Granule pre mačky

Vybrať dobré granule pre mačacích miláčikov je jednoduché, ak viete, na čo sa zamerať. Mačky majú často maškrtné jazýčky, ale aj oveľa citlivejšie zažívanie, než je tomu napríklad u psov. Aj preto je potrebné starostlivý výber granúl nebrať na ľahkú váhu. Nasledujúci článok pomôže ujasniť, podľa akých parametrov granule vyberať

Zobraziť viac

Ako vybrať kvalitné krmivo pre mačky?

Pri výbere mačacích granulí je dôležité sústrediť sa predovšetkým na zloženie (percentuálne zastúpenie a druhy zložiek obsiahnutých v granulách), a tiež na pomer hmotnosti balenie a ceny . Poďme si viac rozobrať, aké konkrétne parametre zloženia pri výbere krmiva porovnávať.

TIP!

Nespoliehajte na to, že každé drahé krmivo je kvalitné a nekupujte podľa obalu.

1. Obsah krmiva

Bielkoviny

Hlavné zo zložiek, ktoré by ste mali v obsahu krmivá hľadať, sú bielkoviny . Tie by mali byť v obsahu zastúpené 30 - 40% a byť hlavne živočíšne. Teda mäso , nie obilniny . Obilniny v krmive slúžia len ako lacná "výplň". Tieto druhy krmiva sú síce lacnejšie, ale mačku nezasýtia nadlho a krmivá skonzumuje oveľa viac. Často mačkám tiež spôsobuje alergiu a ďalšie zdravotné ťažkosti. Pokiaľ Vám teda záleží na zdraví vášho maznáčika, vyberajte krmivo bez obilnín , často označované ako " Grain Free ".

Výhody a nevýhody granulí bez obilnín/

+ kvalita, dodá potrebné živiny a energiu - cena
+ zníži riziko zdravotných komplikácii a alergií
+ prospieva srsti
+ mačke postačí menšie množstvo, než majú granule z obilnín
+ ušetríte za stelivo, mačka väčšinu obsahu strávi

Výhody a nevýhody granulí s vysokým podielom obilnín

+ cena - nedodá potrebné živiny
+ ľahká dostupnosť v supermarketoch - často spôsobuje alergické reakcie
- neprospieva srsti a tráveniu
- mačka potrebuje väčšie množstvo krmiva

Sacharidy

V podstatne menšom množstve by mali byť v krmive obsiahnuté sacharidy (max. 25%). Podstatný je tiež konkrétny druh. Mačacie trávenie si najlepšie poradí s ryžou a zemiakmi. Najčastejšie sa ale vyskytuje pšenica a kukurica, a tie môžu spôsobovať alergie. Pozor na sóju , tej by ste sa mali vyhnúť úplne.

Tuky

Tuky sú pre mačky dôležitým zdrojom pre zachovanie správnej funkcie trávenia a obličiek. Opäť sa zamerajte na tuky živočíšne (napr. rybie ). Ideálny pomer je 9 - 20% obsahu. Záleží tiež na aktívnom charaktere vášho maznáčika, ktorému by ste mali pomer tukov prispôsobiť. Vyšší pomer tukov zviera lepšie zasýti, tým pádom sa opäť zníži spotreba krmiva.

Ostatné zložky

Granule pre mačky obsahujú aj ďalšie látky, zastúpené v menších pomeroch, ako už uvedené. Niektoré sú pre mačku prínosné, iné jej naopak škodia. Zelenina, špalda atď . neublíži, ale ani neprospieva. Za predpokladu, že granule obsahujú všetky vyššie zmienené kladné zložky, mali by zdravej mačke výživovo prospievať, a nie je nutné podávať ďalšie doplnkové produkty výživy.

Potřebné látky/Škodlivé látky

Vláknina – napomáha správnemu tráveniu Umelé farbivá a konzervanty
Prebiotiká a probiotiká Látky BHA, BHT, propylgallát, sorban draselný
Popoloviny
Aminokyseliny – taurín, arginín a tryptofan/td>
TIP!

Všeobecne je lepšie zamerať sa na krmivá, pri ktorých je zloženie podrobne rozpísané. Výrazy typu "Doplnkové látky povolené v EÚ" môžu skrývať práve uvedené škodlivé látky. Vyhýbajte sa tiež neurčitým názvom "vedľajšie živo/rastlinného pôvodu".

2. Energetická hodnota a dávkovánie krmiva

Energetická hodnota je ďalší z údajov, ktorý nájdete v popise aj na obale krmiva. Udáva sa v kalóriách na kilogram živej váhy - kcal / kg . Dodržiavanie predpísanej dávky zaistí správny príjem potrebných živín a vyhnete sa tak možnej obezite, alebo naopak podvýžive zvieraťa. Je potrebné zvážiť aj to, ako veľmi je vaša mačka počas dňa aktívna.

Prehľadová tabuľka energetickej hodnoty v pomere kalórií na kilogram živej váhy:

Hmotnosť Mača, 0 – 12 mesiacov * Dospelá mačka1- 9 let Mačka seniorOd 10 rokov
1 kg 25 – 30 g
2 kg 30 -55g 20 – 25 g 25 – 30 g
3 kg 45 – 85 g 30 – 35 g 35 – 40 g
4 kg 65 – 115 g 45 – 50 g 45 – 55 g
5 kg 80 – 115 g 55 – 60 g 55 – 70 g
6 kg 95 –110 g 65 – 75g 70 – 80 g
7 kg 110 – 115 g 80 – 85 g 80 – 95 g
8 kg 115 – 125 g 90 – 100 g 90 – 110 g

* V prvých mesiacoch života potrebuje mačiatko k správnemu rastu väčší príjem kvalitnej potravy, preto sú uvedené vyššie dávky krmiva. Táto tabuľka je len orientačná, je potrebné riadiť sa predovšetkým informáciami uvedenými výrobcom na konkrétnom type krmiva.

3. Výber mačacích granúl podľa veku zvieraťa

Granule podľa veku mačky sa líšia opäť pomerom živín obsiahnutých v zložení, a to vitamínov, minerálov a tukov . Výrobcovia sa snažia zjednodušiť výber konkrétnym označením jednotlivých výrobkov. Časté sú termíny Junior (mačiatka), Adult (dospelé mačky), Senior (mačky vyššieho veku) atď.

4. Špeciálne granule pre mačky

V dnešnej dobe nájdete na trhu aj rad špeciálnych krmív pre mačky . Výrobcovia sa zameriavajú na mačky postihnuté chorobami, kastrované mačky alebo mačky so sklonom k obezite. Opäť odporúčame overiť si vhodnosť granúl podľa obsahu zloženia.

5. Cena mačacích granúl

Keďže granule sú obvykle základným zdrojom potravy domácich mačiek, mali by ste predovšetkým pri ich výbere dbať na kvalitu. S tou je samozrejme spojená aj cena granúl. Všeobecne platí, že čím sú náklady na výrobu suchého krmiva vyššie (použitia kvalitných surovín), tým logicky vzrastá ich cena. Ako už sme ale spomenuli, nie je tomu tak bohužiaľ vždy a preto je dôležité detailne preskúmať zloženie. Vyhnite sa tak zbytočne vysokým investíciám do nekvalitných granúl.

Orientačná cena kvalitných mačacích granúl, ktoré na súčasnom trhu nájdete, sa pohybuje približne v rozmedzí 100 - 200 Kč za kilogram krmiva.

Výrazne lacnejšie sú mačacie granule plné obilnín , teda nevhodné na dlhodobé užívanie. U nich sa cena pohybuje okolo 50 - 100 Kč za kilogram.

Royal Canin Fit 10 kg
34x

Royal Canin Fit 10 kg

55 €

Granule zachovávajú optimálnu váhu dospelých mačiek vďaka zníženému obsahu tuku. Vláknina napomáha znížiť tvorbu trichobezoárov, ktoré spôsobujú mačkám zažívacie problémy. Royal Canin Fit 10 kg je vhodné krmivo pre udržanie zdravia močových ciest.

Tovar od predajcu MALL
-28%
WELLNESS-CORE Kitten Turkey with Salmon Recipe 1,75 kg
5x

WELLNESS-CORE Kitten Turkey with Salmon Recipe 1,75 kg

23,40 €
16,80 €

Kompletné krmivo pre mačiatka obsahuje zeleninu a čerstvé morčacie mäso s lososom. Podporuje energiu a zdravú svalovú hmotu vďaka vysokému obsahu bielkovín. WELLNES-CORE Kitten Turkey with Salmon Recipe 1,75 kg je určené pre mačiatka.

Tovar od predajcu MALL
Royal Canin Sterilised 10 kg
636x

Royal Canin Sterilised 10 kg

58,40 €

Krmivo vyvinuté pre udržanie optimálnej váhy a zachovanie zdravého močového systému kastrovaných mačiek.

Tovar od predajcu MALL
Brit PREMIUM Cat STERILISED 8 kg
178x

Brit PREMIUM Cat STERILISED 8 kg

22,09 €

Lahodné kuracie hranolky s omáčkou z kuracej pečene pre kastrované či sterilizované mačky.

Tovar od predajcu MALL
Royal Canin Savour Exigent 4 kg
22x

Royal Canin Savour Exigent 4 kg

29 €

Granule sú vhodné pre prieberčivé mačky, pretože obsahujú 2 rôzne typy granúl s rozdielnou textúrou a chuťou. Spĺňajú nutričné potreby a sú ideálne pre udržanie ideálnej váhy. Royal Canin Savour Exigent 4 kg je vhodné kŕmenie pre udržanie zdravia močových ciest.

Tovar od predajcu MALL
Brit Premium Cat Adult Salmon 8kg
88x

Brit Premium Cat Adult Salmon 8kg

22,09 €

Lahodné lososové granulky s výťažkom z čerstvo pripravených lososov pre dospelé mačky.

Tovar od predajcu MALL
Ontario Cat Sterilised Salmon 2kg
11x

Ontario Cat Sterilised Salmon 2kg

13,70 €
Využite dopravu zadarmo na 3 mesiace a zľavu 10 % na prvý nákup! Staňte sa členom MALL klubu pre miláčikov a tieto a ďalšie výhody sú vaše Registrujte sa nezáväzne a zadarmo.

Superprémiové, kompletné krmivo s mäsom z lososa pre sterilizované dospelé mačky vo veku od 1 do 7 rokov.

Tovar od predajcu MALL
-27%
TRAINER Natural Cat Adult kuracie 10 kg
13x

TRAINER Natural Cat Adult kuracie 10 kg

57,20 €
41,30 €

Granule sú vhodné pre všetky dospelé mačky, ktoré preferujú krmivo s hydinovým mäsom. Obsahuje kvalitné a chutné mäso z kurčaťa. TRAINER Natural Cat Adult kuracie 10 kg je ľahko stráviteľné krmivo v superprémiovej kvalite.

Tovar od predajcu MALL
-19%
Ontario Castrate 10 kg
158x

Ontario Castrate 10 kg

35 €
28,05 €
Akcia

Kompletné krmivo pre kastrované alebo sterilizované mačky.

Tovar od predajcu MALL
Ontario Kitten Salmon 2kg
21x

Ontario Kitten Salmon 2kg

13,60 €
Využite dopravu zadarmo na 3 mesiace a zľavu 10 % na prvý nákup! Staňte sa členom MALL klubu pre miláčikov a tieto a ďalšie výhody sú vaše Registrujte sa nezáväzne a zadarmo.

Vysoko kvalitné, krmivo s mäsom z lososa pre mačiatka od 1 do 12 mesiacov a gravidné mačky s nízkym obsahom obilnín.

Tovar od predajcu MALL
-17%
TRAINER Natural Cat STERILISED hydinové mäso 10 kg
17x

TRAINER Natural Cat STERILISED hydinové mäso 10 kg

61,30 €
50,50 €

Granule sú vhodné pre všetky dospelé kastrované mačky. Obsahujú kvalitné a chutné hydinové mäso. TRAINER Natural Cat STERILISED hydinové mäso 10 kg je v superprémiové kvalite a ľahko stráviteľné krmivo.

Tovar od predajcu MALL

Granule pre mačky

Máte už predstavu, aké granule pre mačky chcete svojmu maznáčikovi dopriať? Na Mall.sk nájdete široký výber suchého krmiva pre vašich miláčikov. Vyberať môžete z mnohých overených značiek ako je Brit Care, Purina Pro Plan, Ontario, Royal Canin, Whiskas, Taste of the Wild, Calibra, Eukanuba, Carnilove a mnoho ďalších.

Nájdete tu tiež veľa ďalších doplnkových krmív v podobe kapsičiek, konzerv.

Doprajte svojej mačke tiež pohodlný pelech, kvalitné misky a mačaciu toaletu, pre domácu zábavu škrabadlo, odpočívadlo alebo potreby na hranie. na cesty sa bude hodiť prenosná taška alebo prepravka.

Vaša mačka láskyplnú a kvalitnú starostlivosť určite ocení.

^ Naspäť hore

Ponuku najlacnejších produktov zoradených podľa ceny nájdete v kategórii lacné granule pre mačky.