Bela Grünwald, Michal Mudroň: Horný vidiek / Felvidék

Bela Grünwald, Michal Mudroň: Horný vidiek / Felvidék


Partnerský predaj - cenu dopravy určuje partner

Po 136 rokoch sa slovenskému čitateľovi v preklade konečne dostáva do rúk mýtom a legendami opradená práca zvolenského podžupana Bélu Grünwalda Horný vidiek / Felvidék, ba po prvý raz vychádza na Slovensku aj osobne zaujatá, argumentmi podložená odpo Celý popis

12.9
15 € Vrátane DPH
12,90 €
Skladom u partnera 5+ kusov

Kód: 100000515135

Popis

Popis produktu

Po 136 rokoch sa slovenskému čitateľovi v preklade konečne dostáva do rúk mýtom a legendami opradená práca zvolenského podžupana Bélu Grünwalda Horný vidiek / Felvidék, ba po prvý raz vychádza na Slovensku aj osobne zaujatá, argumentmi podložená odpoveď Michala Mudroňa na tento pamflet. Konfrontácia týchto dvoch názorov poskytuje dnešnému čitateľovi predstavu o situácii slovenského etnika po rakúsko-uhorskom vyrovnaní, po založení Matice slovenskej a po zrušení troch slovenských gymnázií.

Grünwald v sebe v slovenskej interpretácii stelesnil všetko záporné a sporné, čo charakterizovalo jednu, postupne všeobecne akceptovanú líniu uhorsko-maďarskej národnostnej politiky. Jej cieľom sa stalo vytvorenie jednorečového politického národa a ako jeho predpoklad asimilácia všetkého nemaďarského obyvateľstva. To všetko akýmikoľvek prostriedkami, vrátane tých na hrane (alebo za hranou) zákona.

Mudroň v reakcii na Horný vidiek vychádzal dôsledne z právno-historickej argumentácie, ktorá vtedy patrila ku kľúčovým, a využil aj Nemaďarmi presadzované chápanie uhorského politického národa ako spojenectva „šiestich celokrajinských národov“. Vylúčením Slovákov ako rovnoprávnej súčasti z uhorského politického národa Grünwald podľa neho poškodil a spochybnil celok. Štát, respektíve jeho subjekt, uhorský politický národ, považoval za celok v ňom spojených rôznych národností a vierovyznaní.

  • počet strán: 440
  • produkt: Knihy viazané
  • dátum vydania: 1.1.2014
  • šírka: 140mm
  • výška: 23mm
  • hmotnosť: 635g
  • ISBN: 978–80–8101–838–1
  • jazyk: slovenský

Parametre

Parametre produktu %1% %2%

Autor Bela Grünwald, Michal Mudroň
Vydavateľ Kalligram
Jazyk slovenský
Rok vydania 2014
Väzba Knihy viazané
Počet strán 440
Formát 23 x 140
Hmotnosť 635
ISBN 978-80-8101-838-1