Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako zatepliť dom, aby bol energeticky úsporný?

Zateplenie domu má plniť dva hlavné ciele – ušetriť energiu a zaistiť kvalitnejšie bývanie. Ide o finančne náročnú úpravu, ktorú treba dobre premyslieť a zvoliť kvalitné materiály a správne postupy. Ako zatepliť dom a čo všetko zatepľovať, aby bol výsledok čo najefektívnejší? Na to sa zameriame v dnešnom článku.

Než sa pustíte do zatepľovania domu, treba všetko dôkladne premyslieť a naplánovať. Mali by ste si stanoviť, či budete vykonávať rozsiahlu rekonštrukciu alebo začnete pozvoľna, či bude zatepľovanie prebiehať v jednej fáze, alebo ho rozčleníte do niekoľkých rokov, alebo či počas zatepľovania budete dom naďalej obývať, a bude tak treba vykonať ju rýchlo.

Ako zatepliť dom, aby bol energeticky úsporný?

Zároveň je potrebné stanoviť si finančný rozpočet, rozhodnúť sa, či si budete vykonávať zateplenie domu sami, alebo si najmete firmu. Vždy myslite na to, že pokiaľ sa stretávate s nedostatkom financií, je lepšie rozdeliť zateplenie do niekoľkých fáz, než voliť lacnejšie a tým aj nekvalitnejšie materiály - ak zvolíte napríklad slabšiu izoláciu, nielenže nedosiahnete požadovaný efekt, ale v podstate investujete peniaze úplne zbytočne.

Čo všetko treba premyslieť?

Ako už sme zhrnuli vyššie, základné otázky, teda najmä tie ohľadom financií a rozsahu, si musíte ujasniť ešte pred tým, než sa pustíte do samotného plánovania. Akonáhle máte jasno, môžete si nechať vypracovať projekt. Odporúčame vám investovať peniaze do skutočne kvalitného projektu, v ktorom bude dôkladne spracovaný kompletný postup zateplenia domu.

POZOR! Projekt nie je možné vykonať bez posúdenia technického stavu nehnuteľnosti. Zásadnú úlohu tu zohráva predovšetkým vlhkosť, preto treba prvotne vyriešiť problémy s vlhkosťou stien, vykonať hydroizoláciu a danému stavu tiež prispôsobiť vhodné tepelné izolanty.

Čo by malo byť v projekte o zateplení domu?

  • Kompletný návrh zateplenia domu.
  • Návrh na odvlhčenie domu.
  • Návrh izolantov vrátane ich hrúbok; výber exteriérových dverí, okien atď.
  • Spôsob napojenia tepelných izolácií.
  • Návrh riešenia vzduchotesnosti (nutné na dosiahnutie pasívneho štandardu).
  • Rozvrhnutie jednotlivých etáp.
  • Spôsob spracovania s časovým odhadom realizácie.
  • Odhad finančnej náročnosti.
  • V rámci projektu si môžete nechať spočítať aj návratnosť investícií z hľadiska úspor energií.
ŠIKOVNÁ RADA

Ak nemáte v oblasti zatepľovania domov žiadne alebo len malé skúsenosti, odporúčame vám obrátiť sa na odborníkov. Rovnako tak dajte radšej prednosť firme, ktorá sa touto problematikou zaoberá, než sa obracať na rad kamarátov či rôznych remeselníkov. Zateplenie domu je komplexný proces, a pokiaľ nebude vykonaný kvalitne, nedosiahnete požadovaný efekt a môžete v konečnej fáze domu skôr uškodiť, než prospieť.

Čo zateplovať?

Zatepľovanie domu nie je len o fasádach, hoci zateplenie fasády vedie k viac ako 30 % úspore energií. Celkové zateplenie domu však spočíva aj v nasledujúcich úpravách:

Úprava Percentuálna úspora energie na vykurovanie
Výmena okien Približne 7 %
Výmena dverí
Zateplenie stropu Približne 30 %
Zateplenie podlahy pôdy
Zateplenie podlahy na prízemí Približne 10 %
Rekuperácia (= vetranie so spätným získavaním tepla) Približne 15 %

Všetky rekonštrukcie spojené so zatepľovaním domu by ste mali vykonávať aspoň v súlade s normou ČSN 73 0540 Tepelná ochrana budov. Pri komplexnom zateplení domu, ktoré bude vykonané podľa požiadaviek stanovených v tejto norme, môžete ušetriť približne 75 % energie na vykurovaní.

Pokiaľ zvolíte možnosť kvalitnejšieho, takzvaného nízkoenergetického či pasívneho štandardu, môže sa táto úspora priblížiť až k 90 % (treba však myslieť na to, že nie vždy je takéto zateplenie vhodné – napríklad u starých domov nie je tento variant žiaduci a plne postačí štandardná verzia zateplenia ).

Ako zatepľovať?

Pokiaľ sa rozhodnete pre komplexné zateplenie domu, môžete sa doň pustiť po odvlhčení a prevedení tepelnej izolácie podzemnej časti muriva a sokla. Je však potrebné dodržiavať určité zásady a postupy:

    Krok číslo 1: výmena okien a dverí

Prvým, čím sa pri zatepľovaní domu začína, je výmena okien, vchodových a balkónových dverí. Je potrebné voliť zasklenie s izolačnými dvojsklami alebo trojsklami, zohľadnená musí byť aj stavebná hĺbka okenných profilov, a následné osadenie okien.

  • Pri osadzovaní okien na líc fasády, kedy sa osadzovacia škára opatruje ako z vonkajšej, tak z vnútornej strany okennými páskami, nevzniká ostenie okna, a nie je teda potrebné okno následne zatepľovať.
  • Pri štandardnom osadzovaní okna do osi muriva treba počítať s tým, že na ostení musí byť umiestnená dostatočne silná izolácia.

    Krok číslo 2: fasáda

Akonáhle vymeníte okná a dvere, môžete sa pustiť do zateplenia takzvanej obálky domu a fasády. Najčastejšie sa na tieto účely používajú polystyrénové dosky, dosky z konope či minerálna vlna. Pri vlhkých fasádach je potom potrebné zvoliť systém takzvanej prevetrávanej fasády, kedy sa izolácia využíva bezkontaktne a medzi stenou a izoláciou je vzduchová medzera, ktorá umožňuje odvetrávanie prebytočnej vlhkosti.

    Krok číslo 3: strecha

Po zateplení obálky domu nasleduje ďalšia fáza, pri ktorej sa vykonáva zateplenie podlahy pôdy (ak nemáte v podkroví zamýšľané obytné priestory) a strechy. Najčastejšie sa používa zateplenie medzi krokvy a pod krokvy – v takom prípade sa ukladá hydroizolácia pod laty. Ak sa budete púšťať do kompletnej rekonštrukcie strechy, môžete vykonať izoláciu nadkrokvovú, pri ktorej sú chránené aj samotné krokvy.

ŠIKOVNÁ RADA

Strecha býva často rekonštruovaná a zatepľovaná nezávisle od fasády. Vždy však treba myslieť na to, že tepelná izolácia strechy a fasády na seba musí v konečnej fáze dokonale nadväzovať. Nezabudnite tiež prekontrolovať neporušenosť strešnej krytiny.

Pri zatepľovaní strechy treba tiež myslieť na použitie parozábran alebo parobrzd, ktoré sa inštalujú na vnútornú stranu izolácie a zaisťujú, že kondenzáty vodnej pary neprenikajú do strešnej konštrukcie. Navyše fungujú aj ako vzduchotesná vrstva.

Pri inštalácii parozábran a parobrzd je potrebné dodržiavať zásady správneho prichytenia – pokiaľ ich uchycujete ku krokvám pomocou nastreľovacích sponiek, nezabudnite miesta nástrelu prelepiť špeciálnou lepiacou páskou či tmelom.

    Krok číslo 4: podlahy

Posledným krokom, ktorý vás pri zateplení domu čaká, je zateplenie podláh.

  • Pri podpivničenom dome pomôže zateplenie stropu pivnice.
  • Pri dome bez podpivničenia odstráňte existujúce podlahy na prízemí a vytvorte novú vrstvu, ktorá bude zahŕňať aj hydroizoláciu, na ktorej umiestnite tepelnú izoláciu a následne podlahovú krytinu.
  • Pri vlhkých domoch voľte rovnako ako pri fasáde izoláciu s prevetrávanou vzduchovou dutinou.

RADA NA ZÁVER:

Pri plánovaní a vykonávaní zateplenia domu myslite aj na možnosť vetrania. Zásadné je, aby sa vo vnútorných priestoroch nehromadil nielen vydýchaný vzduch, ale najmä vodné pary. Na vetranie môžete použiť rôzne možnosti:

  • decentrálne rekuperačné jednotky vynikajúcou jednoduchosťou inštalácie bez potreby zložitých rozvodov
  • tepelné čerpadlá vzduch-vzduch slúžiace zároveň ako klimatizácia
  • rekuperáciu, ktorá ale vyžaduje rozsiahle stavebné zásahy na vytvorenie rozvodov
  • ventilačné turbíny, vďaka ktorým znížite potrebu vetrať prostredníctvom okien.

Pamätajte na to, že je dôkladne a správne prevedená hydroizolácia, zateplenie a odvetrávanie sú zárukou energetickej úspornosti a komfortného bývania bez vzniku vlhkosti a plesní.