Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať odšťavovač

S každým dúškom čerstvej ovocnej šťavy po ráne cítite príliv novej energie, zdvihne sa vám nálada a hneď sa cítite v skvelej kondícii. Je to spoľahlivý recept na dokonalý začiatok vášho dňa. Čerstvé ovocné a zeleninové šťavy sú pre zdravý životný štýl nenahraditeľné. Ako sa postarať, aby ste pri výbere odšťavovača investovali do toho pravého?

Kritériá výberu - čo premyslieť pred nákupom?

Ešte než sa vrhnete do vyberania ideálneho pomocníka pre odšťavovanie, odpovedzte si na niekoľko nasledujúcich otázok. Pomôžu vám lepšie určiť, aký typ prístroja sa pre vašu rodinu bude hodiť najlepšie.

Aké ovocie a zeleninu budete najčastejšie spracovávať?

Tvrdé ovocie a zeleninu (napr. mrkvu, jablko a repa) vedia dnes spracovať všetky dostupné odšťavovače. Ak si ale chcete pripravovať šťavy z byliniek, listovej zeleniny alebo mäkkých plodov (napr. hrozno, citrusy), siahnite skôr po závitovkovom type prístroja (o typoch odšťavovačov sa viac dozviete ďalej v článku).

Chutia vám šťavy vodové, alebo hutné s kúskami dužiny?

Podľa typu odšťavovania v prístroji môže byť výsledkom hustý džús, ktorý zasýti, alebo redšia tekutina vhodná na uhasenie smädu. Šnekové odšťavovače vyrábajú hustejšie nápoje, odstredivé potom šťavu precedia, aby v nej nebol ani kúsok dužiny.

Budete šťavu ihneď konzumovať, alebo ju budete popíjať v priebehu dňa?

Rôzny postup odšťavovania prináša inú trvanlivosť. Šnekové odšťavovače pracujú ohľaduplnejšie k plodom, preto vytlačená šťava oxiduje pomalšie a môžete si ju uschovať v chladničke na potom. Šťava z odstredivého odšťavovača sa naopak pre dlhšie skladovanie nehodí.

Koľko šťavy naraz budete pripravovať?

Budete ráno lisovať šťavu len pre seba, aj pre partnera, alebo pre celú rodinu? Podľa množstva požadovanej tekutiny voľte aj veľkosť zbernej nádoby a nádoby na odpad. Pre dva poháre bude stačiť zberná nádoba na šťavu o objeme 700 ml. Pre štvorčlennú rodinu vyberte radšej litrovú alebo väčšiu.

Kam nový odšťavovač umiestnite?

Pred obstaraním v kuchyni nájdite miesto, kde bude nový pomocník stáť. To správne by malo byť dostatočne priestranné na šírku i na výšku, v blízkosti zásuvky a s komfortným prístupom. Ak budete odšťavovač často upratovať do skrinky, sledujte aj údaj o hmotnosti, nech sa zbytočne nedrhnite, a rozmery, aby sa do skrinky ľahko vošiel.

Aké existujú typy odšťavovačov?

Šnekový odšťavovač

Šnekový odšťavovač vložené ovocie a zeleninu zvoľna drví točiacimi sa hriadeľmi (jednou alebo dvomi). Z plodov dokáže vyťažiť maximum, aj keď je trochu pomalší a hlučnejší ako iné typy. Výsledný džús je hustejší, niekedy obsahuje aj kúsky dužiny a odpadu je len minimum. Šťavu si môžete uschovať na neskoršiu konzumáciu, pretože vďaka šetrnejšiemu spracovaniu oxiduje pomalšie.

Dvojhriadeľový šnekový odšťavovač

Dve hriadele v prístroji vo forme valčekov lisujú kúsky ovocia a zeleniny medzi sebou. Šetrný postup, ktorý nevytvára zbytočné teplo, zachová v šťave maximum enzýmov a vitamínov. Ľahko s ním vylisuje aj šťavu z byliniek či listovej zeleniny.

Šnekový odšťavovač

Šnekový odšťavovač je síce pomalší, zato z plodov dostane maximum šťavy

Odstredivý odšťavovač

Odstredivý odšťavovač šťavu produkuje pomocou nakrájania vloženej zeleniny a ovocia na miniatúrne kúsky, ktoré odstredivou silou tlačia na sito. Odpadu síce zostane o trochu viac, ale poháre budu rýchlejšie plné než pri šnekovom type. Ľahko sa čistí a jeho prevádzka je tichšia. Hodí sa pre tých, ktorí preferujú redšiu šťavu alebo potrebujú odšťavovať rýchlo alebo vo veľkom množstve.

Odstředivý odšťavňovač

Odstredivý odšťavovač zvládne odstrediť tekutinu aj z väčšieho množstva plodov

Mechanický ručný odšťavovač

Vylisovanie citróna do čaju alebo bylinkovej šťavy na raňajky je s ním jednoduché. Budete ale musieť zapojiť svoje svaly. Nehodí sa pre veľké množstvo šťavy alebo pre odšťavovanie tvrdých plodov.

TIP: Chcete lisovať čerstvú šťavu z pomarančov a citrónov? Kúpte si špeciálny lis na citrusy s pákovým mechanizmom alebo klasický ručný lis na citrón, na ktorý prisahali aj naše babičky.

Ďalšie parametre výberu odšťavovača

Už viete, aký potrebujete typ odšťavovača, aký by mal byť veľký a kam ho postavíte. Na aké ďalšie parametre sa pri výbere zamerať?

Veľký plniaci otvor

Dôležité je, aby sa nový kuchynský spotrebič stal skutočne vaším pomocníkom a šetril váš čas strávený v kuchyni. Praktický je veľký plniaci otvor odšťavovača, ktorý zvládne aj celé plody, a nemusíte si tak robiť starosti s krájaním ovocia a zeleniny na malé kúsky. Teda čím väčšie, tým lepšie – ideálny priemer plniaceho otvoru odšťavovača začína na 7 cm.

Praktické sú odšťavovače s veľkým plniacim otvorom
Ľahké čistenie

Kľúčovou vlastnosťou odšťavovača je jednoduché čistenie. Ak je obsluha prístroja jednoduchá a po použití ho možno ľahko rozobrať a jednotlivé časti umyť v umývačke, potom je naozaj správnou voľbou. Budete ho radi používať denne a stane sa tak dobrou investíciou do vášho zdravia.

Nízka spotreba a tichá prevádzka

Pri výbere nezabudnite overiť elektrický príkon odšťavovača, ktorý udáva jeho energetickú náročnosť. Skontrolujte tiež údaj o hlasitosti prevádzky prístroja. Ak si budete čerstvú šťavu pripravovať ráno, kedy ďalší členovia rodiny ešte spia, oceníte jeho tichú prevádzku. Odstredivé odšťavovače sú tichšie ako závitovkové.

Výkon a otáčky odšťavovača

Aby si prístroj poradil aj s tvrdšími plodmi či koreňovou zeleninou, mal by mať odšťavovač výkon aspoň 1 000 W. Pri závitovkových typoch je však výkon často nižší, rovnako ako počet otáčok (okolo 100 za minútu). Odstredivé typy odšťavujú rýchlejšie - aj 10 000 otáčok za minútu - ľahko tak odstredia šťavu aj z tvrdých plodov.

Hmotnosť odšťavovača

Ideálna hmotnosť pomocníka, ktorého budete často sťahovať, je menej ako 5 kg. Na trhu ale nájdete aj 8 kg výkonné mašiny, ktoré však radšej ponechajte na kuchynskej linke.

Objem nádob na šťavu a na odpad

Podľa množstva pripravovanej šťavy si vyberte správne veľkú zbernú nádobu. Pre pár bude stačiť menšia s obsahom vyše pol litra, pre väčšiu rodinu vyberte pokojne viac ako litrovú nádobu. Nádoba na odpad potom môže byť aj 3litrová - väčší objem vám uľahčí údržbu i umývanie.

Špeciálne funkcie odšťavovačov

Niektoré odšťavovače ponúkajú ďalšie špeciálne funkcie, ktoré vám uľahčia používanie a zvýšia komfort.:

  • Displej
    Na displeji ľahko uvidíte rýchlosť a počet otáčok (vyšší pre tvrdšie plody, nižšie pre mäkké ovocie a listovú zeleninu). Vo väčšine prístrojov sa tieto parametre nastavujú kolieskom či tlačidlami, displej vám však môže nastavenia uľahčiť.
  • Homogenizér
    Rodina s deťmi určite využije funkciu homogenizátora, ktorý dokáže drviť potraviny, vyrábať pyré, mrazené drene alebo napríklad orieškové maslá.
  • Gumové nožičky
    Pogumované nožičky alebo prísavky zvýšia stabilitu zapnutého prístroja
  • Bezpečnostná poistka
    Poistka zabráni zopnutiu odšťavovača, ak je zle zostavený. Vďaka tomu sa nemusíte báť, že by prístroj zopol ešte pred zkompletovaním alebo že by ste ho zničili pri vynechaní nejakej súčiastky.
  • Antidrip systém
    Antidrip funkcia zaistí, že z prístroja neunikne ani kvapka šťavy. Môžete si tak byť istí maximálnou efektivitou odšťavovania.
  • QuickClean systém
    Ľahké umývanie prístroja zaistí QuickClean technológia. Vďaka nej nikde nie sú zbytočné medzery a zákutia, v ktorých by sa mohli udržať zvyšky dužiny. Jednotlivé súčiastky stačí len opláchnuť vodou.

Každý deň začnite plným pohárom zdravia

Nový odšťavovač bude milovať každý. Ľahko v ňom pripravíte džús z ovocia i zeleniny, ktorý budú rady piť aj deti, alebo vitamínovú bombu pre posilnenie imunity. Vyberte si toho pravého pomocníka a začínajte každý deň plným pohárom zdravia.