Ako vyčistiť rúru

Každú rúru treba čas od času vyčistiť od zapečených usadenín a mastnoty. Ako na to, aby bola práca čo najmenej namáhavá a nezabrala veľa času? Poradíme vám, aké prípravky použiť. Niektoré z nich dokonca nájdete v každej kuchyni, sú lacné a dostupné. V prípade, že sa chcete čisteniu elektrickej rúry vyhnúť úplne, prezradíme, aké samočistiace rúry zaobstarať a na akom princípe fungujú.

S čistiacim prípravkom na rúry je práca ľahká a rýchla!

Na čistenie rúry nájdete na trhu mnoho špeciálnych prípravkov, ktoré vyčistia rúru efektívne a bez rizika poškodenia povrchu. Jedná sa predovšetkým o čistiace prostriedky do kuchyne, ktorých použitie je zvyčajne veľmi jednoduché - nastriekate ich na povrch rúry, necháte pôsobiť a potom zotriete vlhkou handričkou.

Parné rúry vyžadujú čistenie za pomoci odvápňovača

V prípade, že je vaša kuchyňa vybavená parnou rúrou, treba čas od času použiť odvápňovač, ktorý jemne a zároveň efektívne odstráni vápenné usadeniny a vodný kameň. V prípade, že ste zásobení tvrdšou vodou, bude treba čistenie robiť častejšie.

Ako vyčistiť rúru s pomocou sódy, citrónu a ďalších lacných surovín?

Ak potrebujete rúru vyčistiť a po ruke nemáte špeciálny prípravok, alebo chcete jednoducho ušetriť, vyskúšajte osvedčené triky pre čistenie rúry za pomoci ľahko dostupných surovín, z ktorých väčšinu v kuchyni bežne nájdete.

Čistenie rúry za pomoci citróna

S odstránením mastnoty a čerstvých pripálenín môže pomôcť aj obyčajný citrón. Ako na to? Do zapekacej misy nalejte pohár vody a do nej vytlačte šťavu aspoň z jedného citróna. Nakoniec môžete do vody vhodiť aj samotnú dužinu. Zapekaciu misu vložte do rúry, zapnite ju na cca 160 °C a udržujte v prevádzke min. 15 minút. Po vypnutí rúry nechajte paru z citrónovej šťavy dostatočne pracovať - uvoľní mastnotu aj drobné pripáleniny. Nakoniec rúru otvorte a povrch zotrite

Čistenie rúry za pomoci citróna
Čistenie rúry jedlou sódou

Z jedlej sódy ľahko vytvoríte pastu zmiešaním sódy s vodou. Ideálne je nasypať sáčok sódy do misky a potom prilievať vodu podľa potreby, až sa vytvorí hustá pasta. Tú potom aplikujte na vnútornú plochu rúry (okrem oblasti ventilátora). Nechajte aspoň 8 hodín pôsobiť. Nakoniec uvoľnené nečistoty odstráňte vlhkou handričkou.

Rúru účinne vyčistí tiež ocot

Ocot je známy ako efektívny neutralizátor pachu, skvele si ale poradí aj s mastnotou a usadeninami v rúre. Ocot môžete naliať do postrekovačov alebo na handričku a aplikovať na vnútorné plochy rúry. Potom rúru zapnite na 160 °C aspoň na 20 minút. Po vypnutí zotrite hubkou uvoľnené nečistoty.

Na sklo rúry použite prášok do pečiva

Bráni vám zanesené sklo rúry vo výhľade na pečené pokrmy? Poradíme vám, ako sklo jednoducho a účinne vyčistiť. Postačí k tomu prášok do pečiva. Ten zmiešajte s vlažnou vodou tak, aby vám vznikla hustá pasta, ktorou potrite povrch skla. Nechajte aspoň 30 minút pôsobiť, potom sklo pomocou hubky zotrite a doleštite. Nakoniec opláchnite čistou vodou.

TIP: Podobnými spôsobmi možno efektívne čistiť tiež mikrovlnné rúry.

Samočistiace rúry odvedú prácu za vás! Ako fungujú?

Na trhu sa môžete stretnúť aj s rúrami, ktoré sú už vybavené funkciou samočistenia. Vďaka tomu spotrebiče predchádzajú silnému znečisteniu a proces čistenia zvládnu aj bez pomoci ľudskej sily. Zvyčajne môžete vyberať modely s dvoma spôsobmi čistenia - katalýzou a pyrolýzou. Ako sa od seba tieto technológie líšia?

Katalytické čistenie rúry

Rúry s katalytickým čistením predstavujú moderné a úsporné riešenie. Vnútorný povrch rúry je perforovaný a špeciálne ošetrený tak, aby pohlcoval tuky a nečistoty, vznikajúce počas pečenia. Rúra sa zvyčajne automaticky čistí pri každom spustení na teplotu vyššiu, ako je 200 °C. Nečistoty jednoducho zoxidujú, rozpustia sa vo vodnú paru a vyparia. Čistením rúry už sa tak nemusíte takmer vôbec zaoberať.

Rúry s katalytickým čistením
Pyrolytické čistenie rúry

Rúry s pyrolýzou pracujú na princípe extrémneho rozpálanie rúry (až 500 °C) pri ktorom dôjde k rozpusteniu a roztaveniu všetkých nečistôt a usadenín na prach. Po ukončení procesu čistenia, ktorý podľa modelu rúry zaberie približne 1 - 2 hodiny, rúru otvorte a hubkou jednoducho odstránite rozpustené nečistoty na dne rúry.

Pyrolytické čistenie rúry

Tipy pre jednoduché čistenie rúry

Aby bolo čistenie rúry ešte jednoduchšie, prinášame pár ďalších tipov, ako pri čistení rúry postupovať a čomu sa prípadne vyhnúť.

 • Pri čistení rúry špeciálnymi chemickými prípravkami dbajte na dostatočnú dobu pôsobenia, vyhnite sa oblasti ventilátora a na záver rúru utrite handričkou namočenou v čistej teplej vode.
 • Pri čistení neužívajte ostré nástroje a nečistoty z povrchu nezoškrabujte silou, mohli by ste trvalo poškodiť povrch rúry.
 • Vždy je lepšie vykonávať čistenie vo chvíli, keď je rúra ešte vlažná - usadeniny sa vplyvom tepla lepšie uvoľnia.
 • Pri čistení používajte ochranné upratovacie rukavice, niektoré chemické prípravy môžu dráždiť pokožku.
 • Ak je to možné, nechajte prípravky pôsobiť ideálne celú noc, dosiahnete tak zvyčajne lepšie výsledky.

 • Ako predchádzať silnému znečisteniu rúry? Čistite ju po každom pečení.

  Pokiaľ chcete predchádzať silnému znečisteniu rúry, venujte rúre dostatok času a energie, čistite ju priebežne - ideálne po každom pečení. Čistenie vykonávajte za pomoci mokrej handričky alebo hubky namočenej v bežnom čistiacom prípravku predtým, než rúra úplne vychladne a nečistoty zaschnú a stvrdnú. Vďaka pravidelnej starostlivosti bude vaša rúra stále ako nová!

  Najčastejšie kladené otázky pri čistení rúry

  Ako vyčistiť rúru tabletou do umývačky?

  S čistením rúry od mastnoty môže pomôcť tiež tableta do umývačky. Jednoducho ju rozpustíte v teplej vode, aby vznikla kašička (podobne ako pri čistení kypriacim práškom alebo sódou). Potom nanesiete na znečistené plochy, necháte chvíľu pôsobiť a zotrite.

  Ako vyčistiť mezisklo u rúry?

  Nečistoty v meziskle možno odstrániť len vtedy, keď sklo zo dvierok rúry demontujeme. Práca nie je nijako náročná, stačí odskrutkovať skrutky, ktoré držia horný kryt dvierok, vybrať ho a potom opatrne vytiahnuť a dôkladne vyčistiť sklo. Spätná montáž zaberie len pár minút.

  Ako vyčistiť mriežku v rúre?

  Mriežku z rúry môžete jednoducho vyčistiť tak, že ju vložíte na dno veľké nádoby. Potom ju zalejte zmesou horúcej vody (cca 1 liter), jedlej sódy (3 lyžičky) a peroxidu vodíka (2 lyžičky) a nechajte v náleve minimálne dve hodiny. Nakoniec mriežku opláchnite pod čistou vodou.