Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať notebook 2021

Notebooky sú skvelým nástrojom pre prácu i zábavu na cestách, doma na gauči alebo v kancelárii. Poradíme vám, na aké vlastnosti a parametre sa zamerať, či už hľadáte notebook na hranie hier, strihanie videa či sledovanie seriálov.

Pár tipov na začiatok

Pri výbere vhodného notebooku si rozmyslite, na čo ho budete primárne používať, a podľa toho potom posudzujte a vyberajte podľa kľúčových parametrov. Pre začiatok sme pre vás zhrnuli pár základných tipov pre uľahčenie výberu:

  • Rozhodnite sa, akému operačnému systému dáte prednosť. Operačný systém MacOS od spoločnosti Apple je všeobecne považovaný za svižnejší a výkonnejší, zatiaľ čo užívateľské rozhranie Windows od Microsoftu je stále pre mnoho ľudí prirodzenejšie a jednoduchšie. Menej rozšírené sú potom operačné systémy Chrome OS alebo Linux.
  • Chcete na notebooku hrát hry, stříhat videa nebo ho používat jen na běžné surfování na internetu? Ceny i výkon jednotlivých typů notebooků se výrazně liší.
  • Chcete na notebooku hrať hry, strihať videá alebo ho používať len na bežné surfovanie na internete? Ceny i výkon jednotlivých typov notebookov sa výrazne líšia.
  • Technické parametre sú pre vás dôležité, ak od notebooku očakávate poriadny výkon, ktorý zvládne náročné grafické programy alebo najnovšie hry.
  • Pracovný notebook by mal mať kvalitnú podsvietenú klávesnicu a dostatočne veľký touchpad s podporou gest.
  • Celokovová konštrukcia je odolnejšia, v pracovných a študentských notebookoch je to výrazné plus.

10 základných parametrov pre výber

Procesory, grafické karty, úložisko, operačná pamäť RAM, frekvencia alebo rozlíšenie displeja. Strácate sa v tom množstve parametrov? Zhrnuli sme pre vás tie najdôležitejšie, ktoré vám uľahčia vybrať ten najlepší model pre vaše potreby.

PROCESOR

Procesor čiže CPU je mozgom počítača. Riadi všetky procesy, stará sa o všetky výpočty aj prenos informácií medzi jednotlivými komponentmi v notebooku. Pri výbere notebooku je to jeden z najdôležitejších parametrov vôbec.

  • Frekvencia
    Frekvencia procesora sa udáva v GHz a udávaj počet pokynov, ktoré procesor vykoná za sekundu. Najvýkonnejšie notebooky môžu mať frekvenciu okolo 4 GHz, pre bežné užívanie sú frekvencie od 1,6 GHz do 3,3 GHz úplne dostačujúce.
  • Jadrá
    Najväčší vplyv na výkon notebooku majú jadrá. Čím viac ich procesor má, tým výkonnejší a svižnejší pri multitaskingu notebook je. V jednej chvíli tak môžete plynule pracovať v niekoľkých programoch a aplikáciách naraz. Štandardom sú dnes 2 až 6jadrové procesory, výnimkou však nie sú ani 8 a viacjadrové.
  • Výrobcovia
    Intel a AMD sú hlavní výrobcovia procesorov na svete. Oba ponúkajú niekoľko radov procesorov pre rozdielne typy notebookov.

Intel
Intel svojej série procesorov značí Core i3, i5, i7 či najvýkonnejší i9. Ak hľadáte zlatý stred v pomere cena/výkon, dobrou voľbou je procesor Intel Core i5. V notebookoch pre jednoduchú kancelársku činnosť sa môžete stretnúť so staršími modelmi zo série Atom či Celeron s výrazne slabším výkonom.

AMD
Výrobce AMD se po technologické stránce dlouhá léta držel v těsném závěsu za Intelem. Výrobca AMD sa po technologickej stránke dlhé roky držal v tesnom závese za Intelom. Procesory z radu Ryzen 3 sa hodia do domácich notebookov, pracovných do kancelárie alebo pre študentov na prednášky. Generácia Ryzen 5 je zlatou strednou cestou, pre náročnejších užívateľov sú potom jasnou voľbou procesory generácie Ryzen 7 a 9, ktoré zvládnu strih 4K videí, náročné programovanie aj najnovšie hry.

GRAFICKÁ KARTA

Ak hľadáte notebook pre hranie hier, editáciu videí či prácu v grafických programoch, čítajte parametre grafických kariet obzvlášť dôkladne.

Typy grafických kariet
Grafické karty sa delia v zásade na integrované a dedikované. Zvláštnou kategóriou sú potom herné grafické karty, ktoré boli na mieru navrhnuté pre hráčov.

  • Integrované grafické karty
    Integrované grafické karty jsou zabudovány přímo v procesoru. Nedosahují sice takových výkonů jako ty dedikované, na druhou stranu notebooky s nimi mají zpravidla delší výdrž a pro běžnou práci jsou zcela dostačující.
  • Dedikované grafické karty
    Dedikované grafické karty sú umiestnené na základnej doske notebooku, bývajú oveľa výkonnejšie a pre graficky náročnejšiu prácu sú nevyhnutné.
  • Herné grafické karty
    Tieto komponenty sú priamo navrhnuté pre hranie náročných hier. Pri výbere je pre vás kľúčová kapacita vstavanej pamäte. Čím väčšie, tým lepšie a plynulejší zážitok vás čaká pri hraní náročných hier vo vysokom rozlíšení. Výkonné modely disponujú 8 GB vstavanej pamäte.
grafické karty
Najnovšie generácie sú v súčasnosti grafické karty
NVIDIA GeForce RTX a AMD Radeon RX alebo Pro.
Operačná pamäť RAM

RAM ovplyvňuje, ako plynule notebook pracuje a koľko aplikácií môže byť spustených súčasne. Čím viac operačnej pamäte, tým svižnejšia práca. Pre pohodlné užívanie je minimum 4 GB, ak však pracujete v náročnejších programoch, siahnite po modeli s 8-16 GB RAM. Tie najvýkonnejšie notebooky pre profesionálnych hráčov sa potom pýšia až 64 GB operačnej pamäte.

Úložisko

Úložisko má na starosti ukladanie všetkých dát, výrazne ale ovplyvňuje aj svižnosť a plynulosť práce na notebooku. Najčastejšie sa stretnete s úložiskami značenými HDD, SSD či SSHD.

  • SSD - úložisko bez pohyblivých častí
    SSD disk je rýchly, svižný a odolný proti otrasom. Je preto skvelou voľbou pre cestovné i študijné notebooky, ktoré sa vďaka SSD spustia prakticky ihneď po otvorení. Medzi ich najväčšie mínusy je vyššia cena a menšia kapacita bežne 256 GB až 1 024 GB.
  • VHDD – grilovací pevný disk
    Výhodou HDD disku je hlavne vysoká kapacita. Oproti svojmu SSD náprotivku sú výrazne lacnejšie, náchylnejšie k mechanickému poškodeniu a tiež pomalšie, počítajte preto s dlhším spustením notebookom. Pevné disky môžu mať kapacitu až 12 TB, štandardom býva 500 GB a 2 000 GB.
  • SSHD
    Hybridné SSHD disky v sebe kombinujú vlastnosti HDD a SSD, vďaka tomu sú vhodným kompromisom medzi kapacitou, rýchlosťou i cenou. Ich nevýhodou je vyššia spotreba batérie a hlučnosť.
MacBook Pro s 16palcovým retina displejem
MacBook Pro s 16-palcovými retina displejom
a 8 jadrovým procesorom je najvýkonnejší MacBook súčasnosti.
DISPLEJ
  • Uhlopriečka
    Rozlíšenie a uhlopriečka displeja výrazne ovplyvňujú pohodlie pri práci aj hraní na notebooku. Notebooky s menšou uhlopriečkou sú ľahšie a ľahko prenosné. Najmenšie notebooky majú bežne okolo 12", tie herné potom 17" a viac. Zlatou strednou cestou je pre väčšinu ľudí uhlopriečka 15,6". Počítajte s tým, že čím väčšia uhlopriečka, tým menšia výdrž batérie a väčšia hmotnosť notebooku.
  • Rozlíšenie
    Vedľa veľkosti sa pri výbere displeja pozerajte aj na jeho rozlíšenie. Samozrejme platí, že čím väčšie, tým ostrejší obraz notebook má. Pri lacných modeloch býva štandardom 1366 x 768, ak si však chcete čas od času pustiť film alebo zahrať hru, odporúčame Full HD rozlíšenie 1920 x 1080. Úplne samostatnou kapitolou sú potom Retina displeje v MacBooku. Jednotlivé pixely voľným okom na tomto paneli veľmi ťažko rozoznáte. Pokiaľ chcete primárne notebook na úpravu fotiek či tvorbu v grafických programoch, potom je pre vás Retina tou najlepšou voľbou na trhu.
    Označenie Počet pixelov Uhlopriečka
    HD 1280 x 800 px do 14"
    Full HD 1920 x 1080 px 14" a väčšia
    Ultra HD 3840 x 2160 px 15" a väčšia
    4K 4096 x 2160 px 15" a väčšia
  • Povrchová úprava
    Povrch displeja môže byť buď matný, alebo lesklý. Matné LCD displeje sú lepšie čitateľné na priamom dennom svetle a cestovný notebook sa bez nich nezaobíde. Naproti tomu lesklé displeje majú výraznejšie farby, ich nevýhodou sú ale veľké odlesky.
KONEKTIVITA

Konektivita je dôležitý parameter, ktorý robí z notebooku multimediálne zariadenie. Patria sem všetky porty a konektory zabudované v konštrukcii. Medzi tie najdôležitejšie patria USB porty, pričom notebook by mal mať minimálne dva, ideálne vo variante USB-C. Samozrejmosťou sú potom HDMI pre pripojenie externého monitora, 3,5 mm audio konektor pre zvuk či vstup pre čítačku pamäťových kariet.

Dell notebooky z řady XPS
Dell notebooky z radu XPS sa pýšia čistým zvukom vďaka technológii Waves MaxxAudio Pro.

TIP: Ak chcete mať internet do notebooku zavedený cez kábel, postrážte si, že je model vybavený ethernet konektorom.

ZVUK

Notebooky mávajú spravidla reproduktory po stranách, ktoré sú pre bežný posluch dostačujúce. Ak si však potrpíte na špičkový zvuk, stavte na kvalitné slúchadlá alebo bezdrôtové reproduktory.

Operačný systém

Najčastejšie sa stretnete s operačným systémom Microsoft Windows a Apple MacOS, v lacnejších notebookoch to niekedy býva Google Chrome OS či Linux. Systémy sa od seba vo všeličom líšia, v zásade ale záleží na vašich osobných preferenciách.

  • macOS
    Nespornou výhodou Apple MacOS je dokonalá synchronizácia naprieč všetkými zariadeniami od Apple, skvelé zabezpečenie aj spoľahlivý hardware.
  • spoľahlivý hardware
  • skvelý výkon
  • vzhľad
  • kompatibilita s ostatnými produktmi Apple
  • len pre Apple
  • nevhodné pre hranie
  • Windows
    Windows 10 je najnovším operačným systém od Microsoftu. Užívateľom ponúka obrovské množstvo aplikácií, programov i hier.
  • rozšírenosť na trhu
  • široká ponuka aplikácií
  • inštalácia ovládačov
  • vyššia pravdepodobnosť napadnutia vírusom
  • menej svižný systém
Praktický a lehký Lenovo IdeaPad S145
Praktický a ľahký Lenovo IdeaPad S145 ponúka skvelý pomer ceny a výkonu.
CENA

Za notebook môžete zaplatiť pár stoviek aj niekoľko tisíc eur. Cena sa odvíja samozrejme od výkonu, kvality displeja i konštrukcie, ale aké sú ďalšie rozdiely medzi jednotlivými cenovými kategóriami?

  • Do 700 eur zoženiete spoľahlivý notebook pre domáce využitie. V parametroch si všímajte hlavne procesor, ideálne by to mal byť procesor novšej generácie alebo osvedčený model staršieho typu.
  • V notebookoch strednej cenovej kategórie si priplatíte za odolnejšiu kovovú konštrukciu a podstatne výkonnejší procesor, vďaka ktorému môžete aj na notebooku od 700 eur hrať novšie hry alebo zvládnete kancelársku prácu. Spravidla už majú Full HD rozlíšenie, moderné procesory a dlhú výdrž batérie
  • Tie najdrahšie modely v cenovej relácii 1000 eur a viac sa pýšia tenkým kovovým telom, displejom s vysokým rozlíšením, viacjadrovým procesorom, perfektným výkonom i špičkovou grafikou, ktorá svižne zvládne hry s rozlíšením najmenších detailov alebo náročné úpravy RAW fotografií. Ak vás práca na notebooku živí, potom sa vám takáto investícia vyplatí.
Ďalšie parametre

Ak vyberáte notebook pre denné prenášanie do školy či do práce, oceníte nízku hmotnosť a vysokú výdrž batérie. Pri pracovných notebookoch zase hrajú rolu podsvietená klávesnica a veľký touchpad s gestami.


TIP: Či už chcete notebook na doma, do práce či na hranie hier, odporúčame prečítať si recenzie, ktoré nájdete na Mall.sk pod každým produktom.


Akú značku notebooku vybrať?

Acer

Acer má tri hlavné produktové rady notebookov a všetky sú vybavené operačným systémom Windows. Acer Aspire predstavuje základné modely pre všestranné využitie. Acer Spin sú potom ľahké notebooky s vysokým výkonom, čo z nich robí ideálneho spoločníka nielen na cesty. Pre hráča je na mieru vyrobený rad Acer Nitro s nadupaným výkonom a ostrým obrazom.

Acer notebook
Asus

Značka Asus má niekoľko radov notebookov. Cestovné Zenbooky sú ľahké a výkonné zároveň, medzi modelmi TUF Gaming si môžu vybrať aj najnáročnejší hráči a rad VivoBook ponúka dostupné notebooky nielen pre študentov. Notebooky majú väčšinou predinštalovaný operačný systém Windows alebo Chrome.

Asus notebook
Dell

Značka Dell patrí medzi špičkových výrobcov notebookov pre prácu i zábavu. Vynikajú spojením kvalitného spracovania a slušného výkonu. Rad Dell Inspiron predstavuje spoľahlivé notebooky do domácnosti. Výkonné a odolné notebooky na prácu nájdete pod označením Dell Latitude, Dell XPS, Dell Vostro či Dell Precision. Hráči potom môžu vyberať z radov Dell Gaming či Dell Alienware. Všetky notenooky disponujú OS Windows.

Dell notebook
HP

Notebooky z radu HP Pavilion predstavujú ideálnu strednú cestu pre zábavu aj na doma. Luxusný dizajn a skvelý výkon pre pracovné nasadenie nájdete pri modeloch EliteBook a ProBook. Špičkové herné notebooky hľadajte pod radom HP Omen či HP Pavilion Power.

HP notebooky
Lenovo

Značka Lenovo ponúka cenovo dostupné notebooky s atraktívnym dizajnom a dostatočným výkonom pre bežné využitie. Rad IdeaPad predstavuje štýlové domáce a študentské modely s vynikajúcim pomerom ceny a výkonu. Rad ThinkPad označuje spoľahlivé firemné notebooky, výkonné herné zariadenie nájdete v modeloch Lenovo Legion. Lenovo Thinkbook sú odolné a výkonné notebooky pre prácu v kancelárii i na cestách.

Lenovo notebooky
Apple MacBook

MacBooky sú ideálne prenosné počítače pre každodenné činnosti, prácu i zábavu. Rad MacBook Air ponúka ľahké a výkonné modely s kvalitným Retina displejom aj svižným operačným systémom. Drahší rad MacBook Pro sa pýši špičkovým výkonom, ktorý zvládne aj náročné grafické programy, výbornou grafikou a rýchlym procesorom.

Apple MacBook notebooky

Aký typ notebooku je pre vás ten pravý?

Ponuka notebookov je široká a nie je ľahké sa v nej orientovať. Zhrnuli sme preto pre vás základné parametre, na ktoré je dôležité sa v jednotlivých typoch zamerať.

Pracovné a študentské notebooky

  • Výdrž batérie
    Ideálne výdrž batérie pre zvládnutie maratónu prednášok aj porád je 7 a viac hodín.
  • Nízka hmotnosť
    Notebook budete nosiť celý deň po škole, oceníte preto menšie rozmery a nízku hmotnosť. Ideálna hranica je okolo 2,5 kilogramov. Ultrabooky s malou uhlopriečkou mávajú dokonca okolo kilogramu.
  • Rychlý disk
    Najlepším variantom je rýchly SSD disk s kapacitou minimálne 128 GB, vďaka ktorému sa vám notebook rozbehne behom pár desiatok sekúnd.
  • Displej
    Pre pohodlné prenášanie sú vhodné notebooky s uhlopriečkou 12"až 14" a štandardným rozlíšením Full HD.
Pracovní a studentské notebooky

Notebooky s dotykovým displejom sú ideálne
pre pohodlné listovanie dokumentov aj prezeranie internetu

Notebook pro hráče

  • Grafická karta
    Grafická karta je u herních notebooků nejpodstatnější parametr. Čím výkonnější, tím lepší grafické rozlišení a plynulejší herní zážitek si na notebooku užijete. Sázkou na jistotu jsou grafické karty NVIDIA z řady GeForce RTX, GTX či GT pro méně náročné hráče, případně varianty od AMD řady RX
  • .
  • Operační paměť
    Minimum pro pohodlnou hru je operační paměť alespoň 8 GB, ideální variantou je pak 16 či 32 GB.
  • Procesor
    U herního notebooku většinu výkonu táhne grafická karta, nejlevnější modely tak disponují 4jádrovými procesory, ty nejmodernější mašiny mají Intel procesory generace i9, nebo jejich AMD protějšky Ryzen 7 a 9.
  • Úložiště
    Nejlepší variantou jsou kombinace disků HDD a SSD disponující dohromady velkou pamětí a zároveň rychlým přenosem dat.
  • Displej
    Ideální volbou je matný displej, který neruší hru odlesky. Co se týče rozlišení, minimální doporučené je Full HD. Nejmodernější herní notebooky mají displeje vybavené vysokou obnovovací frekvencí pro ještě plynulejší obraz.
Notebook pro fotografy

MacBooky Pro disponují špičkovým Retina displejem s technologií True Tone.

Notebook na grafiku

  • Displej
    Kvalitní displej je pro grafiky klíčový. Měl by být vybaven zobrazovací technologií IPS pro barevnou přesnost a mít výborné pozorovací úhly.
  • Procesor
    Výkonný procesor je důležitý pro práci v naprosté většině grafických programů. Vsaďte proto na notebooky s nejnovější generací procesorů od Intelu či AMD.
  • Operační paměť RAM
    Pro svižnou práci v grafických programech a rychlý export počítejte s 16 a více GB.
  • Grafická karta
    Určitě vybírejte z modelů, které mají zabudovanou dedikovanou grafickou kartu. Zda se jedná o kartu od značky NVIDIA či AMD už není tak důležité.

Notebook pre seniorov

  • Displej a klávesnica
    Písanie e-mailov, vyhľadávanie informácií na internete a nákupy budú pre seniorov najpohodlnejšie na matnom displeji s uhlopriečkou od 15" do 17". Rovnako dôležitá je veľkosť klávesnice, lepšie je voliť modely s podsvietenou a numerickou klávesnicou.
  • Operačný systém
    Odporúčame najrozšírenejší OS Windows. Je intuitívny a v prípade potreby seniorom s ovládaním ľahko poradia susedia alebo známi.

Notebook pre fotografov

  • Displej
    Úprava fotiek je mravčia práca, displeju preto venujte pri výbere notebooku veľkú pozornosť. Full HD je štandard, bez ktorého sa nezaobídete. Pre profesionálov je najvhodnejšie 4K rozlíšenie.
  • Procesor
    Programy na úpravu fotiek sú náročné na výkon, pre pohodlnú prácu potrebujete aspoň 4jadrový procesor. Zlatou strednou cestou sú modely Intel i7 a i9 alebo novinky z dielne AMD.
  • Operační paměť RAM
    Aby ste mohli fotky upravovať plynule, bez zádrheľov a s pokročilými nástrojmi, potrebujete aspoň 8 GB RAM. Samozrejme platí, že čím viac, tým lepšie.
Notebook pro fotografy

MacBooky Pro disponujú špičkovým Retina displejom s technológiou True Tone.

Notebook pre hráčov

  • Grafická karta
    Grafická karta je v herných notebookoch najpodstatnejší parameter. Čím výkonnejší, tým lepšie grafické rozlíšenie a plynulejší herný zážitok si na notebooku užijete. Stávkou na istotu sú grafické karty NVIDIA z radu GeForce RTX, GTX či GT pre menej náročných hráčov, prípadne varianty od AMD radu RX.
  • Procesor
    Výkonný procesor je dôležitý pre prácu v úplnej väčšine grafických programov. Stavte preto na notebooky s najnovšou generáciou procesorov od Intelu či AMD.
  • Operačná pamäť RAM
    Minimum pre pohodlnú hru je operačná pamäť aspoň 8 GB, ideálnym variantom je potom 16 či 32 GB.
  • Procesor
    V hernom notebooku väčšinu výkonu ťahá grafická karta, najlacnejšie modely tak disponujú 4jadrovými procesormi, tie najmodernejšie mašiny majú Intel procesory generácie i9, alebo ich AMD náprotivky Ryzen 7 a 9.
  • Úložisko
    Najlepším variantom sú kombinácie diskov HDD a SSD disponujúci dokopy veľkou pamäťou a zároveň rýchlym prenosom dát.
  • Displej
    Ideálnou voľbou je matný displej, ktorý neruší hru odleskami. Čo sa týka rozlíšenia, minimálne odporúčané je Full HD. Najmodernejšie herné notebooky majú displeje vybavené vysokou obnovovacou frekvenciou pre ešte plynulejší obraz.

Notebook na doma

  • Displej
    V domácom notebooku je displej podstatný, či už pre sledovanie filmov, hranie nenáročných hier alebo prezeranie fotiek. Siahnite preto po Full HD displeji s uhlopriečkou 15.6" a viac.
  • Úložisko
    Pre ukladanie rodinných fotiek, obľúbenej hudby i filmov vám postačia HDD disky s veľkou kapacitou, prípadne kombinácia HDD a SSD.

Druhy notebookov

Notebooky 2v1

Notebooky 2v1 sú kombináciou prenosného počítača a tabletu. Ponúkajú dotykový displej na hranie hier i odpojiteľnú klávesnicu pre pohodlné písanie. Malé rozmery a variabilita z nich robia skvelé zariadenie na cesty i pracovné schôdzky.

  • dotykový displej
  • malé rozmery
  • dlhá výdrž batérie
  • vyššia cena neúmerná výkonu
  • kratšia životnosť
Prohlédnout nabídku

Apple MacBooky

Apple notebooky sú vybavené prepracovaným operačným systémom a odolnou celokovovou konštrukciou. Hodia sa na prácu i cestovanie, pre hráčov však nie sú tým najlepším variantom.

  • nadpriemerná výdrž batérie
  • kompatibilita s ďalšími zariadeniami Apple
  • vyladený operačný systém
  • dlhá životnosť
  • vyššie cena
  • nevhodné na hranie
  • menšia kapacita disku
Prohlédnout nabídku

Ultrabooky

Ultrabooky sú ľahké a tenké, vďaka tomu sa hodia pre časté prenášanie, či už do školy alebo na pracovné porady.

  • nízka hmotnosť
  • vysoká výdrž batérie
  • SSD disk
  • vyššie cena
  • slabší výkon
  • menšia kapacita disku
Prohlédnout nabídku

Herní notebooky

Najlacnejšie herné notebooky zaobstaráte do 1 000 eur. Medzi ich najdôležitejšie vlastnosti patria špičková grafická karta, silný výkon a kvalitný displej. Drahšie modely využijete nielen na hranie, ale zvládnu aj editáciu fotiek či videí.

  • kvalitná grafika
  • nadštandardný výkon
  • slabšia výdrž batérie
  • väčšia váha
Prohlédnout nabídku

Lacné domáce notebooky

Bežné notebooky na doma ponúkajú priemerný výkon a veľký displej pre pohodlné sledovanie filmov, surfovanie na internete alebo bežnú kancelársku prácu.

  • veľký displej
  • vysoká kapacita
  • nízka cena
  • vyššie hmotnosť
  • nižšia výkon
  • plastová konštrukcia
Prohlédnout nabídku