Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať ruksak

Či už ste začiatočník, ktorého lákajú horské túry, alebo skúsený horal, na treky by ste mali vyrážať iba s kvalitným ruksakom, ktorý bude vaším verným parťákom na cestách. Turistický batoh musí mať kvalitný chrbtový systém, ktorý šetrí chrbát aj v prípade, že máte zbalené na 14 dní. Ako vybrať ruksak tak, aby vám dokonale padol, vydržal dlhé roky a poskytoval maximum komfortu? A aký objem batohu vybrať? To všetko a mnoho ďalšieho vám radi prezradíme v našom článku!

Čo zvážiť pred kúpou turistického batohu?

Predtým, než sa pustíte do výberu konkrétneho batohu, mali by ste si odpovedať na niekoľko základných otázok:

  • Na aké dlhé treky budem s batohom vyrážať? Je rozdiel, či sa chystáte skôr na víkendové výlety do prírody, alebo chcete prekonávať hrebene hôr aj viac ako 14 dní. Podľa toho je potrebné zvoliť zodpovedajúci objem batohu. 
  • Budem prespávať v chatách alebo v prírode? Ak budete prespávať v horských chatách alebo ubytovniach, náklad sa výrazne zníži o spacie a jedálenské potreby. 
  • Budem so sebou nosiť trekingové palice alebo hydrovak? Niektoré batohy majú špeciálne úchyty pre trekingové palice a systém pre inštaláciu hydrovaku. 
  • Aký mám na batoh rozpočet? Pri výbere batohu hrá dôležitú úlohu aj jej cena. Preto by ste si mali rozmyslieť, ako často budete batoh využívať a koľko peňazí do neho chcete investovať.

Aký objem batohu zvoliť?

Objem batohu patrí k najdôležitejším parametrom vôbec. Odvíja sa od využitia batohu, fyzickej kondície jej užívateľa aj toho, čo všetko potrebujete na cesty zabaliť. Turistické batohy môžeme deliť do troch základných kategórií, podľa objemu a využitia batohu.

Malé batohy do 30 litrov sú ideálne na jednodňové výlety!

Ak sa najčastejšie vydávate len na jednodňové výlety, kúpte si malý batoh do objemu cca 30 litrov. Do neho zabalíte všetko potrebné na celý deň, nepočíta sa však s tým, že so sebou budete brať vybavenie na noc. Dbajte na to, aby aj tieto malé batohy mali prepracovaný chrbtový systém a bedrový popruh, ktorý hmotnosť batohu výrazne odľahčí.

  • kompaktný, možno ich využiť aj ako príručnú batožinu
  • nižšia cena
  • chrbtový systém je zvyčajne fixný
  • nevhodné na viacdenné treky

Stredné batohy do 45 litrov využijete na víkendové výlety!

Ak radi trávite víkendy v prírode, s vonkajším prenocovaním max. na 2 dni, siahnite po turistických batohoch o objeme cca 35 - 45 litrov. Tieto středné batohy sú zvyčajne schopné pojať aj ľahšiu verziu výbavy na spanie. Vhodnou voľbou sú tiež v prípade, že vyrážate na dlhší trek, prespávať však budete na chatách alebo v ubytovniach. Ich výhodou je, že poskytujú dostatok priestoru na dvojdňový trek, zároveň však vyhradený priestor odrádza od balenia nepotrebných zbytočností a vy tak nebudete nosiť záťaž navyše. 

  • univerzálna veľkosť pre viaceré využitie
  • vhodný aj na viacdenné treky
  • prevyšuje rozmery príručnej batožiny

Veľké batohy nad 50 litrov sú spoľahlivými parťákmi na dlhé treky!

V prípade, že sa vydávate do hôr na týždeň, 14 dní alebo mesiac, plánujete kempovať v prírode a potrebujete si so sebou vziať všetky potrebné vybavenia, vrátane potravín a spania, siahnite po dostatočne veľkom batohu. Jeho objem môže byť 50 - 90 litrami. Všeobecne možno povedať, že pre ženy sú ideálne batohy medzi 50 - 65 litrami, muži zvyčajne dávajú prednosť 70 - 80 litrovým batohom. Batohy pre ženy a mužov sa líšia aj konštrukciou batohu tak, aby sa lepšie prispôsobili tvaru tela.

  • poskytujú dostatok priestoru na všetku výbavu
  • často majú flexibilný chrbtový systém
  • vyššia nákupná cena
  • môžu zvádzať k zbytočnému preťažovaniu

Pozor na zbytočné preťažovanie - berte sebou len to, čo naozaj potrebujete! 

Pamätajte na to, že žiadny človek by nemal na chrbte nosiť vyššiu záťaž, než je jedna tretina jeho hmotnosti. Preto sa pri balení snažte vyhnúť zbytočnostiam, ktoré na ceste neskôr nevyužijete. Radšej investujte do kvalitného vybavenia napríklad v podobe merino oblečenia, ktoré možno nosiť mnoho dní po sebe, bez zapáchania. Čím nižšiu hmotnosť ponesiete, o to viac si každý výlet užijete!

Čo rozhoduje pri výbere batohu? Materiál, chrbtový systém i spôsob plnenia! 

Batoh bude vašim parťákom niekoľko dlhých rokov, preto by ste pri jeho výbere nemali podceniť voľbu kvalitného chrbtového systému, ktorý vám dokonale padne, výber kvalitného materiálu, ktorý odolá aj náročným podmienkam v prírode a tiež riešenie priehradiek a spôsob plnenia batohu. Na tieto parametre sa teraz pozrieme zblízka!

Chrbtový systém batohov musí perfektne sedieť!

V batohu je najdôležitejšie, aby vám dokonale sedel. Nesmie vás pri chôdzi nikde ťahať, škrtiť, alebo sa nepríjemne posúvať. V prípade, že by vám batoh nesedela, mohlo by vám to pokaziť celý výlet, pri dlhodobom nosení by mohol dokonca spôsobiť zdravotné komplikácie s chrbtom. Preto pred kúpou batohu celý nosný systém starostlivo preštudujte!

Nosný systém sa skladá zo štyroch častí:

Chrbtový systém

by mal byť anatomicky tvarovaný, kvalitne polstrovaný a tiež dostatočne odvetrávaný. Batohy s väčším objemom zvyčajne ponúkajú niekoľko veľkostí chrbtového systému (S - L), ktorý volíte podľa výšky postavy (dĺžky chrbta).

Ramenné popruhy

môžu byť užšie alebo širšie, užšie sa obvykle hodia pre ženy a mužov drobnejšej konštitúcie, širšie ocenia muži s ťažším nákladom. Popruhy musia mať možnosť nastavenia dĺžky tak, aby ste ich mohli nastaviť podľa svojich potrieb. Samozrejmosťou je kvalitné polstrovanie, vďaka ktorému sa nebudú zarezávať do ramien.

Bedrový pás

je úplnou nevyhnutnosťou, pôsobí na neho až 80 % hmotnosti celého batohu. Dôležité je výrazné polstrovanie, ktoré zamedzí zarezávaniu do bedier, kvalitná pracka a možnosť regulácie jeho dĺžky. Veľmi praktické sú vrecká na bedrovom páse, do ktorých si môžete vložiť peniaze, mobilný telefón a ďalšie drobné potreby, ktoré chcete mať vždy po ruke.

Hrudný pás

pomáha fixovať ruksak tak, aby sa pri chôdzi nepohyboval, zvyčajne je možné nastaviť jeho dĺžku i výšku a prispôsobiť si ho tak presne na telo. Niektoré hrudné pásy sú vybavené sponou, ktorá slúži zároveň ako píšťalka - tá vám môže pomôcť zavolať v prípade ťažkostí záchranu.

Ako vybrať ruksak

Spôsob plnenia a počet priehradiek

Drvivá väčšina batohov je dvojkomorová - má dve hlavné vnútorné vrecká. Spodné vrecko sa obvykle užíva pre uloženie stanu alebo spacáku, tá horná slúži na uloženie oblečenia, potravín a pod. Obidve vrecká možno v prípade potreby prepojiť. Na batohoch nájdete aj ďalšie vrecká - po stranách sú obvykle priehradky na fľaše, hore sa nachádza vrecko na drobnosti, ktoré chcete mať na dostupnom mieste.

Ďalej môžeme batohy deliť podľa spôsobu plnenia. Niektoré modely možno plniť len z vrchnej časti, čo nie je úplne praktické v prípade, že potrebujete vybrať obsah napríklad zo stredu batohu. Väčšina moderných batohov má však možnosť aj popredného plnenia. To zaisťuje jednoduchý prístup do akejkoľvek časti batohu.

Ako vybrať ruksak

Materiál batohu 

Batohy by mali byť vyrobené z odolného materiálu, ktorý dobre odoláva vlhkosti a opotrebovaniu. Na chrbtovú časť sa často užívajú pružné sieťoviny, ktoré dobre odvádzajú pot a zaisťujú priedušnosť pri nosení batohu. Výhodou sú lepené švy, ktoré dobre odolajú dažďu. Každý kvalitný batoh je navyše vybavený pláštenkou na mieru.



TIP: Zaobstarať si môžete tiež najrôznejšie doplnky k batohom v podobe vreciek, pršiplášťov, náhradných praciek a podobne.


Vyrážate na túry s najmenšími? Batoh na dieťa je pre vás to pravé! 

V prípade, že chcete vyrážať na túry do prírody či horského terénu aj s najmenšími deťmi, ktoré by ešte cestu po svojich nezvládli, kúpte si detské nosidlá. Tieto batohy pre deti sú vybavené pohodlným sedadlom pre dieťa, kvalitným chrbtovým systémom, tienidlom, pláštenkou, batohom na vaše potreby a často tiež hydrovakom.

Ako vybrať ruksak

Najčastejšie kladené otázky pri výbere batohu

Ako vybrať veľkosť batohu?

Veľkosť batohu závisí od počtu dní výletu aj množstva vecí, ktoré potrebujete zabaliť. Všeobecne platí, že na 1 - 2denné výlety si vystačíte s batohom do 35 litrov, na víkendové výlety so spaním vonku voľte batohy s objemom 35 - 50 litrov, ak vyrážate na viacdenné trek do hôr využijete ruksak s objemom 55 - 80 litrov (v závislosti od telesnej konštitúcii).

Ako správne zbaliť veci do batohu?

Správne umiestnenie vecí v batohu má veľký vplyv na komfort pri nosení. Do spodnej časti batohu umiestnite ľahšie veci v podobe spacáku, plachty na spanie, náhradného oblečenia apod., ktoré potrebujete iba večer. Do strednej časti patria kvôli ťažisku najťažšie veci, ako je stan, , potraviny, potreby na varenie a pod. Do vrchnej časti dajte veci, ku ktorým chcete mať ľahký prístup počas cesty.

Ako cestovať naľahko?

Cestovanie "naľahko" je stále populárnejšie. Jedná sa o maximálnu úsporu čo sa týka hmotnosti, ktorú treba niesť. To umožňujú moderné odľahčené materiály, z ktorých sa vyrábajú práve batohy, spacáky, karimatky a ďalšie turistické vybavenie. Hmotnosť zbaleného batohu sa tak môže znížiť o niekoľko kilogramov.

Batohy Deuter  

Turistické batohy Deuter majú na trhu svoje stále miesto. Sú vyrobené z veľmi kvalitných materiálov a vydržia tak vo forme dlhé roky. Špeciálny odvetrávací systém Aircomfort v chrbtovej oblasti minimalizuje potenie. Vyberať môžete napríklad z radov Futura, Futura, Aircontact alebo ACT Trail Pro a rady ďalších, z ktorých každý má svoje špecifické určenie.

Batohy Osprey  

Kvalitné batohy amerického výrobcu Osprey vynikajú prepracovaným chrbtovým systémom, nízkou hmotnosťou a ľúbivým dizajnom. K dostaniu sú 2 – 3 komorové batohy s objemom až 85 litrov. Chrbtový systém AirScape si môžete upraviť presne na mieru. Vyberať môžete z radov Ariel, Talon, Sirrius, Aether a mnohých ďalších.