Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Objavte účinné spôsoby, ako odstrániť pleseň v kúpeľni

Vaňa, vanička sprchového kúta, škáry medzi dlaždicami, ale aj umývadlo či rohy stien – to všetko sú miesta, kde sa v kúpeľni často tvorí pleseň. Najčastejším vinníkom vzniku plesne je nadmerná vlhkosť, postačí ale aj nedostatočné upratovanie či zlé vetranie. Pokiaľ pleseň v kúpeľni objavíte, mali by ste sa jej čo najrýchlejšie zbaviť – neriešená pleseň totiž dokáže napáchať veľké škody. V dnešnom článku sa preto zameriame na to, ako odstrániť pleseň v kúpeľni efektívnym spôsobom, a čo robiť pre to, aby sme vzniku plesní predchádzali.

Odporúčaná vlhkosť v domácnosti sa pohybuje medzi 40 až 60 percentami. Kúpeľňa je ale miestom, kde sa vlhkosť vzduchu často šplhá až k hodnotám okolo 90 %. Nadbytočná voda v takom prípade kondenzuje, usadzuje sa v najrôznejších štrbinách a drážkach a vytvára ideálne prostredie pre vznik plesní. Tie majú okrem vlhkosti k svojmu životu ešte rady teplé a nevetrané prostredie, čo v kúpeľniach býva často štandardom, a ak ich prikŕmime zaschnutou špinou či mastnotou, začne sa im obzvlášť dariť.

Objavte účinné spôsoby, ako odstrániť pleseň v kúpeľni
Objavte účinné spôsoby, ako odstrániť pleseň v kúpeľni

Plesňové spory ovplyvnia nielen vzhľad kúpeľne, ale aj naše zdravie

Plesne sú mikroskopické vláknité huby, ktoré v prípade, že ich budeme podceňovať, dokážu v našich kúpeľniach vytvoriť dokonalú botanickú záhradu, ktorá časom začne ovplyvňovať nielen vzhľad kúpeľne, ale aj naše zdravie. Vdychované spóry plesní sa totiž dostávajú cez pľúca do celého tela a prispievajú k rozvoju najrôznejších dýchacích ťažkostí či vzniku astmy. Veľké množstvo z nich môže vyvolávať alergické reakcie, niektoré môžu byť dokonca veľmi toxické. Nadmerné množstvo plesní navyše spôsobuje nepríjemný zápach (zatuchliny) a ich enzýmy narúšajú štruktúru vybavenia kúpeľne a stien, takže časom môžu spôsobiť aj materiálne škody.

Najčastejšie sa môžeme v kúpeľniach stretnúť s nasledujúcimi rodmi plesní:

  • Aspergillus –tento rod je možné pozorovať ako malé kvapky rosy tvoriace sa na malých tenkých štetičkách (sú to akési nitky s kvapkami na koncoch). Bývajú sfarbené do čierna, hneda, žlta či biela a vo vyšších koncentráciách môžu spôsobovať hubové infekčné ochorenia, prejavujúce sa napríklad ako alergické reakcie v oblasti nosnej dutiny.
  • Penicillium čiže štětičkovec je ďalší rod, ktorý sa prejavuje vo forme modro-šedavého prášku či súvislého povlaku. Ide o najrozšírenejší druh plesne, ktorý sa veľmi rýchlo šíri a produkuje takzvané mykotoxíny, ktoré môžu spôsobovať alergické reakcie, zápaly očí a uvádza sa, že môžu byť aj karcinogénne.
  • Ak objavíte tmavo zelené kolieska plesne, ktoré navyše silne zapáchajú, máte v kúpeľni pravdepodobne tú česť s rodom Cladosporium, ktorý môže okrem alergických reakcií spôsobovať aj ekzematické ochorenia.
  • Veľmi často sa v kúpeľniach stretnete aj s čiernou plesňou, ktorá môže byť spôsobená rôznymi druhmi a jej určenie nie je zo strany laika možné.

Riešenie plesní? Nájdite zdroj!

Akonáhle vo svojej kúpeľni objavíte hoci aj najmenší náznak plesne, spozornite a zistite, čo je jeho zdrojom.

  • Najčastejším pôvodcom bývajú odpady, výlevky, vstupy potrubia do stien či hladké keramické povrchy. Prekontrolujte preto dôkladne spodnú časť umývadla, toaliet či bidetov.
  • Skontrolujte všetky škáry okolo vane, umývadla a sprchového kúta, dvere a zásteny sprchového kúta či vane (ak máte zašupovacie dvere zložené z niekoľkých dielov, nezabudnite nahliadnuť aj do priestoru medzi nimi), záhyby sprchového závesu.
  • Odstavte kúpeľňový nábytok, v ktorom je to možné, pozrite sa, či sa pleseň netvorí na stene za ním. Je vhodné odstaviť aj skrinky do kúpeľne, celej kúpeľňovej zostavy či najrôznejšie kúpeľňové police.
  • Nadvihnite práčku alebo sušičku a skontrolujte, či pleseň nie je na zemi pod ňou alebo na stene za ňou.
  • Ak máte v kúpeľni okno alebo parapet, prekontrolujte, či sa pleseň netvorí tam. Nezabudnite ani na rám dverí.
  • Veľmi častým výskytom plesní sú rohy múrov – skontrolujte preto aj ich, a to ako na strope, tak na zemi.
TIP! Všeobecne platí, že plesniam sa najviac darí tam, kde sa usadzuje prach. Preto je nevyhnutné prekontrolovať všetky zákutia v kúpeľni, aj keď to bude náročnejšie. Nikdy sa nespoliehajte len na jeden zdroj plesní – spóry plesní sa šíria vzduchom, preto je treba prekontrolovať celú kúpeľňu!
Objavte účinné spôsoby, ako odstrániť pleseň v kúpeľni

Odstraňovanie plesní musí byť efektívne

Pustiť sa do boja s plesňami treba okamžite, v žiadnom prípade ho neodkladajte – šíria sa totiž veľmi rýchlo a čím dlhšie budete otáľať, tým bude boj náročnejší.

  • Z povrchov, ktoré sú ľahko umývateľné, odstráňte pleseň pomocou handričky či hubky namočenej v teplej vode s čistiacim prostriedkom (postačí bežný saponát či univerzálny čistič). Následne dôkladne utrite povrch do sucha.
  • Všetky škáry vydrhnite dôkladne pomocou kefky či drôtenky (s ohľadom na daný povrch), použite čistiace prostriedky do kúpeľne, ideálne také, ktoré sú priamo určené na boj s plesňou, alebo prípravky na báze bielidla (pozor, tieto prípravky nepoužívajte na drevo či sadrokartón !). Veľmi účinným pomocníkom je Savo alebo priamo Savo proti plesniam. Vždy je ale treba prekontrolovať, či môže byť prípravok používaný na daný povrch. Túto informáciu nájdete priamo na výrobku.
ŠIKOVNÁ RADA

Pri odstraňovaní plesní vždy používajte ochranné pomôcky – najmä latexové rukavice (vhodné predovšetkým, keď pracujete s abrazívnymi látkami) a respirátor, ktorý zabráni vdychovaniu uvoľňovaných sporov.

  • Ak sa vyskytuje pleseň v horšie prístupných miestach, ako sú napríklad prekrývajúce sa dvere či zásteny sprchovacieho kúta a vane, použite prípravok proti plesniam v spreji. Nastriekajte ho, nechajte pôsobiť a potom dôkladne vypláchnite a snažte sa miesto čo najviac vysušiť.
  • Pokiaľ pleseň napadla múru, je potrebné vysťahovať všetok nábytok, a následne dané miesta ošetriť špeciálnym prípravkom na plesne, ktorý je vyrobený na báze chlóru a účinne plesne zahubí – je ale potrebné počítať s tým, že dané miesto vybieli. Často sa v boji proti plesni používa aj modrá skalica, tu ale musíte počítať s tým, že likvidácia zaberie viac času a stenu budete musieť premaľovať.
INFO: Ak je stena napadnutá plesňou do hĺbky, budete ju musieť oškrabať. Pred samotným odstraňovaním omietky stenu namočte vlažnou vodou, do ktorej pridáte malé množstvo prípravku proti plesniam (zabránite tak šíreniu spór plesní vzduchom).
Pomocí zednické špachtle či hrubého kartáče seškrábejte nánosy plísně a je-li nános opravdu silný, seškrábejte i omítku. Pomocou murárskej špachtle či hrubej kefy zoškriabte nánosy plesne a ak je nános naozaj silný, zoškriabte aj omietku. Pred novým náterom stenu napenetrujte, ideálne naneste termoizolačnú stierku a následne termoizolačný náter či fungicídne farby.
  • Špeciálnym pomocníkom, ktorý vám môže v boji s plesňami pomôcť, je takzvaná múdra huba – parazit, ktorý sa plesňami živí (plesne zo steny zožerie). Múdra huba sa nanáša na stenu pomocou maliarskeho valčeka alebo štetca – ideálne je postupovať priamo podľa pokynov od výrobcu. Ide o ekologický a pomerne účinný spôsob likvidácie, ale jej nevýhodou je, že ak následne použijete na dané miesto nejaký chemický prípravok, špongiu zahubí. Navyše huba nezvládne dané miesto vybieliť.
Objavte účinné spôsoby, ako odstrániť pleseň v kúpeľni

Prírodné prostriedky na drobné plesne

Ak ste objavili zatiaľ len začínajúcu pleseň, môžete ju odstrániť pomocou alternatívnych prostriedkov, ako je ocot či jedlá sóda.

  • Z jedlej sódy vytvorte čistiacu pastu – stačí zmiešať jeden hrnček sódy s jednou až dvoma lyžičkami saponátu a zriediť vodou tak, aby vznikla hustá pasta. Tú naneste na hubku a odstráňte plesne.
  • Veľmi účinným pomocníkom je aj ocot, ktorý využijete najmä na pleseň na stenách – nalejte ho neriedený do rozprašovača a nastriekajte na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť. Použiť ho môžete aj na umývanie vane, umývadla či sprchového kúta a sprchovej vaničky, tu je ale vhodné zriediť ho v pomere 1:1 s vodou.
TIP! V prípade, že už je pleseň rozsiahlejšia, odporúčame zvoliť skôr chemickú cestu, aby ste pleseň skutočne zlikvidovali a nedochádzalo k jej rozširovaniu.

Ako predchádzať vzniku plesne

Aby ste ochránili svoju kúpeľňu pred vznikom plesní, je potrebné dodržiavať určité zásady.

  • Udržujte v kúpeľni sucho a čisto – vhodné je vytierať sprchovací kút či vaňu po umytí dosucha, kúpeľňu pravidelne upratujte a odstraňujte prach a pavučiny.
  • Ak používate WC či kúpeľňové predložky, skontrolujte, či sa pod nimi netvorí vlhkosť. Ak sú vlhké, vždy ich nechajte dôkladne uschnúť.
  • Vetrajte – aj v zime! Výmena vzduchu je dôležitá. Ak máte v kúpeľni iba vetrák, zapnite ho po každom sprchovaní. Ak máte možnosť vyvetrať pomocou okna, robte to každý deň, a to aj v zime. V chladných mesiacoch je ideálne takzvané rýchle, šokové vetranie – otvorte okná v byte do prievanu a vetrajte po dobu dvoch až troch minút. Vzduch v miestnostiach sa za tú dobu vymení, ale múry nestihnú vychladnúť.
Ako predchádzať vzniku plesne

Pokiaľ sa vám ani napriek všetkým snahám a opatreniam nedarí plesne v kúpeľni zbaviť, môže byť príčina aj v stavebných úpravách bytu či domu – na vine môže byť zlá hydroizolácia, nepresné napojenie a doliehanie obkladov či zle zapojené odtoky a odpady. V takom prípade je treba pozvať na miesto odborníka a v prípade, že nepôjde problém vyriešiť inak, budete musieť vykonať kompletnú rekonštrukciu kúpeľne.