Ako vybrať školský batoh

Kvalitný školský batoh je dôležitý ako pre prváčikov tak pre stredoškolákov bez ohľadu na to, aké "módne trendy" vídame na televíznych obrazovkách.

Školská aktovka alebo batoh

Pre školákov prvej a druhej triedy volíme aktovku, nakoľko je pre nich prehľadnejšia, všetko v nej má svoje miesto, nech už je to šlabikár, peračník, dosky s písmenkami alebo zošit na kreslenie. Starším žiačikom a študentom už môžeme kúpiť školský batoh, ktorý je prispôsobený pre nosenie učebníc a viac typov potrieb naraz. Vyhýbame sa športovým batohom, pretože, ako už názov napovedá, ich konštrukcia, zvolené materiály a tip ušitia, sú určené na iné aktivity.

Tvar batohu

Batohy vyberáme podľa výšky, váhy a veku dieťaťa. Volíme skôr vyššie než širšia, váha obsahu sa tak v nich lepšie rozloží a nezaťažuje chrbticu dieťaťa. Chrbát batohu musí byť pevný, polstrovaný a anatomicky tvarovaný pre správne držanie tela a zdravý vývoj chrbtice. Ramenné popruhy by mali byť široké (min. 3-4 cm), nastaviteľné a polstrované.

Ako vybrať školský batoh

Vnútro batohu

  • dostatok vreciek a priehradok na učebnice a zošity, fľašu na pitie a desiatu, na drobnosti (kľúče, mobil, peňaženku) a prípadne aj na prezúvky
  • pevné a dostatočne široké pútko kvôli prenášaniu
  • priestor pre menovku a rozvrh hodín

Dizajn batohu

Nechajte školáka, nech si s vašou pomocou vyberie aktovku sám, bude sa potom do školy oveľa viac tešiť. Jemne ho nasmerujte k nadčasovému dizajnu, aby ho taška hneď neomrzela, ak už jeho obľúbené rozprávkové postavičky nebudú zrovna moderné. Najmä pre mamičky je potom podstatný umývateľný povrch alebo možnosť vyprania.

Váha batohu

  • mala by byť nízka, max do 1,5 kg
  • nosnosť batohu min. 6 kg

Bezpečnosť

Pozor na ostré hrany vo vnútri aj zvonku batohu, rukou opatrne prejdite po povrchu, či nikde nič nevyčnieva a vaša ratolesť sa nemôže zraniť. Nielen pri zníženej viditeľnosti, keď prší alebo sa stmieva, sú dôležitou súčasťou výbavy odrazky, reflexné a výrazné farby a nášivky. Batohy sprevádzajú deti, žiakov a študentov školským rokom a to počas celej základnej, strednej a vysokej školy. Sú teda dôležitou súčasťou dennej výbavy.