Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať elektrocentrálu

Elektrocentrála, známa tiež pod pojmom elektrický generátor, je nepostrádateľným pomocníkom v prípade, že na vašej chate, chalupe, karavanu alebo záhrade chýba prípojka elektriny. Vďaka benzínovej alebo naftovej elektrocentrále si elektrickú energiu môžete jednoducho vyrobiť a napájať tak najrôznejšie spotrebiče. Poslúžiť môže aj ako hlavné alebo záložné zdroje energie v prípade, že dôjde k výpadku prúdu. Na otázky, aký je rozdiel medzi jednofázovou a trojfázovou elektrocentrálou, na čo všetko ju možno využiť a ako vybrať ten správny výkon elektrocentrály, vám radi odpovieme.

Čo si ujasniť pred kúpou elektrocentrály?

Kde budem elektrocentrálu využívať?

Treba si ujasniť, či bude elektrocentrála stáť na jednom mieste, alebo ju plánujete prevážať - napríklad zo stavby na stavbu, zo záhrady na chalupu a pod. Ak plánujete mať pre centrálu stabilné miesto, môžete vyberať aj medzi naftovými centrálami, ktoré sú pomerne ťažké. V prípade, že hľadáte mobilnéú centrálu, vyberajte benzínové alebo LPG generátory.

Aký najsilnejší spotrebič plánujem do elektrocentrály zapojiť?

Veľmi dôležitý je dostatočný výkon elektrocentrály. Vyberať je treba tak, aby pokryl nároky na všetky elektrické spotrebiče, ktoré chcete do elektrocentrály pripojiť. Na tom však závisí nielen výkon elektrocentrály, ale tiež to, či sa jedná o jednofázové alebo trojfázové modely.


Jednofázová vs. trojfázová elektrocentrála - ktorú vybrať?

Na trhu sa bežne stretnete s dvomi druhmi elektrocentrál, ktoré sa navzájom líšia typom výstupnej zásuvky a teda tým, aké spotrebiče môžete do danej centrály zapojiť.

Jednofázová elektrocentrála je ideálna pre bežné využitie okolo domu

Jednofázová centrála na 230 V je vhodná pre využitie na záhradách, chatách i chalupách alebo ako hlavný zdroj energie pre karavany alebo maringotky. Nachádza sa na nej niekoľko klasických elektrických zásuviek. Zapojíte do nej domáce i záhradné spotrebiče s bežným prívodným káblom s dvoma kolíkmi a 1 otvorom pre uzemnenie, ako sú napríklad chladničky, výčapné zariadenia, záhradné kosačky a ďalšie.

  • dostupná cena
  • vhodná pre všetky spotrebiče s klasickou zásuvkou
  • nemožno pripojiť spotrebiče na viac ako 230 V

Trojfázový elektrický generátor obstojí aj na stavbe

Trojfázové elektrocentrály sú okrem klasickej zásuvky na 230 V vybavené tiež zásuvkou na 400 V, do ktorej možno zapojiť spotrebiče s prívodným káblom so štyrmi alebo piatimi kolíkmi. Tieto modely vyberajte v prípade, že plánujete do elektrocentrály zapojiť energeticky náročné spotrebiče, ako sú napríklad stavebná miešačka, cirkulárka a ďalšie výkonné zariadenia. Tieto modely nájdu často využitie napríklad na stavbách.

  • vyšší výkon
  • možno zapojiť jednofázové aj trojfázové spotrebiče
  • vyššia cena i prevádzkové náklady

Ako vybrať elektrocentrálu? Rozhoduje výkon, konštrukcie aj druh paliva!

Hoci sa výber elektrocentrály môže spočiatku javiť ako ťažká úloha, nie je tomu úplne tak. Stačí sa zorientovať v základných parametroch, cez ktoré možno vykresliť schopnosti daného modelu elektrocentrály. Na tie sa teraz zameriame zblízka!

Ako spočítať potrebný výkon elektrocentrály?

Jedna z prvých vecí, ktoré vás budú pri výbere elektrocentrály zaujímať, je jej výkon. Ten sa odvíja od vašich potrieb a druhu zariadenia, ktoré budete chcieť do elektrocentrály pripojiť.

Spotrebiče možno deliť do troch základných kategórií:

Odporový spotrebič

je napríklad rýchlovarná kanvica, fén, žiarovka a ďalšie spotrebiče s výkonom do cca 2 kW. Tieto spotrebiče nie sú nijako náročné na prevádzku, a preto môže byť výkon elektrocentrály porovnateľný so súčtom príkonu všetkých pripojených spotrebičov.

Indukčný spotrebič

je napríklad vŕtačka, okružná píla alebo vodné čerpadlo a iné zariadenia vybavené elektromotorom. Tieto spotrebiče potrebujú niekoľko sekúnd po zapnutí niekoľkonásobne vyšší prúd, než je ich príkon. Preto aj elektrocentrála musí dosahovať vyšší výkon a to najlepšie 2 - 3 × než je príkon najsilnejšieho spotrebiča.

Kapacitný spotrebič

môže byť napr. výbojka alebo žiarivka, ktorá vyžaduje približne 1,5 × vyšší výkon elektrocentrály, než je príkon spotrebiča.


Aký je rozdiel medzi mäkkým a tvrdým štartom spotrebičov?

Kým spotrebiče s mäkkým štartom vyžaduje počiatočný výkon 2 - 3 × vyšší, spotrebiče s tvrdým štartom (napr. chladničky, kompresory a pod.) vyžadujú až 5 - 6 × vyšší výkon elektrocentrály, než je daný príkon spotrebiča.


Elektrické generátory delíme tiež podľa konštrukčného prevedenia

Elektrocentrály sa líšia aj druhom konštrukcie. Tu sú tie najbežnejšie:

Rámová elektrocentrála je lacná, ale pomerne hlučná

Tieto elektrocentrály majú motor usadený uprostred oceľovej konštrukcie. Sú vhodné všade tam, kde nevadí vyšší hluk elektrocentrály - napr. na záhradu, do dielne a pod. Ich výhodou je pomerne nízka obstarávacia cena, nevýhodou potom hlučná prevádzka.

Invertorová elektrocentrála má tichý chod a ľahko sa prenáša

Moderné invertorové, známe tiež ako digitálne elektrocentrály, majú kompaktný tvar i vzhľad. Motor je umiestnený vo vnútri spotrebiča, ktorý má tvar pripomínajúci kufrík s pútkom pre jednoduché prenášanie. Tieto modely sú vhodné pre jemnú elektroniku s nižším príkonom, vynikajú tichším chodom a jednoduchším transportom, ich nevýhodou môže byť vyššia nákupná cena.


Elektrocentrály môžu k prevádzke využívať rôzne druhy paliva

Vybrať si môžete tiež druh paliva, ktorým chcete elektrocentrálu napájať. Od toho sa potom odvíja celková konštrukcia elektrocentrály - jej hmotnosť, hlučnosť, náročnosť na údržbu i prevádzkové náklady. Z akých možností môžete najčastejšie vyberať?

Benzínová elektrocentrála

Benzínové elektrocentrály patria k najobľúbenejším a teda aj najrozšírenejším typom a to z toho dôvodu, že benzín (bežne Natural 95) je ľahko dostupný na každej čerpacej stanici, navyše sú tieto elektrocentrály pomerne tiché a ľahké. Nehodí sa však pre stálu alebo veľmi náročnú prevádzku, využitie nájdu skôr na záhradách pre bežné využitie.

Naftová elektrocentrála

Dieselová elektrocentrála užíva k prevádzke naftu. Konštrukcia týchto elektrocentrál je oproti benzínovým o poznanie mohutnejšia, a prevádzka hlučnejšia. Ich výhodou je však vysoký výkon a tiež odolnosť - zvládnu aj náročnú prevádzku napríklad na stavbách. Počítať musíte s vyššou počiatočnou investíciou.

Plynová elektrocentrála

Elektrocentrály na LPG sú, čo sa výkonu týka, porovnateľné s benzínovými modelmi. (Často sú k dostaniu modely, kde možno ako palivo užívať plyn alebo benzín). Výhodou týchto modelov sú lacnejšie náklady na prevádzku a tiež to, že menej zaťažujú okolia. Majú široké možnosti využitia na chatách i chalupách.

→ Pri výbere elektrocentrály by ste mali brať ohľad aj na spotrebu paliva, predovšetkým v prípade, že ju budete využívať pravidelne. Spotreba sa udáva v motohodinách - značí spotrebu paliva v litroch (v benzíne a nafte) alebo kilogramoch (v LPG) za jednu hodinu prevádzky.


Pozor na vhodnú reguláciu napätia!

Ďalej je potrebné sa zamerať na vhodnú technológiu regulácie napätia. Tá sa odvíja predovšetkým od spotrebičov, ktoré plánujete do elektrocentrály pripojiť. Kým kapacitná regulácia napätia je najrozšírenejšia, a vhodná pre väčšinu elektrospotrebičov, AVR regulácia napätia sa užíva pre pripojenie spotrebičov s kolísavým napätím (sú teda vhodné aj pre citlivejšie elektroniku). Kompaudná regulácia napätia je zase vhodná pre spotrebiče s tzv. tvrdým štartom.


Aby ste mohli umiestniť hlučnejšiu elektrocentrálu z bezprostredného dosahu a nerušila vás ani vaše okolie, určite využijete dostatočne dlhé predlžovacie káble.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere elektrocentrály

Ako funguje elektrocentrála?

Elektrocentrály sú poháňané palivom (napr. benzínom alebo naftou) a pomocou alternátora alebo dynama vyrábajú elektrickú energiu.

Akú elektrocentrálu zaobstarať na chatu?

Ak potrebujete elektrocentrálu pre bežné spotrebiče v domácnosti alebo záhradné náradie a neplánujete ju používať nepretržite, voľte benzínové alebo LPG elektrocentrály, ktoré sú tichšie a mobilnejšie, než dieselové modely.

Aké výhody majú invertorové elektrocentrály?

Tieto elektrocentrály majú vysoko kvalitný výstupný prúd, vďaka ktorému nehrozí poškodenie ani jemnej elektroniky, ako sú napr. počítače. Navyše sú skladné, pomerne ľahké a tiché.