Ako vybrať varnú a rýchlovarnú kanvicu

Varná kanvica je v kuchyni nepostrádateľná, či už v klasickom, alebo rýchlovarnom prevedení. Pre milovníkov čaju patrí dokonca medzi najdôležitejšie vybavenie. Ale v kuchyni je dobrým pomocníkom aj pri iných príležitostiach. Nákup kanvice je navyše skvelá príležitosť, ako osviežiť či doplniť dizajn vašej kuchyne.

Na začiatku poradenského článku sa venujeme výberu rýchlovarnej kanvice - pokiaľ túžite po klasickom "pomalšom" variante, tipy k jej výberu nájdete v závere textu.


Základné tipy pri výbere rýchlovarnej kanvice

  • Správnu veľkosť odhadnite podľa počtu osôb v domácnosti. Pre dve osoby väčšinou stačí 1,2-1,7 l.
  • Podľa príkonu spoznáte, ako rýchlo sa voda ohreje. Vyberajte výrobky s aspoň 2 000 W.
  • Rôzne materiály rýchlovarných kanvíc majú rôzne vlastnosti. Keramika je najtichšia, plast najlacnejší. Nerez vyzerá moderne.

Viac detailov o výbere rýchlovarnej alebo varnej kanvice nájdete ďalej v článku.

Jak vybrat varnou a rychlovarnou konvici

Podľa čoho vyberať rýchlovarnú kanvicu?

Dizajn je samozrejme dôležitý - rovnako tak ladenie kanvice k vašej kuchyni. Oveľa dôležitejšie sú však technické parametre výrobku. Na čo by ste sa mali pri výbere rýchlovarnej kanvice zamerať?

Objem a tvar

Koľko vody budete v kanvici obvykle variť? Na trhu zoženiete malé kanvičky s obsahom 0,3 l, ale aj 3litrové kanvice vhodné pre veľkú rodinu. Pre dve osoby väčšinou stačí objem 1,2-1,7 l. Vodu rýchlejšie ohrejete v kanvici so širokým dnom a nízkou výškou.

Príkon a spotreba energie

Vďaka príkonu môžete odhadnúť, ako rýchlo bude kanvica ohrievať napustenú vodu. Väčšina výrobkov ponúka dostačujúci príkon okolo 2 000 W (pre kanvice s objemom cca 1,5 l), ale zoženiete aj rýchlostných šampiónov s príkonom až 3 000 W. S rýchlovarnou kanvicou ohrejete vodu až 10 × rýchlejšie ako s klasickou kanvicou na sporáku alebo varnej doske.

Materiál

Rýchlovarné kanvice sa vyrábajú z plastu, keramiky, porcelánu, kovu či skla. Výhody a nevýhody výrobkov z rôznych materiálov detailnejšie predstavujeme v nasledujúcej kapitole tohto článku.

Umístění topného tělesa

Rychlovarná konvice ohřívá vodu pomocí topné spirály – ta může být umístěna ve dně (skrytá), či přímo ve vnitřním prostoru konvice (viditelná). Výrobky se skrytou spirálou se lépe čistí, ale vodu ohřívají nepatrně pomaleji. Konvice s viditelnou spirálou pak vodu ohřejí rychleji. Kvůli usazování vodního kamene se ale hůře čistí. Omyvatelný filtr proti vodnímu kameni však umí vyřešit i tento problém.

Podstavec (základňa) kanvice

Základňa spája samotnú kanvicu s prívodom elektriny. Otočná základňa poskytuje väčší komfort, kanvicu na nej môžete umiestniť akýmkoľvek smerom. Modernejšie prístroje potom majú na základni i tlačidlá, ktorými možno regulovať teplotu ohrevu či teplomer s aktuálnou teplotou vody. Nezabudnite tiež vybrať kanvicu s dostatočne dlhým napájacím káblom, aby dosiahol k najbližšej zásuvke na kuchynskej linke.

Bezpečnosť

Väčšina rýchlovarných kanvíc upozorňuje na spustenie nielen hlukom vriacej vody a polohou tlačidla, ale aj svetelnou diódou. Pre bezpečné použitie by kanvica mala ďalej disponovať automatickým vypnutím pri vare, poistkou spustenia naprázdno, vypnutím v prípade prehriatia a poistkou proti zopnutiu pri zlom umiestnení na podstavec.


Aké existujú typy rýchlovarných kanvíc?

Okrem prevedenia, dostatočného objemu a bezpečnostných poistiek samozrejme záleží aj na vzhľade vášho nového spotrebiča. Rýchlovarné kanvice sa vyrábajú v niekoľkých rôznych materiáloch, z ktorých má každý svoje výhody aj nevýhody.

Plastové rýchlovarné kanvice

Zoženiete za veľmi nízku cenu. Sú praktické a vyrábajú sa v mnohých rôznych dizajnoch a motívoch. Pach plastu sa však môže ľahko preniesť do ohrievanej vody.

Plastové rýchlovarné kanvice

Pri rýchlovarných kanviciach z plastu si môžete vyberať z pestrej palety farieb

Nerezové či kovové kanvice

Vyzerajú veľmi moderne. Pri nedokonalom izolovaní vonkajšieho plášťa sa však o ne môžete popáliť. Ďalšou nevýhodou je nutnosť starostlivejšj údržby - na lesklom materiále bude vidieť každý odtlačok prsta aj zaschnuté kvapky vody.

Nerezové rýchlovarné kanvice vyzerajú moderne

Nerezové rýchlovarné kanvice vyzerajú moderne

Sklenené rýchlovarné kanvice

Vyzerajú neobyčajne a minimalisticky. Vďaka priehľadnému sklu ľahko odhadnete nutné množstvo vody k ohrevu. O sklenenú kanvicu sa však budete musieť viac starať pri čistení, aby bola stále bez šmúh a odtlačkov. Nezabudnite tiež na ich krehkosť.

Sklenené rýchlovarné kanvice

Sklenené rýchlovarné kanvice vám poskytnú zážitok z obyčajného varenia vody

Keramické kanvice

Dodajú vašej kuchyni nádych retra a jednoduchosti. Ich chod je vďaka hutnosti materiálu najtichší a vodu udrží vriacu aj niekoľko minút po vypnutí. Keramickú rýchlovarnú kanvicu ale ľahko poškodíte, pokiaľ s ňou budete manipulovať neopatrne.

Rýchlovarné kanvice z keramiky môžu byť aj minimalistické

Rýchlovarné kanvice z keramiky môžu byť aj minimalistické

Podľa čoho vybrať klasickú varnú kanvicu?

Nechcete sa ponáhľať alebo máte len radšej klasické varné kanvice? Poradíme vám aj s ich výberom.

Varnú kanvicu vyberajte podľa niekoľkých technických parametrov:

  • Zamerajte sa na typ variča, na ktorom budete kanvicu používať. Kvalitná varná kanvica je vhodná pre všetky typy sporákov - plynové, elektrické, sklokeramické aj indukčné. Iné však môžu byť vhodné len pre niektoré varianty ohrevu.
  • Kritériom výberu by mal byť tiež materiál kanvice. Vhodný je nerez. Odolná proti korózii je aj liatina, ale možno vám učaruje dizajn smaltovanej kanvice, ktorá vám tiež bude dobre slúžiť. Život vám uľahčí aj materiál kanvice vhodný do umývačky riadu.
  • Objem kanvice by mal ideálne postačovať pre celú rodinu. Súvisiacim parametrom je hmotnosť - s ťažkou kanvicou plnou vriacej vody sa manipuluje naozaj ťažko.
  • Tradičné alebo moderné kuchyne? Vkusný dizajn kanvice sa hodí do oboch

    Tradičné alebo moderné kuchyne? Vkusný dizajn kanvice sa hodí do oboch

Vkusná a praktická

Pri výbere designu myslite na vybavenie svojej kuchyne. Varná kanvica môže byť jej skvelým štýlovým doplnkom. Určite sa vám bude hodiť kanvica vhodná do umývačky. A ak ste často hlavou v oblakoch, vyberte si kanvicu s píšťalkou, ktorá vás upozorní, že už sa voda varí.