Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať zváraciu kuklu

Či už zvárate iba príležitostne, alebo profesionálne, bez zváračskej kukly sa rozhodne nezaobídete. Chráni zrak, ktorý je počas zvárania vystavený ultrafialovému žiareniu - to môže spôsobiť zápal spojiviek, šedý zákal aj trvalé poškodenie zraku. S kvalitnou zváracou kuklou môžete pracovať bez obáv, ako ale vybrať tú pravú? Rozhoduje predovšetkým používaná metóda zvárania aj početnosť využitia kukly. Radi vám s výberom vhodnej zváracej kukly poradíme!

Ako vybrať zváraciu kuklu

Čím sa líšia hobby a profesionálne zváracie kukly?

Než začnete študovať jednotlivé modely zváračských kukiel, mali by ste si ujasniť, či hľadáte kuklu na príležitostné zváranie (hobby využitie), alebo plánujete zvárať profesionálne. Zváračské kukly z týchto dvoch kategórií sa líšia nielen cenou, ale predovšetkým prevedením jednotlivých komponentov.

  • Zorné pole – pre hobby využitie postačí menší, pre profi využitie býva priezor väčší.
  • Hlavový kríž – ak chcete zvárať príležitostne, stačí základný kríž, na každodenné využitie dajte prednosť ergonomickému krížu, ktorý je možné prispôsobiť podľa potreby a je pohodlnejší.
  • Dobíjanie – kukly sa dobíjajú za pomoci solárneho článku a batérie, v hobby modeloch je batéria nevymeniteľná, v profi kuklách ju možno jednoducho vymeniť a predĺžiť tak jej životnosť.

Klasická vs. samostmievacia zváracia kukla – ktorej dať prednosť?

Zváracie kukly môžeme deliť na dva základné typy – klasické zváracie kukly bez funkcie samostmievania, ktoré obvykle postačia v prípade, že zvárate iba príležitostne a moderné samostmievacie kukly na zváranie, ktoré sú ideálne pre častejšie využitie. Aký je medzi nimi rozdiel a ktorú vybrať?

Klasická zváracia kukla je lacná, avšak menej pohodlná na manipuláciu!

Tieto zváračské kukly sú na trhu už niekoľko rokov. Sú vybavené stále zatmaveným sklom, takže aby ste cez priezor videli, treba najskôr začať tvoriť zvar a až potom kuklu sklopiť. Niektoré modely majú odklápacie sklo, takže nie je treba sklápať celú kuklu. Tak či tak je práca s týmto typom kukly menej pohodlná, a oceníte ich skôr v prípade, že zvárate výnimočne a nechcete investovať do drahšej samostmievacej kukly.

  • nízka obstarávacia cena
  • nechráni zrak v počiatku zvárania
  • nutnosť manipulácie s kuklou počas práce

Samostmievacia zváracia kukla sa pri zváraní automaticky zatmaví!

Pokiaľ chcete mať pri práci maximálne pohodlie, rozhodne sa oplatí investovať do modernej samostmievacej kukly. Tá je vybavená špeciálnym LED displejom, cez ktorý je pohodlne vidieť aj vo chvíli, keď nezvárate. Nie je teda potrebné kuklu počas príprav na zváranie dávať dole alebo odklápať. Vo chvíli, keď začnete zvárať, kukla sa automaticky zatmaví. Tieto modely sú vybavené batériou, z ktorej sú napájané iba v počiatku práce, potom sa dobíja solárnym článkom.

  • efektívne a pohodlné riešenie
  • nie je treba kuklu odklápať a sklápať
  • vyššia cena

Samostmievacia zváracia kukla s odsávaním chráni aj dýchacie cesty!

Pretože počas zvárania môžu vznikať toxické výpary, existujú aj zváracie kukly, ktorých súčasťou je odsávanie s filtráciou – to zabraňuje vdychovaniu škodlivých látok. Sú vhodné predovšetkým pre profesionálov, ktorí zvárajú takmer denne.

Čo zohľadniť pri výbere zváracej kukly?

Intenzita zatemnenia kukly závisí od metódy zvárania!

Zváracie kukly môžu mať rôzne stupne zatemnenia, tie sa značia skratkou DIN. Zjednodušene povedané – čím vyšší jas vzniká pri zváraní, tým vyššie musí byť zatemnenie kukly, aby bol zrak dostatočne chránený. V prípade klasických kukiel sú k dispozícii výmenné sklíčka s odlišnými hodnotami zatmavenia.

Samostmievacie kukly sú vybavené dvoma alebo viacerými senzormi, ktoré určujú vhodnú intenzitu zatmavenia. Maximálny rozsah, ktoré samostmievacie kukly obvykle ponúkajú, býva 6 – 13 DIN. Vyberajte podľa toho, aký typ zvárania plánujete prevádzkovať:

Metóda zvárania Odporúčaná intenzita zatemnenia (DIN)
MIG/MAG 9 - 13
MMA 10 - 13
WIG/TIG 5 - 9
TIP! Pokiaľ neviete, aký spôsob zvárania bude pre vaše využitie najvhodnejší, prejdite si nášho sprievodcu Ako vybrať zváračku, kde sú jednotlivé metódy popísané.

Veľkosť zorníka a možnosť odklápania

Ohľad by ste mali brať aj na rozmery priezoru – tie rozhodujú do istej miery o komforte pri práci. Lacnejšie klasické zváracie kukly môžu mať užšie zorníky, so šírkou cca 10 cm a výškou iba 6 – 8 cm. Väčšina samostmievacích kukiel má však zorníky výrazne väčšie, približne 10 × 10 cm. Všeobecne sa dá povedať, že čím väčší je zorník, tým bude práca v kukle pohodlnejšia a jednoduchšia. Nebude treba ju často odklápať, pretože budete mať aj napriek priezoru dostatočný výhľad.

Funkciu odklápania majú predovšetkým klasické kukly, pri ktorých je tento krok pri užívaní nevyhnutný. Disponujú jej však aj niektoré samostmievacie kukly a ocenia ju predovšetkým tí, ktorí počas zvárania vykonávajú striedavo aj inú prácu a nechcú dávať dole celú kuklu.

Ako vybrať zváraciu kuklu

Ako spoznať kvalitnú zváraciu kuklu? Skontrolujte bezpečnostné normy!

Zváracích kukiel najrôznejších designov je na trhu celý rad. Ako ale vybrať naozaj kvalitnú kuklu, ktorá zrak spoľahlivo chráni? Poznáte ju tak, že spĺňa bezpečnostnú normu o ochrane zraku STN EN 379+A1.

INFO:
Pokiaľ sa chystáte zvárať iba jednorazovo, vystačíte si aj so zváracími štítmi – tie však chránia iba tvár a pri práci ich musíte držať v ruke, nie sú tak príliš komfortné. Aké ďalšie bezpečnostné vybavenie by vám pri zváraní nemalo chýbať? Rozhodne odev z ohňovzdorného materiálu, ktorý odolá odlietavajúcim iskrám a nehrozí riziko vznietenia. Nezabudnite ani na ohňovzdorné pracovné rukavice a kvalitnú obuv !

Najčastejšie kladené otázky pri výbere zváracej kukly

Ako sa líši samostmievacia a klasická zváracia kukla?

Zatiaľ čo samostmievacia kukla sa zatmaví automaticky pri začiatku zvárania, klasická kukla je zatmavená stále a bežne cez ňu nie je vidieť – treba teda začať zvárať a až potom sklopiť štít.

Ako rýchlo sa zváracia kukla zatmaví?

Zatmavenie je vo väčšine modelov samostmievacích kukiel veľmi rýchle – obvykle sa jedná o rozmedzie 0,1 – 1 sekundy aj menej.

Ako nastaviť samostmievaciu kuklu?

Najprv si prispôsobte hlavový kríž tak, aby kukla spoľahlivo a pohodlne sedela na hlave, a maska bola čo najbližšie k tvári. Pomocou otočného gombíka si môžete nastaviť vhodnú hodnotu DIN podľa plánovanej metódy zvárania.


Ďalšie zaujímavé články

Ako vybrať zváračku

Zváračka by nemala chýbať v dielni žiadneho kutila. S jej pomocou môžete zvárať železné konštrukcie na záhradu...celý článok

Ako si vybrať brúsku?

Brúsok nájdeme na trhu celý rad. Na prvý pohľad sa možno líšia iba vzhľadom či veľkosťou, rozdielov je však oveľa viac... celý článok

Ako vybrať kompresor

Kompresory produkujú stlačený vzduch. Sú preto skvelými pomocníkmi v dielni, v garáži, na záhrade i pri práci okolo domu.... celý článok