Nainštalujte si aplikáciu a získajte kupón 10 € na prvý nákup
Nainštalujte si aplikáciu a získajte kupón 10 € na prvý nákup

Vtáčie krmítko vyrobíte aj doma, stačí k tomu stará doska alebo PET fľaša

Lastovičku kukučku u nás v zimných mesiacoch nestretnete, ale sýkorky či brhlíci u nás zostávajú aj cez zimné mesiace, ktoré im môžete uľahčiť jednoduchým získaním potravy. Na jar do neho môžete nalákať aj ťažné vtáky, ktoré sa vracajú z teplých krajín a oživia vašu záhradu svojím spevom. Pre vtáčí zob sa hodí kŕmidlo pre vtáky, ktoré nemusíte nutne kupovať, pozrite sa, ako si ho ľahko vytvoríte aj doma s deťmi pomocou základného náradia.

Všeobecne platí, že najlepším materiálom pre stavbu kŕmidla je drevo, konkrétne smrekové či bukové. Zvoľte nelakované a nemorené, ktoré svojím pachom vtáctvo neodradí, prípadne môžete vybrať prírode nezávadný náter alebo ošetrenie pred škodcami. Ak sa však rozhodnete pre menej zložitý spôsob, možno krmítko vyrobiť z PET fľaše, alebo dokonca zo starého kvetináča.

Kŕmidlo z dreva je odolné, vydrží dlhé roky

Pre výrobu vtáčieho kŕmidla z dreva budete potrebovať:

  • Aku vŕtačku/aku skrutkovač
  • Ručnú pílu na drevo
  • Brúsny papier na drevo
  • Prírode nezávadné lepidlo

Základom kŕmidla je spodná doska, ktorá by mala mať na hrúbku okolo 2 cm. Jej veľkosť voľte podľa miesta, kam chcete krmítko umiestniť. Zvyčajne máva rozmer 10 × 20 cm (na parapet) či 20 × 30 cm (pre záhradné umiestnenie).

Teraz bude nutné umiestniť bočné lišty, aby sa vtáčí zob z kŕmidla nevysypal. Bežne sa volí hrúbka taká, aby aspoň o 2 cm prevyšovala boky základne. Bočnice možno privŕtať, alebo ich môžete prilepiť lepidlom.

Ako piliere k podperu strechy poslúžia hranoly. Ich výška je opäť na vás a na tom, aké druhy vtákov chcete ku kŕmidlu prilákať. Menším vtáčikom postačí strieška vo výške okolo 20 cm. Do rohov základne odporúčame hranoly upevniť dvoma vrutmi, rovnaké pravidlo potom platí aj pre pripevnenie strechy.

Posledným krokom je teda už len strecha, ktorá musí byť vždy širšia ako základňa. Pre kŕmidlo je najvhodnejšia šikmá strecha, ktorá odvádza dažďovú vodu preč z kŕmidla.

TIP! Ak sa vám s vtáčím krmítkom nechce hrať, môžete zvoliť jednoduchšie krmítko z PET fľaše alebo kvetináča. Vtáčie kŕmidlá možné tiež zakúpiť, a odpadnú vám všetky starosti s ich výrobou.

Ako vyrobiť vtáčie krmítko z PET fľaše

Najjednoduchším spôsobom, ako vyrobiť krmítko, je použiť PET fľašu, ktorú nájde doma každý.

  1. Približne 5 cm od dna fľaše vyrežte otvor cca 8 cm vysoký a 6 cm široký.
  2. Okraje otvoru prelepte lepiacou páskou alebo opál sviečkou, aby sa o ne vtáky nezranili.
  3. Za hrdlo uviažte špagát a kŕmidlo naplňte zrniečkami.

Vtáčie krmítko z kvetináča, kokosového orecha alebo šišky

Na krmítko ľahko využijete aj starý hlinený kvetináč, šišku alebo napríklad polku škrupiny z kokosového orecha. Šišku priviažte na špagát, do kokosu vyvŕtajte dieru. Dierkou v kvetináči alebo orechu pretiahnite povrázok. Za horný koniec špagátu neskôr krmítko uviažete, za spodnú stranu sa môžu vtáčiky pri kŕmení zachytiť.

Vezmite zmes zrniečok, zmiešajte ju s rozpusteným lojom a nalejte do kvetináča alebo do orecha. Šišku do zmesi len namočte. Nechajte stuhnúť, a zaveste na strom. Využiť môžete napríklad aj kúpené lojové gule.

Kam umiestniť vtáčie krmítko

Ak žijete v panelovom či bytovom dome, nezostane vám iná možnosť než umiestniť kŕmidlo na parapet. Podľa toho by ste tiež mali voliť veľkosť kŕmidla. Na záhrade je ale možnosťou niekoľko. Najčastejšie sa kŕmidlá vešajú na vetvu stromu alebo sa umiestňujú priamo do vetiev. Možnosťou je tiež starý peň, ktorý poslúži ako podstava.

Kŕmidlo by vždy malo byť dôkladne pripevnené, aby si zachovalo svoju stabilitu. Ak sa na záhrade pohybujú mačky, umiestnite ho tak, aby sa k nemu nedostali.