10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako sa zbaviť spadnutého lístia? Prezradíme vám, ako si urýchliť prácu a pomôcť prírode

Lístie, ktoré hrá všetkými farbami, vyzerá krásne na fotografiách z prírody či parko. Doma na záhrade ale môže znamenať boľavý chrbát po namáhavej práci. Prinášame vám pár tipov, ako upratať opadané lístie a ako sa vysporiadať s hromadou šuchotavej nádhery v súlade s prírodou.

Ako upratať opadané lístie?

Pre opadané lístie platí základné pravidlo. a opadané lístie upratujte priebežne. Ak budete ukladať lístie do kompostu, tak v ňom podporíte tlenie.

Na upratovanie malých plôch vám budú stačiť bežné hrable, ktorými prevzdušníte aj trávnik. Lístie sa dobre upratuje aj hrablami na lístie, takzvanými švédskymi hrabľami, ktoré majú jemnejšie hroty. Švédske hrable sú vejárovitého tvaru a jednoducho sa s nimi manipuluje, pretože ich môžete rôzne roztvárať. Hrable nie sú pri upratovaní hlučné, sú šetrné k prírode a práca s nimi podporí vašu fyzickú kondíciu.

Na väčšie plochy použite radšej techniku. Odmenou vám bude minimálna námaha a upratovanie zvládnete za zlomok času. Upratovanie vám pôjde od ruky s fukárom a vysávačom na lístie. Fukár pomôže nahrnúť listy na hromadu s minimálnou námahou. Listy potom len pohrabate alebo povysávate vysávačom na lístie. Na vysávanie lístia je možné použiť aj priemyselný vysávač.

Niektoré prístroje dokonca spájajú obe funkcie. Najprv listy nafúkajú na hromadu a pri prepnutí z funkcie vysávania, listy jednoducho odstránite. Vysávač lístia stlačí lístie do odpadového vaku a minimalizuje jeho objem.

→ Pozor na to, aby ste spolu s lístím nepovysávali aj drobné živočíchy.

Pohnojte záhradu kosačkou

Celé lístie nie je možné nechať na trávniku, ale môžete ho nasekať na drobné kúsky. Trávniku poskytnú dostatok živín a to najmä v jarnom období. Z kosačky odpojte zberný kôš. nastavte vysokú výšku sekania a pokoste trávnik bežným spôsobom. Rozmielnené listy zostanú na trávniku.

Ťažkú prácu prenechajte záhradnému traktoru

Úplne bez námahy poupratujete s pomocou špeciálneho záhradného traktora. Ten záhradu pokosí a zároveň odstráni opadané lístie. S funkciou mulčovania môžete listy rýchlo premeniť na cenné hnojivo.

Pre odstránenie spadnutého lístia nastavte čo najvyššiu výšku sekania. Tak sa vyhnete skracovaniu trávniku a budete sa venovať len odstráneniu spadnutého lístia. Ak by ste nechali lístie na trávniku bez jeho spracovania, budete mať na jar na tráve žlté alebo dokonca plesnivé miesta.

Od lístia nečistite len trávnik

Napadané lístie neleží len na trávniku a záhonoch. Veľkú škodu môže napáchať aj v odkvapoch. Starostlivo si prehliadnite strechu a pred zimou vyčistite všetky odkvapy.

Ako využiť opadané lístie?

S rozšírením biokošov je odstránenie opadaného lístia pomerne jednoduché. Vyhodíte ho do špeciálneho koša a odpad bude ďalej spracovaný na kompost. Kvalitný kompost si môžete z opadaného lístia vyrobiť aj sami v domácich podmienkach pomocou kompostéru. Jedinou nevýhodou biokošov je malý objem, ktorý na veľkú záhradu nestačí.

→ Lístie nie je možné hádzať do bežného koša na komunálny odpad.

Využitie lístia v komposte

Lístie je v kompostéri zdrojom uhlíka, preto je vhodné lístie prestriedať so zelenou vrstvou (zvyšky ovocia či zeleniny). Lístie v komposte je tiež možné miešať s pokosenou trávou. Pozor na to, aby ste nekompostovali listy napadané nejakou chorobou alebo škodcami. Určite nekompostujte listy zo stromov, na ktorých ste vykonávali postrek.

Na kompostovanie môžete využiť kompostovacie kontajnery s jednoduchou obsluhou. Výhodou je, že zo spodnej strany je prístupný hotový kompost a hore môžete pridávať ďalšiu vrstvu.

Lístie z pagaštanu, orecha alebo duba do kompostu nedávajte. Rozkladá sa zle a má vysoký obsah trieslovín. Ak potrebujete vytvoriť kompost čo najskôr, môžete pridať urýchľovače kompostu.

Lístie chráni rastliny

Opadané lístie môžete použiť ako ochranu koreňov pre najrôznejšie rastliny, kríky a stromy. Zabráni rýchlemu premŕzaniu pôdy a rastlinka prečká do jarných mesiacov. Lístie ochráni trvalky, dvojročky aj neopadavé dreviny. V jarných mesiacoch bude z lístia kvalitné hnojivo, ktoré podporí rastliny v raste po ukončení vegetačného pokoja.

Vyrobte si listovku

Listovka je špeciálny druh kompostovanej hliny. Najkvalitnejšie vzniká z bukových listov, ale pre listovku sú vhodné aj listy brezy, hrabu, liesky. Pozor na orechy, listy topoľa alebo pagaštanu.

Vybrané listy dajte na jednu hromadu a vykonajte zaťaženie (pletivo, netkaná textília, fólia s otvormi). Keď listovka začne klíčiť, občas je vhodné ju pokropiť vodou. Týmto spôsobom trvá výroba listovky asi 1,5 roka.

Hnojivo pre trávnik

Listy môžu byť dobrým hnojivom pre trávnik. Je ale nutné ich nadrvenie v záhradnom drviči. Použiť môžete aj kosačku vybavenú mulčovačom. Nadrvené listy je možné použiť nielen na hnojenie trávnika, ale aj na hnojenie izbových rastlín.

Kúrte lístím

Lístie môžete nechať preschnúť a po menších častiach ho používať na podpal v krbových kachliach. Používajte len malú časť, lístie nepríjemne zapácha.

Predtým sa lístie pálilo aj na záhradách, dnes má každá obec svoje pravidlá pre pálenie lístia aj zvyškov zo záhrady, preto sa informujte na obecnom úrade.