Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Saunovanie nielen počas chladných dní alebo kedy a ako sa správne saunovať

S prichádzajúcimi chladnejšími dňami začína mnoho ľudí vyhľadávať saunu. Jej návštevu si totiž spájajú so zdravým životným štýlom a podporou imunity. Nielen skúsenosti saunérov, ale aj mnohé štúdie preukazujú blahodarný vplyv sauny na zdravie človeka. A práve v období viróz je saunovanie ideálnou prevenciou. Aby však prinášalo blahodárne účinky, a neviedlo naopak k zdravotným komplikáciám, treba vedieť, ako sa správne saunovať.

Ak zvažujete, že začnete podporovať svoje zdravie a imunitu navštevovaním sauny, mali by ste sa dôkladne zoznámiť s tým, ako sauna funguje, ako prebieha proces saunovania, aké sú kontraindikácie aj ako často saunu navštevovať, alebo kedy ju naopak radšej vynechať. A presne na tieto témy sa zameriame v dnešnom článku - získate tak ucelený prehľad a všetky informácie, ktoré potrebujete poznať, než sa do sauny vydáte.

Saunovanie

Prečo sa saunovať?

Prvou otázkou, ktorú si možno položíte, je dôvod na to, prečo sa vlastne saunovať. Je to skutočne vhodné a zdravé? Tí, ktorí navštevujú saunu pravidelne, by vám povedali, že áno. Blahodarný vplyv na zdravie a imunitu však nepopisujú len skúsenosti pravidelných návštevníkov sauny, ale aj najrôznejšie štúdie. Okrem samotného posilňovania imunity má saunovanie celý rad ďalších benefitov, medzi ktoré patrí napríklad:

  • Detoxikácia tela – odbúravanie nečistôt a škodlivých látok
  • Zvýšená tvorba obranných látok
  • Zlepšenie krvného obehu
  • Regenerácia poškodeného svalstva
  • Spevnenie pokožky (podpora funkcie kolagénu)
  • Uvoľnenie napätia a celkové zlepšenie nálady
  • Úľava pri astme (uvoľňujú sa dýchacie cesty)
  • Zmiernenie bolesti
  • Podpora schopnosti učiť sa (vďaka zvýšenej hladine neropinefrínu a prolaktínu)
  • Chudnutie (počas saunovania telo spáli až 600 kalórií za 30 minút)

Kedy se saunovať?

V našich podmienkach je saunovanie spojené predovšetkým s chladnejšími obdobiami roka. Avšak saunu môžete navštevovať po celý rok. Od jesene do jari saunovanie prehrieva telo a podporuje imunitu, v období od jari do jesene má predovšetkým preventívne účinky a pomáha tiež lepšie zvládať letné horúčavy a nadmerné potenie počas nich.

Ako často sa saunovať?

Rovnako ako pri všetkých ostatných činnostiach, aj pri saunovaní platí pravidlo pravidelnosti. Jedna návšteva sauny vám rozhodne nepomôže. Do sauny by ste mali chodiť pravidelne, aspoň raz týždenne. Doba, ktorú v saune strávite, je závislá od toho, čo vydržíte – vždy by ste sa v nej mali cítiť komfortne a počúvať svoje telo. Na začiatku začnite s kratším časom, postačí 10 minút, a postupne môžete čas saunovania navyšovať. V zásade ale platí, že pri každom saunovaní by ste mali trikrát až štyrikrát po sebe zvládnuť proces prehrievania a ochladzovania. Práve toto striedanie tepla a chladu je zodpovedné za posilňovanie imunity a všetky pozitívne účinky sauny.

Kde se saunovať?

Ak budete vyhľadávať saunu, najčastejšie narazíte na takzvanú fínsku saunu, teda tú s typickými drevenými obkladmi a lavicami a vysokou teplotou. Ďalším veľmi často rozšíreným a obľúbeným variantom je infrasauna, ktorá sa vyznačuje nižšími teplotami. Vo väčších mestách sa ale môžete stretnúť aj so soľnými saunami, saunami s prímesou bylín či saunami s parným rázom, kde sa pravidelne polievajú vodou rozpálené kamene a vzniká tak veľké množstvo pary. Tejto poslednej možnosti je potom veľmi podobný parný kúpeľ, kde dosahuje vlhkosť až 100 % a vďaka nízkej teplote je vhodná pre osoby s dýchacími problémami.

Začať by ste mali s klasikou, teda s fínskou alebo infrasaunou. Tu je ich základné porovnanie:

Fínska sauna

  • Teplo je zaisťované saunovými kachľami.
  • Teplota sa pohybuje v rozmedzí 70 až 100 °C.
  • Nízka vlhkosť vzduchu.
  • Horúci vzduch vyvoláva potenie – otvárajú sa póry a dochádza k odvádzaniu toxínov. Striedanie zahrievania a ochladzovania posilňuje srdce a krvný obeh. Celkovo posilňuje fyzickú odolnosť organizmu.

Infrasauna

  • Teplo zaisťuje infračervené žiarenie.
  • Teplota sa pohybuje v rozmedzí 38 až 48 °C.
  • Nízka vlhkosť vzduchu.
  • Infračervené lúče prenikajú až do podkožného tukového tkaniva, zlepšuje sa prekrvenie pokožky a vďaka nízkej teplote nedochádza k nadmernému zaťažovaniu obehového systému. Uvoľňuje napätie, bolestivosť kĺbov a svalové kŕče.
  • Účinok sa dostavuje po približne 15 minútach, jedná sa teda o variant, ktorý je vhodný pre tých, ktorí majú málo času.

Kto sa môže saunovať?

Saunovanie je vhodné pre všetky vekové kategórie. Avšak tí, ktorí majú nejaké zdravotné problémy, by sa pred prvou návštevou sauny mali poradiť so svojím lekárom. Rovnako tak osoby nad 60 rokov, ktoré doteraz nemajú so saunovaním skúsenosti, by mali konzultovať svoje rozhodnutie s odborníkom – pokiaľ to lekár odporučí, treba začínať naozaj veľmi pomaly. Pokiaľ lekár neodporučí klasickú saunu, môže byť riešením aj vyššie zmienená infrasauna, ktorú môžu obvykle využívať aj kardiaci, alergici, astmatici či ľudia trpiaci vysokým krvným tlakom.

Spodná hranica pre saunovanie je stanovená na jeden rok, teda od veku, keď už je u detí ustálený termoregulačný cyklus. Keďže v našich podmienkach nie sú silné zimy, nie je nutné, aby do sauny chodili už takto malé deti, ale v severských krajinách je to úplne bežné. Platí ale, že deti by ste nemali do saunovania nútiť, a treba ich dôkladne strážiť, aby mali dostatočný prísun tekutín a tiež správny odpočinok.

Čo so sebou do sauny?

Okrem župana a uteráka nebudete potrebovať vôbec nič. Môžete si so sebou vziať síce knihu, časopis alebo krížovky, aby ste si skrátili čas, ale najlepšie je, ak sa poddáte danej atmosfére a budete iba odpočívať. Dosiahnete tak najlepší účinok. V žiadnom prípade do sauny nepatria mobily, tablety či notebooky, a to nielen z dôvodu potrebnej relaxácie, ale hlavne aj kvôli tomu, že by sa tieto zariadenia mohli v dôsledku veľkej vlhkosti poškodiť.

Ako sa správne saunovať?

Pri prvej návšteve sauny je vhodné nechať si všetko dôkladne vysvetliť od pracovníka sauny, ktorý vás podrobne oboznámi s tým, čo a ako máte robiť. Všeobecne platia nasledujúce pravidlá:

  • Než vstúpite do sauny, osprchujte sa. Použite aj mydlo.
  • Po príchode do sauny si na miesto, kde budete sedieť alebo ležať, položte uterák či plachtu, a to z hygienických dôvodov.
  • Pokiaľ budete počas saunovania ležať, dôjde k rovnomernejšiemu prehriatiu tela.
  • Do sauny sa chodí predovšetkým relaxovať - ​​preto tu nehovorte, alebo len veľmi ticho.
  • Počas saunovania môžete používať najrôznejšie pomôcky, ako sú masážne hlavice, sisalové rukavice či bylinné metličky, ktoré podporia otvorenie pórov, lepšie prekrvenie a odplavenie toxínov.
  • Z lavice sa vždy zdvíhajte pomaly – pokiaľ ležíte, najprv sa posaďte a chvíľu počkajte, až potom sa pomaly postavte. Predídete tak zamotaniu hlavy.
  • V saune vždy buďte iba po tak dlhú dobu, ktorá je vám príjemná. Pokiaľ začnete pociťovať akýkoľvek diskomfort, saunu opustite, chvíľu si oddýchnite a potom môžete skúsiť pokračovať. Optimálny cyklus by mal trvať 15 až 20 minút.
  • Po opustení sauny si najskôr opláchnite tvár studenou vodou a potom sa osprchujte – zmyjete tak zo seba pot a všetky nečistoty, ktoré vaše telo vyplavilo. Až potom sa bežte ochladiť do ochladzovacieho bazénika. V ňom zostaňte len krátku dobu, aby nedošlo k prechladnutiu organizmu.
  • Po ochladení je vhodné sa opäť osprchovať, a to z hygienických dôvodov, pretože nie každý sa sprchuje pred vstupom do ochladzovacieho bazénika.
  • Potom sa osušte, zabaľte do uteráka či osušky a oddýchnite si v relaxačnej miestnosti – odpočinok by mal byť rovnakodlhý ako doba, ktorú ste strávili v saune.
  • Potom sa môžete vrátiť znova do sauny.
  • Celý saunovací cyklus by ste mali zopakovať trikrát.
  • Po dokončení saunovania si oddýchnite a doplňte tekutiny.
POZOR! Po saunovaní nikdy nešportujte! Telo je po saune unavené a potrebuje odpočinok. Opatrní by ste mali byť aj pri riadení auta bezprostredne po saunovaní, a to nielen z dôvodu únavy, ale aj možnej zníženej koncentrácie.
ŠIKOVNÁ RADA

Pri navštevovaní sauny treba dostatočne piť. V saune vypotíte až štyrikrát viac potu ako obvykle, preto je potrebné navýšiť v deň saunovania svoj pitný režim. Riaďte sa vlastným telom a pocitmi smädu. Ak máte smäd aj pri saunovaní, napite sa medzi jednotlivými cyklami.

Kedy nechodiť do sauny?

Ako sme už spomenuli vyššie, do sauny by nemali chodiť osoby staršie ako 60 rokov bez predchádzajúcich skúseností so saunovaním a konzultácie s lekárom, ako aj osoby s chronickými zdravotnými problémami. Rovnako tak by ste do sauny nemali ísť ani v nasledujúcich prípadoch:

  • Ste prechladnutí, máte zimnicu či teplotu alebo na vás niečo takzvane lezie.
  • Pociťujete nadmernú únavu a necítite sa vo svojej koži.
  • Požili ste alkohol alebo iné návykové látky.
  • Máte kožné problémy, ako je lupienka či ekzém.
  • Máte chronický zápal alebo užívate lieky – v takom prípade sa najskôr poraďte s lekárom.
  • Ste príliš najedení alebo naopak máte hlad či smäd – do sauny by ste nikdy nemali chodiť na lačno a rovnako tak ani bezprostredne po výdatnej strave.
TIP NA ZÁVER: Pokiaľ vás saunovanie začne baviť, môžete si ho spestriť aj takzvanými saunovými rituálmi. Jedná sa o organizované akcie, kedy je prítomný saunér a vykonáva najrôznejšie akcie, ktoré podporujú účinok saunovania. Môže sa napríklad jednať o polievanie horúcich kameňov vonnými esenciami, používanie bylinných metličiek, vírenie horúceho vzduchu uterákmi či používanie ľadových gulí na dosiahnutie väčšej vlhkosti. V ponuke jednotlivých sáun nájdete takýchto akcií celý rad, stačí si len vybrať ten, ktorý vám bude vyhovovať, a užiť si tak saunový rituál so všetkým. Posilníte nielen svoje zdravie, ale príjemne sa zrelaxujete a nabijete novou energiou.