Ako vybrať stan

Napriek tomu, že sa to na prvý pohľad nemusí zdať, jednotlivé modely sa od seba dosť líšia. A to nie len veľkosťou a maximálnou kapacitou nocľažníkov, ale hlavne kvalitou spracovania, tuhosťou konštrukcie, odolnosťou použitých materiálovváhou.

Koncepcia a tvar stanu

Klasické „áčka“

Klasické stany typu A sú stany staršej koncepcie. Strecha je podoprená dvomi tyčkami, vypnutá a ukotvená šnúrami. Vnútorný priestor je horšie využiteľný, menej odolávajú vetru a vyžadujú viac kotvenia. Tie dnes v obchodoch skoro nenájdete a sú špecialitou najmä pre milovníkov prírodných materiálov a outdoorovej klasiky. Najmenšie ministany (jednoprútové „kopulky“) tvarom pripomínajú akési „bivaky“ vylepšené jedným či dvoma ohnutými prútmi.

Stany iglu (kopule)

Najrozšírenejšími stanmi sú iglu (kopule), ktorých prednosťou je značná, u niektorých absolútna samonosnosť. Môžu stáť aj bez jediného kolíka (veľká výhoda na kamenitých miestach či na snehu) a prípadné kotvenie (podlaha, kotviace šnúry) zaisťuje odolnosť voči náporom vetra.

Stany iglu mávajú dva alebo tri prúty krížiace sa v jednom bode a oproti „áčkam“ lepšie využívajú vnútorný priestor. Pokiaľ sa nosné prúty stanu krížia v dvoch a viac bodoch, hovoríme o geodetických stanoch, ktoré lepšie odolávajú vetru.

Tunelové stany

Samozrejme najlepšie je vnútorný priestor využitý pri tunelových stanoch (odvodené od ich tvaru). Pomerne ľahko a rýchlo sa stavajú, vždy však potrebujú ukotvenie.

Ako vybrať stan

Výška, váha, vchody a úložné priestory

Výška, počet osôb

Výrobcovia udávajú, pre koľko osôb je stan určený. Počítajte, že jedna osoba zaberie minimálne 55 až 60 cm na šírku a stan by mal byť najmenej o 25 cm dlhší ako výška postavy. Pri dvojplášťových stanoch majú brány rozmery vnútorného stanu. Výška rozhodne o tom, či v stane budeme môcť stáť, sedieť či kľačať alebo len ležať.

Váha

Najľahšie jednomiestne stany v súčasnosti vážia aj pod 1,5 kg, dvojmiestne v prepočte na jednu osobu pod 1 kg. Viacmiestne stany vychádzajú výhodnejšie, tie najľahšie už od 0,8 kg na osobu.

Vchody

Vybrať si môžeme medzi stanmi s krytým a nekrytým vchodom a s jedným alebo viac vchodmi. Krytý vchod vytvára úložný priestor, umožňuje odvetrávať stan otvoreným vchodom aj za dažďa a v neposlednej rade výrazne zvyšuje komfort „bývania“ v stane pri nepriazni počasia. Dva vchody sú praktické pri stanoch pre viaceré osoby a umožňujú účinné vetranie (prievan). V zlom počasí je príjemnejšie používať vchod v závetrí a v zime náveterný, ktorý býva menej zasypaný snehom. Vchody zabezpečené moskytiérou sa stali samozrejmosťou a do teplých letných nocí sú na nezaplatenie.

Úložné priestory

Do priestranného stanu sa vojdeme aj s vecami, ale často je praktické umiestniť úložné priestory mimo vnútorný stan. Ide predovšetkým o mokré veci a zablatené topánky. Najjednoduchším riešením je apsida vzniknutá oddialením tropiky od obrysov vnútorného stanu a ukotvená kolíkom. Výrazne viac miesta poskytuje predsieň, ktorá vznikne využitím podpôr a prútov, potom je to vhodné miesto aj pre opatrné varenie.

Dvojplášťové versus jednoplášťové stany

Dvojplášťové stany

Klasická a najpoužívanejšia koncepcia stanov je tzv. dvojplášťová. Táto skutočnosť vychádza zo snahy obmedziť kondenzáciu vodných pár vo vnútri stanu. Zdrojom vlhkosti vo vnútri stanu sú ako obyvatelia, tak ich veci, ale v značnej miere aj vzdušná vlhkosť a vlhkosť zeme. Vnútorný stan je preto vyrobený z dobre priedušného materiálu, aby sa vlhkosť vyzrážala až na vonkajšom stane (tropike). V priestore medzi vnútorným stanom a tropikou môže cirkulovať vzduch a stan sa tak vysúša. Kvapky vody, ktoré sa napriek tomu na tropike vyzrážajú, po ňom stekajú dole a vnútorný stan zostáva suchý.

Dvojité stany

Dvojitý stan vzniká najčastejšie zavesením vnútorného stanu na konštrukciu (tunelíky, háčiky alebo karabínky, šnúrky s háčikmi) a pretiahnutím tropiky cez konštrukciu. Druhým spôsobom je pretiahnutie prútov konštrukcie cez tunelíky tropiky a zavesenie vnútorného stanu na tropiku. Prvý spôsob je lacnejší, jednoduchší a na streche sa tak ľahko neusadzuje sneh, výhodou druhého je väčšia pevnosť, možnosť stavby oboch častí stanu naraz a tiež možnosť postaviť samostatnú tropiku.

Jednoplášťové stany

V poslednej dobe sa ale tiež stále častejšie začínajú objavovať aj stany jednoplášťové, niekedy tiež nazývané ako jednovrstvové. Tie boli bežné už v dobe priedušných bavlnených stanoviek. Dnes narazíme na jednovrstvové stany zo syntetických materiálov, ktoré sú buď lacnými výrobkami určenými pre letnú sezónu alebo na drahé moderné ultraľahké ministany z membránových materiálov.

Ako vybrať stan

Prevedenie švov a vetrania

Švy sú miestom, kadiaľ sa do stanu najľahšie dostane voda, preto má väčšina stanov švy prelepené nepriepustnou páskou, ktorá je v tomto ohľade najistejšia. Niektoré stany môžu mať švy ošetrené aj zatretím vhodným lepidlom, veľmi potom ale záleží na kvalite prevedenia šva a zatretia. Dôležitá je aj možnosť dostatočného vetrania stanu. Najúčinnejšie vetranie stanu umožní otvorenie vchodu a ešte lepšie dvoch protiľahlých vchodov. Tu sa prejaví výhoda krytých vchodov, ktoré dovolia vetrať aj v daždi. K odvetrávaniu prispeje tiež povytiahnutý dolný okraj tropiky a najrôznejšie vetráčiky v streche.

Kvalita použitých materiálov

Prúty konštrukcie sú najčastejšie z laminátu alebo z duralu. Dural je ľahší, pevnejší, avšak drahší. Pre náročnejšie podmienky sa používa značkový dural (napr. Easton, Yunan), kompozitné materiály (dural-karbon-kevlar) a trubky väčšieho priemeru (okolo 10 mm). Cena konštrukcie z najlepších materiálov môže sama o sebe presahovať cenu bežného stanu.

Použité materiály ovplyvnia funkčnosť, hmotnosť a samozrejme aj cenu stanu. Na tropiku sa používajú syntetické tkaniny so záterom na báze polyuretánu (PU) alebo stále častejšie silikónu. Výhodou silikónu sú lepšie mechanické vlastnosti upravené tkaniny a lepšia odolnosť proti nízkym teplotám.

Podľa skúseností v bežných podmienkach postačia hodnoty vodného stĺpca 1000 - 1500 mm, pre drsnejšie podmienky 2000-3000 mm. Omnoho vyššie hodnoty vodného stĺpca by mal dosahovať materiál pre podlahy. Naopak vnútorný stan je čo najľahší, u letných stanov často len s moskytiérmi.