Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať práčku

Ak kupujete novú práčku, zaujímajte sa aj o iné aspekty ako len obstarávaciu cenu. Viete, aké má vami vybraná práčka otáčky, spotrebu vody a elektrickej energie alebo hlučnosť? Všetky otázky ohľadom výberu práčky vám zodpovieme v našom poradenskom článku.

Horné, alebo predné plnenie? Môžete mať aj kombináciu práčky so sušičkou

Typy plnenia práčky sú jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere nového spotrebiča. Aké majú rôzne varianty výhody a nevýhody?

Práčky s horným plnením

Kupujete práčku do malej kúpeľne či garsónky a nemáte priestoru nazvyš? Ideálnym riešením sú práčky s vrchným plnením. V našej ponuke nájdete rôznych výrobcov práčok s horným plnením - práčky AEG, práčky Electrolux, práčky Siemens, práčky Whirlpool a práčky Zanussi.

 • sú užšie a nepotrebujú pred sebou priestor pre otvorenie dvierok
 • možnosť prerušenia pracieho procesu a vloženia zabudnutého prádla
 • nie je možné na nej nič odložiť, veko bude často v pohybe
Prezrieť ponuku

Práčky s predným plnením

Predom plnené práčky umožňujú vstavanie, disponujú väčšou kapacitou pre bielizeň a v kúpeľni poslúžia ako ďalší odkladací priestor.

 • užšie verzie, ktoré majú hĺbku 45 cm sa zmestia do menšej kúpeľne či kuchyne
 • umožňujú priamy vizuálny kontakt s pracím procesom
Prezrieť ponuku

Práčky so sušičkou

Práčky so sušičkou vám pomôžu ušetriť miesto i čas. Spotrebič funguje ako 2 v 1 - mokrú bielizeň nemusíte premiestňovať inam, práčka ho zvládne aj vysušiť.

 • nžšia obstarávacia cena
 • stačí jeden spotrebič na pranie a sušenie - šetrí miesto
 • vyššia spotreba vody
 • menšia kapacita pre sušenie (do 6 kg)
 • menej funkcií ako v samostatnej sušičke
Prezrieť ponuku

Vstavané práčky

U nás môžete vyberať tiež vstavané práčky. Ponúkame varianty vstavaných práčok s predným plnením alebo ako kombináciu práčky so sušičkou.

Prezrieť ponuku

Dôležité parametre pri výbere práčky

Spotreba vody v práčke

Spotreba vody sa v práčkach značne líši. Testuje sa pri 60 °C pracom cykle pre bavlnu a pohybuje sa zhruba od 26 do 160 l.

Energetická spotreba práčky

Podobne ako pri iných spotrebičoch sa označuje spotreba elektrickej energie písmenami A (resp. A +++) až B. Najvyššia úspornosť práčky udáva trieda A +++. Spotreba vody a energie vám poskytne dobrý prehľad o vašej možnej úspore financií v budúcnosti.

Kapacita – koľko prádla se zmestí do práčky?

Podľa typu práčky do nej na jeden prací proces môžete naložiť od 3 do 16 kg bielizne. Optimálnu náplň práčky voľte podľa počtu členov v domácnosti - obvyklé množstvo 6 kg pokryje štvorčlennú rodinu - alebo podľa objemnosti bielizne (poťahy, obliečky a pod.). Pre jednotlivcov alebo pár väčšinou stačia na denné pranie práčky s kapacitou 4 kg.

Počet otáčok pri odstreďovaní práčky

Čím vyšší je počet otáčok, tým suchšie bude vypratá bielizeň. Avšak pozor! Ak zvolíte maximálny počet otáčok (v niektorých modeloch až 1 800), vyprané prádlo bude takmer suché, ale tiež pokrčené a bude sa vám zle žehliť. Niečo iné platí pre majiteľov sušičky. Dôsledné odstredenie znižuje spotrebu elektrickej energie v sušičke - čím suchšie je prádlo z práčky, tým menšia bude spotreba energie sušičkou. Pre bežné pranie odporúčame najmenej 800 otáčok za minútu, pre následné sušenie v sušičke aspoň 1 200 otáčok za minútu.

Hlučnosť práčky

Ak bývate v dome so susedmi alebo plánujete prať večer a v noci, vopred sa informujte o hlučnosti práčky. Šepot sa pohybuje na úrovni 30 dB, bežný hovor okolo 60 dB - vyberajte práčku s hlučnosťou, ktorá vás nebude obťažovať.

Rozmery práčky

Šírka klasickej spredu plnenej práčky je 60 cm. Práčky označované ako slim majú hĺbku do 45 cm a spotrebiče extraslim dokonca len do 37 cm. Užšie sú najmä práčky s vrchným plnením. Výška potom býva 85 až 89 cm. Miesto pre práčku si vopred zmerajte, nech sa vyhnete komplikáciám pri montáži.

Šetrné funkcie a programy práčok

Niektoré práčky majú funkcie navyše, ktoré vám pomôžu k dokonale vypranému a rýchlo suchému prádlu. Pri výbere práčky hľadajte niektorú z nasledujúcich doplnkových funkcií.

Parná práčka

Niektoré modely práčok ponúkajú pranie v pare. Môžu spotrebovávať až o 30 % menej energie a vody, sú o tretinu rýchlejšie a oveľa tichšie. Para prestupuje bubnom rýchlejšie ako voda a zbaví odolných škvŕn a zápachu aj najjemnejšie látky (napr. hodváb). Naviac je parou bielizeň zbavené 99 % mikroorganizmov, ktoré by mohli spôsobovať nepríjemnosti alergikom.

„Smart“ práčka

Vďaka moderným technológiám môžete svoju práčku ovládať a kontrolovať aj na diaľku. K niektorým modelom práčok sa môžete pripojiť pomocou aplikácie, ktorá vás informuje o spotrebe aj priebehu programov a pomôže vám dokonca vybrať optimálny program prania. Pri prípadnej poruche potom systém dokáže problém diagnostikovať a naviesť vás k riešeniu.

Jednoduché žehlenie

Špeciálna funkcia, vďaka ktorej bude bielizeň po vypraní menej pokrčená. Tkaniny sú chránené proti krčeniu ochladzovaním kúpeľa a vypúšťaním vody len pri zastavení bubna.

AquaStop

Šikovná ochrana pred vytopením kúpeľne - systém AquaStop vypne prívod vody, ak sa niečo pokazí. Nemusíte sa tak báť prať vo chvíľach, kedy nie ste doma.

Sprchovanie prádla

Technológia priameho sprchovania je založená na cirkulácii vody medzi vaňou a tryskou umiestnenou nad bielizňou. Obehové čerpadlo zaisťuje kolobeh vody a bielizeň je počas prania sprchovaná. Dostatočne sa tým prepiera, ale nepoškodzuje. Vďaka tomu sa:

 • zvýši účinnosť pracieho prostriedku,
 • skráti doba prania,
 • ušetrí voda a elektrická energia potrebná na ohrev,
 • bielizeň sa intenzívnejšie preperie.
Odložený štart

Perte, kedy a ako chcete vy. Nastavte program, vložte do práčky bielizeň, prášok a aviváž a zadajte čas, kedy sa má bielizeň začať prať. Nenapadá vás možné využitie? Dáme vám niekoľko tipov:

 • Ráno pred odchodom nastavte čas na práčke tak, aby pranie skončilo tesne pred vaším príchodom domov. Popoludní sa vrátite zo zamestnania a máte vyprané.
 • Nočný odber elektriny je v niektorých lokalitách podstatne lacnejší. Večer pred spaním nastavte čas na práčke tak, aby pranie skončilo tesne pred vašim budíčkom. V tomto prípade však dbajte na výber tichej práčky alebo na jej vhodné umiestnenie, aby vás pri spánku nerušila.