10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať a založiť skleník, aby sa rastlinám darilo

Pestovanie v skleníku prináša záhradkárom nové možnosti. Vďaka nemu môžete pestovať ovocie, zeleninu aj ďalšie rastliny od jari až do prvých mrazíkov v stabilnom prostredí a chránené proti nepriaznivým vplyvom počasia, ako sú výdatné dažde, krúpy či poryvy vetra. Aby však skleník plnil dokonale svoju funkciu, je treba vybrať ho a založiť podľa určitých zásad.

Skleník je praktickou, ale aj ozdobnou časťou záhrady. Jeho prevedenie, či už materiálové, tvarové alebo farebné, by ste teda mali voliť nielen z hľadiska estetiky, aby zapadol do koloritu záhrady, ale treba zohľadniť aj jeho umiestnenie, dostupnosť svetla či požiadavky na pestovanie. Poďme sa teda pozrieť na to, na čo sa treba zamerať pri výbere skleníka, vhodného miesta pre neho a ako ho založiť tak, aby fungoval k vašej spokojnosti.

Ako vybrať a založiť skleník, aby sa rastlinám darilo

Výber správneho miesta

Zvoliť na záhrade správne miesto, kam skleník umiestnite, je základ, pretože na ňom záleží, či sa bude pestovaným rastlinám dariť alebo nie. Je potrebné vybrať také miesto, kam skleník zapadne, kde nebude prekážať, a tiež také, kde bude mať k dispozícii dostatok slnečných lúčov. Pri výbere miesta pre skleník by ste mali zohľadniť predovšetkým nasledujúce parametre:

Terén

Na umiestnenie skleníka je potrebné zvoliť miesto, ktoré je v rovine. Pokiaľ máte svažitú záhradu, budete musieť miesto zarovnať terénnymi úpravami alebo pomocou podmurovky. Problém s umiestnením vo svahu však môže nastať v období prudkých dažďov či roztápajúceho sa snehu, kedy bude zo svahu stekať veľké množstvo vody. Pod niektorými svahmi sa potom tiež môžu tvoriť takzvané mrazové kotliny a výsadbu môže poškodiť a spáliť studený vzduch. Preto, pokiaľ je to len trochu možné, sa svahu radšej vyhnite.

Svetové strany

Pri miniatúrnych skleníkoch nie je orientácia z hľadiska svetových strán zase až taká dôležitá. Pokiaľ ale plánujete výstavbu väčšieho skleníka, mali by ste sa riadiť podľa nasledujúceho pravidla: ak chcete skleník využívať od skorej jari, na jeseň alebo celoročne, umiestnite ho tak, aby bola pozdĺžna strana orientovaná na juh. Ak chcete skleník využívať prevažne cez leto, teda od mája do septembra, môžete na juh natočiť len jeho čelo.

Dostatok svetla

Pre správny rast rastlín a ich dobrý stav je potrebné, aby v skleníku bolo k dispozícii dostatok svetla. Preto zvoľte také miesto, na ktorom nebude skleník tienený budovami alebo vysokými stromami. Bohužiaľ nie vždy sa podarí také miesto nájsť, preto vyberte aspoň také, kde bude tieň čo najkratšiu dobu. Pri výbere správneho miesta nezabudnite tiež zohľadniť to, že dĺžka tieňa sa mení podľa ročného obdobia: čím vyššia je tieniaca budova či strom a čím nižšie je slnko nad obzorom, tým dlhší je aj samotný tieň.

Ochrana pred poveternostnými vplyvmi

Aj keď sa vám podarí zaistiť dostatok svetla, musíte dbať aj na to, aby bol skleník chránený pred poryvami vetra a prievanom. Silný vietor aj prievan narúšajú vrstvu teplého vzduchu, ktorá sa nachádza okolo skleníka, a dochádza tak k odvodu tepla, čo môže mať predovšetkým na jar a na jeseň negatívny vplyv na rastliny.

Dostupnosť

Ďalším faktorom, ktorý by ste mali zohľadniť, je váš prístup ku skleníku. Mal by byť vo vzdialenosti od domu, ktorá je pre vás prijateľná, zohľadniť by ste mali prívod vody, aby ste nemuseli nosiť ťažké kanvy na zalievanie na veľkú vzdialenosť, prípadne aj prívod elektriny, pokiaľ chcete v skleníku svietiť či kúriť. Nezabudnite si tiež ponechať dostatok voľného priestoru pred skleníkom a okolo neho, aby ste sa k nemu pohodlne dostali s kolieskom, alebo mohli pristaviť rebrík na prípadné opravy či výmenu bočného skla.

Výber správnej veľkosti

Na trhu dnes nájdete rôzne veľkosti už prefabrikovaných skleníkov, konštrukciu si ale môžete prispôsobiť aj podľa svojich predstáv. Je preto potrebné dopredu vedieť, čo v skleníku budete pestovať - ak ho chcete len pre svoju zbierku kaktusov, postačí vám menší skleník, ak chcete ale pestovať ovocie a zeleninu, alebo napríklad aj vínnu révu, budete musieť zvoliť väčší variant. Všeobecne platí, že na vypestovanie základných zásob zeleniny pre štvorčlennú rodinu potrebujete skleník o veľkosti aspoň 8 m2. Na výšku by pritom mal mať minimálne dva metre. Samozrejme platí, že čím väčší skleník, tým väčšie možnosti pestovania, ale aj vyššie náklady na obstaranie - preto by sa zvolená veľkosť mala odvíjať aj od vášho rozpočtu.

POZOR! Na stavbu skleníka, ktorý prekročí veľkosť 40 m2 zastavanej plochy, potrebujete povolenie od stavebného úradu. To si budete musieť vyžiadať aj vtedy, ak staviate menší skleník, ale nedodržíte vzdialenosť minimálne dvoch metrov od hraníc susedného pozemku.
Aj keď dodržíte vzdialenosť aspoň dvoch metrov od susedovského pozemku, vždy je vhodné nechať si od nich podpísať súhlas, že s výstavbou súhlasia – vyhnete sa tak prípadným sporom v budúcnosti.
Ak si nie ste istí, či stavebné povolenie pre svoju stavbu na záhrade potrebujete alebo nie, radšej sa informujte u miestneho stavebného úradu.

Akú zvoliť konštrukciu?

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý musíte zohľadniť, je materiál konštrukcie. Najrozšírenejším typom konštrukcie sú hliníkové profily, ktoré sú ľahké a extrémne pevné a navyše znesú aj väčšie zaťaženie. Obdobné vlastnosti majú aj profily z pozinkovanej ocele, ktoré sú ale ťažšie a tiež drahšie. Často sa využívajú aj plastové profily, ktoré sú ľahké a pevné a sú akýmsi kompromisom aj z hľadiska ceny. Pokiaľ by ste chceli voliť prírodnejší štýl skleníka, môžete vytvoriť drevenú konštrukciu, musíte ale počítať s tým, že je náročná na údržbu a väčšinou aj na financie.

Sklo alebo polykarbonát?

Pri zasklení skleníka dnes môžete vyberať v podstate z dvoch variantov, ktorými sú sklo a polykarbonát.

Sklo

  • výborná svetelná priepustnosť (až 92 %
  • nižšie obstarávacie náklady
  • zlé izolačné vlastnosti
  • náchylné k rozbitiu ( napr. pri krupobití)

Polykarbonát

  • vynikajúce termoizolačné vlastnosti
  • prakticky nerozbitný
  • ľahký a odolný
  • polykarbonátové dosky bývajú opatrené UV vrstvou chrániacou pred účinkami slnečného žiarenia
  • nižšia svetelná priepustnosť ako sklo (pribl. 80 %)
  • vysoké obstarávacie náklady

Na základe vyššie uvedených vlastností sa v súčasnej dobe od skla upúšťa a uprednostňujú sa polykarbonátové dosky, ktoré sú síce drahšie, ale trvanlivejšie.

Nezabudnite na vetranie

Vetranie je nevyhnutne dôležitou súčasťou každého skleníka, preto treba vybaviť skleník strešným oknom. Vďaka odvetrávaniu zabránite prehriatiu skleníka v letných mesiacoch a zároveň tvorbe plesní a hubových chorôb v chladnejšom období. Zvoliť môžete buď manuálne otvárané okno, alebo okno s automatickým otváraním, ktoré je vhodné predovšetkým pre tých, ktorí sa nemôžu skleníku venovať pravidelne. Rastliny potom môžete chrániť a podporiť ich rast aj pomocou ďalšieho príslušenstva ku skleníkom, ako sú rôzne fólie, zavlažovacie systémy a podobne.

Príprava a umiestnenie skleníka

Akonáhle si vyberiete vhodný priestor, konštrukciu aj výplň, môžete sa pustiť do prípravy miesta, kde bude skleník stáť:

  • Vybrané miesto najprv dôkladne rozmerajte a vykolíkujte, na každej strane môžete pre istotu pridať 10 centimetrov.
  • Akonáhle máte miesto rozmerané, vykolíkované a označené povrázkom, strhnite hornú trávnu mačinu a vyberte všetky veľké korene.
  • Teraz máte dve možnosti – buď zarovnať terén a umiestniť skleník na kotevné pilóty, alebo, ak chcete dosiahnuť veľkú stabilitu skleníka, vykopať v každom rohu dieru s hĺbkou zhruba 50 centimetrov, do ktorej zabetónujete pätky základne.
  • Základňu skleníka je potrebné dôkladne vyrovnať pomocou vodováhy (v prípade betónovania ešte pred tým, než začnete zalievať pätky betónom), inak budete mať skleník nakrivo.
Info: Pokiaľ ste zvolili skleník s ťažkou oceľovou konštrukciou, alebo chcete zabrániť tomu, aby sa vám do skleníka dostávali hraboši, môžete skleník umiestniť na podmurovku, ktorú založíte do hĺbky 60 až 100 centimetrov. Na túto podmurovku potom skleník ukotvíte pomocou stavebných hmoždiniek.
  • Ak ste sa rozhodli pre zabetónovanie pätiek, nechajte betón aspoň jeden deň vytvrdnúť.
  • Následne môžete zostaviť skleník do finálnej podoby presne podľa návodu výrobcu a upevniť ho na pilotov/základňu.
  • Akonáhle bude skleník kompletne zostavený a pevne umiestnený, prichádza čas na prípravu záhonov.

Ako pripraviť záhony?

Pred prípravou záhonov je dôležité byť rozhodnutí, či budete pestovať v skleníku rastliny iba v kvetináčoch, alebo v záhonoch. Ak zvolíte kvetináče, nemusíte v podstate riešiť nič ďalšie a môžete sa pustiť do pestovania. Ak však chcete pestovať rastliny v záhone, musíte si ich v skleníku vytvoriť. Záhony si dôkladne rozmerajte a vytvorte ich buď po ľavej a pravej strane skleníka, alebo v tvare písmena U tak, aby medzi nimi vznikla ulička (ideálne so šírkou aspoň 50 cm). Záhony by mali byť v takej šírke, aby ste pohodlne dosiahli na ich koniec. Vytvoriť môžete dva typy záhonov:

  • Vyvýšené záhony – tie sa zakladajú podobne ako kompost, priamo na teréne (zemine alebo betóne). Rám záhonu môžete buď vybetónovať alebo vytvoriť z drevených fošní.
  • Hĺbené záhony – tie sú u záhradníkov obľúbenejšie, pretože sú praktickejšie a poskytujú väčšiu pestovateľskú výšku, takže vám vznikne viac priestoru, napríklad aj na pridanie políc. Je potrebné vykopať ich čo najhlbšie, minimálne však do hĺbky 40-50 cm, a vytvoriť debnenie, ktoré bude záhon istiť. Zároveň myslite na to, že do takéhoto typu skleníka bude treba vytvoriť schody, po ktorých budete k záhonom zostupovať.
Ako založiť skleník

Uličku medzi záhonmi môžete vytvoriť z tehál – nielen, že nebudete šliapať priamo po hline, prípadne v blate, ale tehly budú slúžiť aj na akumuláciu tepla a udržiavanie teplého prostredia aj počas chladnejších nocí.

INFO: Myslite na to, že zvolené debnenie musí odolávať vlhkosti, preto zvoľte betón, tehly, betónom spájané kamene či silné fošne z tvrdého dreva, ideálne z duba. Dosky z mäkkého dreva by vám rýchlo zhnili, aj keď ich budete impregnovať.
Ako založiť skleník

Ako založiť záhon?

Či už ste zvolili hĺbený alebo vyvýšený záhon, postup je rovnaký. Na dno by ste mali umiestniť aspoň desaťcentimetrovú vrstvu kvalitného hnoja – ideálny je konský, ale rovnako dobre poslúži aj kravský či králičí. Na hnoj dajte približne 10-15 cm vrstvu zhrabaného, už povädnutého lístia (vyhnite sa ale lístiu z orecha, ktoré je kyslé), zavädnutej pokosenej tráve alebo slame. Ako tretiu vrstvu, s výškou aspoň 15 cm, naneste kvalitnú zeminu. Ak máte domáci kompost, potom je tým najlepším riešením, prípadne môžete kúpiť kvalitný záhradnícky substrát.

Treba počítať s tým, že hnoj, lístie, tráva či slama budú postupne sadať, takže ďalší rok budete musieť doplniť pár centimetrov vrchnej vrstvy zeminy.

Tip na záver: Pokiaľ sa rozhodnete pre založenie skleníka, je ideálnym ročným obdobím jeseň, pretože do jari dôjde k optimálnemu ustáleniu záhonu a rozkladu živín. Vrchnú vrstvu substrátu môžete občas zaliať odstátou vodou alebo na ňu nahádzať vrstvu snehu. Pripravíte si tak ideálne prostredie na jarnú výsadbu a úspešnú pestovateľskú sezónu. Tak nech sa vám pestovanie v skleníku darí!!