Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať kameru do auta, aby sa stala skutočným pomocníkom

Každý, kto aspoň občas sadá za volant svojho vozidla, si je dobre vedomý toho, ako zásadne sa mení situácia na cestách – premávka je stále hustejšia, na cestách sa stretávame s mnohými prekážkami, výnimkou nie sú ani agresívni, bezohľadní vodiči. A aj keď sa snažíme jazdiť sebaopatrnejšie, môžeme sa dostať do situácie, keď dôjde k nehode alebo inej nepríjemnej záležitosti. Práve v týchto prípadoch (a nielen v nich) je skvelým pomocníkom autokamera – malé, ale napriek tomu veľmi efektívne zariadenie, ktoré by nemalo chýbať v žiadnom vozidle.

Na čo je autokamera dobrá?

Autokamera, často označovaná aj ako palubná kamera či čierna skrinka, zvládne natáčať reálny priebeh dopravnej situácie a v prípade nehody alebo inej komplikácie môžete záznam z nej použiť pre potreby poisťovne alebo polície. Okrem toho je však tiež skvelým pomocníkom pri parkovaní, pretože zvláda monitorovať dianie okolo vozidla - ako pred ním, tak pri duálnom prevedení aj za ním, zaznamenáva polohu vozidla a zvláda nahrávať aj za tmy alebo keď nie ste vo vozidle, takže slúži ako dôkazný materiál v prípade vandalstva, alebo ak vám niekto nabúra/odrie vozidlo a prejde.

Ako vybrať kameru do auta

Tipy pre výber autokamery

Autokamery prechádzajú neustálym vývojom, aby boli čo najspoľahlivejšie, a preto dnes nájdete v ponuke veľké množstvo typov, ktoré sa líšia svojimi parametrami. Ako sa medzi nimi zorientovať a vybrať tú správnu? Pri rozhodovaní o novej autokamere je potrebné zamerať sa na jej hlavné vlastnosti a požadované parametre.

  • Zvážte, aký typ je pre vás vhodný – potrebujete klasickú kameru na záznam diania pred vozidlom, alebo viac snímačov, ktoré monitorujú aj interiér a oblasť za vozidlom?
  • Uprednostnite vysokú kvalitu obrazu – rozlíšenie záznamu v HD poskytne horšiu kvalitu, ale video zaberie na úložisku menej priestoru. Mali by ste voliť minimálne Full HD či rastúcu kvalitu (až 4K) - u nich však budete potrebovať väčšiu SD kartu.
  • Dôležitá je tiež plynulosť záznamu, ktorú zaisťuje snímková frekvencia (udávaná vo fps). Vyberajte kameru s aspoň 30 fps, teda s 30 snímkami za sekundu, aby sa video nezadrhávalo.
  • Doplnkové funkcie, ako je automatický štart, cyklické nahrávanie v slučke, ovládanie hlasom, superkondenzátor namiesto batérie, parkovací mód, spracovanie obrazu s protisvetlom, varovanie pri opustení jazdného pruhu a pod., vám spríjemnia ako vašu jazdu, tak aj ovládanie autokamery.
  • Špeciálne senzory a moduly vytvoria kamery šikovného pomocníka. GPS modul poskytne vašu geografickú polohu, G-senzor zachová záznam aj pri nehode a špeciálne CPL filtre zlepšia viditeľnosť a zaručia čo najlepší obraz.
Ako vybrať kameru do auta

Typy autokamier

Z bohatej ponuky variantov autokamier si už dnes môžete zvoliť takú, ktorá bude mať funkcie, vlastnosti a prevedenie plne zodpovedajúce vašim potrebám. Základné rozdelenie autokamier však záleží na oblasti, ktorú chcete snímať.

Klasické autokamery s displejom

Tento typ patrí medzi najrozšírenejšie. Umiestňuje sa na predné sklo a používa sa na záznam diania pred automobilom. Štandardné kamery sú ponúkané v rôznych veľkostiach, s rôznou kvalitou spracovania obrazu aj najrôznejšími doplnkovými funkciami. Upevnenie je možné pomocou prísavky na sklo, alebo obojstrannej lepiacej pásky pre stabilnejšiu a pevnejšiu fixáciu – obraz sa potom tak netrasie.

→ Medzi osvedčené typy v tejto kategórii patria napríklad kamery do auta LAMAX T6 GPS WiFi a TrueCam H5 WiFi.

Duálne autokamery

Duálne autokamery majú výhodu v tom, že snímajú nielen priestor pred vozidlom, ale aj priestor vo vnútri a čiastočne aj za autom, takže zaisťujú prípadný dôkazný materiál pri náraze zozadu. Pri parkovaní vám prinášajú prehľad o tom, ako ďaleko a kam môžete s automobilom zacúvať. Pokiaľ navyše kameru napojíte priamo na cúvacie svetlo, pri zaradení spiatočky sa displej automaticky prepne na zadnú autokameru a vy tak vidíte, kam cúvate. Tento typ sa upevňuje aj na predné sklo.

→ Medzi obľúbené modely patria napríklad TrueCam H25, LAMAX T10.

Autokamery bez displeja alebo bezdisplejovky

Táto kategória kamier do auta vyniká malým rozmerom, teda aj nenápadnosťou. Aj keď jej chýba displej, nemení tento fakt nič na kvalite záznamu a vybavenosti - máte tak k dispozícii vysoko účinnú autokameru, o ktorej ale nikto nevie. Bezdisplejovka sa väčšinou ovláda cez aplikáciu v mobilnom telefóne, ktorý sa ku kamere pripája cez Wi-Fi.

→ Osvedčeným typom z tejto kategórie je napríklad model TrueCam H7 GPS 2.5K.

Autokamery v spätnom zrkadle

Táto kategória predstavuje jedny z najprepracovanejších autokamier na trhu, ktoré zvládajú funkciu ako zrkadlá, tak predné aj zadné kamery zároveň. Väčšinou disponujú všetkými základnými aj doplnkovými funkciami a napríklad modely od značky LAMAX sú koncipované s dôrazom na bezpečnosť pri ich ovládaní. Aby ste pri šoférovaní nemuseli dávať ruky z volantu, stačí dať autokamere hlasový pokyn a ona urobí požadovaný úkon – napr. vytvorí fotografiu, uzamkne natáčané video a pod. Keďže tieto kamery vyzerajú ako klasické zrkadlo, nelákajú prípadných zlodejov.

→ Vyskúšať môžete napríklad typ LAMAX S9 GPS Dual.

Parametre autokamier, ktoré by ste mali sledovať

Moderné digitálne kamery môžu snímať obraz v rôznej kvalite alebo využívať ďalšie technológie. Aby ste mohli využívať ich potenciál naplno, vyberte si typ s kvalitným rozlíšením a doplnkovými funkciami. Poďme si predstaviť základné parametre a funkcie, ktoré by ste mali pri svojom výbere zohľadniť.

Rozlíšenie záznamu

S veľkosťou snímača súvisí aj následná kvalita záznamu. Udáva sa v pixeloch (px) a platí, že čím viac pixelov, tým ostrejší záznam bude. Najnižšie rozlíšenie majú autokamery s HD nahrávaním (1280 × 720 px). Dnes sa za štandard považujú kamery s Full HD (1920 × 1080 px), ktoré čitateľne zachytia aj ŠPZ. Najlepší záznam získate z kamier s rozlíšením 4K (3840 × 2160 px), ktoré natočia 4× viac detailov ako Full HD. Pamätajte však na to, že čím detailnejší záznam bude, tým viac priestoru zaberie na pamäťovej karte.

Pozorovací uhol

Pozorovací uhol alebo uhol záberu označuje šírku plochy zachytenej na záznam. Záleží na šošovke, obvykle je však za ideálny pozorovací uhol autokamier považované rozmedzie 110–150°. Pri menšom uhle (90° a menej) kamera nezachytí prichádzajúce autá. Naopak pri väčšom zábere, než je optimum, sa záber skreslí efektom rybieho oka a detaily budú menej zreteľné. Len správne zvolený pozorovací uhol zaistí relevantný a dobre čitateľný záznam v prípade dopravnej nehody.

Kompatibilita s ďalším zariadením a napájanie

Autokamera môže v balení obsahovať káble, ktoré vám uľahčia jej prepojenie s počítačom (USB kábel), televízorom (HDMI). Niektoré typy autokamier potom môžete bezdrôtovo pripojiť k smartfónu alebo tabletu.

Snímková frekvencia záznamu

Parameter snímok za sekundu (fps), teda frekvencia záznamu, vám pomôže s odhadnutím plynulosti videa. Ak vám záleží na obraze bez zasekávania, vyberte produkt s aspoň 30 snímkami za sekundu. Lepšie autokamery potom ponúkajú aj 60 až 120 snímok za sekundu. Čím rýchlejšia frekvencia bude, tým samozrejme narastajú aj nároky na dátové úložisko.

Veľkosť úložiska

K väčšine autokamier budete potrebovať pamäťovú kartu, na ktorú sa záznam ukladá. Najčastejšie sú vo formáte SD, micro SD, SDHC, SDXC a pod. S veľkosťou 16 GB nahráte cca 7 hodín záznamu v HD kvalite. Ak však má kamera lepšie rozlíšenie alebo vyššiu frekvenciu snímok, siahnite radšej po kamere do auta s podporou 64GB alebo 128GB pamäťových kariet.

Jak vybrat kameru do auta

Slovníček pojmov alebo doplnkové funkcie autokamier

  • Automatický štart zaručí, že sa kamera sama zapne pri rozjazde.
  • Detektor pohybu využijete pri parkovaní a státí. Nahrávanie kamery sa zopne samo pri pohybe v okolí – teda aj vtedy, keď nie ste vo vozidle prítomní.
  • Digitálny zoom vám umožní ostré priblíženie snímaného obrazu. G-senzor zaznamenáva smer vašej jazdy v trojrozmernom priestore a je schopný rozpoznať náhly náraz. Pokiaľ k nemu dôjde, uzamkne práve natočené video, aby ho nebolo možné zmazať ani prehrať.
  • GPS modul autokamery dokáže zaznamenať rýchlosť vašej jazdy a polohu, resp. celú trasu.
  • Vďaka cyklickému nahrávaniu (záznam v slučke) sa nemusíte báť, že vám dôjde kapacita pamäťovej karty. V prípade naplnenia úložiska začne kamera automaticky premazávať najstaršie nahrané záznamy novými. Dôležité videá môžete označiť ako „nezmazateľné“ – vďaka tejto ochrane záznamu ich kamera na úložisku nezmaže (k tomuto označeniu väčšinou postačí stlačiť jedno tlačidlo).
  • Časozberné video vám umožní vytvárať video pomocou snímok v intervale 0,2 s, 0,5 s a 1 s. Pri trvalom napájaní tak dlhodobo monitoruje dianie okolo zaparkovaného vozidla.
  • CPL a UV filtre chránia objektív a zaisťujú ešte vyššiu kvalitu obrazu. CPL filter zaistí odstránenie nepríjemných odrazov svetla a odleskov čelného skla auta, UV filter v prípade potreby zaistí väčšiu živosť a sýtosť farieb.
  • Nočný režim vďaka prisvetleniu dokáže nahrať obstojný záznam aj za zhoršených svetelných podmienok.
  • Parkovací mód vám umožní ponechať vozidlo na mieste a strážiť ho aj počas vašej neprítomnosti (väčšinu kamier je pritom nutné mať neustále pripojené k napájaniu). Ak nastane situácia, že do vozidla narazí iné vozidlo, alebo ho poničia vandali, autokamera automaticky spustí nahrávanie a vďaka G-senzoru budete mať celý incident nielen zaznamenaný, ale aj uzamknutý proti prepísaniu.
  • Ak má autokamera aj mikrofón, dokáže snímať zvuky vo vnútri automobilu. Funkcia LDWS (Lane Departure Warning System) sa stará o vašu bezpečnosť a upozorní vás, kedykoľvek začnete neplánovane vybočovať z jazdného pruhu (mikrospánok, iná nepozornosť).
  • Funkcia FCWS (Forward Collision Warning System) vám poskytuje dodatočnú ochranu, pretože detekuje rýchlo sa blížiaci objekt a varuje pred čelným stretom.
  • Funkcia širokého dynamického rozsahu WDR (Wide Dynamic Range) pomáha kamere vyrovnať ostrý kontrast svetla a tieňa, čo zaistí jasné zábery, aj keď práve vychádzate z tunela.
  • Pre dlhodobú bezproblémovú prevádzku by súčasťou autokamery mal byť aj superkondenzátor. Ten lepšie zvláda zmeny teplôt, je spoľahlivejší, bezpečnejší, a vydrží násobne dlhšie. Pre svoju prevádzku potrebuje byť neustále pripojený na nabíjanie, čo je u autokamery samozrejmosť.  
  • Dôležité je aj ovládanie kamery – niektoré modely sa ovládajú priamo tlačidlami na kamere, iné cez aplikáciu v mobilnom telefóne. Zvoľte preto možnosť, ktorá je pre vás najpohodlnejšia.
Praktický tip: Pri zakúpení autokamery s GPS si overte, či je tiež vybavená databázou rýchlostných radarov, na ktoré autokamera bude upozorňovať - už vás tak nikdy neprekvapí meranie rýchlosti.
Ako vybrať kameru do auta


Rada na záver

Pri výbere kamery do auta zohľadnite vaše potreby a preferencie. Zamerajte sa na správny typ, kvalitu snímania. Ďalšie doplnkové funkcie vám potom pomôžu ku komfortnej obsluhe aj k ostrejšiemu záznamu. Obstaranie autokamery vám uľahčí mnohé neprehľadné situácie, zaistí bezpečnosť vášho vozidla (i pokiaľ sa v ňom práve nenachádzate) a prípadne poskytne aj dôkazy v prípade nehody alebo vandalstva – preto by určite nemala vo vašom vozidle chýbať.