Krapfl James: Revolúcia s ľudskou tvárou

Značka: Náš kód: 100000719016

Partnerský predaj

Krapfl James: Revolúcia s ľudskou tvárou

Táto knižka predstavuje príspevok k verejným debatám o podstate a význame Nežnej revolúcie. Ponúka vedeckú alternatívu subjektívnym memoárom, ktoré dosiaľ v literatúre dominovali, a stojí tak vedľa vzácnych diel, napr. Celý popis

9.89

9,89 € vrátane DPHBežná cena: 11,50 €, Ušetríte 1,61 € (14 %)

Náš kód: 100000719016

Popis

Popis produktu

Táto knižka predstavuje príspevok k verejným debatám o podstate a význame Nežnej revolúcie. Ponúka vedeckú alternatívu subjektívnym memoárom, ktoré dosiaľ v literatúre dominovali, a stojí tak vedľa vzácnych diel, napr. vedľa diela Jiřího Suka Labyrintem revoluce, ako nezaujatá, systematická analýza rozsiahleho súboru archívnych prámeňov. Prítom posúva pozornosť od politických elít na otázky politickej kultúry a občianskej angažovanosti v udalostiach, ktoré boli na začiatku súdobej slovenskej a českej demokracie.

Kniha je založená na výskume, ktorý autor robil v 43 slovenských a českých archívoch na okresnej, regionálnej i národnej úrovni. Medzi prameňmi sú tisícky študentských letákov, vyhlásenia pracovných kolektívov, zápisy okresných a miestnych skupín OF a VPN aj okresná tlač. Do veľkej miery ide o pramene, ktoré sú už dávno prístupné, ktoré však boli zanedbané pre prevládajúce úsilie zístiť najmä to, čo sa odohralo „v zákulisiach“ na najvyšších úrovniach elitnej politiky. Kniha teda odhalí príbehy a túžby občanov na celej mape bývalého Československa a vracia reč ľudom, ktorých hlasy boli dlhé roky nepovšimnuté.

Na stránkach tejto knihy objavujeme prekvapivo idealistickú revolúciu, ktorá bola zároveň politická, sociálna a svojím spôsobom aj náboženská. Naprotiveň tým, ktorí tvrdia, že revolúcia roku 1989 nepriniesla nič nové, uvidíme, že občania Československa vskutku vpísali viacero novôt do dejín európskych revolúcií vrátane vízie novej syntézy priamej a zastupiteľskej demokracie a nového dôrazu na ľudskosť ako ústredný ideál vysnívanej „novej spoločnosti“. Hoci sa nepodarilo uviesť do praxe všetky tieto ideály, revolúcia sa stala základom politickej kultúry v dnešnej Slovenskej i Českej republike a zanechala odkaz, ktorý ešte stále môže ovplyvniť vývoj demokracie nielen u nás.

  • počet strán: 304
  • produkt: Knihy viazané
  • dátum vydania: 1.1.2009
  • šírka: 145mm
  • výška: 22mm
  • hmotnosť: 470g
  • ISBN: 978–80–8101–253–2
  • jazyk: slovenský

Parametre

Parametre produktu %1% %2%

Autor Krapfl James
Vydavateľ Kalligram
Jazyk slovenský
Rok vydania 2009
Väzba Knihy viazané
Počet strán 304
Formát 22 x 145
Hmotnosť 470
ISBN 978-80-8101-253-2