Ako vybrať tyčový mixér

Tyčové mixéry nájdu uplatnenie v každej domácnosti, vynikajú praktickosťou, všestrannosťou aj kompaktnými rozmermi. Čo všetko zvládne tyčový mixér? Šľahať, sekať, mixovať, miesiť aj drviť. S jeho pomocou tak môžete ľahko pripraviť lahodné omáčky, krémové polievky, koktaily, detské výživy a ďalšie pochutiny. Je navyše nenáročný na údržbu i skladovanie. V našom článku sa dozviete, podľa akých kritérií tyčový mixér vyberať!

Prečo si zaobstarať tyčový mixér?

Tyčový mixér tvorí rukoväť a sada nástavcov, vďaka ktorým môžete používať mixér k najrôznejším úkonom. Ktoré to sú a kedy sa bude tyčový mixér hodiť?

 • Mixuje - pripravíte tak lahodné krémové omáčky, polievky alebo detské výživy a pod.
 • Seká - využijete ho pri drvení ľadu, orechov alebo pre sekaní zeleniny a ďalších surovín.
 • Šľahá - jednoducho vyšľaháte smotanu, vaječné bielky aj tortový krém.

Tyčové mixéry po celú dobu prevádzky držíte v ruke. Po ukončení práce jednoducho odoberiete nadstavec a opláchnete ho. Súčasťou sady sú obvykle tiež špeciálne misy vhodné na mixovanie.

Ako vybrať tyčový mixér

Tyčové mixéry môžeme deliť do 2 kategórií:

Tyčový mixér bez príslušenstva je vhodný pre nenáročných užívateľov!

Tyčové mixéry bez príslušenstva sa zvyčajne skladajú iba z rukoväte a odnímateľného základného nástavca. Vystačia na bežné mixovanie omáčok, výživ a polievok, avšak nevie šľahať ani drviť. Sú teda vhodné predovšetkým pre nenáročných užívateľov, ktorí potrebujú predovšetkým mixovať, alebo pre tých, ktorí ostatné potrebné funkcie majú v ďalších kuchynských robotoch a mixéroch.

 • nižšia obstarávacia cena
 • veľmi skladný
 • má obmedzený rozsah funkcií
Prezrieť ponuku

Tyčový mixér s príslušenstvom ocenia zapálené kuchárky aj nadšení kuchári!

Ak chcete, aby ručný mixér ovládal celý rad schopností, vyberte si model s bohatým príslušenstvom, kde nájdete výmenné nástavce na sekanie, šľahanie alebo drvenie aj špeciálne sekáče a misy na sekanie zeleniny a prípravu kokteilov. V jednom spotrebičmi tak získate hneď niekoľko pomocníkov naraz.

 • veľké spektrum využitia
 • z časti nahradí šľahač alebo klasický mixér
 • vyššia obstarávacia cena
 • vyžaduje väčší úložný priestor
Prezrieť ponuku

TIP: Ak hľadáte pomocníka, ktorý zastane všetky prípravné práce pri varení a pečení, zamerajte sa na výkonné kuchynské roboty.

Je lepšie plastový alebo nerezový tyčový mixér?

Tyčové mixéry sa bežne vyrábajú z plastu alebo nerezu. Každý z materiálov má svoje klady aj zápory. Preto je potrebné zvážiť, aké nároky budete na mixér mať. Budete iba občas mixovať ovocie alebo pravidelne pripravovať horúce polievky a krémové omáčky?

Plastový tyčový mixér zaobstaráte lacno

Tyčové mixéry majú držadlo aj výmenné nástavce vyrobené z plastu. Výhodou týchto modelov je predovšetkým nízka cena a tiež nižšia hmotnosť ako v nerezových mixéroch. Nevýhodou je však nižšia odolnosť, keď hrozí, že sa časom môže hlavica zlomiť či prasknúť a tiež horšia odolnosť proti vysokej teplote.

Plastový tyčový mixér

Nerezový tyčový mixér vyniká vysokou odolnosťou

V týchto modeloch sú mixovacie nohy aj telo mixéra vyrobené z väčšej časti z nerezovej ocele. Zvyšok zvyčajne tvorí protišmyková guma. Výhodou tohto prevedenia je výrazne vyššia odolnosť mixéra, ľahká údržba a stálosť materiálu.

Nerezový tyčový mixér


Prečo si zaobstarať tyčový mixér s odnímateľnou nohou?

Na trhu sa môžete stretnúť s tyčovými mixérmi, v ktorých tvorí telo i mixovacia noha jeden celok, drahšie modely sú však obvykle tvorené 2 časťami, kedy možno mixovaciu nohu jednoduchým stlačením tlačidla odňať. Tento variant považujeme za praktickejší z hľadiska skladovania i údržby - pri uložení zaberie mixér menej miesta a mixovaciu nohu môžete prípadne vložiť aj do umývačky riadu.

Tyčový mixér s odnímateľnou nohou

Čím vyšší príkon, tým ľahšie je mixovanie a drvenie surovín

Zjednodušene možno povedať, že čím vyšší bude príkon tyčového mixéra, tým bude spotrebič výkonnejší a poradí si aj s tvrdšími surovinami (napr. orechy, med a pod.). Najprv by ste sa teda mali rozhodnúť, na čo budete tyčový mixér využívať a od toho vyberať výšku príkonu.

Predstavu o potrebnom príkone si môžete urobiť na základe našej tabuľky: 

Príkon tyčového mixéru Využitie
Do 250 Wattov Pre mixovanie mäkkých surovín (varená zelenina, banán a pod.)
250 – 500 Wattov Vystačí pre občasnú prípravu omáčok, polievok, výživ ai.
500 – 1 000 Wattov Pre bežné využitie, poradí si s tvrdšími surovinami (orechy, čerstvé ovocie a zelenina).
Nad 1 000 Wattov Pre náročných užívateľov, zvládnu aj drvenie ľadu.

* Tabuľka je orientačná, závisí aj na kvalite prevedenia konkrétneho spotrebiča.

Počet a rýchlosť otáčok ovplyvňuje rýchlosť mixovania

Neprehliadnite tiež počet a rýchlosť otáčok pri danom modeli. Tie značia, koľkokrát sa noha mixéra otočí počas jednej minúty. Možno povedať, že čím je vyšší počet a teda i rýchlosť otáčok, tým bude mať mixér lepší výkon a ľahko a rýchlo namixujeme aj tvrdšie suroviny. Mixér s príliš nízkymi otáčkami (pod 10 000 ot./min.) by mohol byť pomerne nekomfortný a pomalý. Optimálny počet otáčok na všestranné využitie je aspoň 15 000 ot./min.

Komfort pri práci ovplyvňujú aj ďalšie parametre

Plynulá regulácia výkonu

Praktická funkcia, vďaka ktorej môžete podľa potreby prispôsobiť výkon spotrebiča. Keď budete mixovať mäkšie suroviny, zvolíte nižší výkon, pri drvení ľadu sa bude hodiť vyšší výkon. Vďaka plynulej regulácii pomocou otočného kolieska bude nastavenie spotrebiča jednoduché a rýchle a to aj počas prevádzky.

Doba nepretržitej prevádzky

Ak plánujete mixér používať často aj k mixovaniu tvrdších surovín, berte ohľad aj na dobu nepretržitej prevádzky. Tá značí, ako dlho môžete s tyčovým mixérom pracovať bez prestávky. Kvôli vysokému výkonu vydržia mixéry zvyčajne nepretržite pracovať len niekoľko minút, potom by sa mohli prehriať. Táto doba však zvyčajne pohodlne stačí pre pohodlné spracovanie surovín.

Hmotnosť a hlučnosť tyčového mixéra

Oplatí sa brať do úvahy aj hmotnosť mixéra, a to z toho dôvodu, že mixér po celú dobu prevádzky budete držať v ruke. Pamätajte však, že nerezové mixéry budú vždy ťažšie, ako plastové modely.

Čo sa týka hlučnosti, mixéry patria k hlučnejším spotrebičom (okolo 60 dB). Tento parameter však nie je tak dôležitý, pretože zvyčajne pôjde mixér iba niekoľko minút. Na trhu sa však stále častejšie objavujú mixéry s inovatívnymi a tichými motormi.

Čo je to pulzný spínač?

Pulzný spínač je známy tiež ako turbo funkcia, ktorú využijete vo chvíli, keď potrebujete krátky čas zvýšiť výkon spotrebiča na maximum. Urýchli rozmixovanie tvrdých surovín alebo hrudiek v pokrme.


S akým príslušenstvom sa môžete v tyčových mixéroch stretnúť?

 • Šľahacia metla - umožňuje šľahanie šľahačky, krému a pod.
 • Drvič ľadu - nájdete skôr v drahších a výkonnejších modeloch.
 • Sekáč (food procesor) - je nádoba so špeciálnym nožom, ku ktorej sa pripojí samotný mixér bez nástavca. Slúži nasekanie orechov, zeleniny a pod.
 • Pracovná nádoba - je zvyčajne užšia a vyššia pre pohodlné mixovanie polievok, omáčok a pod.
 • Držiak na mixér - slúži k praktickému uloženiu mixéra tak, aby bol vždy po ruke.

TIP: Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby ste mixér museli držať po celú dobu v ruke, vyberte si niektorý zo stolných mixérov, ktoré prácu odvedú za vás a vy sa medzitým môžete venovať ďalším činnostiam.

Tyčový mixér Sencor je k dostaniu v mnohých žiarivých farbách!

Obľúbené mixéry Sencor majú ergonomicky tvarovanú rukoväť pre pohodlné držanie a nerezovú mixovaciu nohu, s ktorou môžete bez obáv mixovať aj horúcu polievku. Súčasťou balenia je mixovacia nádoba, šľahacie metly aj sekáčik s nerezovými nožmi. Vybrať si môžete jednu zo žiarivých farieb mixéra tak, aby dokonale ladil so zvyškom kuchyne.

Tyčový mixér Braun vyniká bohatým príslušenstvom!

Chcete si dopriať luxus vo forme praktického príslušenstva? Vyberte si tyčový mixér od firmy Braun. Sady obsahujú nádoby na mixovanie, sekáčik, metlu na šľahanie aj nadstavec na kašu a pyré. Tieto modely tiež vynikajú modernými technológiami - SplashControl minimalizuje riziko rozstreku surovín, ACTIVEBlade technológia zase umožňuje pohyb mixovacej nohy hore a dole, a vďaka tomu ľahko rozmixuje aj tvrdé suroviny.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere tyčového mixéra

Možno vyšľahať šľahačku tyčovým mixérom?

Áno, ale iba v prípade, že je súčasťou výbavy tiež šľahacia metla. Klasickou mixovacou nohou šľahačku nevyšleháte.

Je tyčový mixér vhodný na smoothie?

Áno, na výrobu smoothie dokonca postačí základný model s mixovacou nohou. Ak sa však chystáte pripravovať smoothie pravidelne, bude pohodlnejšie, keď si zaobstaráte smoothie maker.

Je tyčový mixér vhodný do umývačky?

Tu závisí na jednotlivých modeloch - niektoré možno do umývačky riadu vkladať, iné nie. Základným predpokladom pre umývanie v umývačke je však odnímateľná mixovacia noha, celý prístroj do umývačky rozhodne nedávajte.

Možno k tyčovým mixérom dokúpiť náhradné nástavce?

Áno, v niektorých modeloch je dokupovanie nástavcov možné, u iných bohužiaľ nie. Dôležité je kupovať náhradné nástavce k presne danému modelu, pretože aj malé odchýlky môžu spôsobiť, že nadstavec nebude na mixér sedieť.

Ako vybrať sušičku ovocia

Sušička ovocia je skvelým riešením, ako uchovať najrôznejšie druhy ovocia plné vitamínov po dlhú dobu. Okrem ovocia v nej možno samozrejme sušiť aj iné potraviny...

Celý článok

Ako vybrať espresso/kávovar

Pitie kávy patrí ku každodenným rituálom a zvykom veľkej časti našej populácie. Každý, kto zatúži po povýšení z instantnej kávy na skutočné espresso, si musí zodpovedať hneď niekoľko otázok. Ponuka....

Celý článok

Ako vybrať kuchynský robot

Nadrví ľad, nastrúha zemiaky na zemiakové placky alebo uhnetie cesto. Kuchynský robot sa pri správnom výbere stane v kuchyni vašou pravou rukou. Pomôžeme vám...

Celý článok

Ako vybrať mixér

So správnym mixérom vám práca v kuchyni pôjde ako po masle. Poradíme vám, ako vybrať prístroj, ktorý sa pri príprave honosných tort, ranných smoothie aj sviatočných obedov stane vašou pravou rukou...

Celý článok