Ako vybrať motorovú pílu

Pri práci v lese, okolo hospodárstva alebo v prípade, že kúrite drevom, sa rozhodne nezaobídete bez reťazovej píly. Tie môžeme podľa typu pohonu deliť do niekoľkých kategórií, z ktorých najvýkonnejšie sú benzínové motorové píly, s ktorými môžete pracovať takmer kdekoľvek - na záhrade, v lese alebo aj na streche. Stačí len občas doliať nádržku benzínom a motorovým olejom. Ako vybrať adekvátnu motorovú pílu, ktorá plne uspokojí vaše nároky a bude s ňou radosť pracovať, vám radi poradíme!

Ako vybrať motorovú pílu

Motorová píla má široké možnosti využitia! Aké to sú?

Premýšľate nad obstaraním motorovej píly, ale nie ste si istí, či pre ňu nájdete dostatočné využitie? Tu je pár tipov, k akým úkonom možno motorovú pílu používať:

 • Výrub a prerezávanie stromov v lese alebo na záhrade.
 • Porez palivového dreva.
 • Bohaté využitie v oblasti tesárstvo, pokrývači - skracovanie hranolov, trámov a pod.
 • Uľahčí prácu okolo domu, napr. pri stavbe plotu, kôlne a iné.
 • K tvorivej činnosti - rezba drevených plastík, posedenie a pod.
 • S pomocou špeciálnej reťaze možno rezať tiež murivo alebo pieskovec.

Reťazové píly delíme podľa typu pohonu - vyberajte ho podľa vyťaženia píly!

Reťazové píly môžeme radiť do troch základných kategórií, z ktorých každá používa iný zdroj energie. Pred kúpou reťazovej píly by ste sa teda mali rozhodnúť, aké nároky na pílu budete mať. Ak potrebujete občas odrezať tenšiu vetvu alebo latu, vystačíte si s akumulátorovou alebo elektrickou pílou. Ak však chcete reťazovú pílu, ktorá zastane všetko - od drobných úkonov až po výrub stromov a porez dreva na zimu, benzínová motorová píla bude jasnou voľbou! Poďme si teraz jednotlivé modely priblížiť!

Motorová píla je jednoznačne najvýkonnejšia zo všetkých!

Benzínové motorové píly majú benzínový motor - to znamená, že k ich práci nepotrebujete el. energiu. Do nádržky je potrebné dolievať iba benzín a správny pomer vhodného oleja (aby nedošlo k zadretiu motora). Vďaka tomu môžete s pílou pracovať takmer kdekoľvek, má teda všestranné využitie. Vďaka benzínovému motoru má tiež vysoký výkon, s ktorým sa väčšina elektrických píl nemôže porovnávať. Ak teda hľadáte pomocníka na prácu v lese, alebo porez dreva či náročnejšiu prácu okolo domu, benzínová motorová píla je tou najlepšou voľbou !

 • najvýkonnejší druh reťazovej píly
 • pracovať možno kdekoľvek bez závislosti na el. energiu
 • univerzálne využitie
 • je hlučnejšia a ťažšia ako elektrické píly
 • zvyčajne vyššia nákupná cena

Hľadáte hobby, farmársku alebo profesionálnu motorovú pílu?

Benzínové motorové píly môžeme ďalej deliť do 3 skupín podľa toho, ako intenzívne a k akým úkonom budete pílu využívať. Je veľký rozdiel v tom, či hľadáte pílu do hobby dielne, kedy ju budete používať skôr príležitostne k menej náročným úkonom, alebo potrebujete spoľahlivého pomocníka na každodennú prácu v lese, teda pílu pre profesionálne využitie!

Hobby motorové píly

sú určené pre nenáročné využitie v dielni a na záhrade - zarezanie hranolov dreva, prerezaniu ovocných stromov alebo kríkov alebo pre porez menšieho množstva palivového dreva. Čo sa týka výkonu, sú tieto modely najslabšie, objem motora býva cca 30 - 50 kubických centimetrov. Aj dĺžka lišty je pomerne krátka - pohybuje sa najčastejšie medzi 30 - 37 cm , nehodí sa preto pre porez väčších guľatín, kedy by ste sa vy i samotná píla zbytočne trápili. Ich výhodou je však nízka obstarávacia cena, ktorá sa však obvykle prejavuje v použití lacnejších a menej odolných materiálov pre jednotlivé komponenty.

Farmárske motorové píly

patria medzi poloprofesionálne píly so širokými možnosťami využitia - preto sú tiež najvyhľadávanejšie! Vďaka výkonnejšiemu motoru s objemom 50 - 70 kubických centimetrov budú plne dostačujúce pre porez palivového dreva na zimu, zastanú všetky potrebné práce okolo domu aj záhrady. Disponujú tiež dlhšou lištou, zvyčajne meria cca 45 cm. Pretože sa u nich počíta s pravidelným využitím, aj ich spracovanie je oproti hobby modelom výrazne kvalitnejšie a odolnejšie. Navyše majú mnoho doplnkových funkcií, ktoré obsluhu píly uľahčia. To všetko sa premieta do vyššej ceny stroja.

Profesionální motorové pily

sú pripravené na profesionálne každodenné využitie - to znamená vysokú záťaž, niekoľkohodinovú prácu, aj veľmi náročné úlohy. Často sú využívané lesníkov alebo arboristov pre výrub stromov všetkých veľkostí. Tie najlepšie modely totiž dosahujú výkon až 120 kubických centimetrov. S rastúcim výkonom možné používať lišty až o dĺžke 60 cm i viac. Aby bola každodenná práca s motorovou pílou čo najpohodlnejšia za každého počasia, ako vybavené nadštandardnými funkciami, ako je vyhrievaná rukoväť alebo automatická detekcia, ktorá optimalizuje výkon píly podľa potreby. Tieto píly patrí do vyššej cenovej kategórie.

Elektrická reťazová píla je ľahká a ideálne na prácu okolo domu!

V prípade, že je pre vaše potreby benzínová motorová píla zbytočne výkonná a plánujete sa s pílou pohybovať v dosahu elektrickej energie , môžete siahnuť po elektrickej reťazovej píle - tá má príjemný výkon (cca 2 000 - 2 500 Wattov) pre menej náročné práce okolo domu - hodí sa na prácu v dielni, pre prerezávanie menších stromov a pod. Priemerná dĺžka lišty dosahuje 35 cm. Treba počítať s tým, že elektrické píly musia byť po celý čas prevádzky pripojené pomocou predlžovacieho kábla do elektrickej siete.

 • je ľahká a nenáročná na údržbu
 • pomerne tichá prevádzka
 • obvykle nižšia obstarávacia cena
 • el. kábel môže pri pohybe zavadzať
 • má výrazne nižší výkon ako motorové píly

Aku řetězová pila je díky obratnosti vhodná pro drobné práce!

Poslednou kategóriou sú akumulátorové reťazové píly - tie sú vybavené akumulátorom, ktorý stačí pravidelne dobíjať. Oproti klasickým elektrickým pílam sú teda výrazne pohodlnejšie na manipuláciu, pretože vás pri práci nebude obťažovať elektrický kábel ani predlžovačka. Môžete ich tiež vziať do miest, kde nie je prívod el. energie. Často sa využívajú pre drobnejšie práce v dielni alebo na prerezávanie tenkých konárov - vďaka kompaktným rozmerom a nízkej hmotnosti sa s nimi dobre manipuluje aj vo výškach.

 • ľahké, kompaktné
 • el. kábel nezavadzia
 • najnižší výkon

Aké technické parametre zohľadniť pri výbere motorovej píly?

V prípade, že ste rozhodnutí zaobstarať si reťazovú pílu, mali by ste pri výbere brať do úvahy nielen druh motora a výkonnostnú kategóriu, ale aj vlastné prevedenie píly. Zaujímať vás bude predovšetkým lišta, výkon píly a doplnkové funkcie, ktoré prácu s motorovou pílou uľahčia!

Výkon reťazovej píly súvisí s dĺžkou lišty

Pri výbere píly je potrebné zohľadniť dĺžku lišty vzhľadom k výkonu motora. Pri rezaní totiž vzniká pomerne vysoké trenie, a ak budete používať pílu s príliš dlhou lištou a nedostatočným výkonom, bude práca zdĺhavá a neefektívna. Navyše budete zbytočne namáhať motor píly. Platí teda, že čím dlhšiu lištu chcete používať, tým by mala byť reťazová píla výkonnejšia.

Aké funkcie v motorovej píle hľadať

Odpruženie rukoväte

minimalizuje namáhanie rúk, na trhu sa stretnete s dvoma typmi - pružinovým odpružením, ktoré sa používa v lacnejších hobby a farmárskych pílach a odpruženie silentblokov, ktoré je efektívnejšie a spoľahlivejšie - to nájdete predovšetkým v profesionálnych motorových pílach.

Vyhrievanie rukoväti

je skvelou funkciou v prípade, že s pílou pracujete dlhšiu dobu v zimných mesiacoch.

Brzda reťaze

reťaz sa zastaví takmer ihneď po uvoľnení tlačidla na rukoväti.

Dekompresný ventil

uľahčuje štartovanie motorovej píly.

Automatické mazanie reťaze

predchádza jeho zadretiu.

Výber reťaze výrazne ovplyvňuje komfort pri práci, nepodceňujte ho!

V motorovej píle hrá dôležitú úlohu samotná reťaz. Tú môžete dokúpiť zvlášť. Odporúčame vyberať kvalitné reťaze overených výrobcov, ktorých cena je síce mierne vyššia, zato ich životnosť oproti lacným modelom výrazne dlhšia. Reťaze možno v prípade potreby nechať opakovane nabrúsiť, či už svojpomocne, alebo v špecializovaných obchodoch. Pri výbere reťaze hrá úlohu správna dĺžka reťaze voči lište! Pre zvýšenie bezpečnosti pri práci sú ideálne zachytávače pretrhnutej reťaze, ktoré v prípade poškodenia reťazi zabránia jej odmršteniu a prípadnému zraneniu.

Reťaze môžete pohodlne nabrúsiť pomocou ručnej alebo elektrické brúsky reťazí.

Pri práci s motorovou pílou dodržujte bezpečnosť práce!

Každý z vás už asi počul, ako nebezpečná práca môže s motorovou pílou byť v prípade, že pri práci chýbajú ochranné pomôcky alebo základné skúsenosti s ovládaním píly. Je potrebné si uvedomiť, že motorová píla pracuje s vysokým množstvom otáčok, ktoré v kombinácii s ostrou reťazou môžu privodiť vážné zranenia. Nebezpečná môže byť práca aj v prípade, že sa jedná o výrub stromov - tu treba dobre poznať zákonitosti a technologické postupy.

Ak sa chystáte pracovať s motorovou pílou, mali by ste sa vybaviť týmito ochrannými pomôckami:

 • Ochrannými okuliarmi alebo štítom na tvár či prilbou - okuliare chránia zrak pred odletujúcimi kúskami dreva, rovnako tak ochranný štít, prilba je nevyhnutná predovšetkým pri práci so stromami.
 • Pracovnými slúchadlami - zmierňujú namáhanie sluchu, motorové píly sú totiž veľmi hlučné.
 • Pracovnými rukavicami – chránia prsty a dlane pri práci s drevom.
 • Pracovnými nohavicami – špeciálne nohavice sú utkané tak, aby sa v prípade, že prídu do kontaktu s motorovou pílou, sa namotal na reťaz a zabránili poraneniu kože.
 • Pracovnou obuvou s oceľovou špičkou – chráni prsty pred zranením.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere motorovej píly

Čím sa líšia elektrická a motorová píla?

Kým elektrická reťazová píla je poháňaná pomocou el. energie (je potrebné pripojiť ju do zásuvky), motorová píla disponuje benzínovým motorom, k práci teda stačí dolievať benzín a olej pre motorové píly. Vďaka tomu možno s motorovou pílou pracovať kdekoľvek, elektrická píla je závislá od dostupnosti el. energie.

Ako nasadiť reťaz na motorovú pílu?

Nasadenie reťaze na motorovú pílu nie je nijako zložité, treba však dodržiavať bezpečnostné zásady. Tu je uvedený postup v jednotlivých krokoch:

 1. Skontrolujte, že je píla vypnutá, prípadne odpojená od zdroja energie.
 2. Demontujte lištu - odstráňte kryt a uvoľnite matice.
 3. Na lištu nasuňte reťaz tak, aby sa zuby otáčali v smere pohybu píly.
 4. Pomocou napínača mierne dotiahnite reťaz na lištu.
 5. Nasaďte kryt späť a napínacou skrutkou dopnite reťaz tak, aby priliehala k lište ale zároveň bolo možné s ňou voľne pohybovať. Príliš napnutá alebo naopak povolená reťaz sa môže stať nebezpečnou, preto tento krok vykonávajte dôkladne.
 6. Počas práce napnutie reťaze priebežne kontrolujte, prípadne upravte.

K čomu sa hodí vyvetvovacia pila?

Vyvetvovacie, alebo tiež teleskopické píly sú určené na pohodlné prořezávce konárov zo zeme. Majú dlhú teleskopickú rukoväť a elektrický alebo aku pohon, aby boli čo najľahšie a najobratnejší.


Motorové píly Stihl a Dolmar patria k najlepším na trhu!

Ak hľadáte kvalitnú farmársku alebo profesionálnu motorovú pílu, v ktorej chcete, aby spoľahlivo slúžila dlhé roky, zamerajte sa na overených a svetovo preslávených výrobcov, ktorými sú napríklad Stihl, Husqvarna, alebo Dolmar. V prípade, že máte na pílu menšie nároky a chcete ju zaobstarať za nižšiu cenu, vyskúšajte modely od výrobcov Bosch, Makita a ďalších.