Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Detské pieskovisko zvládnete postaviť svojpomocne!

Deti hru na piesku milujú. Pomáha im rozvíjať haptické schopnosti aj predstavivosť a nadväzovať kontakty s ďalšími deťmi. Chcete deťom zaobstarať vlastné pieskovisko na záhrade, ale žiadne z ponúkaných pieskovísk vás nezaujalo alebo vám nesedia jeho rozmery? Postavte ho svojpomocne – nejde o nič ťažké, takže stavbu zvládne aj začínajúci kutil. V tomto článku sa dozviete, aké materiály sú na stavbu pieskoviska najvhodnejšie, kam ho umiestniť a čo budete na stavbu pieskoviska pre deti potrebovať!

Kam umiestniť pieskovisko?

Než sa do návrhu a stavby pieskoviska pustíte, mali by ste si rozmyslieť, kam chcete pieskovisko umiestniť. Odporúčame vyberať miesta s polotieňom, kam nepraží slnko – v horúcich dňoch by tak dieťaťu hrozil úpal alebo spálenie od slnka. Vhodné sú rovinaté plochy, na ktoré máte dobrý výhľad aj z domu alebo terasy, budete tak mať svoje dieťatko stále pod kontrolou. Nie je vhodné stavať pieskovisko v mieste, kde sa zdržiava voda, predĺžilo by to jeho vysychanie po daždi.

Čo urobiť pred stavbou pieskoviska? Pripravte si návrh a materiál

Obvykle sa nevypláca púšťať sa do stavby pieskoviska bezhlavo. Mali by ste si zodpovedať aspoň tieto základné otázky:

  1. Aké budú rozmery pieskoviska? To sa odvíja predovšetkým od priestoru, ktorý máte na stavbu k dispozícii a počtu detí, pre ktoré chcete pieskovisko stavať. Priemerné pieskovisko má približne 2 × 2 metre.
  2. Z čoho chcem pieskovisko postaviť? Najľahšie je stavať pieskovisko z dreva – lát a hranolov. Tento materiál má prírodný vzhľad, je dostupný a dobre sa s ním pracuje. Treba však myslieť na kvalitnú povrchovú úpravu, aby pieskovisko vydržalo dlho vo forme. Využiť však môžete aj ďalšie zvyškové materiály, ktoré v dielni nájdete.

Pokiaľ máte v týchto otázkach jasno, odporúčame nakresliť si jednoduchý návrh a premyslieť, akým spôsobom budete materiál spájať – samotnú stavbu vám to výrazne uľahčí.


Čo budete potrebovať na stavbu dreveného pieskoviska

Pre stavbu pieskoviska si pripravte:

  • Drevené hranoly, fošne alebo laty,
  • mulčovaciu textíliu alebo fóliu,
  • kolíky, špagát a meter,
  • spojovací materiál – skrutky, prípadne klince,
  • akvŕtačku alebo kladivo,
  • brúsku alebo brúsne papiere,
  • lopatu, v prípade zapusteného pieskoviska rýľ,
  • piesok.

Ako na stavbu pieskoviska krok za krokom

Pokiaľ máte všetko pripravené, prichádza čas pustiť sa do práce. Prinášame stručný návod, ako postupovať, aby ste sa dopracovali k úspešnému výsledku.

1. Kvalitné základy pieskoviska zabránia prerastaniu trávy a buriny

Najskôr treba pomocou metra, kolíkov a povrázku vytýčiť pôdorys pieskoviska na vybranom mieste. Pieskovisko môžete postaviť rovno na tráve, alebo zahĺbiť do pôdy. V oboch prípadoch odporúčame položiť na dno pieskoviska netkanú textíliu alebo fóliu, ktorá zabráni prerastaniu trávy a buriny do piesku. Hĺbka pieskoviska by mala byť približne 40 cm.

Využiť môžete aj staré linoleum alebo pevnú fóliu, ktoré vynikajú odolnosťou. Na rozdiel od netkanej textílie však neprepúšťa vodu, takže by ste mali zabrániť tomu, aby do pieskoviska pršalo, pretože by vysychalo veľmi dlho.

2. Konštrukcia pieskoviska musí byť dostatočne pevná

Vo chvíli, keď sú pripravené základy, prichádza čas na montáž konštrukcie z dreva. Hranoly alebo fošne treba pred použitím dôkladne obrúsiť do hladka, aby nehrozilo, že si dieťa vrazí pod kožu triesky.

Pokiaľ sa rozhodnete zasadiť pieskovisko do jamy, vykopte ju približne 15 centimetrov hlbokú. Vysypte ju vrstvičkou piesku - pomôže vám porovnať a uhladiť dno. Do jamy položte jednu vrstvu trámov, na ne fóliu a cez ňu ďalšiu vrstvu trámov.

Ak používate fošne, potrebujete na štvorcové pieskovisko dve kratšie a dve dlhšie, ktoré zasadíte do seba. Guľatiny si na koncoch narežte, potom skladajte do seba ako skladačku a spájajte skrutky.

S doskami máte na výber – buď odrežte dve kratšie a dve dlhšie a stlčte ich k sebe, alebo dosky narežte a zložte do seba.

ŠIKOVNÁ RADA:

Cez rohy pieskoviska môžete ešte pribiť drevené trojuholníky. Pieskovisko spevní a deti si na ne rady sadnú alebo odložia desiatu.

3. Kvalitný náter je zárukou dlhej životnosti

Nakoniec je potrebné pieskovisko dôkladne natrieť kvalitným náterom určeným do exteriéru, ktorý odoláva vode a ďalším poveternostným vplyvom. Vhodné sú odolné laky, ktorých zloženie je zdravotne nezávadné, prírodné oleje a podobne. Raz za niekoľko rokov treba náter zopakovať.

Nakoniec môžete v okolí pieskoviska položiť dlažbu, ktorá vytvorí praktický prechod medzi trávou a pieskoviskom, ten sa potom dá jednoducho udržiavať.

Poklop ochráni piesok pred dažďom aj znečistením

Piesok je veľké lákadlo pre mačky, psy a ďalšie zvieratá. Preto by ste mali zaistiť, že sa na pieskovisku budú hrať len vaše deti, a zakryť ho. Môžete vyrobiť jednoduché drevené veko, pretiahnuť pieskovisko každý večer fóliou s gumou, ušiť plachtu, prípadne ju kúpiť. Vďaka poklopu zabránite tiež prenikaniu dažďa alebo lístia a piesok zostane dlhodobo čistý.

TIP NA ZÁVER: Teraz zostáva len zaobstarať hračky na piesok a deti môžu pozvať svojich kamarátov na nové pieskovisko!Teď zbývá jen pořídit hračky na písek a děti mohou pozvat své kamarády na nové pískoviště!