Cestné bicykle
- Cestné bicykle sú ľahké a rýchla bicykle určené pre svižnú jazdu po asfalte. Ideálne pre cyklistov, ktorí do terénu príliš nezabrúsia a majú radi rýchlu jazdu po cestách a asfaltových cestách. Cestné bicykle sú ľahké, zvyčajne majú úzke pneumatiky bez výraznejšej vzorky.
Horské bicykle
Horské bicykle sú určené pre jazdu v teréne. Sú ideálnymi spoločníkmi cyklistom, ktorí radi brázdia krajinu, lesy, lúky aj nespevnené cesty. Majú mohutnejší rám a vyššiu hmotnosť ako cestné bicykle.
- Celoodpružené bicykle - sa hodia do náročného terénu, na jazdu cez korene, kamenia apod. Lepšie tlmia nárazy, šetria chrbát a sú komfortnejšie
- Bicykle s odpruženou vidlicou - vhodné do menej náročného terénu, sú rýchlejšie a sila jazdca je v jednoduchšom teréne využitá efektívnejšie
- Bicykle na downhill - celoodpružené s väčším zdvihom, pripravené na skoky, kamene, korene
Trekingové bicykle
- Trekingové bicykle sú ideálne bicykle na cykloturistiku. Hodia sa prevažne na jazdu po spevnených cestách alebo v nenáročnom teréne. Na bicykel možno ľahko pripevniť cestovné tašky na nosiče a vyraziť na viacdenné výlety.
Gravel (Gravel bike)
- Gravel bicykle sú jedny z univerzálnych kolies. Hodia sa do nerovného terénu na poľné cesty, ale rozumejú si aj s hladkou cestou. Gravel bike sa vyznačujú širším plášťom, než majú cestičky, a hlbšou vzorkou. Napriek tomu ich neodporúčame do lesa alebo ťažšieho terénu.
Mestské a fitness bicykle
Skladacie bicykle
- Skladacie bicykle sú ideálne do mesta, alebo na výlety autom, kam ich ľahko naložíte bez nutnej demontáže predného kolesa a pod. Vďaka špeciálnemu mechanizmu na ráme ich zložíte a rozložíte ľahko a rýchlo.
Bicykle na Freestyle, Street, Dirt a BMX
Kolesá majú široké a vyššie riadidlá, ktoré zaisťujú ľahšie a presnejšie ovládanie bicykla. Majú odolnú konštrukciu bez zbytočných detailov a zvarov, ktorá dobre odoláva nárazom. Najlacnejšie BMX bicykle majú rámy z bežnej ocele, tie lepšia zo 100 % CrMo ocele, ktorá je výrazne pevnejšia. Pneumatiky sú širšie ako pri klasických bicyklech. Nájdete plášte o šírke až 2,5". Plášte sú odolné a stabilné, dobre pracujú na čistom povrchu.
Elektrobicykel a prestavba na elektrobicykel
- Elektrobicykle sú poháňané elektromotorom, ktorý počas jazdy pri šliapaní dodáva silu navyše. Intenzitu dodanej sily si môžete voliť podľa ľubovôle a fyzickej kondície. Väčšina bicyklov má 3 až 9 stupňov intenzity. Elektrobicykle je potrebné pravidelne dobíjať. Pohon sa dá vypnúť aj úplne a bicykel môžete užívať klasickým spôsobom.
Prestavby na elektrobicykle sú moderným a obľúbeným spôsobom, ako si vychutnať pôžitok z jazdy bez veľkej námahy. Vďaka motoru, ktorý pomáha zvládať náročnejšie úseky, si jazdu vychutnajú aj rekreační športovci, staršie osoby alebo profesionáli, ktorí posúvajú hranice svojej výdrže.
Info:
Pre najmenšie deti sú tu odrážadlá pre deti. Tie nie sú vybavené pedálmi. Dieťa sa pohybuje za pomoci odrazu nôh. Detské odrážadlá učia deti základnej rovnováhe pri jazde.
Ako vybrať bicykel?
Ako sa líši dámsky a pánsky bicykel?
- Dámske bicykle majú, na rozdiel od pánskych, zníženú rámovú trubku, aby sa dámam lepšie nasadalo.
- Pánske bicykle majú vodorovnú rámovú trubku a väčšiu vzdialenosť medzi sedlom a riadidlami, aby vyhovovali mohutnejšej mužskej postave.
Priemer kolies vyberajte podľa typu bicykla
Veľkosť bicykla sa riadi hlavne priemerom samotných kolies. Ten sa odvíja od typu bicykla, ale tiež od výšky postavy. Na bicykli sa vám musí pohodlne sedieť. Bicykel sa vám musí dobre ovládať a po zložení nôh zo šlapiek by ste špičkami mali dosiahnuť na zem. U BMX, Freestyle a podobných bicykloch záleží hlavne na ich ovládateľnosti.
Typ bicykla | Veľkosť kolies |
Horské bicykle | 26 – 29" |
Cestné bicykle | 27 – 28" |
Trekingové bicykle | 28" |
Mestské a fitness bicykle | 26" a 28" |
Skladacie bicykle | Väčšinou 20" |
Bickyle na Freestyle, Street, Dirt a BMX | 16", 18" alebo 20" |
Elektrokola | Najčastejšie 26", 27,5" alebo 29" |
Oceľový, hliníkový alebo karbónový rám bicykla?
Materiál rámu ovplyvňuje hmotnosť, odolnosť, životnosť aj obstarávaciu cenu bicykla.
- Oceľový rám - nevýhodou je vyššia hmotnosť rámu a časom možnosť hrdzavenia
- Hliníkový rám - vyniká nižšou hmotnosťou, bohužiaľ nie je tak odolný proti nárazom
- Karbónový rám - extrémne ľahký aj odolný, nevýhodou môže byť vyššia cena
TIP!
Oceľové, hliníkové aj karbónové rámy nájdete aj v kolobežkách pre deti aj dospelých.
Miera odpruženia bicykla
- Bicykle do terénu - vyžadujú najvyšší stupeň celoodpruženia, aby zvládli veľké terénne nerovnosti
- Bicykle do nenáročného terénu - sú zvyčajne vybavené odpruženou prednou vidlicou
- Bicykle na spevnené povrchy - nevyžadujú výrazné odpruženie
Na aké ďalšie komponenty sa pri bicykloch zamerať?
- Brzdy - najčastejšie tzv. "Véčkové brzdy", pre náročnejších diskové brzdy, menej používané sú hydraulické brzdy, ktoré využívajú hlavne profesionáli
- Prehadzovačky - štandardné prehadzovačky alebo prehadzovačky s inverznou pružinou, ktoré majú radenie oproti štandardným opačné a preto rýchlejšie radia na ľahší prevod
- Radenie bicykla - otočné alebo páčkové radenie
- Sedlá a poťahy na bicykel - v ponuke sú pohodlné gélové sedlá, nepremokavé sedlá a iné.