Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Zbavte sa buriny a vypestujte si dokonalý trávnik!

Radi by ste mali na záhrade hustý a sýto zelený trávnik, ale na radoch miest sú vydusané alebo žlté fľaky, trávnik je riedky, suchý a prerastený burinou? Poradíme vám, čo robiť, aby ste situáciu zmenili a dočkali sa predpisového trávnika, ktorý bude pastvou pre vaše oči! Dozviete sa tiež, ako sa o trávnik správne starať, aby vydržal v skvelej kondícii už natrvalo!

Ako poznať, že treba starý trávnik plne nahradiť?

Keď riešite problémový trávnik, máte dve možnosti - založiť nový alebo zachrániť existujúci. Do zakladania nového trávnika sa pustite, ak je minimálne polovica trávnika poškodená.

Podľa akých indícií to spoznáte?

  • Na trávniku sa vyskytujú vyschnuté miesta s množstvom hliny.
  • Steblá trávy sú v mnohých miestach nahradené burinou.
  • Tienisté miesta sú preriedené, alebo tu tráva nerastie vôbec.

Zásadné je zvoliť správny druh osiva, vyberajte ho podľa vyťaženia trávnika

Než sa vrhnete do zakladania nového trávnika, je potrebné sa zamyslieť nad tým, na aké účely slúži plocha, ktorú chcete osievať, a koľko času chcete starostlivosti o trávnik venovať.

Čo si pred kúpou osiva ujasniť?

Vzhľad trávnika

Záleží na tom, či chcete reprezentatívny anglický trávnik napríklad do predzáhradky, alebo naopak dávate prednosť prírodnému vzhľadu a oceníte v tráve lúčne kvety.

Účel využitia trávnej plochy

Trávnik je treba vyberať aj podľa vyťaženia plochy. Niektoré druhy sú vhodné iba ako okrasné – tieto plochy by nemali byť príliš zaťažované. Pokiaľ chcete trávnik na detské ihrisko alebo úžitkovú záhradu, je potrebné voliť záťažové osivo.

Nároky na starostlivosť

Rozmyslite si tiež to, koľko času chcete údržbe trávnika venovať a akú techniku máte k dispozícii alebo hodláte zaobstarať (napr. kosačky, vertikutátory a podobne).



Kedy zasiať trávnik?

Obnovu trávnika si tiež dobre premyslite dopredu – aby boli výsledky práce uspokojivé, treba brať ohľad na ročné obdobie. Pre založenie nového trávnika je najlepšie obdobie od polovice marca do polovice mája. Trávu môžete prípadne zasiať aj na jeseň, ideálne od polovice augusta do konca septembra.

Ako založiť nový trávnik? Postupujte krok za krokom!

Zakladanie nového trávnika je možné rozdeliť do troch základných krokov, ktoré sa vám teraz pokúsime čo najlepšie priblížiť. Pamätajte na to, že čím starostlivejší pri výseve budete, tým vyššia je šanca, že sa v blízkej dobe dočkáte krásneho trávnika.

1. Likvidácia pôvodného trávnika

V prípade, že je potrebné úplne nahradiť existujúci trávnik, musíte ho najskôr odstrániť. Pôdu treba zrýľovať rýľom, a trávnik vytrhať aj s korienkami tak, aby ste sa zbavili buriny. Pomôcť si môžete aj vytrhávačom buriny, ktorý prácu urýchli. Pokiaľ potrebujete takto ošetriť väčšiu plochu, prácu vám výrazne uľahčí zlupovačka trávnej mačiny, s ktorou pôjde likvidácia pôvodného trávnika ľahko a rýchlo, pretože trávnik nareže na pásy, ktoré potom len jednoducho zmotáte podobne ako koberec.

Vo chvíli, keď je pôda zbavená trávnika, mali by ste ju nechať aspoň tri týždne odležať a priebežne sa zbavovať dorastajúcich zvyškov buriny.

TIP! Zlupovačky trávnej mačiny využijete aj v prípade, že je potrebné v oblasti pestovaného trávnika vykonať výkopové práce. Pokiaľ je trávnik kompaktný a má ucelený koreňový systém, po vykonaní výkopu a porovnaní hliny ho môžete položiť späť na miesto.

2. Príprava pôdy

Teraz je čas pustiť sa do prípravy podkladu pre nový trávnik. Najskôr treba pôdu dôkladne zrýľovať a prevzdušniť, aspoň 30 cm do hĺbky. Pracovať môžete s rýľom, výrazne pohodlnejší je však záhradný kultivátor, ktorý pôdu dôkladne zrýľuje a zároveň nakypri. Hlinu zbavte väčších kameňov a zaorajte do nej prírodné alebo chemické hnojivo, ktoré ju vyživí. Plochu zarovnajte pomocou hrablí a nechajte ju opäť 2 – 3 týždne oddýchnuť. Nakoniec použite záhradný valec alebo nášľapné dosky na opätovné porovnanie pôdy. Odporúčame tiež skontrolovať kyslosť pôdy. Hodnota pH by mala byť v rozmedzí 5,5 – 7. Pokiaľ je nižšia, je dobré aplikovať vápnik.

ŠIKOVNÁ RADA

Pokiaľ máte príliš ílovitú pôdu, prevzdušnite ju pridaním piesku. Ak je zemina naopak príliš piesočnatá, zmiešajte ju s rašelinou.

3. Výsev

Vo chvíli, keď je pôda správne pripravená, je čas na siatie. To by malo prebiehať na jar, kedy je dostatočne vlhká, prípadne na jeseň. Ako postupovať?

Vybrané osivo rovnomerne sejte najlepšie za pomoci posypového vozíka do vlhkej (nie premočenej) zeminy. Vyberte si deň, kedy nie je príliš veterno, aby osivo neodlietalo. Najprv vysajte tretinu celkovej dávky zmesi a prehrabnite – zapravte semeno do hĺbky 1 cm. Druhú tretinu vysajte kolmo na smer prvej dávky a znovu prehrabnite. Poslednú tretinu vysajte v rovnakom smere ako prvú a utužte – napríklad použitím nášľapných dosiek.

Aká je spotreba osiva?

Množstvo osiva závisí od druhu trávnika. Na 1 ar (100 m²) sa najčastejšie vysieva 2,5 kg trávneho osiva. Pri športových trávnikoch 3 kg a pri menej často kosených (voľne rastúcich) stačí 1 kg. Pamätajte, že viac osiva neznamená hustejší trávnik, vždy sa preto držte návodu od výrobcu.

Nechcete čakať, kým trávnik vyrastie? Využite trávne koberce!

Nechcete čakať, kým trávnik vyrastie? Využijte trávne koberce! Ak nechcete, alebo nemôžete čakať niekoľko mesiacov, kým sa hlina premení na hustý zelený pažiť, môžete položiť predpestovaný trávnikový koberec. Jeho položenie je veľmi jednoduché. Kobercové pásy sa jednoducho rozložia na pripravenú plochu tak, aby na seba dokonale nadväzovali. Tieto typy trávnikov sa často používajú pri novostavbách, ktorých okolie je od stavebných strojov plošne zbavené zelene a výsev trávnika by tak bol príliš zdĺhavý a náročný.

Ako sa o čerstvo zasiaty trávnik správne starať

Na čerstvo zasiatu plochu, pokiaľ možno, nevstupujte (prípadne len po nášľapných doskách). Prvých približne 14 dní zalievajte trávnik po malých dávkach niekoľkokrát denne. Povrch by mal byť neustále vlhký – naklíčené semená nesmú zaschnúť. V zavlažovaní pokračujte minimálne do doby, kým zo semien vyrastú prvé lístky trávy.

S kosením začnite až vo chvíli, keď dorastie tráva do výšky min 8 cm. Nepoužívajte techniku. Nabrúste kosu alebo kosák a skráťte steblá cca na 3 cm. Akonáhle bude mať tráva opäť približne 10 – 20 cm, skoste ju opäť ručne na výšku 2 cm. S mechanickým kosením nezačínajte skôr, ako prebehne 3× ručné kosenie. Približne po mesiaci by mal byť nový trávnik už plne sebestačný.

TIP NA ZÁVER: Pokiaľ chcete mať na záhrade udržiavaný anglický trávnik, sú na kosenie najvhodnejšie rotačné kosačky.

Mohlo by vás ďalej zaujímať:

Ako sa starať o trávnik

Starostlivosť o trávnik rozhodne nezačína hnojením a nekončí kosením. Hustý zelený koberec na záhrade potrebuje pravidelnú... celý článok

Ako vybrať krovinorez

Krovinorez sa dostane aj do miest, ktorých klasická kosačka nedosiahne! Poradí si na svahovitých pozemkoch ... celý článok

Ako vybrať kosačku

Kosenie síce nie je celoročná záležitosť, ale záhrada je našou vizitkou a trávnik je potrebné pravidelne udržiavať. ... celý článok