Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Granule pre mačky

Vybrať dobré granule pre mačacích miláčikov je jednoduché, ak viete, na čo sa zamerať. Mačky majú často maškrtné jazýčky, ale aj oveľa citlivejšie zažívanie, než je tomu napríklad u psov. Aj preto je potrebné starostlivý výber granúl nebrať na ľahkú váhu. Nasledujúci článok pomôže ujasniť, podľa akých parametrov granule vyberať

Zobraziť viac

Ako vybrať kvalitné krmivo pre mačky?

Pri výbere mačacích granulí je dôležité sústrediť sa predovšetkým na zloženie (percentuálne zastúpenie a druhy zložiek obsiahnutých v granulách), a tiež na pomer hmotnosti balenie a ceny . Poďme si viac rozobrať, aké konkrétne parametre zloženia pri výbere krmiva porovnávať.

TIP!

Nespoliehajte na to, že každé drahé krmivo je kvalitné a nekupujte podľa obalu.

1. Obsah krmiva

Bielkoviny

Hlavné zo zložiek, ktoré by ste mali v obsahu krmivá hľadať, sú bielkoviny . Tie by mali byť v obsahu zastúpené 30 - 40% a byť hlavne živočíšne. Teda mäso , nie obilniny . Obilniny v krmive slúžia len ako lacná "výplň". Tieto druhy krmiva sú síce lacnejšie, ale mačku nezasýtia nadlho a krmivá skonzumuje oveľa viac. Často mačkám tiež spôsobuje alergiu a ďalšie zdravotné ťažkosti. Pokiaľ Vám teda záleží na zdraví vášho maznáčika, vyberajte krmivo bez obilnín , často označované ako " Grain Free ".

Výhody a nevýhody granulí bez obilnín/

+ kvalita, dodá potrebné živiny a energiu - cena
+ zníži riziko zdravotných komplikácii a alergií
+ prospieva srsti
+ mačke postačí menšie množstvo, než majú granule z obilnín
+ ušetríte za stelivo, mačka väčšinu obsahu strávi

Výhody a nevýhody granulí s vysokým podielom obilnín

+ cena - nedodá potrebné živiny
+ ľahká dostupnosť v supermarketoch - často spôsobuje alergické reakcie
- neprospieva srsti a tráveniu
- mačka potrebuje väčšie množstvo krmiva

Sacharidy

V podstatne menšom množstve by mali byť v krmive obsiahnuté sacharidy (max. 25%). Podstatný je tiež konkrétny druh. Mačacie trávenie si najlepšie poradí s ryžou a zemiakmi. Najčastejšie sa ale vyskytuje pšenica a kukurica, a tie môžu spôsobovať alergie. Pozor na sóju , tej by ste sa mali vyhnúť úplne.

Tuky

Tuky sú pre mačky dôležitým zdrojom pre zachovanie správnej funkcie trávenia a obličiek. Opäť sa zamerajte na tuky živočíšne (napr. rybie ). Ideálny pomer je 9 - 20% obsahu. Záleží tiež na aktívnom charaktere vášho maznáčika, ktorému by ste mali pomer tukov prispôsobiť. Vyšší pomer tukov zviera lepšie zasýti, tým pádom sa opäť zníži spotreba krmiva.

Ostatné zložky

Granule pre mačky obsahujú aj ďalšie látky, zastúpené v menších pomeroch, ako už uvedené. Niektoré sú pre mačku prínosné, iné jej naopak škodia. Zelenina, špalda atď . neublíži, ale ani neprospieva. Za predpokladu, že granule obsahujú všetky vyššie zmienené kladné zložky, mali by zdravej mačke výživovo prospievať, a nie je nutné podávať ďalšie doplnkové produkty výživy.

Potřebné látky/Škodlivé látky

Vláknina – napomáha správnemu tráveniu Umelé farbivá a konzervanty
Prebiotiká a probiotiká Látky BHA, BHT, propylgallát, sorban draselný
Popoloviny
Aminokyseliny – taurín, arginín a tryptofan/td>
TIP!

Všeobecne je lepšie zamerať sa na krmivá, pri ktorých je zloženie podrobne rozpísané. Výrazy typu "Doplnkové látky povolené v EÚ" môžu skrývať práve uvedené škodlivé látky. Vyhýbajte sa tiež neurčitým názvom "vedľajšie živo/rastlinného pôvodu".

2. Energetická hodnota a dávkovánie krmiva

Energetická hodnota je ďalší z údajov, ktorý nájdete v popise aj na obale krmiva. Udáva sa v kalóriách na kilogram živej váhy - kcal / kg . Dodržiavanie predpísanej dávky zaistí správny príjem potrebných živín a vyhnete sa tak možnej obezite, alebo naopak podvýžive zvieraťa. Je potrebné zvážiť aj to, ako veľmi je vaša mačka počas dňa aktívna.

Prehľadová tabuľka energetickej hodnoty v pomere kalórií na kilogram živej váhy:

Hmotnosť Mača, 0 – 12 mesiacov * Dospelá mačka1- 9 let Mačka seniorOd 10 rokov
1 kg 25 – 30 g
2 kg 30 -55g 20 – 25 g 25 – 30 g
3 kg 45 – 85 g 30 – 35 g 35 – 40 g
4 kg 65 – 115 g 45 – 50 g 45 – 55 g
5 kg 80 – 115 g 55 – 60 g 55 – 70 g
6 kg 95 –110 g 65 – 75g 70 – 80 g
7 kg 110 – 115 g 80 – 85 g 80 – 95 g
8 kg 115 – 125 g 90 – 100 g 90 – 110 g

* V prvých mesiacoch života potrebuje mačiatko k správnemu rastu väčší príjem kvalitnej potravy, preto sú uvedené vyššie dávky krmiva. Táto tabuľka je len orientačná, je potrebné riadiť sa predovšetkým informáciami uvedenými výrobcom na konkrétnom type krmiva.

3. Výber mačacích granúl podľa veku zvieraťa

Granule podľa veku mačky sa líšia opäť pomerom živín obsiahnutých v zložení, a to vitamínov, minerálov a tukov . Výrobcovia sa snažia zjednodušiť výber konkrétnym označením jednotlivých výrobkov. Časté sú termíny Junior (mačiatka), Adult (dospelé mačky), Senior (mačky vyššieho veku) atď.

4. Špeciálne granule pre mačky

V dnešnej dobe nájdete na trhu aj rad špeciálnych krmív pre mačky . Výrobcovia sa zameriavajú na mačky postihnuté chorobami, kastrované mačky alebo mačky so sklonom k obezite. Opäť odporúčame overiť si vhodnosť granúl podľa obsahu zloženia.

5. Cena mačacích granúl

Keďže granule sú obvykle základným zdrojom potravy domácich mačiek, mali by ste predovšetkým pri ich výbere dbať na kvalitu. S tou je samozrejme spojená aj cena granúl. Všeobecne platí, že čím sú náklady na výrobu suchého krmiva vyššie (použitia kvalitných surovín), tým logicky vzrastá ich cena. Ako už sme ale spomenuli, nie je tomu tak bohužiaľ vždy a preto je dôležité detailne preskúmať zloženie. Vyhnite sa tak zbytočne vysokým investíciám do nekvalitných granúl.

Orientačná cena kvalitných mačacích granúl, ktoré na súčasnom trhu nájdete, sa pohybuje približne v rozmedzí 100 - 200 Kč za kilogram krmiva.

Výrazne lacnejšie sú mačacie granule plné obilnín , teda nevhodné na dlhodobé užívanie. U nich sa cena pohybuje okolo 50 - 100 Kč za kilogram.

Upresniť parametre
Akcia
Whiskas granule hovädzie pre dospelé mačky 14kg Whiskas granule hovädzie pre dospelé mačky 14kg
Whiskas granule hovädzie pre dospelé mačky 14kg

Suché krmivo od značky Whiskas 1+ predstavuje nutrične kompletné a vyvážené jedlo pre dospelé mačky. Tieto plnené granule bude vaša mačka milovať – chrumkavé zvonku a s mäkkou a lahodnou náplňou vo vnútri.

môžete mať ZAJTRA

Partner: MALL
Friskies Cat INDOOR kura 10 kg Whiskas granule hovädzie pre dospelé mačky 14kg
Friskies Cat INDOOR kura 10 kg

Kompletné krmivo pre dospelé mačky žijúce prevažne v byte.

môžete mať ZAJTRA

Partner: MALL
Fitmin cat For Life Adult Fish and Chicken 8 kg Whiskas granule hovädzie pre dospelé mačky 14kg
Fitmin cat For Life Adult Fish and Chicken 8 kg

Pokiaľ hľadáte kvalitné bezobilné krmivo, výberom Fitmin For Life neurobíte chybu. Granule pre mačiatka aj pre dospelé mačky obsahujú viac ako 20% čerstvého mäsa, bylinky, vitamíny a hlavne látky prospešné pre vývoj.

môžete mať ZAJTRA

Partner: MALL
Calibra Cat Life Sterilised Beef 6 kg Friskies Cat s hovädzím, kuraťom a zeleninou 10 kg
Calibra Cat Life Sterilised Beef 6 kg

Cat Life Sterilised Beef od značky Calibra je kompletné superprémiové suché krmivo pre dospelých, kastrované a sterilizované mačky. Hovädzie mäso bez pšenice s vysokým obsahom mäsa, a to vrátane čerstvého pre výraznú chutnosť.

môžete mať ZAJTRA

Partner: MALL
Friskies Cat s hovädzím, kuraťom a zeleninou 10 kg Friskies Cat s hovädzím, kuraťom a zeleninou 10 kg
Friskies Cat s hovädzím, kuraťom a zeleninou 10 kg

Friskies Cat Adult je kompletné krmivo pre dospelé mačky, s hovädzím, s kuraťom a so zeleninou.

môžete mať ZAJTRA

Partner: MALL
Akcia
Whiskas granule s kuracím pre dospelé mačky 14kg Friskies Cat s hovädzím, kuraťom a zeleninou 10 kg
Whiskas granule s kuracím pre dospelé mačky 14kg

Granulované vankúšiky s kuracím mäsom pre mačky od značky Whiskas. Tieto plnené granule bude vaša mačka milovať – chrumkavé zvonku a s mäkkou a lahodnou náplňou vo vnútri.

môžete mať ZAJTRA

Partner: MALL
Akcia
SHELMA bezobilné granule s čerstvým hovädzím a superpotravinami 8 kg SHELMA bezobilné granule s čerstvým hovädzím a superpotravinami 8 kg
SHELMA bezobilné granule s čerstvým hovädzím a superpotravinami 8 kg

Kompletné krmivo disponuje superpotravinami, ktorými sú spirulina, rakytník a bylinky, ktoré zlepšujú prirodzenú obranyschopnosť. SHELMA bezobilné granule s čerstvým hovädzím a superpotravinami 8 kg je vhodné pre dospelé kastrované a sterilizované mačky.

môžete mať ZAJTRA

Partner: MALL
Dibaq Premius cat Beef 20 kg SHELMA bezobilné granule s čerstvým hovädzím a superpotravinami 8 kg
Dibaq Premius cat Beef 20 kg
Využite dopravu zadarmo na 3 mesiace a zľavu 10 % na prvý nákup! Staňte sa členom MALL klubu pre miláčikov a tieto a ďalšie výhody sú vaše Registrujte sa nezáväzne a zadarmo.

Krmivo disponuje lahodným hovädzím mäsom a je vhodné pre všetky dospelé mačky. Má výraznú chuť a arómu mäsa. Dibaq Premius cat Beef 20 kg obsahuje taurín pre zdravé srdce.

môžete mať ZAJTRA

Partner: MALL
Dibaq Premius Cat Kitten 10 kg SHELMA bezobilné granule s čerstvým hovädzím a superpotravinami 8 kg
Dibaq Premius Cat Kitten 10 kg
Využite dopravu zadarmo na 3 mesiace a zľavu 10 % na prvý nákup! Staňte sa členom MALL klubu pre miláčikov a tieto a ďalšie výhody sú vaše Registrujte sa nezáväzne a zadarmo.

Krmivo disponuje omega 3 a 6 mastnými kyselinami a je vhodné pre mačiatka, gravidné a dojčiace mačky. Dibaq Premius cat Kitten 10 kg obsahuje taurín pre zdravé srdce a prírodný antioxidant.

môžete mať ZAJTRA

Partner: MALL
Whiskas granule kuracie pre kastrované dospelé mačky 14kg Whiskas granule kuracie pre kastrované dospelé mačky 14kg
Whiskas granule kuracie pre kastrované dospelé mačky 14kg

Suché krmivo pre mačky od značky Whiskas je vyrobené z kvalitných ingrediencií, ale hlavne zodpovedá nutričným potrebám dospelej kastrovanej mačky. S týmto krmivom dostáva vaša mačka tú najlepšiu výživu a zároveň podporu zdravia močových ciest.

môžete mať ZAJTRA

Partner: MALL
Brit Care Cat Grain-Free Sterilized Urinary Health 7 kg Whiskas granule kuracie pre kastrované dospelé mačky 14kg
Brit Care Cat Grain-Free Sterilized Urinary Health 7 kg
Využite dopravu zadarmo na 3 mesiace a zľavu 10 % na prvý nákup! Staňte sa členom MALL klubu pre miláčikov a tieto a ďalšie výhody sú vaše Registrujte sa nezáväzne a zadarmo.

Vyvážené krmivo v superprémiovej kvalite od značky Brit. Hypoalergénne zloženie bez pridaných obilnín. Určené pre dospelé kastrované mačky. Obsahuje probiotiká aj prebiotiká pre podporu imunity. Nízky obsah horčíka a L-Metiotinu pre ideálne ph moču. Care Care Cat Grain-Free Sterilized Urinary Health v 7 kg.

môžete mať ZAJTRA

Partner: MALL
Applaws Adult Cat Chicken & DUCK 7,5kg Whiskas granule kuracie pre kastrované dospelé mačky 14kg
Applaws Adult Cat Chicken & DUCK 7,5kg

Kompletné krmivo pre dospelé mačky s 85% obsahom kuraťa a kačacieho mäsa.

môžete mať ZAJTRA

Partner: MALL

Granule pre mačky

Máte už predstavu, aké granule pre mačky chcete svojmu maznáčikovi dopriať? Na Mall.sk nájdete široký výber suchého krmiva pre vašich miláčikov. Vyberať môžete z mnohých overených značiek ako je Brit Care, Purina Pro Plan, Ontario, Royal Canin, Whiskas, Taste of the Wild, Calibra, Eukanuba, Carnilove a mnoho ďalších.

Nájdete tu tiež veľa ďalších doplnkových krmív v podobe kapsičiek, konzerv.

Doprajte svojej mačke tiež pohodlný pelech, kvalitné misky a mačaciu toaletu, pre domácu zábavu škrabadlo, odpočívadlo alebo potreby na hranie. na cesty sa bude hodiť prenosná taška alebo prepravka.

Vaša mačka láskyplnú a kvalitnú starostlivosť určite ocení.

^ Naspäť hore

Ponuku najlacnejších produktov zoradených podľa ceny nájdete v kategórii lacné granule pre mačky.