Ako vybrať zjazdové lyže

Pri výbere nových lyží je jedna z najdôležitejších vlastností ich dĺžka. Veľmi rozšírený je mýtus, že dĺžka lyží by sa mala odvodzovať iba od výšky lyžiara, ale tak to samozrejme nie je.

Rozhodujúcim faktorom pre voľbu dĺžky by mal byť predovšetkým štýl jazdy a od neho sa odvíjajúce aj rôzne typy lyží do rôzneho terénu. Ďalšími faktormi pre výber sú radius a dĺžka oblúka. Ak zvolíme nesprávne rozmery, môže sa ľahko stať, že lyže nebudú mať vlastnosti, ktoré sme od nich čakali.

Ako dlhé lyže? S nástupom carvingu pred niekoľkými rokmi sa lyže začali skracovať. Dôvod? Väčšia dĺžka lyží prirodzene znamená aj väčší rádius (polomer vykrojenie hrán lyže), čo spôsobuje neskorší nástup tzv. Carvingového efektu – kratšie lyže s menším rádiusom teda oveľa ochotnejšie zatáčajú a môžete si s nimi dovoliť ostrejšie oblúky s menším polomerom, avšak na úkor rýchlosti a stability.

Ak máte teda radšej kratšie a ostrejšie oblúky, budete sa pravdepodobne obzerať po slalomových lyžiach, ktoré majú veľké vykrojenie a malý rádius.

  • Odporúčaná dĺžka lyží = - 10 až –20 cm k výške postavy, ak lyže využijete na funcarvingu, tak aj –25 cm.

Priaznivci rýchlosti a dlhších oblúkov budú vyberať medzi lyžami z kategórie obračky a racecarver.

  • Pre športových lyžiarov odporúčaná dĺžka = –10 až +0 cm k výške postavy.
  • Pre top lyžiarov odporúčaná dĺžka = –0 až +10 cm k výške postavy
  • Na bežné zjazdovky ** a rôzne upravené terény sa hodia lyže univerzálneho charakteru, jedná sa o kategórie **Allmountain a Allround.

Keďže ide o dve najrozšírenejšie kategórie, nemožno jednoznačne určiť univerzálne pravidlo pre výber dĺžky lyží. Tu záleží predovšetkým na individuálnych potrebách samotného lyžiarov, ale často sa tu uplatňuje jednoduché pravidlo, kedy sa určuje dĺžka lyží podľa výšky jazdca a mali byť tak dlhé, aby dosahovali po špičku nosa lyžiarov – teda - 10 až –15 cm z výšky postavy .