Ako vybrať žehličku na vlasy

So žehličkou na vlasy si môžete vytvoriť slušivý účes podľa vašich predstáv z pohodlia domova. Žehličky zvládnu vlasy nielen dokonale vyžehliť do hladka, ale aj natočiť alebo nakrepovat, čím výrazne opticky zväčšia ich objem. S výberom žehličky na vlasy vám radi poradíme tak, aby nehrozilo, že vám žehlička vlasy pokazí. Prezradíme tiež niekoľko trikov, ako vlasy upraviť rýchlo a efektívne tak, aby účes spoľahlivo vydržal po celý deň!


Čo dokáže žehlička na vlasy?

Skôr slúžili žehličky na vlasy primárne k urovnaniu a žehleniu vlnitých, kučeravých alebo nepoddajných vlasov. Dnes sa ale môžete stretnúť s modelmi, ktoré zvládajú i ďalší styling:

 • Krepovanie - na vlasoch sú tvorené drobné vlnky, ktoré zväčšia objem účesu.
 • Natáčanie - účes tvorí rovnomerné kučery.
 • Žehlenie s pomocou kefy - zväčší objem vlasov.
Jak vybrat žehličku na vlasy


Ktorý typ žehličky na vlasy bude pre vás ten pravý?

Najskôr by ste sa mali rozhodnúť, na aký účel budete žehličku na vlasy využívať najčastejšie. Potrebujete vlasy vyhladiť, alebo zvýšiť ich objem? Poďte sa pozrieť, aké máte pri výbere možnosti.

Klasická žehlička na vlasy dokonale vyhladí aj nepoddajnú hrivu

Najrozšírenejšie a najznámejšie žehličky na vlasy slúžia primárne k vyrovnávaniu vlasov. Sú vhodné pre vlnité, kučeravé alebo silné a nepoddajné vlasy, ktoré chcete upraviť do elegantného účesu. Tieto žehličky majú rovné žehliace plochy, ktoré sú pomerne široké, aby šlo žehlenie svižne od ruky.

Klasická žehlička na vlasy

Žehlička na kučery vie vlasy narovnať aj natočiť

Žehličky na vlasy s polguľatými a užšími žehliacimi plochami sú vhodné na vyrovnávanie vlasov aj tvorbe módnych kučier. Tieto žehličky sú vhodné predovšetkým pre dámy, ktoré účesy rady striedajú a zároveň chcú vlastniť iba jeden spotrebič. Vyrovnávanie vlasov bude kvôli užším žehliacim plochám o niečo pomalšie, než v klasickej žehličke.

Žehlička na kučery


TIP: Ak chcete vlasy iba natáčať, vyberte si kulmu na vlasy, s ktorou je tvorba kučier rýchlejšia a o poznanie ľahšia.


Pre zväčšenie objemu použite krepovačku

Ak vás trápia príliš jemné vlasy bez objemu, vyskúšajte krepovačku. Tieto žehličky vlasov majú miesto hladkých žehliacich plôch jemné vlnky, ktoré vlasy nakrepujú a výrazne tak zvýšia ich objem. Pomáhajú tiež v prípade, že sa vám vlasy rýchlo mastia.

Pre zväčšenie objemu použite krepovačku

Žehliaca kefa upraví vlasy počas česania

Pokiaľ chcete vlasy jednoducho upraviť a zároveň zvýšiť ich objem, použite žehliacu kefu. Tá sa podobá klasickým kefám na česanie vlasov, je však vybavená žehliacimi plôškami, ktoré vlasy počas prečesávania vyhladia. Zvládne upraviť jemné i silné, husté vlasy.

Žehliaca kefa upraví vlasy počas česania


→ Aké špeciálne žehličky na vlasy si môžete zaobstarať?

Parná žehlička na vlasy si poradí aj s extrémne kučeravými a silnými vlasmi

Pokiaľ na vaše vlasy klasická žehlička nestačí, nezúfajte! S extrémne nepoddajnými vlasmi si hravo poradí parná žehlička na vlasy, ktorá počas žehlenia produkuje horúcu paru - tak minimalizuje teplotný šok a urobí vlasy poddajnejšími pre žehlenie. Vďaka tejto technológii docielite hladkých a upravených vlasov bez poškodenia.

Parní žehlička na vlasy si poradí i s extrémně kudrnatými a silnými vlasy

Ionizačná žehlička vlasy šetrne ošetrí a zvýši ich lesk

Žehlička na vlasy s modernou ionizačnou funkciou zaistí okrem vyhladenia tiež kvalitné ošetrenie vlasov. Ocenia ju všetky ženy, ktoré chcú zachovať kvalitu svojich vlasov aj pri častom žehlení. Neutralizuje škodlivé ióny vo vlasoch, takže výsledkom budú na pohľad zdravé, hladké a lesklé vlasy. Výrazne znižuje tiež lámavosť vlasov.

Ionizační žehlička vlasy

Mini cestovná žehlička na vlasy vykúzli dokonalý účes kdekoľvek na cestách

Ak často cestujete alebo vyrážate na pracovné cesty, kde je pre vás dokonalý účes nevyhnutnosťou, kúpte si praktické a skladné žehličky na vlasy, ktoré pohodlne uložíte do kufríka aj batohu. Počítajte však s tým, že žehliace plochy sú menšie a tak úprava vlasov potrvá dlhšie.

Mini cestovná žehlička na vlasy

Žehlička na vlasy s výmennými nástavcami pre univerzálne využitie

Pokiaľ s vlasmi radi experimentujete alebo často meníte účesy, bude pre vás optimálna žehlička na vlasy s výmennými nadstavcami. Vďaka nej budete môcť vlasy jednoducho žehliť, vlniť, krepovať alebo česať tak, aby sa zvýšil ich objem. Výmena nástavcov je jednoduchá a zaberie iba pár sekúnd.

Žehlička na vlasy s výmennými nástavcami pre univerzálne využitie


Voľba materiálu žehliacich plôch je pre zdravie vlasov dôležitá!

Ak už viete, aký typ žehličky na vlasy bude pre vás ten pravý, je čas zamerať sa na materiál žehliacich plôch, ktorý výrazne ovplyvňuje efektivitu i čas žehlenia tiež to, ako šetrného ošetrenia vlasov docielite. Odporúčame v tomto prípade nešetriť, a zaobstarať si žehličku z kvalitných materiálov, ktoré sú k vlasom šetrné. Materiál žehliacej plochy vyberajte tiež podľa typu vlasov.

→ S akými materiálmi sa v žehliacich plochách môžete najčastejšie stretnúť a ktorý vybrať?

Materiál žehliacej plochy Vlastnosti a využitie
Kov Zahrieva sa nerovnomerne, čo môže viesť k spáleniu vlasov. Vhodný len pre nenáročných užívateľov s veľmi odolnými vlasmi, ktorí nechcú príliš investovať.
Keramika Hlavnou výhodou je rýchle a rovnomerné nahrievanie, skvele si poradí aj s jemnými vlasmi, ktoré šetrne ošetrí tak, aby sa nelámali.
Teflon Chráni vlasy pred vysokou teplotou a spálením, vďaka nepriľnavému povrchu odoláva stylingovým prípravkom. Vhodný je pre všetky typy vlasov.
Titán Je najodolnejší a najefektívnejší materiál, ktorý si dobre poradí aj s extrémne silnými vlasmi tak, aby ich nepoškodil. Často ho využívajú profesionáli.
Turmalín Počas žehlenia vlasy zvlhčuje a je extrémne šetrný, využitie tak nejde predovšetkým aj jemných a citlivých vlasov, ktoré majú sklon sa lámať.

* Údaje v tabuľke sú orientačné!


Čo ešte rozhoduje pri výbere žehličky na vlasy?

Jak mechanicky vyčistit odpad?

Rozsah teplôt

Pri každej žehličke na vlasy je dôležitým parametrom tiež rozsah teplôt, ktoré možno pri žehlení nastaviť. Všeobecne sa pohybuje medzi 100 - 230 °C, pričom si jednotlivé teploty môžete nastaviť za pomoci stupňov, ktorých je zvyčajne 3 - 6. Čím nižšiu teplotu použijete, tým bude žehlenie šetrnejšie, avšak je potrebné počítať s tým, že tvrdšie a silnejšie vlasy budú pre dokonalý výsledok potrebovať vyššiu teplotu, než jemné vlasy, ktoré vyžehlíte aj s použitím nižšej teploty.

Aká je optimálna teplota pre daný typ vlasov?

 • Veľmí jemné vlasy so sklonom k lámaniu – 100 – 140 °C
 • Jemné vlasy – 140 – 160 °C
 • Normálne vlasy – 160 – 190 °C
 • Extrémne silné a odolné vlasy – 190 – 230 °C

Doba nahrievania

Dôležitú úlohu hrá tiež doba nahriatia a to predovšetkým v prípade, že vlasy žehlíte pravidelne a potrebujete ich upraviť rýchlo, napríklad pred odchodom do práce. Pri modeloch s nižším výkonom môže trvať nahriatie aj niekoľko minút, tie najvýkonnejšie modely budú pripravené na použitie behom niekoľkých sekúnd.

Dĺžka lábla

Dĺžku kábla by ste si mali strážiť predovšetkým v prípade, že zásuvka sa nachádza ďalej od zrkadla. Väčšina výrobcov s týmto možným problémom počíta a tak je kábel dostatočne dlhý – meria cca 2 m.


Doplnkové funkcie pre jednoduchšie a šetrnejšie žehlenie vlasov

 • Funkcia Ionizácie – vlasy uhladí a zvýši ich lesk. 
 • Parné funkcie – si poradia aj s veľmi tvrdými vlasmi.
 • Napustenie žehliacej dosky – obsahujú špeciálne vlasové oleje, ktoré počas úpravy vlasy zároveň ošetria a vyživia.
 • Otočný kábel - výrazne uľahčuje manipuláciu so žehličkou.
 • Indikátor nahriatia - informuje o dostatočnom zahriatí žehliacich plôch.
 • Automatické vypnutie - po určitej dobe nečinnosti sa žehlička automaticky vypne. Jedná sa o bezpečnostnú funkciu, napríklad v prípade, že by ste žehličku zabudli v zásuvke.
 • Displej - zobrazuje nastavenú teplotu a aktuálny stav žehličky.

Tipy a triky na žehlenie vlasov

Chcete vedieť, ako správne postupovať pri žehlení vlasov tak, aby nedošlo k ich poškodeniu a docielili ste dokonalého výsledku? Prezradíme niekoľko praktických tipov, ako na to!

 • Pred žehlením vlasy dôkladne rozčešte kefou do hladka.
 • Odporúčame pred tepelnou úpravou ošetriť vlasy špeciálnym stylingovým prostriedkom, ktorý ich povrch uzavrie a tak ich ochráni.
 • Vlasy si rozdeľte do niekoľkých partií, ktoré zafixujte pomocou gumičky alebo štipca. Budete mať lepší prehľad o upravenej časti vlasov.
 • Aby bol efekt viditeľný, žehlite iba úzke pramene vlasov. Ak budete žehliť príliš silné pramene, zaberie ich úprava dlhší čas, pretože pramene budete musieť pretiahnuť žehličkou niekoľkokrát, aby sa dostatočne prehriali.
 • Žehliace plochy čas od času umyte vlhkou handričkou.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere žehličky na vlasy

Môžem žehliť mokré vlasy?

Nie, mokré vlasy nikdy nežehlite v prípade, že vaša žehlička nemá špeciálny šetrný program na žehlenie mokrých vlasov, mohli by ste ich nenávratne poškodiť a spáliť. Pred každým žehlením treba mokré vlasy dokonale vysušiť fénom.

Ako natočiť vlasy pomocou žehličky?

K natáčaniu vlasov sa užívajú žehličky so zaoblenými hranami a úzkymi žehliacimi plochami. Prameň vlasov jemne naviniete po celej dĺžke žehliacej plochy, chvíľu pridržíte a potom uvoľníte.

Existuje bezdrôtová žehlička na vlasy?

Áno, s bezdrôtovým prevedením sa stretnete najčastejšie u cestovných modelov. Vďaka batérii nepotrebujete žehličku napájať priamo zo siete a vlasy si tak pohodlne upravíte takmer kdekoľvek a za akýchkoľvek podmienok.