na pripojenie ďalších zariadení do siete.
  • GLAN – moderné vstupy nájdete vo vysokorýchlostných routeroch. Dosahujú rýchlosti až 1 Gbps.
  • USB – konektory slúžia na pripojenie zariadení (tlačiarní, externých pevných diskov, USB flash diskov a pod.) Jednotlivé vstupy sa môžu líšiť rýchlosťou (najčastejšie USB 2.0 alebo USB 3.0).

Najčastejšie kladené otázky pri výbere routeru

Router a modem – aký je medzi nimi rozdiel?

Modemy a routery sú odlišné zariadenia, ktoré sa často mylne zamieňajú. Kým modem moduluje internetový signál a umožňuje tak čítanie signálu, ktoré následne odosiela do zariadenia (napr. počítače), router rozširuje dosah signálu a odosiela ho na všetky ostatné potrebné zariadenia v domácnosti (napr. do notebooku, smartfónov apod.). Moderné prístroje majú často zabudovaný modem priamo v routeru a do domácnosti tak stačí iba jedno zariadenie, ktoré sieťové pripojenie sprostredkúva a zároveň šíri do ostatných zariadení.

Aké má router pokrytie priestoru?

Keďže dosah zariadenia ovplyvňuje mnoho faktorov (napr. hrúbka stien, členitosť priestoru a pod.), Tento parameter zvyčajne pri danom modeli nenájdete. Ak chcete mať istotu, že bude pokrytie dostatočne silné po celom priestore, vyberte si modely, ktoré možno prepojiť s ďalšími aparátmi a dosah tak účinne zvýšiť.

Ako zosilniť signál routeru?

Ak je signál nedostatočný, máte niekoľko možností, ako ho posilniť. Obľúbené je využitie extenderov, ktoré jednoducho zapojíte do zásuvky. Pomôcť môže aj systém WDS, prípadne externá anténa, ktorú dokúpite k existujúcemu wifi routeru.

Ako nastaviť wifi router?

Zapojenie a nastavenie wifi routeru nie je ťažká vec, poradíme vám, ako postupovať krok za krokom:

  1. Najskôr zapojte router do zásuvky v mieste, kde bude dobre rozvádzať signál do priestoru. Je nevyhnutné mať v blízkosti káblové pripojenie od poskytovateľa internetu. Tento kábel pripojte do WAN vstupu, ktorý sa na routeri nachádza.
  2. Potom pripojte pomocou kábla k routeru (vstup LAN) počítač alebo notebook, aby ste mohli nastaviť bezdrôtové pripojenie.
  3. Otvorte webový prehliadač a zadajte adresu uvedenú na routeri, prípadne v manuáli.
  4. Pre aktiváciu internetu vyplňte IP adresu, DNS server a ďalšie údaje.
  5. Pre aktiváciu bezdrôtového pripojenia vyplňte názov siete, spôsob zabezpečenia a heslo, ktoré bude treba zadať, aby sa zariadenie mohlo k internetu bezdrôtovo pripojiť.