Tipy, ako premeniť osobné auto na pohodlný obytniak

Radi by ste vyrazili za dobrodružstvom, alebo strávili s rodinou netradičnú dovolenku v podobe roadtripu? Obľuba karavanov, obytných automobilov a dodávok stále rastie - pokiaľ však vlastné obytné auto nemáte, vystačíte si aj s bežným osobákom. Poradíme vám, ako ho upraviť, aby ste v ňom mohli pohodlne cestovať aj prespávať a užiť si nezabudnuteľnú dovolenku na cestách po našej vlasti aj ďaleko za hranicami!

Základom je priestor na pohodlný spánok! Ako ho v aute vytvoriť? 


Rozhodli ste sa upraviť vaše vozidlo tak, aby ste s ním mohli vyraziť na niekoľkodňový, alebo aj mesačný výlet, a plánujete v ňom prespávať? V tom prípade bude spací priestor prvou vecou, ​​ktorú by ste mali vyriešiť. Možností je hneď niekoľko, záleží na možnostiach vašich aj veľkosti a usporiadania vášho vozidla.  

Tipy, ako premeniť osobné auto na pohodlný obytniak

V prípade, že vlastníte vozidlo v prevedení kombi, je najľahším riešením sklopiť zadné (prípadne aj predné) sedačky do roviny (ak to teda konštrukcia sedačiek umožňuje) a priestor spojiť s kufrom auta. Vznikne vám tak rovná alebo takmer rovná plocha s dĺžkou cca 2 metre (v závislosti od modelu vozidla), na ktorú môžete umiestniť molitanový alebo nafukovací matrac. Pokiaľ si nepotrpíte na vysoký komfort a matrac by vám mohol prekážať, vystačíte si aj s nafukovacími alebo klasickými karimatkami, ktoré zároveň využijete pri treku do prírody. Na prikrytie si vezmite klasické prikrývky, alebo teplé spacáky, do ktorých sa zababušíte v prípade nižších teplôt.


Tipy, jak proměnit osobní auto na pohodlný obytňák

Ak nie je možné sklopiť vo vašom vozidle zadné sedačky do roviny a chystáte sa vyraziť maximálne vo dvoch, môžete ich z auta demontovať úplne, a vzniknutý priestor porovnať s úrovňou kufra jednoduchou konštrukciou z lát a OSB dosiek alebo preglejky, na ktorú opäť rozložíte matrac. Túto konštrukciu vyrobte vyberateľnú, aby ste ju mohli používať opakovane - vďaka tomu budete môcť kedykoľvek jednoducho premeniť klasické osobné auto na obytné a vyraziť na dovolenku.

  • Vlastníte offroad vozidlo a radi by ste vyrazili za dobrodružstvom do terénu a pokiaľ možno na dlhší čas? V tom prípade zvážte obstaranie skladacieho strešného stanu s rebríkom, ktorý sa kotví na strešnú konštrukciu s dostatočnou nosnosťou. Tým pádom vám v interiéri vozidla zostane dostatok priestoru na potrebné vybavenie do divočiny.

Nezabudnite na praktické úložné priestory, ktoré pomôžu zachovať poriadok

Ďalšou vecou, ktorú treba pred zahájením cesty vyriešiť, sú úložné priestory, do ktorých umiestnite všetko potrebné. Pamätajte na to, že všetky veci v aute by mali byť dobre zafixované, aby vás, napríklad v prípade prudkého brzdenia, neohrozili.

Pretože budete fungovať na malom priestore, dôležitú úlohu zohráva aj poriadok vo veciach, ktorý treba udržiavať. Preto sú obľúbeným riešením praktické vreckáre do auta na zips, ktoré môžete zafixovať na steny aj zadnej časti predných sedačiek. Všetko potrebné tak budete mať vždy po ruke. 

Tipy, jak proměnit osobní auto na pohodlný obytňák

Do priestoru pod zadnými sedačkami môžete umiestniť uzatvárateľné boxy na potraviny a oblečenie. Ak vám v kufri zostáva kúsok miesta, kúpte si prehľadný textilný organizér.


Tipy, jak proměnit osobní auto na pohodlný obytňák

Ako vytvoriť v malom obytnom aute provizórnu kuchyňu?

Aby ste si mohli počas výletu aj sami variť, budete potrebovať základné vybavenie. Priestor na varenie sa odvíja od toho, aké vozidlo máte k dispozícii. V prípade klasického kombíka sa oplatí uložiť pod matrac malý kempingový stolík a stoličky, a pribaliť si plynový alebo liehový varič. Počas ciest potom môžete stavať na odpočívadlách alebo v kempoch a obed alebo večeru si pripraviť pohodlne vonku.

Výhodou je, ak vlastníte automobil tipu MPV (teda s väčším a vyšším kufrom). V tom prípade môžete posteľ umiestniť vyššie a do priestoru pod ňou inštalovať výsuvné priehradky, z ktorých v jednej môže byť umiestnený práve varič. Variť potom môžete priamo z auta, po vyklopení zadných dverí smerom nahor, ktoré môžu v prípade dažďa slúžiť ako strieška. TIP! Nezabudnite si zaobstarať kempingový riad z odolného, zdravotne nezávadného plastu, ktorý je ľahký a dostatočne pevný, aby zvládol bez ujmy prevoz v aute.

Aj malé obytné auto môže s vhodnými doplnkami ponúknuť vysoký komfort

Ak s osobným autom, ktoré ste vďaka niekoľkým úpravám premenili na obytné, chcete vyraziť na cesty na dlhšiu dobu, pravdepodobne sa z času na čas nevyhnete návšteve kempu, kde si doplníte zásoby vody, doprajete horúci kúpeľ alebo dobijete potrebné zariadenia v podobe smartfónu, prípadne notebooku alebo tabletu.

Na trhu však existuje množstvo moderných vychytávok do auta, vďaka ktorým sa môžete stať takmer nezávislými. Ktoré by ste rozhodne nemali nechať doma?

Tipy, jak proměnit osobní auto na pohodlný obytňák
  • Powerbanky, elektro príslušenstvo do auta a nabíjačky – umožňujú dobíjať najrôznejšie elektronické zariadenia. 
  • Meniče napätia – jsou schopny převádět napětí z 12 na 230 V a dobíjet tak i notebooky a další přístroje. 
  • Cestovné sprchy – sú schopné prevádzať napätie z 12 na 230 V a dobíjať tak aj notebooky a ďalšie prístroje. 
  • Clony do okien auta – izolujú pred slnečnými lúčmi, niektoré modely aj pred chladom, ktorý preniká sklom do interiéru. Zároveň fungujú ako zatemnenie.
TIP! Dopriať si môžete aj ďalšie doplnky pre pohodlné cestovanie, v podobe prídavného kúrenia, zrkadiel, alebo cestovného vankúšika.

Prečo vyraziť na roadtrip osobným autom?

Pokiaľ si stále nie ste istí, či plánovanú cestu osobným autom s úpravou na spanie podniknúť, je tu hneď niekoľko dôvodov, prečo vyraziť!

  • Zažijete nevšedné dobrodružstvo s minimom potrieb a maximálnou voľnosťou pohybu! 
  • Ušetríte za ubytovanie, reštaurácie i cestovné náklady v podobe leteniek, cestovných lístkov a pod.
  • Zatiaľ čo parkovanie karavanov a obytných dodávok je na mnohých miestach zakázané, osobné auto pôsobí nenápadne v prípade, že sa budete správať ohľaduplne k okoliu. 
  • Auto po návrate z dovolenky ľahko uvediete do pôvodného stavu.
  • Hneď ráno si môžete dopriať nezabudnuteľné výhľady do krajiny priamo z postele.  
Tipy, jak proměnit osobní auto na pohodlný obytňák