Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať slnečné okuliare

Leto bez slnečných okuliarov si väčšina z nás nevie predstaviť. Nielen, že chránia zrak pred škodlivým UV žiarením, slúžia tiež ako štýlový doplnok, ktorý doladí celý outfit. Pri výbere slnečných okuliarov by ste mali dbať predovšetkým na kvalitu šošoviek, ktoré majú za úlohu chrániť oči, podstatnú úlohu však zohráva aj dizajn. Ako vybrať slnečné okuliare podľa tvaru tváre, aké výhody majú polarizačné a dioptrické slnečné okuliare a ďalšie tipy vám priblížime v našom článku.


Kedy najviac oceníte slnečné okuliare?

  • V jarných a letných dňoch, kedy sú slnečné lúče obzvlášť silné.
  • Pri riadení v lete aj v zime, kedy vám slnečné lúče obmedzujú výhľad.
  • Pri športe, vysokohorskej turistike alebo pri mori.
Ako vybrať slnečné okuliare


Dámske slnečné okuliare vs. pánske slnečné okuliare

Hoci dnes nájdete na trhu obrovské množstvo unisex slnečných okuliarov, ktoré pristanú ženám aj mužom, stále možno slnečné okuliare deliť tiež na pánske a dámske modely.

Dámske slnečné okuliare dobre sedia aj na drobnejšej tvári

Dámske slnečné okuliare sú zvyčajne drobnejšej konštrukcie. Obrúčky okuliarov sú často zdobené kamienkami alebo inými detailmi, ktoré podčiarknu ženskosť. V dámskych modeloch nájdete tiež tvary okuliarov, ktoré sa v pánskych modeloch takmer nevyskytujú. Ide napríklad o tzv. motýlí tvar, alebo tzv. mačacie oči.

Pánske slnečné okuliare podčiarknu mužné rysy tváre

Pánske slnečné okuliare sú často robustnejšie, aby lepšie zvýraznili mužské črty. Obrúčky môžu byť tenké i masívne, rozmanitá je aj farba výplňou. U mužov sú obľúbené slnečné okuliare pilotky alebo tzv. kvapky.

Detské slnečné okuliare

U detí je nosenie slnečných okuliarov obzvlášť dôležité už z toho dôvodu, že do veku cca 10 rokov nemajú plne vyvinutú šošovku a ich zrak je tak náchylnejší na poškodenie. Detské slnečné okuliare sa vyrábajú už pre deti od 1 roku veku. Sú drobné a majú kratšie stranice, aby deťom pohodlne sedeli a netlačili ich. Modely pre najmenšie deti často majú len pásky, ktoré lepšie držia okuliare na mieste.


TIP: Pred slnkom čiastočne chránia zrak tiež šiltovky, ktoré sú obľúbené predovšetkým pri športe. Chránia deti i dospelých pred úpalom v extrémne sparných dňoch.


Ako vybrať slnečné okuliare podľa tvaru tváre?

Na trhu je veľký výber tvarov a veľkostí obrúčok, z ktorých každý model lichotí inému tvaru tváre. Ak zvolíte okuliare, ktoré sú vhodné pre váš tvar tváre, podčiarknete prednosti a skryjete prípadné nedokonalosti. Slnečné okuliare sa tak stanú štýlovým módnym doplnkom, ktorý vás rozžiari! Aké slnečné okuliare budú pre vás tie pravé?

Okrúhlu tvár je potrebné opticky predĺžiť

Pokiaľ máte guľatejšiu tvár, ktorá je približne rovnako dlhá ako široká, vyhnite sa radšej okrúhlym tvarom obrúčok. Tvár opticky pretiahnu hranaté, užšie obrúčky alebo modely bez spodných obrúčok.

Okrúhlu tvár je potrebné opticky predĺžiť

Hranatú tvár môžete zjemniť oblými tvarmi

Hranatý tvár s ostro rezanými rysmi, výraznými lícnymi kosťami a širším čelom môžete jednoducho zjemniť za pomoci oblých tvarov slnečných okuliarov. Krok vedľa neurobíte ani s výraznými guľatými obrúčkami. Vyhnite sa hranatým tvarom obrúčok, s ktorými by ste pôsobili trochu tvrdým dojmom. Pristanú vám napríklad obľúbené "lenonky", ktoré majú svoje stále miesto na trhu.

Hranatú tvár môžete zjemniť oblými tvarmi

Srdcová tvár vyžaduje úmernú veľkosť obrúčok

V prípade, že máte širšie čelo aj lícne kosti a užšiu bradu, ste majiteľom srdcového tvaru tváre. Preto vám pristanú napríklad populárne "pilotky" s tenkými obrúčkami. Vyhnúť by ste sa mali príliš veľkým obrúčkám, s ktorými by sa tvár mohol javiť až neúmerne drobným.

Srdcová tvár vyžaduje úmernú veľkosť obrúčok

Oválnej tvári pristane takmer všetko

Ak máte mierne pretiahnutú, oválnu tvár, kedy čelo je mierne širšie ako brada, máte vyhraté! Týmto rysom pristane takmer akýkoľvek tvar okuliarov, môžete si tak zaobstarať tie, ktoré vás zaujmú, bez ohľadu na ich tvar alebo veľkosť. Majte však na pamäti, že ak chcete tvár zjemniť, nemali by ste voliť príliš široké a hranaté kúsky.

Oválnej tvári pristane takmer všetko


Polarizačné okuliare a ich hlavné výhody

Polarizačné slnečné okuliare sa tešia veľkej popularite, na rozdiel od bežných slnečných okuliarov majú totiž unikátne schopnosti. Ktoré to sú?

  • Minimalizujú odlesky
  • Neprepúšťajú odrazené svetlo
  • Zvyšujú kontrasty a zlepšujú viditeľnosť za sťažených podmienok

Polarizačné okuliare oceníte predovšetkým pri riadení, kedy minimalizujú odlesky na mokrej ceste, kapote auta a podobne. Výborným riešením sú tiež pre rybárov a vodákov, kedy sa na hladine vody nebudú odrážať slnečné lúče do očí a viditeľnosť sa tak výrazne zlepší. Vhodné sú tiež do hôr, kde minimalizujú odlesky na snehu alebo pre športovcov, ktorí sa potrebujú dobre a rýchlo orientovať v teréne

Dioptrické slnečné okuliare ako praktické riešenie!

Ak ste nositeľmi dioptrických okuliarov a chcete oči chrániť pred slnečnými lúčmi, môžete si nechať vyrobiť slnečné dioptrické okuliare na mieru. Dioptrické sklá s UV filtrom síce patria k cenovo náročnejšiemu riešeniu, majú však módny vzhľad a spoľahlivo oči ochránia.

Vyberajte slnečné okuliare s minimálnou hodnotou UV filtra 400

Pretože slnečné okuliare nemajú byť iba štýlovým doplnkom, ale predovšetkým ochranou proti slnečnému žiareniu, mali by ste sa v prvom rade zamerať na kvalitu UV filtra. V najlacnejších modeloch zvyčajne nemôžete počítať s tým, že okuliare oči dostatočne ochránia. Minimálna hodnota UV filtra, u ktorého si môžete byť istí, že poskytuje kvalitnú ochranu, je 400 nanometrov. Tieto modely zachytia až 99 % škodlivého slnečného žiarenia (UVA, UVB a UVC).

→ Dôležitý je tiež EET štandard, ktorý potvrdzuje na základe vykonaných testov, že okuliare majú schopnosť pohlcovať UV žiarenie.

Sú lepšie plastové alebo sklenené šošovky okuliarov?

Šošovky okuliarov môžu byť vyrobené z plastu alebo skla. Sklenené šošovky majú síce lepšie optické vlastnosti a pôsobia luxusnejším dojmom, ich nevýhodou je však vyššia hmotnosť a tiež krehkosť. Plastové šošovky patria k lacnejším, mechanicky odolnejším ale sú pomerne náchylné k poškrabaniu pri bežnej manipulácii.

Farebnosť skiel ovplyvňuje vnímanie okolia

Pri výbere slnečných okuliarov by ste nemali zabudnúť ani na farebnosť skiel, ktorá ovplyvňuje priepustnosť svetla a do istej miery skresľuje videnie.

  • Žlté a oranžové výplne - sú dobre kontrastné aj v podmienkach so zhoršenou viditeľnosťou, majú príjemné hrejivé odtiene.
  • Červené výplne - reálne farby zobrazujú verne.
  • Hnedé a okrové výplne - efektívne zvyšujú kontrast videnia, pôsobí prirodzene.
  • Modré výplne - zjemňujú slabší slnečný svit, pôsobia chladne.
  • Zelené výplne - uľavujú unavenému zraku, farebné vnímanie však nie je príliš realistické.
  • Šedé a čierne výplne - efektívne znižujú intenzitu slnečného svitu, majú nižšiu priepustnosť svetla.

Zrkadlová vrstva, ktorá sa u slnečných okuliarov často aplikuje, odráža svetlo a znižuje intenzitu žiarenia, ktoré šošovka prepustí.


Barevnost skel ovlivňuje vnímání okolí

Najčastejšie kladené otázky pri výbere slnečných okuliarov

Ako sa správne starať o slnečné okuliare?

Aby nedošlo k poškodeniu alebo poškrabaniu slnečných okuliarov, mali by ste ich nosiť v dobe nevyužitia v ochranných obaloch. Slnečné okuliare by ste nemali čistiť hrubými tkaninami, ale iba jemným mikrovláknom v kombinácii s čistiacim sprejom.

Aké slnečné okuliare sú vhodné pre jazdu na bicykli?

Pre jazdu na bicykli a ďalšie športy vyberajte športové slnečné okuliare, ktoré perfektne držia na mieste a majú aerodynamický tvar, ktorý vás nebude obmedzovať ani vo vyššej rýchlosti.

Čo sú to fotochromatické okuliare?

Fotochromatické okuliare sa sami sfarbujú podľa aktuálnej intenzity svetelných lúčov a sily UV žiarenia. Ich priepustnosť svetla sa tak automaticky prispôsobí podmienkam tak, aby ste skrz okuliare dobre videli a zároveň mali zrak spoľahlivo chránený.