Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako fungujú samočistiace rúry? Pyrolýza a katalýza hravo spália všetok tuk!

Pokazí vám pohľad do otvorenej rúry náladu, pretože vás čaká jedno popoludnie pri namáhavom čistení? Potom je najvyšší čas poobzerať sa po trhu a vybrať moderný typ rúry, ktorá disponuje samočistiacim programom. Aké máte možnosti pri výbere samočistiacej rúry, je lepšia pyrolýza či katalýza a aký je v nich rozdiel? Pozrite sa!

Ako fungujú samočistiace rúry? Pyrolýza a katalýza hravo spália všetok tuk!

Ako často čistiť rúru

Pečenie je zábava. Menej zábavné je čistenie rúry, ktoré aj s najlepším prípravkom dá pekne zabrať. Pripečené zvyšky jedla sa nehodlajú len tak vzdať, náročné je aj dostať sa do najrôznejších zákutí rúry alebo dosiahnuť cez otvorené dvierka na zadnú stranu.

Rúru by ste správne mali čistiť po každom pečení. Jedinci (je ich medzi nami len promile), ktorí tento postup dodržiavajú, si pochvaľujú, že zachovávajú perfektný vzhľad rúry, že je okamžité čistenie ľahké a že ich pri pečení neprekvapí žiadny nepríjemný zápach. Bežný užívateľ kuchyne sa na čistenie rúry dostane raz za niekoľko mesiacov, a ešte ho pár týždňov odkladá.

Vstavané rúry s funkciou samočistenia sú výborným pomocníkom. Pri vysokej teplote sa všetky nečistoty spália a údržba rúry je tak jednoduchá. Samočistiace rúry môžu byť vybavené pyrolýzou, katalytickým čistením alebo čistením parou.

Výhody samočistiacich programov rúry

  • Jednoduché čistenie bez námahy.
  • Čistenie bez chemických prostriedkov.
  • Pravidelné čistenie zabraňuje usadzovaniu zvyškov a nepríjemného zápachu pri pečení.

Čistenie pyrolýzou

Termín pyrolýza pochádza z gréčtiny, v preklade to znamená „rozpúšťať ohňom“. Jedná sa o fyzikálno-chemický dej za tepelného štiepenia. Pyrolýza prebieha pri teplote 300 až 2000 °C. Pyrolytické rúry čistia spravidla pri teplote okolo 500 °C.

Ako čistí pyrolytická rúra

Na vnútorných stenách rúry sú špeciálne vložky alebo panely, ktoré vstrebávajú nečistoty. Akonáhle sa vnútro rúry rozohreje na 500 °C, všetky pripečené zvyšky jedla sa spália na popol. Pyrolytické čistenie prebieha za pôsobenia horúceho vzduchu, je jednoduché, efektívne a šetrné. Po miernom vychladnutí sa povrch zotrie mokrou handričkou a rúra získa rovnaký vzhľad, ako keď bola nová. Čistiaci cyklus trvá spravidla 90 minut.

Čistící cyklus trvá zpravidla 90 minut.

Je pyrolytické čistenie bezpečné?

Vnútri rúry je spaľujúca žiara, preto je nutné, aby horúčavosť zostala len vo vnútri rúry. Dvierka aj okolité steny sú dokonale izolované, aby nedošlo k popáleniu. Rúry automaticky zamykajú dvierka, tie je možné otvoriť až po skončení čistiaceho cyklu. Tým je zaistená bezpečnosť po celú dobu čistenia aj po čistení.

Katalytické čistenie

Teplovzdušné rúry vybavené katalýzou majú vo vnútri povrch s pórmi. Tie vťahujú mastnotu a povrch rúry zostáva čistý. Raz za čas je potrebné aktivovať špeciálny čistiaci program. Rúra sa zahreje na 250 °C a nečistoty sa tak vypália. Po vychladnutí treba vnútro rúry utrieť handričkou.

Katalytické panely je nutné vymeniť po 5 rokoch prevádzky.

Ako na pyrolýzu či katalýzu

  • Vyberte plechy na pečenie, rošty, pojazdy.
  • Počas čistenia sa rúry nedotýkajte.
  • Program sa nesnažte ukončiť skôr.
  • Pri silných nečistotách nastavte dva krátke programy za sebou. Sú efektívnejšie ako dlhé čistenie.
  • Po ukončení programu dôkladne vyvetrajte miestnosť.
Pyrolýzu či katalýzu robte raz za 2 – 3 mesiace. Hydrolytické čistenie cca raz za mesiac.

Hydrolytické čistenie (AquaClean/Aqualytic/EcoClean)

Čistenie pomocou hydrolýzy alebo čistenie parou prebieha za vašej asistencie. Ako už názov napovedá, ide o druh čistenia, ktorý je neodmysliteľne spätý s vodou.

Dovnútra rúry umiestnite plech či nádobu s vodou (prípadne s čistiacim prostriedkom určeným na hydrolýzu) a rúru zapnite na teplotu 90 °C. Prostriedok sa spolu s vodou odparuje a pomáha uvoľňovať pripáleniny a tuk z rúry. Po dokončení necháte rúru mierne vychladnúť a všetko zotrite handričkou. Ide o najlacnejší druh čistenia rúry, avšak na rozdiel od pyrolýzy či katalýzy sa nemusí podariť vždy všetky nečistoty na prvýkrát odstrániť.

INFO: Rúry s pyrolytickým a katalytickým čistením sú ťažšie, majú o niečo menší vnútorný priestor a mierne vyššiu spotrebu energie oproti klasickým rúram. Vždy však záleží na konkrétnom modeli. Katalýzou či hydrolýzou môžu byť vybavené aj niektoré elektrické sporáky.