Ako vybrať práčku

Pokiaľ kupujete novú práčku, okrem obstarávacej ceny zvážte aj ostatné aspekty, ako sú otáčky, spotreba vody a elektrická energia alebo napríklad hlučnosť. Pokúsime sa vám výber pračky uľahčiť.

Video: Ako vybrať práčku

Spotreba vody, energie – energetická trieda

Spotreba vody sa u práčok značne líši. Úspornejšiu práčku si obstaráte za vyššie náklady, investície sa vám však rýchlo vrátia. Tu viac než inde neplatí pravidlo, čím lacnejšia práčka, tým viac ušetríte, skôr naopak.

Podobne ako u iných spotrebičov sa označuje spotreba elektrickej energie písmenmi A až G. Najvyššia úspornosť práčky udáva trieda A, A+.

Horné versus predné plnenie

Kupujete práčku do malej kúpeľne alebo garsónky a nemáte priestor nazvyš? Ideálnym riešením sú práčky s horným plnením. Sú užšie a nepotrebujú pred sebou priestor pre otvorenie dvierok. Výhodou je možnosť prerušenia pracieho procesu a vloženie zabudnutého prádla.

Ako vybrať práčku

Z predu plenené práčky umožňujú zabudovanie do kuchynskej linky, disponujú väčšou kapacitou pre prádlo a v kúpelni poslúžia ako ďalší odkladací priestor. Naviac umožňujú priamy vizuálny kontakt s pracím procesom.

Množstvo prádla

Hmotnosť prádla sa pohybuje od 3 do 8 kg. Optimálnu náplň práčky voľte podľa členov v domácnosti, obvyklé množstvo 6 kg pokryje štvorčlennú rodinu. S praním prádla súvisí aj účinnosť prania. Pretože je objektívne merateľná, výrobcovia si na nej dávajú záležať a uvádzajú ju (podobne ako energetickú triedu) prísmenami A až G. Kedy A znamená najkvalitnejšie vypranie.

Počet otáčok pri odstreďovaní

Čím vyšší je počet otáčok, tým suchšie budo prádlo vyprané. Avšak pozor, pokiaľ zvolíte maximálny počet otáčok (u niektorých modelov až 1 800), vyprané prádlo bude takmer suché, ale tiež pokrčené a bude sa vám ťažko žehliť. Niečo iné platí pre majiteľov sušičky. Dôsledné odstredenie znižuje spotrebu elektrickej energie v sušičke, pretože čím je prádlo z práčky suchšie, tým menšia bude spotreba energie sušičky. Pre bežné pranie odporúčame najmenej 800 otáčok za minútu, pre následné sušenie v sušičke aspoň 1 200 otáčok za minútu.

Šetrné funkcie práčky

Množstevná automatika

Pomocou citlivých senzorov a zvážením prádla určí práčka jeho množstvo a typ. Podľa toho zvolí potrebné množstvo vody, teplotu, otáčky, dĺžku prania a odstredenie. Vhodnou kombináciou šetrí spotrebu vody a elektrickej energie bez zníženia nárokov na čistotu vypraného prádla.

Sprchovanie prádla

Techológia priameho sprchovania je založená na cirkulácii vody medzi vaňou a tryskou umiestnenou nad prádlom. Obehové čerpadlo zaisťuje kolobeh vody a prádlo je behom prania, žmýkania a predpierania sprchované. Dostatočne sa tým prepiera, ale nepoškodzuje.

Výhody priameho sprchovania prádla

  • zvýšenie účinnosti pracieho prostriedku
  • skrátenie doby prania
  • šetrí vodu a elektrickú energiu nutnú k ohrevu
  • intenzívnejšie prepieranie prádla

Odložený štart

Perte kedy a ako chcete vy. Nastavte program, vložte prádlo, prášok a aviváž do práčky a zadajte čas, kedy sa má prádlo začať prať. Nenapadá vás možné využitie? Dáme vám niekoľko typov:

  • príjdete z práce, máte vyprané – ráno pred odchodom nastavte čas tak, aby pranie skončilo tesne pred vaším príchodom domov
  • nočný odber elektriny je podstatne lacnejší (platí len vo vybraných lokalitách) – večer pred spaním nastavte čas tak, aby pranie skončilo tesne pred vaším ranným budíčkom
\---